Od 5. oktobra do 12. marta! Kako je Milošević ujedinio Đinđića i Koštunicu, a onda rasturio koaliciju i izveo JSO na ulicu
Podeli vest
Kako bi se srušio režim Slobodana Miloševića organizovana jedna od najširih političkih koalicija u istoriji Srbije, a nakon pobede predsednička i premijerska funkcija podeljena je između Vojislava Koštunice i Zorana Đinđića.
Nepremostive razlike između ova dva lidera spajao je jedino motiv za svrgavanjem Slobodana Miloševića, čije izručenje Haškom tribunalu je bio još jedan kamen spoticanja koji je doveo do političke krize i rasturanja koalicije.
Da li zaista znamo sve o atentatu na Zorana Đinđića? Da li postoje skrivene priče i neotkriveni detalji o ubistvu koje je promenilo tok srpske istorije?
Serija “Sablja” emitovaće se na državnoj hrvatskoj televiziji HRT, pišu tamošnji mediji.
12.11.2024
16:27
Uprkos velikim razlikama u programima, ideologijama i vizijama budućnosti zemlje, Demokratska opozicija Srbije (DOS) je uz veliku podršku glasača pokrenula promenu vlasti.
Lideri Demokratske stranke Srbije (DSS) Vojislav Koštunica i Demokratske stranke (DS) Zoran Đinđić, preuzeli su predsedničku i premijersku funkciju posle izborne pobede.
Koštunica je kao kandidat DOS-a pobedio u prvom krugu izbora za predsednika Savezne republike Jugoslavije 2000. godine, što je Slobodan Milošević osporavao i u početku odbio da prizna izborne rezultate, zahtevajući drugi krug izbora, što je prouzrokovalo Petooktobarske proteste nakon kojih je Milošević priznao poraz.
Vlada Zorana Đinđića formirana je 25. januara 2001. godine nakon tromesečnog mandata prelazne vlade.
Nepremostive razlike
Razlike između lidera DSS i DS osećale su se u vazduhu od početka petooktobarskih promena. Koštunica se strogo protivio saradnji sa Haškim tribunalom i njegova stranka sa 45 poslanika je napustila Đinđićevu vladu u avgustu 2001. godine u znak protesta povodom izručenja Haškom tribunalu bivšeg predsednika Miloševića.
Pored spora oko saradnje sa Hagom, koalicioni partneri imali su još nekoliko ključnih tačaka po kojima su se razilazili. Sporna su bila kadrovska rešenja, zakon o lustraciji, status AP Vojvodine, obračun sa organizovanim kriminalom i korupcijom. Politička kriza izazvana ovim spornim razmimoilaženjima u političkim namerama doveli su vladu na klimave noge.
Članovi koalicije koji su dolazili iz manjih partija pokušavali su da iznađu način za njen opstanak, a plan su u decembru 2001. izneli Goran Svilanović, predsednik Građanskog saveza Srbije (GSS), i Miroljub Labus, tada jedan od lidera stranke G17+.
Predložili su obustavu sukoba u vladajućoj koaliciji do kraja 2002. godine, izbor novog predsednika Skupštine Srbije posle smene Dragana Maršićanina u martu iste godine, rekonstrukciju vlade u istom roku, donošenje novog ustava do juna i pristanak DSS-a na saradnju sa sudom u Hagu.
Međutim, ponuđene opcije nisu bile prihvatljive ni za DS, ni za DSS, kao dva pola tada već prilično uzdrmane koalicije.
Izručenje Slobodana Miloševića Hagu
1. aprila 2001. godine, bivši predsednik Slobodan Milošević je uhapšen, a tada zvanična optužnica još nije bila sastavljena. Milošević se sumnjičio za zloupotrebu službenog položaja i korupciju.
Nakon Miloševićevog hapšenja, SAD su zatražile su od njegovo izručenje. Tadašnji predsednik Koštunica protivio se izručivanju Miloševića navodeći da bi taj čin prekršio Ustav Jugoslavije.
