Sve što niste znali o Miloradu Ulemeku Legiji! I danas tvrdi jednu stvar o Đinđiću i Šiptaru (FOTO/VIDEO)
Podeli vest
Milorad Ulemek Legija (56), bivši pukovnik Državne bezbednosti i komadant "crvenih beretki", kojeg u seriji "Sablja" glumi Sergej Trifunović, pravosnažno je osuđen na 40 godina zatvora zbog ubistva premijera Srbije Zorana Đinđića!
Prema presudi, Legija je organizovao atentat, dok je Zvezdan Jovanović Zveki (59) bio neposredni izvršilac, a obojica su osuđeni i za pokušaj ubistva Milana Veruovića, šefa obezbeđenja premijera, kao i za udruživanje radi protivustavne delatnosti.
Atentat na Ibarskoj magistrali i pokušaj ubistva Vuka Draškovića, lidera Srpskog pokreta obnove, dogodio se pre tačno 25 godina u selu Petka kod Lazarevca.
Fudbaler Ognjen Vranješ (36), koji je u vezi sa sestrom supruge Milorada Ulemeka Legije (56), na društvenoj mreži Instagram uveliko reklamira novu knjigu bivšeg komadanta "crvenih beretki"!
31.08.2024
23:16
Sudsko veće je zaključilo da je motiv atentata bilo zaustavljanje borbe protiv organizovanog kriminala i sprečavanje otkrivanja zločina u kojima su pripadnici grupe bili umešani.
Glavnoosumnjičeni, Milorad Ulemek Legija, predao se vlastima 2. maja 2004. godine pod nerasvetljenim okolnostima, tvrdeći da se tokom 14 meseci bekstva skrivao u podrumu svoje kuće. Posle atentata, za Legijom i za pripadnicima "zemunskog klana" bila je raspisana poternica, a mediji su pisali da je viđen u Švajcarskoj, u Mostaru, na Tajlandu, pa čak i u manastiru Mileševa.
Bradat, s kosom do pola leđa i pripit, tog dana, najtraženiji srpski begunac, izašao je iz kuće i prišao žandarmima. Predstavio se i rekao da hoće da se preda, a oni su ga šokirano posmatrali i nisu verovali da je to on. "Šta ste se us*ali kao pi*ke?!", viknuo im je.
Od tada je iza rešetaka, a od jula 2010. godine je u samici "Alkatraza" u Zabeli, najstrože čuvanog zatvora u Srbiji.
Njegovo pojavljivanje u Specijalnom sudu u Beogradu je izazvalo veliku pažnju javnosti, a on je samo tada dozvolio da ga fotografišu i snimaju.
Tokom višegodišnjeg suđenja je negirao svaku vezu sa ubistvom Đinđića, a to je ponovio i u završnoj reči.
Nosio majicu sa vučijom glavom
U crnoj majici sa aplikacijom vuka otvorenih čeljusti, simbolom JSO, Legija je u aprilu 2007. godine izjavio pred sudom da nema nikakve veze sa atentatom na premijera Zorana Đinđića i da nije imao motiv za to ubistvo. Tvrdeći da je sa Đinđićem bio u prijateljskim odnosima i da za sebe ne traži ni milost, ni slobodu, već samo fer suđenje, Legija je tada predložio sudu da još ne završava suđenje već da mu omogući da izvede dokaze kojim bi bile otklonjene sve nedoumice.
- Gospođo predsedavajuća, uvaženi tužioče, poštovani punomoćnici, gospodo branioci, mogu slobodno da kažem i na neki način i kolege branioci, jer sam za ove četiri godine koliko se nalazim kako pred ovim tako i drugim većima na neki način morao da učim o advokaturi. U svojoj završnoj reči želim da izjavim da ja, Ulemek Milorad, bivši komadant Jedinice za specijalne operacije MUP R Srbije, pukovnik u penziji, nemam apsolutno nikakve veze sa organizacijom, niti sa organizovanjem, niti sa ubistvom pokojnog premijera Đinđića - rekao je Legija u iznošenju završnih reči.
Stajao je za govornicom gledajući pravo u oči sudiju Natu Mesarović. Pažnju je skretala slika vuka razjapljenih čeljusti sa dugačkim belim očnjacima i sa crvenom beretkom na glavi, čije su oči takođe gledale u sudsko veće. Preko te majice nosio je otkopčani sivi sako, a ispod nje belu košulju čija je kragna virila.
- Ovo je izraz mog ličnog protesta zbog tužiočeve završne reči u kojoj je omalovažavao i izvređao pripadnike JSO. Ako vama ova majica smeta ja ću sako da zakopčam - kazao je tada drčno Ulemek, što je morao i da uradi, pa dodao:
- Svi imaju pravo da saznaju ko je ubio premijera Đinđića. Posle četiri godine ne bih ovaj proces zvao procesom veka već nedoumicom veka, jer nismo utvrdili šta se desilo 12. marta. Nismo imali dovoljno hrabrosti. Pitam se kome se žurilo i zašto ovo sada liči na zaveru. Moram da uporedim ovo sa slučajem Kenedi, u kome istina nije ni danas dokazana, posle 44 godine. I tada se žurilo. I nađen je ubica i znamo šta je bilo. Mislim da oni koji veruju da je Li Osvald ubio Kenedija poverovaće i da je Zvezdan ubio Đinđića - pričao je Ulemek.
