VAŠINGTON I BRISEL DA DISCIPLINUJU SVOJE PULENE U PRIŠTINI, U SUPROTNOM... Kome treba novi rat na KiM, zašto su u pozadini Rusija i Kina?
Podeli vest
Uz maksimalno distanciranje i pokušavanje sagledavanja realnog stanja, teško je dokučiti - kome danas treba novi rat na Kosovu? Jer, bilo kakva krupna destabilizacija u toj „balkanskoj zoni" neumitno bi se prelila i na druga regionalna geopolitička žarišta
„Politika je uzbudljiva i opasna kao rat, ali u ratu se može poginuti samo jednom, a u politici više puta". Primetio je Vinston Čerčil. Zato se, ponekad, političari lako opredeljuju za rat. Ili nesvesno uzrokuju ratove. Valjda misle da će i u ratu imati drugu šansu, kao i u politici.
Rusija je svojim delovanjem osujetila važnu operaciju Sjedinjenih Država u Ukrajini. Ovu informaciju podelio je američki finansijski analitičar, bivši savetnik CIA Džejms Rikards
23.07.2022
20:06
I zato su, piše Dušan Proropković iz Instituta za međunarodnu politiku, često, u vojnom rukovodstvu najveći protivnici rata. Oni znaju da druge šanse neće biti, probleme je bolje rešavati političkim putem, tražiti izlaze dok se ne iscrpe sva raspoloživa sredstva.
Njegovu analizu prenosimo u celini!!!
Ratovi su rizični, u svakom pogledu. Čak i kada su potencijali vojne moći dve sukobljene strane nesrazmerni, događaji mogu krenuti sasvim drugačijim tokom od planiranog ili očekivanog. Na te događaje utiču i geopolitičko okruženje i bezbednosno okruženje, međunarodni odnosi, motivisanost aktera, spremnost na žrtvu i odricanja, gomila indikatora koji se u početnoj fazi smatraju perifernim ili uopšte ne ulaze u kalkulaciju.
Novi „balkanski front" na Kosovu
O direktnom ili indirektnom uključivanju drugih, velikih igrača u sukob na Kosovu, ne treba posebno govoriti. Toga bi bilo u većoj meri nego pre tri decenije, samo bi ovoga puta odnos snaga tih velikih igrača bio nešto drugačiji. Ne treba posebno govoriti ni o svim posledicama po kontinentalnu bezbednost. EU ne može istrpeti ni eskalaciju krize u Ukrajini , šta bi se tek desilo sa otvaranjem „balkanskog fronta".
Povrh svega, nemoguće je projektovati željene ishode, unapred sa velikom pouzdanošću ustanoviti ko bi iz tih sukoba izašao kao pobednik, a ko kao gubitnik. Rizik je ogroman, nesaglediv.
Ipak, u istupima Aljbina Kurtija upotreba pojma rat sve je frekventnija. Zabrinjavajuće, korišćenjem različitih dvosmislenih formulacija ili tobožnjim upozorenjima o „problematičnim potezima Beograda" na koje onda valja odgovoriti izgleda da niko na Zapadu nije preterano zabrinut. Barem u političkim krugovima. Zabrinjavajuće je, jer se u ovoj igri svi zajedno mogu i preigrati.
Kurtijevo „ludilo" ima svoj sistem
U „ludilu" Aljbina Kurtija, kako analizira u svom autorskom članku Milorad Vučelić „ima sistema". Najčešće, u svakom ludilu „ima sistema". Svako se rukovodi svojom logikom, gradi sopstveni sistem i na tome temelji algoritme donošenja odluka. Logika kojom se danas rukovode u Prištini, očigledno podržani, moguće i podstaknuti od strane zapadnih sponzora, jeste da se status lažne države Kosovo dugoročno „cementira" njihovim uguravanjem u NATO.
Foto: Fotoilustracija
Kirti bi mogao da zapali Balkan, a to mu se ne sme dozvoliti
Ako se traže zapadni sponzori, ne treba ih dugo tražiti, dovoljno je pogledati vest o potpisivanju „sporazuma o Kompaktnom programu", vrednom cirka četvrt milijarde dolara, sa korporacijom čiji je izvršni direktor ćerka Medlin Olbrajt. Uz prisustvo Kurtija i Osmanijeve dokument je parafiran u zgradi američkog Kongresa. A gde bi drugde?