Premijer Đinđić sazvao je vanredni sastanak vlade povodom odluke o izručivanju. Miloševićevi branioci žalili su se na proces izručivanja Ustavnom sudu Jugoslavije. Sud je zahtevao dve nedelje razmatranja žalbe.
Ignorišući zahteve predsednika i ustavnog suda, Đinđić je naredio izručenje Miloševića Haškom tribunalu. Na Vidovdan 28. juna 2001. godine, Milošević je prebačen helikopterom iz Beograda u američku vazdušnu bazu u Tuzli odakle je izručen Hagu.
Izručenje Miloševića Haškom tribunalu izazvalo je političke nemire i ulične proteste opozicije. Koštunica je izručenje proglasio nezakonitim i neustavnim.
Pobuna JSO
Avgusta 2001. ubijen je bivši oficir Službe državne bezbednosti Momir Gavrilović nekoliko sati nakon sastanka sa Koštunicom u njegovom kabinetu. Koštunica je tvrdio da je Gavrilović ubijen jer je posedovao dokaze o povezanosti pojedinih članova Đinđićeve vlade sa organizovanim kriminalom. Koštunica i njegova stranka, zajedno sa SRS i SPS su otvoreno optužili Đinđića za organizovani kriminal.
Ubrzo nakon tih napada, u novembru 2001. je došlo do pobune JSO protiv Đinđićeve vlade, tokom koje su pripadnici Jedinice za specijalne operacije (JSO) predvođeni Miloradom Ulemekom Legijom blokirali auto-put kod Vrbasa i Sava centra u Beogradu.
U trenutku izbijanja pobune, Đinđić i tadašnji ministar policije Dušan Mihajlović su bili na službenom putu.
Povod za pobunu JSO bilo je hapšenje haških optuženika braće Predraga i Nenada Banovića, optuženih pred Haškim tribunalom.
Koštunica je podržao pobunu rekavši da se radi o ljudima koji nisu ugrozili bezbednost zemlje.
- Znate, radi se o ljudima koji po meni nisu, sem možda kada je reč o funkcionisanju saobraćaja, ni na koji način ugrozili bezbednost zemlje. Posao koji oni obavljaju jeste takav, a neko od njih je i rekao, da nemaju druge uniforme od onih koji imaju. Oni su se pojavili u onome što je njihova radna i svakodnevna odeća. Mislim da je jedan ovakav revolt sasvim opravdan i normalan. Znači, recimo, protestuju lekari oni izađu u belim mantilima, protestuju pripadnici JSO oni izađu u svojoj opremi i svojim vozilima - kazao je tada Koštunica.
Tek 2012. godine podignuta je optužnica za oružanu pobunu i ugrožavanje ustavnog poretka, ali je sedam godina kasnije doneta oslobađajuća presuda.
Apelacioni sud u Beogradu pravosnažno je oslobodio Milorada Ulemeka, Zvezdana Jovanovića i pet pripadnika JSO od optužbe da su izvršili oružanu pobunu 2001. godine.
U obrazloženju presude navodi se da nije dokazano da predmetna dešavanja, u periodu od 9. do 17. novembra 2001. godne, predstavljaju ugrožavanje ustavnog uređenja i bezbednosti države, što je neophodan element za postojanje krivičnog dela oružana pobuna.
Prema oceni Apelacionog suda, odsustvo reakcije vlasti na događaje koje su predmet optužbe, te činjenica da tadašnja Vlada nije proglasila vanredno stanje, što bi, ukoliko je u pitanju oružana pobuna bio logičan sled stvari, i to što službe bezbednosti nisu stavljene u borbenu gotovost, potkrepljuje zaključak o nedokazanosti iznetih činjenica.
Atentat
Premijer Zoran Đinđić pogođen je snajperskim hicem 12. marta 2003. godine u 12 sati i 25 minuta ispred ulaza u zgradu Vlade Srbije.