Tri godine kasnije, osuđen je na 40 godina zatvora za atentat na premijera Zorana Đinđića, 40 godina za ubistvo Ivana Stambolića i 15 godina za pokušaj atentata na Vuka Draškovića.
Niko ga nije video na dan atentata
Zanimljivo je da na dan atentata niko nije video Legiju!
U julu 2010. prebačen je u najstroži zatvor "Alkatraz" u požarevačkoj Zabeli. U junu 2016. dao je intervju za nedeljnik "Ekspres" u kojem je otkrio zašto se stvorio utisak da se na suđenju nije branio punim kapacitetom, kao i da je odbrana najavljivala da će se tresti gora, a da su na kraju on i Zvezdan Jovanović osuđeni na maksimalne kazne, kao i da se o zaveri protiv premijera ništa se u sudnici nije čulo.
- Ja se na tom, nazovimo suđenju, nisam uopšte branio. Šta imam da se branim kada sam, ne samo ja, unapred bio osuđen. Pa zar nije sudija Mesarović rekla na izvršenju presude: "Dobili smo presudu." Posle se uz sve zamuckivanje brže-bolje ispravila, ali džaba joj. Shvatili smo šta je pisac hteo da kaže. Na suđenju sam govorio ono što je trebalo da kažem. Oni su pravili cirkus, pa sam se i ja poveo njihovim primerom. Neka danas obnove skaredno suđenje i neka prihvate samo tri predloga koja bih izneo veću, i srušiću im tu sklepanu optužnicu koja se protivi svakom razumu i logici. Problem je što čak ni danas niko nema mu*a da to sagleda s prave strane. Lakše im je da to gurnu pod tepih. Što bi se posle toliko godina opet dizala prašina?! Njima je svima dobro. Nas ko je*e. Na suđenju zato i nisam mnogo rekao, iako sam naširoko pričao. Neki put je ćutanje ispravnije od priče, biće vremena i za priču. Što se tiče mog tima odbrane, nikada niko nije najavljivao nikakve ekskluzive. To su lupetali ovi iz protivničkog tabora. Setite se samo teorije o ledenom metku što je izneo Svileni, lupio čovek i ostao živ. Tako oni rade, skrenu pažnju s pravih stvari i nadaj se najboljem - izjavio je tada Legija.
Upitan da li bi na obnovi sudskog procesa konačno otkrio ko je ubio Zorana Đinđića, jer tvrdi sa tim nema nikakve veze, odgovorio je:
- Zašto bih ja otkrivao bilo šta? Neka nadležni rade svoj posao. Evo, ministar pravde se nedavno hvalio kako će baš on da otkrije sve što je vezano za ubistvo pokojnog Đinđića. Samo neka izvoli. Ne vidim da ga je neko i pre te njegove izjave sprečavao u tome. Kao uostalom ni ove pre njega. Pokojnog Đinđića se uvek sete ili pred godišnjicu ili pred izbore. Onda se svi busaju kako će ovo ili ono - govorio je on.
Legija piše knjige i slika
Legija je karijeru započeo sitnim krađama, odlaskom u francusku Legiju stranca, borbom u jedinici Tigrovi, koji je predvodio Željko Ražnatović Arkan, u ratovima tokom 1990-ih na Balkanu, ali i priključivanjem Crvenim beretkama - Jedinici za specijalne operacije srpske Državne bezbednosti.
Kontroverzna je njegova uloga u promenama 5. oktobra 2000. godine i uspostavljanje komunikacije sa novim vlastima u Srbiji koje su smenile Slobodana Miloševića.
Ubrzo je došlo do sukoba sa novim vlastima oko hapšenja osumnjičenih za ratne zločine, JSO je raspuštena a Ulemek penzionisan i, prema navodima brojnih svedoka, vratio se kriminalnim aktivnostima. Jedno vreme koristio je prezime Luković, od svoje prve supruge, ali je kasnije vratio svoje.
Osuđen je pravosnažno čak četiri puta na 40 godina zatvora - zbog atentata na zvaničnike Srpskog pokreta obnove na Ibarskoj magistrali 1999. godine, zbog ubistva Ivana Stambolića, zbog atentata na Zorana Đinđića, kao i u procesu protiv zemunskog klana, koji se vodio zbog ubistava 17 lica.
S obzirom na to da ne postoji sabiranje kazne u srpskom pravosuđu, maksimalno će provesti 40 godina u zatvoru. Kaznu zbog ubistva Zorana Đinđića počeo je da služi 2003. godine.