Beograd je ionako za poslednjih devet godina prepustio sve što se prepustiti moglo, ostalo je još da se koplja lome na ličnim kartama i registarskim tablicama. Isto tako, i pored popustljivosti Beograda, jasno je da albanska državolika tvorevina ne može u UN, ne može čak ni u druge, manje bitne međunarodne organizacije. NATO je stvorio ono što danas na Kosovu postoji, NATO to mora nekako i da održi.
Uključivanje Prištine u NATO
Sistem koji se na ovoj logici gradi danas uključuje i NATO aspiracije na „istočnom frontu", sukob sa Rusijom koji će, sudeći po novoj Strategijskoj koncepciji predviđenoj da traje do 2030. godine, biti samo produbljivan. U geostrategijskom smislu, uključivanje Prištine u NATO donosi im novi pritisak na Srbiju, onemogućava razradu jačanja srpskog uticaja južnim geopolitičkim vektorom, praktično tera Beograd na tesnu kooperaciju sa Severnoatlantskom alijansom, onemogućava produbljivanje ne samo vojne, već i političke saradnje sa Rusijom i Kinom.
Nije zanemarljiv ni „resursni potencijal" na albanskom etnoprostoru, među onih planiranih 300.000 vojnika na ruskim granicama neće biti mnogo Amerikanaca i Britanaca. Kao što je bilo i do sada, Albanci bi „debelo platili" i za ovaj korak. Nema besplatnog ručka.
Međutim, u osmišljavanju algoritma javio se „dupli problem". Sa jedne strane, nema jasnog povoda za otpočinjanje bilo kakve vojne intervencije ograničenog karaktera, a kamoli rata.
Čak naprotiv, učinjeno je dosta da ekonomski odnosi Srbije sa Albanijom budu unapređeni, moguće je očekivati da se pored Severne Makedonije u tom formatu uskoro nađe i Crna Gora, obim investicija u celom regionu je porastao, bilo kakve turbulencije ne odgovaraju kapitalu. Sa druge strane, presedani činjeni na postjugoslovenskom prostoru, a posebno u slučaju Kosova i Metohije već su se obili o glavu zapadnim stratezima. Indukovati još jedan sukob ne samo da nije pametno, nego se u određenom razvoju situacije može pokazati kao katastrofalno.
Ni u Americi ne misle isto
Možda to nije jasno sledbenicima Medlin Olbrajt, Nensi Pelosi je tako provocirala sukob sa Kinom službeno stigavši u Tajpej, oni i dalje misle da se rizikom dobija. Ali, postoje i kružoci kojima je to kristalno jasno, koji su umorni od avantura i otvoreno strahuju od troškova takvog pristupa. Zapad odavno nije monolitan po brojnim pitanjima strateškog karaktera, podele su i te kako primetne i u samim SAD.
Istina, po ovoj konkretnoj stvari se ne oglašavaju, niti je popularno braniti Srbe, niti je prijatno da ih oponenti odmah proglase za agente ruskog uticaja, ali „tvitovanje" Ričarda Grenela ukazuje da ih ima, isto kao što na to ukazuje čitav niz poruka koje se prenose diplomatskim putem ili političkom čaršijom.
I tu se, sada, pojavljuje Kurti sa svojom retorikom, spreman na hazarderske poteze kako bi isprovocirao oružani sukob. Po ovoj zamisli, u kontra-reakciji na njegove provokacije Srbija bi oružanom silom intervenisala na administrativnoj liniji, što bi dalo povod najpre za „uzvratni potez" KFOR-a (ne treba uopšte sumnjati kako bi se to u zapadnim medijima opisalo kao novi rat Srbije protiv NATO), a ubrzo potom i za stavljanje na dnevni red teme učlanjenja takozvane Republike Kosovo u NATO.
Foto: Printskrin/Fotoilustracija/Reuters/Tanjug
Ričard Grenel, bnivši američki spec izaslanika za KiM upozorava da Priština provocira veliki rat
Da bi se zaštitili od uvek agresivnih Srba neophodna im je vojska, a sa vojnim snagama ide i članstvo u tom vojnom savezu. „Rampa" koja sada postoji, oličena u činjenici da četiri NATO države ne priznaju Prištinu, a među kojima je sa „najtvrđim stavom" Španija, u takvom sledu stvari srušila bi se sama od sebe.