Neposredno pred atentat uobičajena kolona od tri vozila došla je po premijera do njegove rezidencije u Užičkoj ulici broj 40, Đinđić je ušao u srednji automobil, nakon čega je kolona krenula ka Vladi.
U trenutku ulaska kolone na parking zgrade Vlade ona se zaustavila tako da je srednji automobil u kojem se nalazio Đinđić, bio postavljen tačno ispred ulaza broj 5, na dva-tri koraka od vrata.
Nakon ovoga, telohranitelji su pomogli Đinđiću, koji se tada kretao pomoću štaka, da izađe iz automobila.
Kada je premijer izašao iz vozila, telohranitelj Milan Veruović mu je dodao štake, krenuo sa njim do ulaza u zgradu i vratio se da zatvori vrata automobila. Dok je premijer otvarao vrata zgrade, atentator Zvezdan Jovanović je ispalio dva metka. Prvi metak pogodio je Đinđića u grudi, dok je drugi pogodio telohranitelja Veruovića u trbuh i zatim, rasprsnuvši se o zgradu, Đinđiću naneo ranu na desnoj butini. Đinđić je, uprkos hirurškoj intervenciji u Urgentnom centru, proglašen mrtvim u 13:30 časova.
Presuda za njegovo ubistvo potvrđena je pet godina kasnije. Pripadnici zemunskog klana i JSO osuđeni su za organizaciju i ubistvo Đinđića. Dvanaset lica je završilo u zatvoru i dobilo višedecenijske kazne.
Posle ubistva Đinđića, Zoran Živković je postao premijer, ali su već 13. novembra 2003. raspisani vanredni parlamentarni izbori za 28. decembar iste godine.
Pet dana kasnije, Živković je sazvao sednicu lidera DOS-a u Beogradu čiji je epilog bio konačni razlaz koalicije.
Koštunica pozvan na saslušanje povodom ubistva Đinđića
Uoči osme godišnjice atentata na premijera Đinđića, i tri godine nakon što je tužilaštvo za organizovani kriminal najavilo pokretanje istrage o političkoj pozadini ubistva, stigla potvrda da će na neka pitanja biti pozvan da odgovori i tadašnji predsednik DSS Vojislav Koštunica.
Vojislav Koštunica u svom prepoznatljivom stilu je kazao tad, da je iz medija saznao da će biti saslušan u vezi političke pozadine ubistva premijera Zorana Đinđića, ali nije želeo da odgovori na pitanje da li će se odazvati pozivu na sud.
Na ponovljeno pitanje da li će se odazvati pozivu za saslušanje u pretkrivičnom postupku koji je najavio specijalni tužilac za organizovani kriminal Miljko Radisavljević, Koštunica je rekao: Nemam više ništa novo da kažem, tumačite to kako hoćete.
Koštunica je izjavio da vrlo dobro zna šta su politički progoni i kampanje i da DSS osuđuje pravosudne organe koji montiraju postupke.
- Vlast vrši represiju i ugrožava demokratski poredak zemlje - rekao je Koštunica na konferenciji za novinare.
Na pitanje zašto o tome priča baš sada, lider DSS je rekao: Govorim o tome u danu kada se obeležava godišnjica jer ju je tužilac već zloupotrebio. O svemu sam govorio, ali ne mogu da pričam o nečemu što se nije dogodilo.
Nekoliko dana kasnije Demokratska stranka Srbije (DSS) pokrenula je potpisivanje peticije u kojoj se osuđuje kako su istakli kampanja protiv lidera te stranke Vojislava Koštunice.
Peticiju u kojoj se osuđuje kampanja protiv Koštunice potpisalo je više od stotinu javnih ličnosti, među kojima su akademici: Matija Bećković, Kosta Čavoški, Dobrica Ćosić, Dragoslav Mihailović, Milovan Danojlić, Svetomir Arsić Basara, Gojko Đogo, kao i književnici Brana Crnčević, Slobodan Rakitić i Milovan Vitezović, mitropolit Amfilohije, pevač Bora Đorđević, scenarista Siniša Pavić, reditelj Emir Kusturica i mnogi drugi.
