• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
author image
Informer.rs

Novinar

25.08.2023

21:44

Bizarno opravdanje Kurtijevog suda u Prištini: Evo zašto je oslobođen Naser Keljmendi!

Public

Vesti

Bizarno opravdanje Kurtijevog suda u Prištini: Evo zašto je oslobođen Naser Keljmendi!

Podeli vest

Apelacioni sud Kosova pravosnažno je oslobodio Nasera Keljmendija (65) od optužbi za trgovinu drogom i tako odbacio prvostepenu presudu Osnovnog suda u Prištini koji ga je 18. maja osudio na četiri godine i osam meseci zatvora.

Kako je saopšteno, zbog nedostatka dokaza!

Prethodnom presudom on je bio oslobođen i od optužbi da je kao vođa organizovane kriminalne grupe bio odgovoran za likvidaciju Ramiza Delalića Ćele, koji se "proslavio" po ubistvu srpskog svata Nikole Gardovića ispred pravoslavne crkve na sarajevskoj Baščaršiji čime je, po mišljenju mnogih, započeo građanski rat u BiH.

Time je kontroverzni Keljmendi, koga je američka DEA okarakterisala kao najvećeg regionalnog narko-bosa, zvanično uspeo sve to da demantuje.

Porodica Keljmendi, otac Naser i sinovi Liridon, Besnik i Elvis, nastanjena je inače u Peći. Naser je državljanin Srbije i Bosne i Hercegovine, ali dometi njegovog poslovanja sežu i do Crne Gore, gde poseduje veliki broj nekretnina, kao i hotel na plaži u Ulcinju, pod imenom "Kaza grande". Vlasnik je istoimenog hotela na Ilidži...

Do osamdesetih godina, prema podacima bezbednosnih agencija, Naserovi izvori prihoda dolazili su od šverca tekstila i zlata iz Turske, a tokom sankcija je promenio svoju delatnost u skladu sa situacijom, pa je tako počeo da švercuje naftu, cigarete i narkotike, pa i oružje.

Tokom devedesetih godina kada je, čini se, njegovo poslovanje doživelo sam vrhunac, protiv Keljmendija su se vodile istrage u nekoliko država. Ipak, to nije bio prvi put da se našao pred sudskim organima. Još 1976. u Peći osuđen je na godinu i šest meseci zbog pokušaja ubistva.

Maja 2013. hapšen je u Prištini po Interpolovoj poternici, koju je za njim raspisala BiH zbog organizovanog kriminala.

Pritvor mu je 28. februara 2017. zamenjen kućnim, a 17. marta iste godine mu je potpuno ukinut. 

Tužilaštvo je tvrdilo da je u vezi ubistva Delalića, Keljmendi tokom 2006. imao niz sastanaka u Sarajevu sa Fahrudinom Radončićem, Ekremom Lekićem, Muhamedom Ali Gašijem, ratnim zločincom Naserom Orićem i drugima. Kao krajnje izvršioce angažovao je Strahinju Rašetu i Nebojšu Vukomanovića iz Srbije.

Delalić, rođen u Prijepolju, tokom rata u BiH je bio na dužnosti komandanta 9. motorizovane brigade sarajevskog korpusa Armije BiH. Ubijen je 27. juna 2007. u Sarajevu.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

TV

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set