• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
author image
Informer.rs

Novinar

11.11.2024

09:19

Đurić poručio na Dan primirja u Prvom svetskom ratu: ​Srbija je platila visoku cenu slobode, sećamo se golgote, ali i istrajnosti

Informer

Vesti

Đurić poručio na Dan primirja u Prvom svetskom ratu: ​Srbija je platila visoku cenu slobode, sećamo se golgote, ali i istrajnosti

Podeli vest

Ministar spoljnih poslova Marko Đurić izjavio je danas da je Srbija u Prvom svetskom ratu platila visoku cenu slobode, zbog čega će naša država i njeni građani nastaviti da čuvaju srpsku državnost, slobodu i nezavisnost kao vrhunske nacionalne vrednosti.

- Danas, na Dan primirja u Prvom svetskom ratu, sećamo se golgote kroz koju su u ratnim godinama prošli naša država i naš narod, ali i istrajnosti i herojstva slavnih predaka zahvaljujući kojima danas postojimo - objavio je Đurić na mreži Iks.

On je istakao da je srpski narod bio najveća žrtva Prvog svetskog rata. 

- Centralne sile, vođene imperijalnim ambicijama, pokušale su da izbrišu sa mape jednu malu, ali slobodoljubivu zemlju. Srbija je u tom ratu izgubila više od četvrtine stanovnika i 62 odsto radno sposobne muške populacije - podsetio je Đurić.

 

 

U analima svetske vojne istorije, istakao je, ostaće upisano da je hrabri srpski narod izvojevao prvu savezničku pobedu na planini Cer. 

- Opustošena srpska država i stradalni srpski narod podigli su se iz pepela, upravo kao neuništivi cvet Natalijina ramonda, simbol koji danas ponosno nosimo pored srca - zaključio je Đurić u objavi povodom obeležavanja Dana primirja u Prvom svetskom ratu.

U zemljama pobednicama u Prvom svetskom ratu danas se obeležava Dan primirja, a u Srbiji je to državni praznik.

Potpisivanjem primirja 11. novembra 1918. godine okončan je Prvi svetski rat, najrazorniji koji je svet do tada video.

Njegovim potpisivanjem obustavljene su borbe u Prvom svetskom ratu između zemalja Antante i Nemačke.

Aleksandar Vulin

Potpredsednik Vlade Republike Srbije Aleksandar Vulin izjavio je danas, povodom Dana primirja u Prvom svetskom ratu, da je Srbima trebalo više vremena da izbroje mrtve posle svojih pobeda nego što je pobedničkim i poraženim silama zapada trebalo vremena da se pomire i zaborave srpske patnje i stradanja. 

Prema njegovim rečima, Jugoslavija, stvorena srpskim žrtvama, omogućila je uz sve svoje mane da svi Srbi žive u jednoj državi, da je revizijom rezultata Drugog svetskog rata uništena Jugoslavija, a da je razbijanjem Državne zajednice Srbije i Crne Gore završena je revizija rezultata Prvog svetskog rata. 

Foto: Aleksandar Jovanović Cile

 

Kako je naveo, osveta poraženih sila uz veselo učešće nekadašnjih srpskih saveznika danas se nad Srbima sprovodi otimanjem AP Kosova i Metohije, poništavanjem Republike Srpske i besramnim zahtevima da Srbija uvede sankcije Rusiji koja je zbog Srbije ušla u Prvi svetski rat. 

- Mi Srbi se danas sećamo Gavrila Principa, Voje Tankosića, Dragutina Dimitrijevića, vojvode Vuka, vojvoda Mišića, Putnika, Stepanovića, Bojovića, kralja Petra, regenta Aleksandra i 1.300.000 ubijenih Srba - rekao je Vulin, navodi se u saopštenju. 

Vulin je naglasio i da su Srbi danas ponosni na pobedu svojih dedova i tužni jer su rat počeli sa dve slobodne srpske države a njihovi unuci žive razdvojeni granicama za koje smo mislili da smo ih krvlju izbrisali. 

- Srbi srećan nam Dan pobede, neka drugi slave primirje - poručio je Vulin.

Đorđe Milićević

Đorđe Milićević, ministar bez portfelja zadužen za odnose sa dijasporom, danas je, ispred Vlade Republike Srbije, povodom Dana primirja u Prvom svetskom ratu položio venac na Francuskom vojnom groblju u Beogradu i odao poštu stradalima u Prvom svetskom ratu, saopšteno je iz njegovog kabineta.

- Pobeda u Velikom ratu predstavlja jedan od najvažnijih trenutaka u modernoj istoriji Srbije i njen značaj je mnogo veći od vojnog trijumfa, ona je simbolizovala nesalomiv duh naroda i pravo Srbije na slobodu i suverenost. Danas, sećanje na pobedu i ogromne žrtve ima važno mesto u kolektivnom identitetu Srbije - izjavio je on.

Prvi svetski rat, ukazao je, doneo je Srbiji nezamislive gubitke, "ali je nama, koji smo došli posle njih, ostalo svedočanstvo o hrabrosti, čvrstini i prkosu jednog naroda". 

Foto: Inofrmer/Pedja Milosavljević

 

- Dan primirja za nas nije samo sećanje na kraj jednog rata, već je i podsećanje na obavezu da negujemo mir i sećanje na one koji su ga omogućili. Mir je vrednost koju danas slavimo i koju, možda više nego ikada, moramo da cenimo i da čuvamo - rekao je Milićević.

On je podsetio na savezništvo Francuske i Srbije u Prvom svetskom ratu, koje predstavlja jedno od najsvetlijih poglavlja u istoriji srpsko-francuskih odnosa, ukazavši da su se francuski vojnici borili rame uz rame sa srpskim, a da "prijateljstvo stvoreno u rovovima snažno odjekuje i više od sto godina kasnije". 

- I danas, kao najveća pohvala srpskoj vojsci i njihovoj hrabrosti su reči francuskog generala Luja Franšea d’Eperea, zapovednika savezničkih snaga na Solunskom frontu, koji je rekao: 'Junaci! Vi ste ušli u borbu kao u igru, i do kraja niste popustili. Vaša slava je besmrtna' - istakao je Milićević.

Kako je dodao, ovo jedinstveno prijateljstvo dva naroda, nastalo u strahotama Prvog svetskog rata, obavezuje nas da uvek negujemo te vrednosti i predstavlja podsetnik na snagu i savezništvo koju države i narodi mogu i treba da dostignu kada se udruže u borbi za pravdu i slobodu.
 

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

TV

Hronika

JOŠ Hronika VESTI

Društvo

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set