Dragan Bisenić: Poseta Fon der Lajen pravovremen potez!
Podeli vest
Boravak predsednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen u Srbiji i obilazak radova na izgradnji gasnog interkonektora Srbija – Bugarska u blizini Niške Banje, ulazi u red politički pravovremenih poteza koji posle dužeg vremena na uverljiv način uvećava i jača kredibilitet Evropske unije u očima javnosti u Srbiji sa posustalim poverenjem u EU, ocenjuje u autorskom tekstu za Tanjug novinar Dragan Bisenić
"Istovremeno, Evropska komisija je povukla pravi potez kada je pokazala da priznaje i prihvata energetske probleme sa kojima se suočava Srbija, time što je dodelila 165 miliona evra budžetske pomoći za tu oblast'', navodi on.
Čini se svakodnevno da su uslovi za srpski spoljnopolitički manevar sve manje ugodni, a sve više je i onih koji veruju da prostora za očuvanje spoljnopolitičke neutralnosti praktično i nema, te da su sve mogućnosti iscrpljene, ocenjuje novinar Dragan Bisenić u autorskom tekstu za Tanjug
16.10.2022
13:53
Bisenić piše:
"Pojavljujući se na početku mandata nove Vlade Srbije, predsednica EK demonstrirala je svoju podršku i poverenje u evropski put Srbije, ali i uobličila vlastita očekivanja od nje koja se odnose na dalje usklađivanje sa energetskom politikom vrednostima EU. Novoj Vladi sigurno je prijalo da čuje da je ''Srbija jedna od najnaprednijih zemalja na putu ka EU''.
Uz taj podsticaj biće sigurno lakše da se primene mere vizne politike u skladu sa preporukama EU i sprečavanju masovnih ilegalnih ulazaka na teritoriju Evropske unije. Za razliku od haotičnog i pomalo paničnog reagovanja u suočavanju s pendemijom kovida pre dve godine, kada je Evropska unija na Balkanu zaostajala i za Kinom i Rusijom, ovoga puta podrška je bila ne samo finasijski impresivna, već i vidljiva, čime su potvrdeni dominantna uloga EU u regionu i prakticni izraz politike da ''Evropska unija nije potpuna bez Srbije''.
Na ovoj kratkoj turneji nije sve bila svečanost i svetkovina. Predsednica Evropske komisije stigla je iz Prištine. gde je najavila Kosovu pomoć od 75 miliona evra za rešavanje energetskih problema. Ona je takođe odobrila, ali samo načeno, odluku kosovske vlade o preregistraciji vozila se severa Kosova, a njih je oko 10 000, držeći se stava iz nedavnog dokumenta ''petorke'' da je to ''egitiman potez'', ali da vreme i metode njegove implementacije nije najsrećnije izabrano.
Ursula fon der Lajen je nastojala da pomiri obe težnje, formulišući to idejom o univerzalnom poštovanju prava, ali i zahtev da je potreban ''prelazni period'' kako bi ''tranzicija bila sveobuhvatna''. Američki odgovor bio je mnogo jasniji i direktniji, pošto je američki posrednik Gabrijel Eskobar određeno tražio 10 meseci odlaganja primene odluke i pošto je Aljbin Kurti ovo odbio, američka diplomatija je saopštila je da je ''razočarana i zabrinuta'' takvim stavom.
Dvoslojni, ali ovoga puta daleko jasniji i tačniji stav Evropska komisija je saopštila dan nakon posete Usrusle fon der Lajen Prištini. ''Iako je odluka korak u pravom smeru, ona nije uskladena sa sporazumima u dijalogu, koji su obavezujući za obe strane'', saopšteno je iz Evropske komisije.
Eksplicitnim odbacivanjem načina na koji vlada u Prištini pristupa ovom pitanju, jasno pokazuje da predsednica Evropske komisije nije bila zadovoljna onim što je čula tokom svog boravka.
Kosovska vlada stoji na ideji da represivnim potezima, ultimatumima, svršenim činom nekako ubrza proces legitimizacije kosovske nezavisnosti i iznudi rešenje povoljno za Prištinu, polazeći od opravdanog osećanja da vreme nije saveznik u nastojanju da se položaj Kosova efektuira u punu državnost i jasne strepnje da je prošao vrhunac kada je povodom Kosova mogla da se širi međunarodna saglasnost u koristi nezavisnosti Kosova.
Sada su svi procesi drugaciji i svakim danom se sužava prostor međunarodne podrške jednostranom i nasilnom promenom granica. Akcija Rusije u Ukrajini i odbijanje oko 140 svetskih država – članica UN da priznaju njene ciljeve, proglašenja nezavisnosti novih država i pripajanja Rusiji, direktno potkopavaju argumentaciju i oslonac Prištine za punu državnost.
Svakako, ne bi trebalo imati iluzija da te nove okolnosti nisu upravo na ovaj način registrovane u Beogradu i da one neće imati uticaja na buduće ponašanje Srbije u pregovorima. Iako se na prvi pogled čini da je zbog izolacije Rusije pozicija Srbija oslabljena, suštinski ona je ojačala onoliko, koliko su ojačali argumenti u prilog poštovanja principa ''teritorijalne celovistost''. A ojačali su značajno, recimo, čim je poslednjih meseci Amerika eksplicitno u više navrata stala iza njihovog poštovanja.
''Otpriznavanje'' omiljeni je sport novog – starog ministra spoljnih poslova Srbije, Ivice Dačića. Može da se pretpostavi da ce ono biti i dalje veoma visoko na listi njegovih prioroteta, ali da će ovoga puta uključivati i širu listu država sa daleko većim kapacitetima od onih čije je povlačenje priznanja obezbedio u prethodnom mandatu. Predsednik Srbije Aleksandar Vučic, uostalom, u nekoliko navrata obelodanio je da u sefu drži još fascikli sa notama o povučenim priznanjima, te da je poslednju dobio tokom poslednje Generalne skupšštine UN.
Nova atmosfera u Ujedinjenim nacijama zajedno sa rezolucijom 1244 Saveta bezbednosti čini, kako sada stvaru stoje, neprelaznu prepreku za dalja priznavanja Kosova i članstvo u UN. Jedini način na koji bi Kosovo moglo da postane član UN jeste da se Srbije direktnim iskazom odrekne svog suvereniteta, što bi ostalim državama bio znak da se to čini saglasno i dobrovoljno, pa bi i one mogle da povuku svoje rezerve prema kosovskom članstvu u UN, iako ni to samo po sebi ne bi moralo da se podrazumeva.
Jasno je da to Srbija ne može, niti želi da učini. To, naravno, shvataju i svi drugi koji su uključeni u ovo pitanje.
''Punoj kosovskoj državnosti'' gotovo niko se više ine nada, pa je koncept promenjen u priznanje ograničene ''državnosti'' u okvirima Evropske unije. Njen cilj je da Kosovo bude priznato od svih članica EU i da se na taj način kvalifikuje da postane članica Saveta Evrope i NATO. Otuda se pred Srbiju postavljaju kao uslovi varijante strategije ''ili Kosovo ili Evropska unija'' u relativno usaglašenom pristupu SAD i EU.
Ali, to nije jedini, ni opšti stav zapada. Britanski izaslanik za Balkan, Stjuart Pič, dan nakon posete predsednice EK Srbiji i Kosovu, zatražio je da se sprovedu postignuti dogovori pa i dogovor o Zajednici srpskih opština. Pre toga, primetio je, potrebno je da se ''promeni narativ i razbiju neke od mitova o Republici Srpskoj., kritikujući odluku Ustavnog suda Kosova kojom se odbija stvaranje Zajednice opština sa srpskom većinom jer ona ''u celini nije protiv Ustava Kosova''. Velika Britanija ima novog premijera koji dolazi iz finasijskog sektora, pa mu Kosovo sigurno nije bilo u centru interesovanja, ali taj primer sam po sebi, imajući u vidu da je reč o osobi indijskog porekla na čelu vlade nekadašnje imperije, demonstrira praksu protiv svake etničke isključivosti.
