Mama je ponela samo album sa slikama! Ispovest novinarke Informera koja je preživela "Oluju": Ovo je zločinačka akcija! (VIDEO)
Podeli vest
Stravičan ustaški zločin nad Srbima započeo je u ranim jutarnjim časovima 4. avgusta 1995. godine napadom hrvatske vojske i paravojnih formacija na Republiku Srpsku Krajinu. Cilj im je bio zauzimanje srpske teritorije i proterivanje Srba koji su tamo vekovima živeli.
Nepregledna kolona od oko 280.000 Srba na traktorima, u automobilima i u kombijima krenula je put Srbije, a hrvatska avijacija je tu tužnu kolonu, u kojoj je bilo najviše dece, žena i starih, surovo bombardovala čak i na teritoriji Bosne i Hercegovine. Ustaška agresija završena je 8. avgusta potpunim krahom Krajine i osvajanjem cele njene teritorije.
Prošlo je 28. godina od zločinačke operacije "Oluja" u kojoj je proterano oko 280.000 Srba, a ubijeno je i nestalo više od 3.000 ljudi, dok je spaljeno i više od 22.000 kuća.
U pojedinim delovima Slovenije sinoć je počela obilna kiša, a slovenačka Agencija za životnu sredinu (Arso) izdala je crveno upozorenje za severni deo zemlje.
04.08.2023
08:13
Ovaj jeziv zločin je na svojoj koži osetila kao trogodišnjakinja naša novinarka Dejana Kljajić, izbegla iz Knina, koja je svoju perspektivu iznela i u specijalnom programu na Informer TV.
Dok se približavao ovaj tužan datum za srpski živalj, Dejana je nama ispričala kako je izgledao taj 4. avgust u njenom domu.
Ustaše su na današnji dan 1995. proterale oko 280.000 Srba iz Krajine, a ubijeno je i nestalo više od 3.000 ljudi. Za ovaj najstrašniji zločin u modernoj istoriji Evrope niko nije odgovarao. Centralna ceremonija obeležavanja Dana sećanja na prognane i stradale danas u Prijedoru.
04.08.2023
06:38
- Tata je vojno lice i malo pre pada Knina rekao je mami da krene sa mnom u Srbiju. Međutim, ona nikako nije htela da ode bez njega. Tog 4. avusta kad su se najjače i najstrašnije čule sirene, granate i kada su ljudi bukvalno uzimali samo jednu torbu i odlazili, tada je mama morala da se pokupi sa mnom i da krene. Ponela je torbu i albume sa našim slikama. Da li možete da shvatite u tom momentu koliko je bila trezvena da je ponela jedinu stvar koja može da nas vrati u period življenja u Republici Srpskoj Krajini - rekla je Dejana i dodala:
Foto: Informer
- Krenuli smo kolima naših prijatelja koji su takođe imali dvoje male dece. Na granicu sa Srbijom smo stigli 5. avgusta i tada su hteli da nas pošalju na Kosovo i Metohiju, kako su slali druge izbeglice iz Krajine. Čak su rekli da je previše prognanih ušlo u Srbiju. Zamislite taj beobrazluk tadašnje vlasti? Hvala Bogu, tu se našao Milan Babić, tadašnji predsednik vlade RSK koji je rekao da nas puste, jer je automobil bio pun dece - priseća se Dejana.
Kada su stigli u Beograd, imali su sreće da odsednu kod rođaka.
- Kada smo došli u Beograd, bili smo kod strica. I doživotno smo mu zahvalni što nas je primio i pomogao nam. O tati i dedi nismo znali ništa mesec dana. Mesec dana, ni da li su živi ni da li su mrtvi. Tata se posle mesec dana pojavio i tu smo još malo ostali u Beogradu, a zatim je dobio prekomandu u Sombor i počinjemo da živimo u Apatinu - rekla je ona.
Dejana je opisala atmosferu koja je vladala kada su stigli u Srbiju.
- Strašno je kako su nas tada dočekali građani. Nije bilo stoprocentno, ali su nas svi gledali i ponašali se prema nama kao da smo niža rasa. Bilo je teško. Međutim, sa svim smo se izborili. I sa nemanjem i sa podcenjivanjem, možda čak i omalovažavanjem. Hvala roditeljima što su uspeli da mene, a kasnije i mog brata, usmere na pravi put - podvukla je Kljajić.
Dejana se prisetila da je njena mama tada mislila da će se vratiti u Knin.
Foto: Privatna arhiva
- Oluja je definitivno zločinačka ustaška akcija koja je za cilj imala da protera sve Srbe, da ugasi RSK i da posle godinama pokuša da zatre da su tu Srbi imali svoju teritoriju. Kako bi rekao jedan moj prijatelj, Hrvati su ovom akcijom izgubili sve, a Srbija je dobila radne i neuništive Krajiške Srbe. I to je definitivno tako - ističe ona i dodaje:
Foto: Privatna arhiva
- Ponekad kad razmišljam o tom periodu i periodu posle prognanstva, shvatam da me je to izgradilo. Nisu mogli da nas sravne sa zemljom, nisu mogli da unište srećno detinjstvo i sigurno je da nisu uspeli da nam upropaste život - završava Dejana.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić boravi u dvodnevnoj poseti Republici Srpskoj, tokom koje će u petak, 4. avgusta u Prijedoru prisustvovati obeležavanju 28. godišnjice pogroma Srba u akciji "Oluja", koju su izvele jedinice hrvatske vojske.
