• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Z. JEVTIĆ

03.01.2025

10:22

Da li Srbija ide ubrzanim putem ka EU? Koje su sve pozitivne, a koje negativne strane Zapada prema našoj zemlji?

Reuters/Tanjug/shutter

Vesti

Da li Srbija ide ubrzanim putem ka EU? Koje su sve pozitivne, a koje negativne strane Zapada prema našoj zemlji?

Podeli vest

Srbija se nalazi na raskrsnici velikih podela kako u Evropi, tako i u svetu, a uzimajući u obzir činjenicu da se svuda oko nje dešavaju previranja, ona je suočena sa mnogim izazovima koje se pred nju postavljaju svakodnevno.

Srbija je u poslednjih dvanaest godina veoma ojačala svoju poziciju kako u regionu tako i u svetu. Naša zemlja više nije ona mala zemlja na Balkanu koju su svi potcenjivali i koju su svi mogli da sruše i da je slome. Srbija je zemlja koja je postala poštovana u svetu, postala je zemlja prosperiteta, slobode i autoriteta i ono što je najvažnije postala je neko ko se pita i koga slušaju velike Zapadne sile.

Poznato je da je srpski narod uvek imao neku vrstu kočnice kada su u pitanju Zapad i zapadne vrednosti. Međutim, kroz ekonomsku saradnju i zainteresovanost za ulaganje u Srbiju, možemo poboljšati poziciju Srbije u geopolitičkim dešavanjima i mnogo lakše naći rešenje za neslaganja koja svakako imamo sa zapadnim zemljama.

Foto: Fotoilustracija/Reuter

Vučić sa Makronom

Sagovornici Informera analizirali su koje su sve to pozitivne, a koje negativne strane Zapada prema našoj zemlji!

Obradović: Bez Zapada doživeli bi ekonomski kolaps

Darko Obradović iz Centra za stratešku analizu rekao je da se Srbija geografski nalazi u dubini Evrope, ali da je geoekonomska pozicija naše zemlje daleka važnija od geostrateške pozicije.

- Srbija je država u dubini Evrope, a ne na graničnoj liniji, naše komšije su članice EU i NATO. Ignorisanje geografije može nas odvesti ka scenariju evropske Kube. Geoekonomska pozicija Srbije kao sledeći parametar je daleko važnija od geostrateške. Srpski izvoz u ceo BRIKS je oko 2,1milijardu eura, dok je izvoz u EU preko 18 milijardi eura. Geografija i ekonomija jasno upućuju na Zapad, bez drugih tržišta Srbija bi preživela, ali bez Zapada bi imali ekonomski kolaps. Srbija kao mlada demokratija opredeljena je za punopravno članstvo u Evropskoj uniji. Ponekad se stiče utisak da je opredeljenje za ekonomsko integrisanje daleko jače od političkog. Srbija kao država 21. veka često se ponaša kao država 20.veka u geopolitičkoj postavci. Iz tog razloga nije moguće porediti izbor Istok ili Zapad već je važno birati srpski interes kao ultimativni imperativ - naglasio je Obradović i dodao da se novi izvori rasta za Srbiju nalaze u Evropskoj uniji.

Deđanski: Mi smo deo Zapada

Politički analitičar Stevica Deđanski naglasio je da je naša zemlja deo Zapada i da zahvaljujući dobrim odnosima i sa zapadnim zemljama i sa Amerikom imamo veću podršku u odnosu na prethodne godine. 

- Govorim o današnjem Zapadu onom koga predstavlja Brisel. Izopačene vrednosti, lažna briga o demokratiji, njihova apsolutna nesloboda medija i laži koje govore i onda nas optužuju za sve to. Mi smo deo Zapada. Uskoro ćemo zahvaljujući našim odnosima, danas sa Orbanom i Ficom, a sutra sa Italijom, Francuskom, Austrijom i drugima u Evropi i Trampom u SAD, da vidimo i pozitivne stvari. Negativne stvari neću nabrajati, jer dovoljno je što nam otimaju Kosovo, što hoće da ugase Republiku Srpsku i što podržavaju svaku antidržavnu stranku ili NVO u Srbiji - poručio je Deđanski. 

 

Srbija je odlučila da želi da bude deo Evropske unije i preuzela obaveze na tom putu. Na ovu odluku Srbiju niko nije mogao da prinudi i natera, naša odluka je racionalan izbor. Poljska je postala više nego duplo bogatija od kada je postala članica NATO i EU. Danas vojni budžet Poljske iznosi 50 milijardi eura. Strukturalni fondovi za države članice EU iznose nekoliko milijardi eura besplatnog novca. Na ekonomskom terenu Srbija predstavlja jednu od najpoželjnijih poslovnih lokacija zbog svog visoko kvalifikovane i posvećene radne snage, snažne profesionalnosti i poslovnog ambijenta koji kreira država - rekao je Obradović i dodao:

- Novi izvori rasta, u odnosu na našu dominatnu ekonomsku upućenost na Zapad, nalaze se u Evropskoj uniji. Razlog leži u tome što je Srbija mesto sofisticiranih proizvoda visokog kvaliteta. Naš IT sektor izvozi na Zapad. Zeleni industrijski dogovor u Evropi otvara jedinstvenu priliku za Srbiju u pogledu industrije okupljene oko litijuma. Ovo je prilika da Srbija započne proces Made in Serbia ( napravljeno u Srbiji) i postane deo dunavskog haba za električna vozila. Investicije u rudnik, fabrike katoda, baterije, automobila i reciklaže mogu doneti između 10-12 milijardi eura investicija - poručio je Obradović. 