U zatvoru je do sad napisao 20 knjiga. Novi Legijin hobi je slikanje. On je tražio učitelja slikanja, pa mu taj profesor dolazi dva puta nedeljno i dva sata mu drži časove.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Braća Aleksandar (47) i Miloš Simović (45), koje u seriji "Sablja" glume Marko Gizdavić i Nenad Heraković, bili su istaknuti članovi zloglasnog "zemunskog klana" kojim su rukovodili Dušan Spasojević Šiptar i Mile Luković Kum.
Dušan Duća Spasojević, poznat kao Šiptar, kojeg u seriji Sablja igra glumac Bojan Navojec, bio je jedan od najpoznatijih srpskih kriminalaca, osnivač, ujedno i vođa nekadašnje kriminalne grupe "zemunski klan".
Atentat na Ibarskoj magistrali i pokušaj ubistva Vuka Draškovića, lidera Srpskog pokreta obnove, dogodio se pre tačno 25 godina u selu Petka kod Lazarevca.
Ilon Mask, najbogatiji čovek sveta i jedan od ključnih ljudi Trampove Bele kuće, intenzivno se bavi politikom u Nemačkoj, što se delu tamošnje javnosti ne sviđa.
Grupica prosvetnih radnika u Čačku propisno se obrukala pošto je na skupu koji je navodno posvećen stradalima u padu nadstrešnice u Novom Sadu puštala muziku kao na žurci!
"Bosanski lonac“ koji već godinama potmulo vri mogao bi u narednim nedeljama da se približi tački eksplozije sa nesagledivim posledicama po BiH, Republiku Srpsku, Srbiju, ali i čitavo naše podneblje.
Studenti koji ne žele da učestvuju u blokadama veoma su zabrinuti za nastavu i ispite, poručili su student prorektora Univerziteta u Novom Sadu Damnjan Vakanjac i potredsednik SKONUS-a Mladen Šiljković.
Emisija "Rat uživo" na Informer televiziji bavila se krucijalnim geopolitičkim temama, fokusirajući se na rusko-ukrajinski sukob, krucijalne promene na globalnom nivou nakon inauguracije Donalda Trampa, ali i nove sukobe sa kojima se može suočiti svet u budućnosti.
Prodaja pirotehnike osobama mlađim od 18 godina je strogo zabranjena, a kazne za narušavanje javnog reda korišćenjem pirotehničkih sredstava dostižu i do 100.000 dinara, upozorava Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije.
Veseli Deda Mraz u Beloj Palanci zaštitni je znak ove varošice. Zovu ga Disko a njegova želja je da prestanu svi ratovi na svetu! Disko sa sobom svuda nosi zastavu Srbije!
Kažu da se prava ljubav jednom desi i da za nju granice ne postoje. Upravo sve te granice sa lakoćom je prešao Turčin Junus Emre Dogan (24) iz Alanje, koji je krenuo za svojom devojkom Milenom iz Beograda.
Svake godine ista priča, kada Nikola Jokić preuzme pol poziciju u trci za MVP titulu kreće hajka na njega: ne zna da igra odbrani, igra samo za poene, ugojio se...
Novoizabrani predsednik SAD Donald Tramp kritikovao je, kako je naveo, nepravedne naknade za američke brodove koji prolaze kroz Panamski kanal i zapretio da će zahtevati da se kontrola nad plovnim putem vrati Vašingtonu.
Helikopter turske Hitne pomoći se tokom trenažnog leta srušio na krov bolnice u okrugu Menteše u provinciji Mugla, na jugozapadu zemlje, i sa krova pao u bolnički park, pri čemu je poginulo četvoro ljudi, preneli su danas turski mediji.
Protivnici Rusije eskaliraju situaciju, ali nema potrebe da se ljudi plaše Trećeg svetskog rata, rekao je ruski predsednik Vladimir Putin televiziji Rusija 24.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski upozorio je da će Ukrajina nastaviti da gađa objekte vojne infrastrukture Rusije, koje ta zemlja koristi, kako je naveo, u "teroru" protiv Ukrajinaca.
Muškarac koji je pokušavao da pobegne od policije uleteo je automobilom kroz stakleni ulaz tržnog centra u Kilinu u Teksasu, i tom prilikom povredio pet osoba, saopštila je policija.
Za mnoge ljude prvi deo jutra je posezanje za kutijom maramica. Zašto se mnogi od nas bude sa začepljenim nosom, čak i kada nismo bolesni? Postoji nekoliko objašnjenja za rinitis, a neka od njih će vas iznenaditi.
Poznata glumica Sara Džesika Parker vešto uspeva da se sakrije od znatiželjnih pogleda i fanova. Umotana u udobnu kapu i zimsku jaknu, uhvaćena je u božićnoj kupovini u Vest Vilidžu u Njujorku.
Pre šest godina, 54-godišnja Jara Tiba nestala je dok je okopavala svoju baštu na ostrvu Muna u Indoneziji i doživela jezivu sudbinu, da je proguta piton.
Ni ove subote emisija "Zvezde Granda" nije prošla bez drame, a razlog za novi sukob bio je nastup Branislave Isaković (21) iz Novog Sada, koja je svojim glasom uspela da zaintrigira žiri i izazove pravi haos.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.