Na kraju krajeva, od četiri NATO države, samim tim ni od Španije, niko ne bi ni tražio da priznaju albansku državoliku tvorevinu, nego samo da ih „pripuste" u NATO. Tako će ih zaštiti od „novog genocida", jačanja „ruskog malignog uticaja" u regionu, širenja kineskih projekcija preko Balkana ka srednjoevropskom prostoru…
Čitav spektar „genijalnih zaključaka" i „analitičkih tekstova" stoji na raspolaganju. Na raspolaganju su i zapadni i domaći komentatori koji će u istinitost zaključaka i tekstova ubeđivati javnost. Podrazumeva se, tako će ubediti i onaj deo političkih i pre svega vojnih kružoka u zapadnim zemljama koji sumnjičavo vrte glavom na spominjanje Balkana, shvatajući da je rizik ovako projektovane operacije preveliki. Zapad će opet biti monolitan, makar kada je reč o „disciplinovanju Srba".
Opasno nasedanje na provokacije
Pokretanje algoritma donošenja odluka (na osnovu kojeg treba usvajati sistemska rešenja zasnovana na konstruisanoj logici) ima, dakle, jedan bitan preduslov, koji se tiče provociranja sukoba od strane Prištine do krajnjih granica.
Naravno, to se sve vidi iz Beograda. Nasedati na tako providne provokacije nije opcija, a postoji i niz kanala koji se sada mogu koristiti za objašnjavanje situacije i ubeđivanje uticajnih krugova o potencijalnim posledicama. Postoje i saveznici, sa svojim interesima, taktikama i strategijama. Nije ovo ni 2008. godina, još manje je 1999. godina.
Ali, postoji i ono upozorenje Ive Andrića da se ratovi ponekad „omaknu". Političari često „prelaze" granice dozvoljenog, misleći da će im se i u slučaju rata pružiti druga šansa. Kada jednom počne rat, više nema druge šanse. Ima samo posledica i krajnje nepredvidivih ishoda.
Onima koji donose odluke u Vašingtonu i Briselu, bolje je da smire strasti i disciplinuju svoje pulene u Prištini. U suprotnom, ko zna šta nas sve može sačekati iza prve krivine!? I nas na Balkanu, i njih u EU i NATO! Uostalom, bolje bi svima u svetu bilo da su više slušali Henrija Kisindžera, a manje radili po diktatu Medlin Olbrajt.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Kina je u martu prvi put u poslednjih šest meseci značajno povećala izvoz putničkih automobila u Rusiju, i to skoro tri puta u odnosu na prethodni mesec, pokazuju podaci kineske carine koje je analizirao RIA Novosti.
Sjedinjene Američke Države nalaze se na putu ka vojnom sukobu sa Kinom koji bi, po svemu sudeći, mogao završiti isto kao i američko angažovanje u ukrajinskom sukobu – porazom. Ovo upozorenje izneo je bivši pomoćnik američkog ministra odbrane i nekadašnji ambasador u Saudijskoj Arabiji Čes Frimen.
Izjava ukrajinskog ministra energetike Germana Galuščenka da je Kijev navodno spreman da zajedno sa Sjedinjenim Američkim Državama preuzme kontrolu nad Zaporoškom nuklearnom elektranom, naišla je na oštru reakciju ruskog političara Vladimira Rogova, koji je ovu ideju ocenio kao „potpunu besmislicu koja nema veze sa stvarnošću“.
Rusija je svojim delovanjem osujetila važnu operaciju Sjedinjenih Država u Ukrajini. Ovu informaciju podelio je američki finansijski analitičar, bivši savetnik CIA Džejms Rikards
Političar i član britanske Doma lordova Robert Skidelski izjavio je da politika sankcija i uvođenje uvoznih tarifa ukazuju na novu ekonomsku paradigmu u kojoj više nema mesta za globalizam. Gostujući na Jutjub kanalu, Skidelski je uporedio aktuelni trenutak sa hladnoratovskom podelom sveta.
Virdžinija Đufre, koja je optužila američkog finansijera i seksualnog prestupnika Džefrija Epstina i britanskog princa Endrua za seksualno zlostavljanje, izvršila je samoubistvo u 41. godini, saopštila je njena porodica.
Bojan Borovčanin iz Udruženja Nacionalna inteligencija gostujući u Info jutru komentarisao je blokade u Srbiji i uporedio ih sa protestima u drugim zemljama.
Član Glavnog odbora Srpske napredne stranke Bratislav Jugović gostujući u Info jutru kod voditeljke Staše Koprivice rekao je da će predsednik Srbije ići u Moskvu na Dan pobede uprkos pritiscima.
Generalni direktor Telekoma Vladimir Lučić gostujući u emisiji "Da se ne lažemo" na Informer televiziji otvoreno je govorio o svim izazovima sa kojima se susreo Telekom, o propagandi Junajted grupe, kao i o svim inovacijama koje možemo očekivati u narednom periodu.