Predsednik Opštinskog veća u Bosanskom Petrovcu Nemanja Davidović izjavio je danas da će obeležavanje sećanja na zločin na Petrovačkoj cesti biti i poruka ljudima koji su ostali da žive na tim prostorima da nikada ne smeju da zaborave šta se dogodilo 1995. godine.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Prošlo je 28. godina od zločinačke operacije "Oluja" u kojoj je proterano oko 280.000 Srba, a ubijeno je i nestalo više od 3.000 ljudi, dok je spaljeno i više od 22.000 kuća.
Pet porodica tragično stradalih u padu nadstrešnice 1. novembra u Novom Sadu do sada su se javno oglasile i osudile pokušaje opozicije sakrivene iza studenata da tragediju koriste u političke svrhe i za izazivanje nereda širom Srbije.
CRISPR-Cas9 metoda uređivanja gena poslužila je kineskim naučnicima sa akademije Henanske, kao i njihovim saradnicima, da bi po prvi put stvorili mirisni kikiriki.
Poseta manastiru Ostrog, koji je posvećen Svetom Vasiliju Ostroškom predstavlja hodočašće za sakog hrišćanina, ali i duhovnu avanturu, zato što je smešten visoko u steni, a godišnje ga poseti stotine hiljada vernika i turista iz svih krajeva sveta.
Bračni par Slavko (56) i Slađana (43) Dimitrijević iz sela Bela Zemlja kod Užica dogovorili su se da zajedno izvrše samoubistvo, a Srbiju su više puta potresle vesti o bračnim parovima koji su odlučili da sebi presude u isto vreme.
Bračni par Slavko (56) i Slađana (43) Dimitrijević iz sela Bela Zemlja kod Užica dogovorili su se da u četvrtak zajedno izvrše samoubistvo tako što će popiti veliku količinu lekova i u telo ubrizgati veću dozu insulina. Slavko je u porodičnoj kući pronađen mrtav, dok je njegova supruga Slađana prebačena u bolnicu i lekari joj se bore za život.
Proslavljena streljačica, Ivana Maksimović, trenutno živi u Dubaiju gde joj se muž Danilo Anđušić bavi košarkom. Gledajući njene fotografije na Instagramu, možemo da zaključimo da uživa, što se odražava i na njen izgled koji je nikada lepši.
Jelena Đoković, supruga srpskog tenisera Novaka Đokovića, podržala je blokadere i huligane koji bi da ruše Srbiju i to iz velelepne vile iz Marbelji. Jelena, koja plaća porez u Monaku, je na svom Instagram nalogu podelila nekoliko fotografija sa protesta, uz nedvosmislenu poruku da je uz ljude, koji, nažalost, žele da prave haos po Srbiji. Potom je objavila i video uz pesmu "Pada Vlada".
Fudbalska reprezentacija Brazila ipak će da sačeka na povratak Nejmara. Iako se našao na širem spisku, povreda je bila jača, pa ga neće biti u nacionalnom timu.
Predsednik Francuske Emanuel Makron izjavio je da bi evropske zemlje mogle da pošalju vojnike u Ukrajinu kao mirovnjake i instruktore bez saglasnosti Rusije.
Tijana Vukotić glumila je ćerku Ljubiše Samardžića u seriji "Policajac sa Petlovog brda", ali je ubrzo nakon uspeha u ovoj seriji nestala sa javne scene.
Glumica Eva Longorija proslavila je 50. rođendan, ali njen mladolik izgled i dalje ostavlja ljude u neverici. Mnogi kažu da izgleda upola mlađe i da i dalje pleni svojom lepotom, šarmom i energijom.
Narodna verovanja o biljkama prenose se s kolena na koleno, a neka su opstala i danas. Dok se bosiljak smatra blagoslovenim i poželjnim u domu, određene biljke, poput bagrema, nikako ne bi trebalo saditi blizu kuće.
Ako vas zanima koja je poza idealna za to da žena postigne orgazam, pravi odgovor dalo je dvoje naučnika, nakon što su posmatrali protok krvi prema klitorisu tokom različitih seksualnih aktivnosti kod ispitanika.
Andrej Atijas, suprug pevačice Anabele Atijas, objavio je na svom Instagram profilu scene sa današnjih protesta koji su u jednom trenutku postali nasilni, ali to ne čudi ako se uzme u obzir njegova prošlost.
Lepa Lukić je istakla da joj je neostvarena želja da postane majka, ali da joj je ipak sa druge strane drago što nije dobila dete, jer kako je rekla, ne zna kakvog bi "giliptera" rodila.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar