NA DANAŠNJI DAN SRBIJA JE ZANEMELA! Pucanj u Đinđića pre 19 godina promenio je tok istorije!
Podeli vest
Dvanaesti mart 2003. godine. Podne tek što je bilo prošlo. Tadašnji premijer Zoran Đinđić je stigao u Nemanjinu ulicu, u zgradu Vlade Srbije. Začuli su se pucnji - jedan, pa drugi... Sve ostalo je istorija.
Da li je Srbija tada zaustavljena na putu demokratskih promena, kojim je krenula nakon smene miloševićevske vlasti 5. oktobra 2000. godine? Većina će bez dileme reći - da.
U utorak se navršilo 18 godina od brutalne likvidacije jednog od ključnih svedoka u slučaju atentata na bivšeg premijera Srbije Zorana Đinđića
03.03.2022
10:02
Kao što će većina reći i da su ti pucnji promenili tok srpske istorije.
Da li je mogao da se spreči 12. mart? I za to će većina reći - verovatno da je mogao.
Zašto nije sprečen - i dalje je misterija.
Veliki planovi
Zoran Đinđić je bio premijer od 25. januara 2001. godine do ubistva 12. marta 2003. Njegova vlada je imala sedmoro potpredsednika i 19 ministarstava.
U svom ekspozeu pred poslanicima Skupštine Srbije Đinđić je kazao da je vlada dobila mandat naroda da sprovede promene, a ne da vlada.
Kao preduslov za ozbiljne reforme, naveo je da se mora svesti račun s kriminalom i zloupotrebama iz devedesetih.
Kako je rekao, "u najskorijem roku treba rasvetlilti najteža krivična dela, ubistva i otmice", dodajući da "pred licem pravde moraju se naći i oni koji su ukaljali našu zemlju i naciju čineći zločine nad decom i ženama, a krijući se iza tobožnje patriotske misije".
- Uspeh vlade u obračunu s kriminalom biće uverljiv samo ako se stvore instrumenti koji će kontrolisati i ovu vladu - rekao je tada Đinđić.
Kao strateški cilj je naveo potrebu da postanemo zemlja stabilnih institucija i visokokvalifikovane radne snage, društvo s preovlađujućom srednjom klasom, povećanim životnim standardom i zapošljavanjem. Kao još jedan cilj naveo je da najkasnije za 10 godina naša zemlja postane član Evropske unije.
Govorio je tada i o kosovskom problemu - Albancima sa Kosova poručio je da "svoje ekonomske i ljudske interese danas i ubuduće mogu da ostvare samo u saradnji sa Srbijom i preko Srbije, jer ona postaje motor regionalnog razvoja".
Na kraju ekspozea je zaključio da vlada nema "čarobni štapić", da su znanje i energija ono što ima i da će, uz podršku građana, uspeti.
Napadi, crtanje mete...
I zaista je krenuo u realizaciju svega pomenutog.
Srbija je, posle decenije izolacije, sankcija, ratova i siromaštva, ponovo postala prihvatljivi sagovornik za svet - premijer je imao brojne razgovore sa evropskim i svetskim političarima, a jedan od najvažnijih bio je susret s tadašnjim američkim predsednikom Džordžom Bušom.
Pokrenute su ekonomske reforme, ukinute neke trgovinske barijere, liberalizovane su cene...
Pokrenuta je široka diplomatska kampanja za rešenje statusa Kosova.
Vlast se držala saradnje s Haškim tribunalom, kojem je u junu 2001. izručen i bivši predsednik Srbije Slobodan Milošević.
Usvojen je Zakon o borbi protiv organizovanog kriminala, u pravosuđe su tako uvedeni Specijalno tužilaštvo za organizovani kriminal i Posebno odeljenje Okružnog suda u Beogradu za organizovani kriminal - poznatiji kao Specijalni sud. Godina 2002. bila je proglašena godinom borbe protiv organizovanog kriminala.
S druge strane, premijer Đinđić je trpeo velike napade - satanizovan je u delu medija, etiketiran, crtana mu je meta, napadala ga je od opozicija, sabotiran je od dela državnog aparata - primera radi, Jedinica za specijalne operacije (JSO) organizuje pobunu, koja je, prema nekim teorijama, bila i neka vrsta uvoda u atentat.
Ta pobuna je, inače, dobila podršku DSS, čiji lider Vojislav Koštunica - u to vreme predsednik Jugoslavije - nije video ništa sporno već je javno podržao pobunu rekavši: "Mislim da je jedan ovakav revolt sasvim opravdan i normalan. Znači, recimo, protestuju lekari, oni izađu u belim mantilima... protestuju pripadnici JSO, oni izađu u svojoj opremi i svojim vozilima... mislim da je to sasvim u redu i da je to njihov način kako oni to ispoljavaju."