Nikad bez osmeha na licu, Branislav Negić nije umeo da se naljuti, voleo je sport i da se spusti na Drinu da peca... Imao je velike planove za budućnost kad te 1999. bude odužio dug državi, danas smo samo mi njemu dužni.
Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ) izdao je upozorenje da će u toku noći u zapadnoj i jugozapadnoj Srbiji, u Vojvodini i na širem području Beograda biti mestimično sa kratkotrajnom kišom, pljuskovima i grmljavinom.
U ulici Spasa Nikolića u Podgorici večeras je došlo do pucnjave u kojoj je teško ranjena B.B. Muškarac koji je pucao u nju izvršio je samoubistvo, saznaje Informer.
Milan Đuričić Miki (47), saučesnik u ubistvu Željka Ražnatovića Arkana, Milenka Mandića i Dragana Garića, ubijen je pre tačno 7 godina u Južnoafričkoj Republici, u Johanezburgu, dok je Srbija tragala za njim kako bi izdržao kaznu od 30 godina zatvora.
Srpski centar Nikola Jokić (30) je po još jednom parametru najbolji na svetu! Naime, prema specijalizovanom sajtu "Crafted NBA", korpulentni Somborac je košarkaški najinteligentniji igrač današnjice, i to toliko da je njegova ocena prevazišla postojeće granice merenja!
Vlasnik Panatinaikosa Dimitris Janakopulos izazvao je skandal nakon poraza svog tima od Anadolu Efesa u drugom meču četvrtfinalne serije Evrolige, rezultatom 79:76.
Crvena zvezda planira da ovog leta vrati Petra Stanića iz TSC-a, a odluka je već doneta na najvišem nivou kluba, uz saglasnost trenera Vladana Milojevića i generalnog direktora Zvezdana Terzića.
Drugi susret Reala i Olimpijakosa obeležio je nažalost skandalozan potez košarkaša španskog kluba, koji su izudarali Aleka Pitersa na jedan krajnje prljav način.
Košarkaši Minesota Timbervulvsa pobedili su Los Anđeles Lejkerse rezultatom 116:104 i tako poveli sa 2:1 u prvoj rundi plej-of serije Zapadne konferencije NBA lige.
Kina je u martu prvi put u poslednjih šest meseci značajno povećala izvoz putničkih automobila u Rusiju, i to skoro tri puta u odnosu na prethodni mesec, pokazuju podaci kineske carine koje je analizirao RIA Novosti.
Ne postoji nikakvo logično objašnjenje zašto ruska vojska ne izvodi raketne napade na najviše vojne i političke lidere Ukrajine, saglasni su ruski publicista Maksim Kalašnjikov i učesnik borbi u Donbasu, humanitarac Mihail Polinkov, poznat pod nadimkom „Hrustalik“.
Američki veteran rata u Avganistanu i bloger Den Kasl izjavio je da Njujork izgleda zapušteno i da u svakom pogledu gubi poređenje sa Moskvom. Gostujući na Jutjub kanalu Wild Siberia, podelio je svoje utiske o razlici između dva velika grada.
Prvi zamenik predsednika parlamenta Krima Sergej Cekov pozvao je predsednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trampa da se detaljno upozna sa situacijom i uvidi da jedini koji sabotira mirovne inicijative u vezi sa Ukrajinom jeste kijevski režim predvođen Volodimirom Zelenskim.
Lara Martins, koja tumači lik Karlote u mjuziklu "Fantom iz opere", otkriva duboku emotivnu snagu svog karaktera i izazove s kojima se suočava na pozornici, ali i u stvarnom životu.
Karen Silva preminula je u ranim jutarnjim satima u četvrtak, nakon nekoliko dana provedenih u bolnici, usled hemoragičnog moždanog udara izazvanog pucanjem krvnog suda.
Voditeljka Dušica Jakovljević je jednom prilikom priznala da je njena velika greška što ju je lepo vaspitanje zaustavilo u tome da bude oštrija prema ljudima koji su to zaslužili.
Direktorka zabavnog programa TV Pink, Milica Mitrović obelodanila je na svom profilu na Instagramu da će se emitovati i deveta sezona popularnog rijalitija.
Tea Tairović zarekla se na večnu ljubav svom izabraniku Ivanu, a na svadbu je od poznatih ličnosti pozvala samo Barbaru Bobak i Sanju Vučić koja se pojavila u pratnji novog dečka.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar