• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
author image
Informer.rs

Novinar

26.11.2024

08:13

​Predsednik Ekvatorijalne Gvineje u poseti Srbiji, domaćin će mu biti Vučić

EPA/Tanjug

Vesti

​Predsednik Ekvatorijalne Gvineje u poseti Srbiji, domaćin će mu biti Vučić

Podeli vest

Predsednik Republike Ekvatorijalne Gvineje Teodoro Obijang Ngema Mbasogo boravi u zvaničnoj poseti Srbiji do 27. novembra, a domaćin će mu biti predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

Prema programu posete, za predsednika Ekvatorijalne Gvineje u 10.30 časova biće priređena ceremonija svečanog dočeka ispred Palate Srbija, a potom će biti održan sastanak predsednika Republike Srbije Aleksandra Vučića i predsednika Republike Ekvatorijalne Gvineje Teodora Obijanga Ngeme Mbasoga.

Uslediće plenarni sastanak delegacija dve zemlje predvođenih predsednikom Srbije i predsednikom Ekvatorijalne Gvineje, a potom će biti održana ceremonija razmene potpisanih sporazuma u prisustvu dvojice predsednika.

Za 12 časova sati predviđene su izjave za medije predsednika Vučića i Mbasoga. 

Sledi okrugli sto "Srbija i Ekvatorijalna Gvineja - partnerstvo za budućnost" u Palati Srbija, na kojem će uvodna obraćanja imati predsednici Vučić i Mbasogo.

Pored njih, obratiće se direktor Sektora za strateške analize, usluge i internacionalizaciju PKS Mihailo Vesović, predsednik Privredne komore Bioko Anhel Nokonoko Mikoso. 

Predviđeno je da se sa predsednikom Ekvatorijalne Gvineje sastane i premijer Srbije Miloš Vučević.

Predsednik Ekvatorijalne Gvineje doputovao je juče u Beograd, a na aerodromu "Nikola Tesla" dočekao ga je potpredsednik Vlade Srbije i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić.

Bilateralni odnosi između Srbije i Ekvatorijalne Gvineje uspostavljeni su 18. maja 1970. godine.

Kako se navodi na sajtu MSP, bilateralni odnosi jesu dobri, ali je potrebno unaprediti političku i ekonomsku saradnju. 

Kako je Tanjugu rečeno u PKS-u, ukupna spoljnotrgovinska razmena između Srbije i Ekvatorijalne Gvineje u 2023. bila je 5,68 mliona dolara, što predstavlja četvorostruko povećanje razmene u odnosu na godinu pre, a dominantan je bio izvoz iz naše zemlje koji je iznosio čak 5,6 milona dolara, dok je uvoz bio neznatan.

U prvih devet meseci 2024. ukupno je ostvarena razmena od 2,36 miliona dolara, što predstavlja smanjenje od 56 odsto u odnosu na isti period prethodne godine, a celokupna vrednost razmene pripisuje se izvozu Srbije, dok uvoz iz Evatorijalne Gvineje nije zabeležen.

U top 10 izvoznih proizvoda iz Srbije u 2023. bili su nerazvrstana roba-vojna roba, koja je činila 35 odsto, zatim iznutrice jestive od svinja, smrznute i ostalo sa učešćem od 12 odsto, brašno od obične pšenice i pira, mešani začini, sosovi i ostalo sa po osam odsto, pirinač obrađen i dugačkog zrna (šest odsto), kao i ormari za numeričko upravljanje, kokošje meso, gume za autobuse i kamione i so jodirana namenjena za ljudsku ishranu.

U uvozu iz Ekvatorijalne Gvineje je dominirala nerazvrstana roba (CT).

U PKS ocenjuju da Ekvatorijalna Gvineja može biti važan privredni partner Srbiji, ne samo kroz standardne uvozno-izvozne aktivnosti, već i kroz transfer tehnologije, znanja i obuka. 

Kako navode, ostvaren uspeh u izvozu srpskih prehrambenih proizvoda na tržište Ekvatorijalne Gvineje, predstavlja primer i osnovu za privlačenje i drugih srpskih kompanija, posebno u sektorima poljoprivrede, prehrambene industrije, farmacije, građevinarstva i energetike.

Dodaju i da se Ekvatorijalna Gvineja ubraja u zemlje sa višim srednjim prihodima i da prema podacima Svetske banke ima najveći bruto nacionalni dohodak po glavi stanovnika u poređenju sa svim ostalim afričkim zemljama. 

Privreda te zemlje je izrazito zavisna od naftnog sektora, a nafta i gas čine 90 odsto ukupnog izvoza zemlje. 

Podaci PKS pokazuju i da po proizvodnji nafte Ekvatorijalna Gvineja zauzima treće mesto u Podsaharskoj Africi, posle Angole i Nigerije. 

Procenjuje se i da kao članica Ekonomske i monetarne zajednice centralnoafričkih država (CEMAC) koja pokriva šest zemalja ovog regiona, Ekvatorijalna Gvineja može omogućiti srpskim kompanijama pristup regionu od skoro 60 miliona potrošača.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

TV

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set