Serija "Sablja" o atentatu na premijera Zorana Đinđića, koja se emituje u Srbiji ponovo je aktuelizovala sva pitanja, dileme i nedoumice o ubistvu šefa Vlade Srbije 12. marta 2003. godine.
Glumac Branislav Lečić i urednik časopisa "Afera" Gradiša Katić govorili su za Informer TV o seriji "Sablja" koja opisuje atentat na premijera Srbije Zorana Đinđića, kao i šta se dešavalo nakon toga.
Ovo je gostujući na Informer televiziji obelodanio kardiohirurg Miljko Ristić, doktor koji je na dan atentata 2003. godine bio u Urgentnom centru i koje je učestvovao u operaciji pokojnog premijera.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Premijer Srbije Zoran Đinđić ubijen je 12. marta 2003. godine, a neposredno nakon toga započeta je velika policijska akcija "Sablja", tokom koje je privedeno 11.665 osoba, a među njima je bio i tadašnji načelnik Kontraobaveštajne službe Aco Tomić.
Da li zaista znamo sve o atentatu na Zorana Đinđića? Da li postoje skrivene priče i neotkriveni detalji o ubistvu koje je promenilo tok srpske istorije?
Od početka sukoba u Gazi, Izrael je ignorisao ponudu Ukrajine za razmenu iskustava i znanja u borbi protiv iranskih dronova, koje Rusija masovno koristi za napade na ukrajinsku teritoriju. Međutim, poslednjih meseci, suočen sa sve učestalijim napadima dronova sa različitih pravaca, Izrael menja svoj pristup. Izraelske odbrambene kompanije sve više pokazuju interes za saradnju i razmenu iskustava s ukrajinskim kolegama, prenose izraelski mediji.
Severna Koreja je isporučila Rusiji raketne i artiljerijske sisteme dugog dometa, a neki od njih su raspoređeni u regionu Kursk, piše Fajnenšel tajms, pozivajući se na izvore.
Ministar za brigu o selu Milan Krkobabić bio je gost "Info jutra" na televiziji Informer. Tom prilikom, ministar je istako koliko je među ljudima selo postalo zastupljenije, a prokomentarisao je i aktuelnu teme o uvođenju Socijalnih garantovanih penzija.
Novinar Tomislav Lovreković, narodna poslanica SNS Staša Stojanović i novinar Dejan Anđus gostovali su emisji Info jutro na Informer TV, gde su govorili o ponašanju opozicije nakon velike tragedija u Novom Sadu.
Dok građani Srbije tuguju za 14 žrtava tragične nesreće na železničkoj stanici u Novom Sadu kada se na njih obrušila nadstrešnica, opozicija se odlučila za spektakl političkog profiterstva, koristeći trenutak najveće nacionalne žalosti za svoje političke obračune, pa je tako i juče održan još jedan protest u Novom Sadu.
Jedna od troje pacijenata teško povređenih usled obrušavanja nerekonstruisane nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu preminula je danas u 15 časova u Kliničkom centru Vojvodine, rekla je za Tanjug v.d. direktora Kliničkog centra Vojvodine dr Vesna Turkulov.
U Odabašićevoj ulici u Žarkovu večeras je izbio požar na krovu kuće, zatim se proširio na prvi sprat stambene zgrade koja se nalazi pored, ali je na svu sreću zahvatio samo PVC prozore.
Dejan Veličkov je 2011. godine, sa nepunih 30 godina saznao da boluje od raka testisa. Susreo se sa operacijom, hemoterapijama, ali i saznanjem da možda nikada neće moći da ostvari potomstvo.
Na današnji dan, davne 1989. godine dogodila se strašna tragedija u Aleksinačkom rudniku, kada je poginulo 90 rudara, a 135 deteta ostalo bez jednog roditelja.