Pravilno zaključujuci da će presedani važiti kao pravilo, Aljbin Kurti po svaku cenu nastoji da obezbedi ili iznudi da Srbija bar na jednoj tački prihvati kosovsku državnost i njene simbole. Ukoliko bi to bila pukotina čak i od od jednog milimetra, bio bi to dovoljan prostor za kiseonik neophodan za održavanje ideje kosovske nezavisnosti. Ali, svi koji se u ovoj stvari pitaju rekli su da je pogrešan put kojim se krenulo. Ignorisati to upozorenje znači inicirati sukob koji bi bio direktno povezan sa onim što se dogada u Ukrajini i ne bi išao nikome u korist."
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
SRBOLJUB RUSOLJUB
pre 2 godine
AUUUU!!! ŠTO OVA NATO NIŠTARIJA JEDE GOVNA, A NIKO NE MOŽE DA MU ZABRANI!!!!
Čini se svakodnevno da su uslovi za srpski spoljnopolitički manevar sve manje ugodni, a sve više je i onih koji veruju da prostora za očuvanje spoljnopolitičke neutralnosti praktično i nema, te da su sve mogućnosti iscrpljene, ocenjuje novinar Dragan Bisenić u autorskom tekstu za Tanjug
Sudija savezna države Njujork doneo je danas odluku da pauzira postupak protiv novoizabranog predsednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trampa, u kome je već doneta presuda, po optužbama za tajno isplaćen novac porno zvezdi Stormi Danijels.
Poljski predsednik Anžej Duda odbio je da bude na zajedničkoj fotografiji s drugim liderima na klimatskom samitu COP29 u Bakuu jer, kako nezvanično saznaje poljska novinska agencija PAP, nije želeo da se nađe na zajedničkoj fotografiji s beloruskim liderom Aleksandrom Lukašenkom.
O geopolotičkoj situaciji u svetu i odnosima između NATO i Evrope, govorili su gosti emisije Rat uživo, general Vinko Pandurević i Srđan Simić iz Centra za društvenu stabilnost
Svet se menja nako inauguracije novoiyabranog predsednika SAD Donalda Trampa i kako to utiče na Rusiju i Evropu, komentarisali su gosti Otvorenog studija, prof. dr Dejan Miletić iz Centra za proučavanje globalizacije i Dragoslav Bokan iz Instituta za nacionalni strategiju.
Gosti Informerovog "Otvorenog studija" bili su Kapetan Vasiljković iz fondacije "Kapetan Dragan i bivši pripadnik Jedinice za specijalne operacije Milorad Munikravić. Oni su govorili o pobuni te jedinice 2001. godine, ali i generalno o njenom nastanku i načinu funkcionisanja.
Danas u 15 časova, Informer TV donosi vam novu epizodu emisije Info dan sa Stanislavom Stanišićem, gde ćemo se baviti jednom od najvažnijih tema na globalnoj političkoj sceni - "Trampov plan za Ukrajinu".
Gost Info jutra bio je predsednik Srpske radikalne stranke Vojislav Šešelj koji je govorio o tome što opozicija nastavlja zloupotrebu zloupotrebu velikih tragedija kako bi došla na vlast
U Valjevu, u naselju Sedlari, dogodila se krađa i to nakon što je vozač automobila sipao gorivo za 5.000 dinara, a onda seo u svoj automobil i pobegao u nepoznatom pravcu.
Alija Balijagić, koji je osumnjičen da je 25. oktobra ubio Milenku i Jovana Madžgalja, prema poslednjim informacijama viđen je u selu Obarde na teritoriji Pljevalja u Crnoj Gori.
Pripadnici Uprave saobraćajne policije u Sjenici isključili su iz saobraćaja vozača "škode", mladića starog 23 godine, koji je upravljao vozilom sa čak 4,95 promila alkohola u organizmu.
Po nalogu Trećeg osnovnog javnog tužilaštva, policija je uhapsila državljanina Moldavije A.B. (25) zbog sumnje da je izvršio krivično delo "nedozvoljen prelaz državne granice i krijumčarenje ljudi".
