Vesić: Velike sile koje podržavaju Otvoreni Balkan žele dobro narodima regiona
Podeli vest
Gostujući jutros na televiziji Tanjug, član predseništva SNS i narodni poslanik Goran Vesić, govorio je o aktuelnim temama i predstojećem obraćanju predsednika Vučića, čija će tema biti spoljnopolitička pozicija Srbije i formiranje vlade
Vesić je konstatovao da je da će se Predsednik Republike dogoditi posle važnih sastanaka koji su se dešavali predhodnih dana i koji ga očekuju u narednim danima.
Gostujući jutros u emisiji na Hepi televiziji, narodni poslanik i član predsedništva Srpske napredne stranke, Goran Vesić, govorio je o sve snažnijim pritiscina na Srbiju da usaglasi spoljnu politiku sa EU
26.09.2022
10:14
- Juče je predsednik boravio u Bugarskoj zajedno sa predsednicima više država i vlada, gde se izmedju ostalog govorilo o izgradnji gasnog interkonektora izmedju Srbije i Bugarske, koji će nama omogućiti različitost izvora energetskog snabdevanja. Predsednik odlazi u Prag, gde će biti lideri svih zemalja EU kao i lideri mnogih drugih evropskih zemalja na stvaranju Evropske političke zajednice. To pokazuje da je Srbija deo Evrope kao zemlja koja je kandidat za članstvo u Evropskoj uniji. Nakon svih ovih sastanaka, predsednik će saopštiti naciji kako će na dalje izgledati naša spoljno- politička pozicija u atmosferi pritisaka pod kojima se Srbija nalazi - rekao je Vesić.
Vesić navodi da nije tajna da postoje pritisci na našu zemlju da se priključi spoljnoj politici EU, kako bi uvela sankcije Ruskoj Federaciji.
- Međutim istovremeno u procesu pregovaranja, nama EU nikada nije otvorila “poglavlje 31” koje se odnosi na spoljnu, odbrambenu i bezbednosnu politiku. Da su otvorili “poglavlje 31”. Srbija bi činom otvaranja poglavlja imala obavezu da prilagođava svoju politiku, spoljnoj politici EU. Znači od nas traže da uradimo nešto, a istovremeno ne žele da nam otvore poglavlje pregovora koje bi nas obavezalo da to uradimo. Dakle naše obaveze prema EU nastaju onog časa kada otvorimo odredjeno poglavlje, tada počinju da se otvaraju mehanizmi u kojima mi moramo da prilagodjavamo naše zakonodavstvo i naše političko delovanje. Ne kažem da mi ne treba da sinhronizujemo svoje poteze sa EU ali to je proces u kome mi prevashodno vodimo računa o našem interesu. Ali treba biti fer prema Srbiji i otvoriti “poglavlje 31”, jer na taj način dobijate mehanizme i pravo da trazite od Srbije da prilagodi svoju politiku. To je taj licemerni odnos u kome se od nas nešto traži da uradimo ali ne žele da urade bilo koji korak koji bi nas približio članstvo u EU - kazao je Vesić.
Vesić naglašava da su netačne priče da EU traži da se prizna samoproglašena nesavisnost KiM pre ulaska u EU i da zbog toga treba da odustanemo od puta u EU. I dodaje da Evropska unija u zvaničnim dokumentima ne traži od Srbije da prizna nezavinost Kosova i Metohije pre ulaska u članstvo EU.
- U Ugovoru o stabilizaciji i pridruživanju stoji je formulacija ‘normalizacija odnosa’, a ne priznanje te samoproglašene nezavisnosti. To je zvanični stav EU. To što lideri pojedinih članica EU traže da priznamo nezavisnost KiM njihov je lični stav a ne zvanična politika EU. Sasvim sigurno nećemo prihvatiti da budemo članica EU ako je cena toga da izgubimo KiM, ali ne treba odustati od procesa priključenja. Za Srbiju je dobro da završimo pregovore sa EU, da usvojimo standarde u društvu, u kulturi, u upravi, u zdravstvu kao i u drugim društvenim oblastima. To je dobro za naše društvo. Da li ćemo na kraju tog procesa mi dobiti neki uslov koji ne možemo da prihvatimo ili nećemo, to je stvar političke odluke - ističe Vesić.
Vesić konstatuje da je na Balkanu postoji rivalitet izmedju nekih članica Evropske unije i Sjedinjenih Američkih Država oko budućnosti našeg regiona. U ovom trenutku SAD vode najkonstruktivnu politiku prema Balkanu za razliku od nekih zemalja Evropske Unije koja ne podržavaju “Otvoren Balkan”.
- Na žalost nemamo iskrenu politiku jednog dela EU prema našem regionu. Nije mi jasno zašto je to tako, jer je “Otvoren Balkan” zasnovan na principama Evropske unije kao što su tržište robe, kapitala i ljudi. Otvoreni Balkan znači bolju budućnost za sve narode u našem regionu i okvir u kome ćemo sami da rešavamo svoje probleme. One velike sile koje ovaj proces podržavaju žele dobro balkanskim narodima - izjavio je Vesić.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Gostujući jutros u emisiji na Hepi televiziji, narodni poslanik i član predsedništva Srpske napredne stranke, Goran Vesić, govorio je o sve snažnijim pritiscina na Srbiju da usaglasi spoljnu politiku sa EU
Ruski napad interkontinentalnom balističkom raketom (ICBM) na ukrajinski grad Dnjepar tokom noći izazvao je ozbiljne posledice, a sada su se pojavili i prvi snimci sa lica mesta.