Ubistvo, vanredno stanje i "Sablja"
Dvanaesti mart 2003. zaustavio je Đinđića u svemu što je započeo. Započeti obračun s kriminalom nije uspeo da završi, već su ga kriminalci ubili. Srbija ni dan-danas nije postala deo EU, a i kosovsko pitanje je i dalje nerešeno.
A pre atentata 12. marta 2003, prethodilo je nekoliko neuspešnih pokušaja. Kriminalna banda je planirala premijera da ubije i ispred Skupštine Srbije, a najozbiljniji je bio pokušaj kod hale "Limes" 21. februara 2003.
Komentarišući to, Đinđić je rekao: "Ako neko misli da će zaustaviti sprovođenje zakona time što će mene ukloniti, onda se grdno vara, jer ja nisam sistem. Sistem će funkcionisati i dalje i niko neće dobiti amnestiju za zločine tako što će ukloniti jednog ili dva funkcionera države".
Nažalost, dvadesetak dana nakon ove izjave Đinđić je uklonjen.
Ubijen je 12. marta 2003. oko 12.25, na ulazu u Vladu Srbije. Stradao je od zloglasnog zemunskog klana i pripadnika JSO Zvezdana Jovanovića i Milorada Ulemeka Legije.
Srbija je zanemela.
Ispaljena su dva metka. Jedan metak je prošao kroz njegovo srce, odveden je u Urgentni centar, gde je sat vremena kasnije proglašena smrt. Prema zvaničnim informacijama, on nije bio pri svesti nakon dolaska u bolnicu. Od drugog ispaljenog metka teško je ranjen u stomak pripadnik obezbeđenja premijera Milan Veruović.
Đinđić je sahranjen 15. marta 2003. u Aleji zaslužnih građana na beogradskom Novom groblju.
U Srbiji je proglašeno vanredno stanje, pokrenuta je akcija "Sablja", u kojoj je privedeno više hiljada ljudi. Uhapšen je Zvezdan Jovanović, pripadnik JSO koji je pucao u premijera, zatim brojni članovi zemunskog klana, pripadnici bezbednosnih službi koji su povezani s ovim zločinom... Ali pali su i brojni drugi kriminalci, novinari, pevači... Svi koji su imali veze s kriminalom.
Vođe zemunskog klana Dušan Spasojević Šiptar i Mile Luković Kum ubijeni su prilikom pokušaja hapšenja. Glavni organizator atentata Milorad Ulemek Legija, nekadašnji šef JSO, bio je u bekstvu, predao se godinu dana kasnije.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
vladimir
pre 2 godine
Vučićeviću ti nikako da se rešiš tamnih senki tvoje prošlosti, a to znači da NE VERUJEM u iskrenost tvog stava i tvojih reči /samo/ na TV Pink i Happy! Ja sam znao i pre "petog oktobra" da je dotični "nevera" srpskog roda a njegov KRIMINALNI angažman je upotpunio moje mišljenje! To što ti nećeš objaviti ovo NAPISANO, samo potvrdjuje da sam u pravu! Tebe potsećati šta podrazumeva novinarski "kodeks" je isto kao govoriti gluvom! To što s tobom popunjavaju "prostor" u te dve televizije, gde prevrćeš iste reči - postaje monotono, a najviše dosadno! Ako "pereš" svoju prošlost - loš ti je sarun!
Direktna linija sa Vladimirom Putinom – istorijska pres-konferencija ruskog lidera održana je u 10 časova u Moskvi gde je predsednik Rusije Vladimir Putin odgovarao na ključna pitanja od javnog interesa.
Evropske nacije razmatraju mogućnost povlačenja vojnika iz Bosne i Hercegovine i tzv. Kosova kako bi se oslobodili kapaciteti za slanje trupa u Ukrajinu u slučaju primirja ili mirovnog sporazuma.
Gost Info jutra na televiziji Informer bio je prof. dr Radomir Milašinović iz Evroazijskog bebednosnog foruma koji je govorio jučerašnjem Samitu Evropske unije i Zapadnog Balkana u Briselu, na kojem je učestvovao i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
"Gde ćeš za Novu godinu" postaje glavno pitanje već u novembru mesecu, a ekipa Informera izašla je na beogradske ulice kako bismo ispipali puls građana i saznali koje odluka prednjači - restoran ili kućna atmosfera.
Mlada mama, osamnaestogodišnja Ana Marković iz Bogatića, jutros je u 05:15 sati na svet donela devojčicu u u sanitetu hitne pomoći Doma zdravlja na putu do porodilišta šabačke bolnice, a bolove je dobila dok je pripremala svoju krsnu slavu!
Udruženje transplatiranih pacijenata "Zajedno za novi život" izdalo je saopštenje povodom neistina koje je prof. dr Vladimir Dugalić, načelnik hepato-bilio-pankreatične hirurgije na Prvoj hirurškoj klinici UKC Srbije izneo za Novu.
Mirjeta je iz Albanije se udala za Srbina i preselila u malo selo na Goliji, daleko od porodice, bez znanja jezika i kulture i kaže da je ranije patila, ali se nikada ne bi vratila u rodni kraj jer je u Srbiji sve što voli. Ona i Đorđe imaju troje dece i danas proslavljaju Nikoljdan.
Potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da su pripadnici MUP-a uhapsili stranog državljanina, zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivična dela ubijanje i zlostavljanje životinja, neovlašćeno bavljenje određenom delatnošću i falsifikovanje isprave.
Pripadnici MUP-a u saradnji sa mađarskom policijom, sproveli su akciju suzbijanja iregularnih migracija na području Subotice i Kikinde i pronašli 58 iregularnih migranata.
Srpski krimilalci su nadimke dobijali na različite načine, prema fizičkim karakteristikama, sposobnostima, prema gradovima u kojima su rođeni ili započeli kriminalnu karijeru, kriminalnim poslovima koje su radli ili pak krivičnim delima.
Fudbaleri TSC-a izborili su nokaut fazu Lige konferencije, pošto su večeras na svom terenu pobedili jermensku Nou rezultatom 4:3 (1:2), u meču šestog, poslednjeg kola Lige konferencije.
U 70. godini života preminuo je Ditmar "Didi" Konstantini, a emotivnom porukom od bivšeg selektora Austrije i svog bivšeg trenera, emotivnom porukom oprostio se doskorašnji kapiten Crvene zvezde Aleksandar Dragović.
Fudbaleri Crvene zvezde se u nedelju (15) u poslednjoj utakmici jesenjeg dela sezone u Superligi Srbije na stadionu "Rajko Mitić" sastaju sa Čukaričkim.
Novac ne odlučuje o tome gde ću igrati. Ključna stvar su klupski ciljevi, da mogu da se borim za trofeje, poručio je Dušan Tadić i otvorio mogućnost da se vrati u Ajaks.
Na godišnjoj konferenciji za novinare ruskog predsednika Vladimira Putina, britanski novinar koji radi za američki En-Bi-Si Kir Hardi Brenan-Simons pokušao je da isprovocira ruskog lidera, ali je dobio lekciju koju će pamtiti dok je živ!
General-potpukovnik Kit Kelog, koja novoizabrani predsednik SAD planira da postavi za specijalnog izaslanika za Ukrajinu, izjavio da ubistvo ruskog generala Igora Kirilova "nije dobra ideja".
Ukrajina je izvršila napad zapadnim projketilima na hemijsku fabriku Kamenski u ruskoj Rostovskoj oblasti, koristeći šest raketa "atakams" i četiri krstareće rakete "storm šedou", saopštilo je Ministarstvo odbrane Rusije.
Među više od tri hiljade dosadašnjih dobitnika ugledne filmske nagrade Oskar, koju od 1929. godine dodeljuje Akademija filmskih umetnosti i nauka Sjedinjenih Američkih Država, bilo je i sedam Srba.
Glumica Sloboda Mićalović osvojila je nagradu za najbolju žensku ulogu za film "Jorgovani" na Srpskom filmskom festivalu u Čikagu, saopšteno je iz producentske kuće "Košutnjak film".
Trumpova prepoznatljiva frizura zlatna, natapirana i usko isfenirana kosa bila je ikonski deo njegovog brenda mnogo pre nego što je zakoračio u političku arenu. Ali, novi video novoizabranog predsednika koji kruži društvenim mrežama prikazuje ga sa potpuno drugačijim izgledom.
Žute bubamare prema verovanju u dom donose sreću i blagostanje, ali postoje realni faktori zašto ovi slatki mali insekti traže utočište u zatvorenom prostoru tokom hladnih dana.
S obzirom na to da ribe žive i dišu pod vodom, pomisao na njihovo davljenje izgleda kao šala, ali one ipak mogu da se uguše pod vodom, u određenim okolnostima.
Anastasija Ražnatović stigla je u porodičnu vilu gde se večeras obeležava pevačicina devojačka slava Sveti Nikola. Ona se pojavila bez supruga, fudbalskog reprezentativca Nemanje Gudelja.
Pevačica Svetlana Ceca Ražnatović tradicionalno proslavlja Svetog Nikolu u domu na Dedinju, a među zvanicama našao se i sin Goce Božinovske, Mirko Šijan, koji je došao u društvu supruge Bojane.
Svetlana Ceca Ražnatović obeležava Svetog Nikolu, a među gostima našao se i njen duhovnik, Stefan Šarić, kojeg je dočekao pevačicin sin, bokser Veljko Ražnatović.
Na slavi Svetlane Cece Ražnatović pojavio se i pevačicin frizer, Stefan Radivojević, koji je poručio da se ceo dan radovao druženju u vili na Dedinju, te da jedva čeka da proba sarmu.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.