Na svom "Instagram" profilu organizacija Fortis je objavila snimak još jednog manijaka, Mladena Voštića (31), iz Beograda, koji je putem društvenih pokušao da namami devojčicu staru svega 15 godina.
Od jedanaestoro dece, u porodici Vuković petoro su školarci, koji će ubuduće dobijati po 5.000 dinara, kroz užinski dodatak, koju je kao jednu od mera pomoći usvojila Vlada Srbije. Njima i njihovim roditeljima ova pomoć znači bar jednu brigu manje, jer će biti lakše nabaviti odeću, obuću, pribor, opremu...
Tim menadžer reprezentacije lažne države Kosovo, Bajram Šala, zapretio je da "njegov tim neće igrati utakmice na kojima se ne poštuje suverenitet te države".
Crvena zvezda je u utakmici devetog kola ABA lige zabeležila pobedu, nadigravši Borac sa 105:85 (24:14, 31:26, 28:18, 22:27). Meč je bio odigran u dvorani "Beogradska arena" pred 6.542 gledalaca.
Kada se moderator konferencije za medije oglasio i zamolio novinare da postave pitanja Željku Obradoviću, pravo niotkuda je jedan predstavnik "sedme sile" održao monolog u vezi sa odnosom snaga između fudbalskih klubova Crvena zvezda i Partizan.
Ruski predsednik Vladimir Putin već je komentarisao potencijalno davanje dozvole Kijevu da koristi oružje dugog dometa za napade na teritoriju Rusije ukoliko SAD upotrebe svoje nuklearno oružje.
Zamenik predsednika Komiteta za međunarodne poslove ruskog Saveta Federacije Vladimir Džabarov rekao je danas da je odluka SAD da dozvoli Ukrajini da raketama dalekog dometa ATACMS gađa duboko unutar ruske teritorije "bez presedana i vodi ka početku trećeg svetskog rata".
Poljski premijer Donald Tusk rekao je da će naredne sedmice biti odlučujuće, ne samo za ukrajinski sukob, već i za evropsku budućnost. Prema njegovim rečima, „telefonska diplomatija“ ne može da zameni stvarnu podršku Ukrajini. Uprkos kritikama, nemački kancelar Olaf Šolc rekao je da namerava opet da razgovara sa ruskim liderom.
Osamdesetpetogodišnji vrhovni vođa Irana ajatolah Ali Hamnei se nalazi u komi i njegovo zdravstveno stanje je izrazito teško zbog čega se spekuliše o njegovom abdiciranju.
Ukrajinske vlasti zabrinute su zbog neizvesnosti oko planova novoizabranog predsednika SAD Donalda Trampa u vezi sa vojnim sukobom između Moskve i Kijeva. Šef kijevskog režima Vladimir Zelenski pokušava da što pre organizuje sastanak sa republikancem, prenosi Velt am Sontag, pozivajući se na izvore.
Glumac Mirsad Tuka u seriji "Sablja" igra Nikolu Jovića koji nažalost nije dočekao televizijsku premijeru ovog političkog trilera jer je preminuo 11. jula prošle godine.
Kralj Čarls, koji je nedavno napunio 76 godina, ovog puta nije mogao da izbegne priču o jednom poklonu koji mu je dala njegova pokojna supruga, princeza Dajana.
Biznismen Branko Babić izgovorio je danas, 17. novembra, sudbonosno "da" svojoj izabranici Milici Šćekić koja je, kako Informer ekskluzivno saznaje, u drugom stanju.
Biznismen Branko Babić izgovorio je danas, 17. novembra, sudbonosno "da" svojoj izabranici Milici Šćekić koja je, kako Informer ekskluzivno saznaje, u drugom stanju.
Nataša Aksentijević, jedna od najpopularnijih glumica na našim prostorima, gostovala je u emisiji "Info jutro" na Informer televiziji, gde se povela ozbiljna diskusija o temi koja sve više zabrinjava roditelje i stručnjake - dostupnost pornografskog sadržaja maloletnoj deci.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.