Na snimku s drona, objavljenom na internetu, navodno su zabeleženi udari britanskim krstarećim raketama "storm šedou" na komandni kompleks unutar Rusije.
Situaciju na frontu između Rusije i Ukrajine ali i tišinu Donalda Trampa nakon Bajdenove odluke da Ukrajina gađa unutrašnjost Rusije američkim oružjem , analizirali su gosti "Rata uživo", novinar i ekonomista Nebojša Berak i Sava Stambolić ispred Centra za društvenu stabilnost.
Gosti Informerovog "Otvorenog studija" bili su profesor dr Boris Bratina sa Fakulteta u Kosovskoj Mitrovici i predsednik GO Zemun Gavrilo Kovačević. Oni su komentarisali današnja hapšenja vezana za tragediju u Novom Sadu.
Skandalozna odluka novosadskog tužilaštva da se uhapse bivši ministar Goran Vesić i v.d. direktorka "Infrastruktura Železnice" Jelena Tanasković posledica su jezivog pritiska opozicije i tajknuskih medija!
Ajla Drapić Memić, sestra devojčice Džejle Drapić koja je preminula nakon zubarske intervencije u Sarajevu, u teškom je zdravstvenom stanju nakon komplikacija prilikom lečenja zuba.
Zvanični srednji kurs dinara za evro iznosiće sutra 116,9952 dinara, što je neznatna promena u odnosu na četvrtak, objavila je Narodna banka Srbije (NBS).
Ovo nije prvi put da se na društvenim mrežama prodaju raznorazni proizvodi koji imaju "čudesna" dejstva. Ljudi u potrazi za rešenjem svojih zdravstvenih problema često guglaju, pa nailaze na razne savete i preparate a jedan od njih je i krema koje leči hemoroide, za koje kažu na mrežama da izazivaju rak debelog creva.
U Srbiju je stigao novi trend, izdavanje stana na sat. Do skoro, stan na dan je bio jedina opcija, ali su sada stanodavci odlučili da smanje troškove gostima, i naplaćuju im boravak po sanu, a ušteda je i do 15 evra u odnosu na brovak tokom celog dana.
Džihadista i vehabija Nermin A. (37) iz Novog Pazara uhapšen je juče jer je na društevnim mrežama objavljivao fotografije, video klipove i audio snimke u kojima je pozivao na rat protiv Srba i pravoslavaca!
Bratislav S. (53) iz Beograda uhapšen je zbog sumnje da je ženu M. V. (39), s kojom je bio u vezi, zaključao u svom stanu i satima je zverski mučio, optuživši je da ga je prevarila!
Velika Britanija je sada "direktno uključena" u rat u Ukrajini pošto su njene rakete Storm šedou korišćene za napad na ciljeve unutar Rusije, rekao je ruski ambasador u Britaniji Andrej Kelin.
Ambasador Ukrajine u Velikoj Britaniji, bivši glavnokomandujući Oružanih snaga Ukrajine Valerij Zalužnji, izjavio je danas da, posle direktnog uplitanja saveznika Rusije u rat protiv Ukrajine, može da se smatra da je počeo Treći svetski rat.
Brazilska federalna policija saopštila je danas da je podnela krivičnu prijavu protiv bivšeg brazilskog predsednika Žaira Bolsonara zbog njegove uloge u navodnom pokušaju državnog udara nakon što je izgubio predsedničke izbore 2022. godine.
Hrvatsko Ministarstvo unutrašnjih poslova priprema brošuru koja će da sadrži uputstva i praktične savete za domaćinstva kako da prežive tri dana, odnosno prva 72 sata u slučaju rata ili krize.
Već smo navikli da pop zvezda Lejdi Gaga dobija filmske uloge, ali sve nas je posebno šokirala kada se pre 9 godina pojavila u seriji "Američka horor priča" i to u scenama koje su prepune seksa, golotinje i krvi.
Većina pamti seriju "Ranjeni orao", ali malo ko zna da je ova priča najpre zaživela na pozornici. Evo ko su bili prvi glumci koji su oživeli likove iz vanvremenskog romana Mir-Jam.
Bez obzira na to da li preferirate stimulaciju prstima, oralni seks, seksualne igračke ili kreativnu igru iznad pojasa, ključ do zadovoljstva leži u istraživanju sopstvenog tela i povezivanju sa partnerom. Evo kako da uživate u intimnosti na potpuno nov način!
Čuveni američki biznismen Stiv Džobs stalno je poštovao jednostavno pravilo - ako bi ga mučio neki problem na poslu duže od 10 minuta, odlazio bi u šetnju.
Kupus je glavna namirnica tokom zimskih dana, ali neprijatan miris tokom kuvanja često može da pokvari ugođaj. Uz jednostavan trik sa mlekom, ne samo da ćete se rešiti ovog problema, već ćete i poboljšati ukus omiljenih jela!
Tokom svadbenog plesa ispred mladenaca se pojavila trbušna plesačica, gde većina komentara koji su se naši ispod snimka, smatra da je ovaj "iznenađujući" trenutak bio neprimeren i da nije uzela u obzir osećanja mlade.
Pevačica Lepa Brena i njen suprug, Boba Živojinović, danas proslavljaju krsnu slavu, Aranđelovdan, ameđu poslednjima došla je snajka Aleksandra Prijović.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.