Sve više devojčica u Srbiji između sedam i 12 godina prati TikTok trend "bjuti rutine" snimajući se kako se mackaju i šminkaju kozmetičkim proizvodima za odrasle, a onda zbog toga neke od njih završe kod pedijatra sa konjuktivitisom i opekotinama po licu!
Na Informerovom instagram profilu sproveli smo anketu gde smo pitali naše pratioce da li bi podržali ograničenje rada društvene mreže Tik-Tok?! Rezultati su nas oduševili!
Troje pacijenata povređenih u teškoj nesreći koja se dogodila 1. novembra na Železničkoj stanici u Novom Sadu i dalje je u kritičnom stanju. Danas su stigle lepe vesti, da su dva pacijenta došla svesti, ali da im je stanje još uvek kritično.
Na današnji dan, 12. novembra Srpska pravoslavna crkva obeležava Svetog kralja Stefana Uroša II Milutina Nemanjića. Za ovog sveca vezuje se veliki broj legendi, ali i istorijskih činjenica zbog kojih je savremenim istoričarima postao jedan od najzanimljivijih ličnosti dinastije Nemanjić.
Dom zdravlja „Voždovac“ obeležava Svetski dan dijabetesa 14. novembra 2024. Ovaj dan nosi poseban javnozdravstveni značaj, sa ciljem objedinjavanja i isticanja kontinuiranih preventivnih napora kojima se teži ka uspostavljanju populacione kontrole nad faktorima rizika za razvoj šećerne bolesti.
Odigrano je čak sedam utakmica u prvom danu 9. kola Evrolige, pa je tabela doživela velike promene! Start duplog kola trijumfalno su okončali Crvena zvezda, Real Madrid, Panatinaikos, Alba, Fenerbahče, Olimpijakos i Efes, dok su poraze upisali Bajern, Monako, Armani, Makabi, Virtus, Baskonija i Asvel.
Statistika govori više od hiljadu reči! Srpski reprezentativac Aleksandar Mitrović (30) definitivno je jedan od najboljih fudbalera u šampionatu Saudijske Arabije, a tu činjenicu potvrđuju više nego impresivni rezultati!
Novoizabrani američki predsednik Donald Tramp izjavio je danas da će kongresmen iz Floride Majk Volc biti njegov savetnik za nacionalnu bezbednost u novoj administraciji.
Tajvan je možda bez previše buke postao jedan od najvažnijih pomagača ukrajinskog ratnog vazduhoplovstva. Bivši zvaničnik Pentagona Toni Hu kaže da je Tajvan donirao svoje viškove raketnih bacača HAVK ukrajinskom vazduhoplovstvu.
Najmanje 15 osoba je poginulo, a 14 je povređeno tokom incidenta u ekvadorskom zatvoru Litoral u Gvajakilu, saopštila je danas zatvorska agencija SNAI.
Američki državni sekretar Entoni Blinken otputovao je u Brisel u pokušaju da osnaži vojnu pomoć za Ukrajinu tokom poslednjih dana predsedničkog mandata Džozefa Bajdena.
Glumac Bojan Krivokapić oduševio je publiku ulogom kriminalca Zvezdana Jovanovića u seriji "Sablja", a malo ko zna da potiče iz glumačke porodice i da mu je otac poznati glumac.
Miona Marković kaže da joj njen otac, poznati istoričar Predrag Marković, zamera to što se u svakoj seriji u kojoj glumi ljubi na isti način i savetuje je da mora da poradi na tome.
Tvorac Netfliksove južnokorejske hit serije “Squid Game”, Hvang Dong-hjuk rekao je za BBC da je izgubio devet zuba zbog stresa tokom snimanja prve sezone, ali se ipak vratio da snimi drugu.
Nema svečanog ručka bez slasnih i bogatih sarmi pripremanih strpljivo i uz puno ljubavi, a posebno je to slučaj kada je reč o obeležavanju porodične slave
Varanje nije uvek rezultat loše veze. Zapravo, većina ljudi koji varaju govore da vole svog partnera, da im je privlačan, da cene svoju vezu i da ne žele da upropaste život koji su stvorili s partnerom.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.