Foto: Aleksandar Jovanović Cile

Darko Obradović

Kojčić: Možemo biti ponosni na Srbiju!

Politički filozof Dragoljub Kojčić istakao je da kada se govori o Zapadu naša zemlja može da zauzme jedan pozitivan stav i da je godina za nama pokazala da Srbija treba da bude okrenuta Evropi.

Iako smo nekada skloni uopštavanjima, godina koja je za nama pokazala je da ne postoje zabetonirani entiteti. Evropsko biračko telo pokazalo je da sa istorijske scene odlaze beskarakterne političke elite, a rađaju se nove sa idejama koje nisu usidrene zarđalim ideološkim lengerima. Sjaj novih horizonata postepeno osvaja nove pristalice. Danas kad govorimo o Zapadu, bilo kulturološki, politički ili vrednosno, možemo kao Srbi da zauzmemo jedan ponosan stav - rekao je Kojčić. 

Foto: nikola babić

Dragoljub Kojčić

 

Đurić: Srbija ima cilj da uđe u EU

Ljubomir Đurić iz Centra za nacionalnu politiku dao je detaljnu analizu koje su to sve negativni, a koji pozitivni aspekti Zapada prema Srbiji i istakao da je glavno neslaganje koje imamo sa Zapadom pitanje oko statusa Kosova i Metohije.

- Kada uzmemo u obzir da smo opet u periodu velikih podela, pre svega, uvek aktuelne podele na Istok i Zapad, treba sagledati pozitivne i negativne strane obe grupacije i kako one utiču na našu zemlju. Glavno neslaganje sa Zapadom, Srbija ima po pitanju statusa Kosova i Metohije. Podržavanje nezavisnosti Kosova od strane većine zapadnih zemalja je verovatno primarna stvar koju ljudi u Srbiji mogu kritikovati po pitanju odnosa zapada prema našoj zemlji. Poštovanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta jedne zemlje je tema koja je postala ponovo aktuelna nakon početka rata u Ukrajini i ono sto Srbiji “bode oči” je dupli standard koji se primenjuje na našu zemlju po tom pitanju i odnos prema zapadu, građani Srbije, uglavnom gledaju kroz prizmu poštovanja međunarodnog prava, našeg ustava i rezolucija UN-a. Kao posledicu ovoga imamo i pregovore između Beograda i Prištine, koja vrlo često ne ispunjava dogovoreno, bez većih posledica u realnosti, što stvara sliku da postoji jasan favorit i to nije Srbija - istakao je Đurić i dodao da se Srbija nalazi na evropskom putu i da ima cilj da u skorijoj budućnosti uđe u EU zahvaljujući dubljom saradnjom sa Zapadom. 

- Srbija je evropska zemlja, sa ciljem ulaska u EU. Kao institucija koja je bazirana na zapadnim vrednostima, kao što su individualizam, demokratija, ljudska prava, socijalna pravda, kapitalizam, vidimo da se  naša zemlja u potpunosti poklapa sa ciljevima EU. U bezbednosnom smislu, ako pogledamo pripadnost država regiona i da su većinom NATO članice, saradnja sa zapadnom strukturom je neminovna, što može samo unaprediti saradnju i osigurati mir i stabilnost regiona. Kada na to dodamo i kupovinu “Rafala” od Francuske, što predstavlja značajnu promenu od tradicionalne kupovine ruskog naoružanja, vidimo da je i Zapad spreman za dublju i bližu saradnju sa Srbijom. Energetska saradnja je takodje jedna o pozitivnih strana koju zapad može da ponudi Srbiji. Tako imamo buduće dogovore sa Francuskom oko nuklearne energije i izgradnje nuklearnih elektrana, ugovore sa Nemačkom koji se tiču eksploatacije litijuma, proizvodnje baterija i električnih automobila, i saradnju sa mnogim državama EU na polju obnovljivih izvora energije. I najbitnija grana saradnje Srbije sa zapadnim zemljama je ekonomska saradnja. Po investicijama u našu zemlju, i po broju projekata i po vrednosti projekata, iste tri zemlje su na vrhu, Nemačka, Italija i SAD. Kada pogledamo trgovinu vidimo je EU, na čelu sa Nemačkom, ubedljivno najveći trgovinski partner Srbije - zaključio je Đurić. 

Foto: Tanja Andric

Ljubomir Đurić


Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

TV

Nebojša Bakarec o podkastu na tajkunskoj televiziji: DLZ - drogirani, loši i zli!
Live TV

Nebojša Bakarec o podkastu na tajkunskoj televiziji: DLZ - drogirani, loši i zli!

Gost Info dana na Informer televiziji bio je narodni poslanik Nebojša Bakarec koji je, između ostalog, prokomentarisao podkast "DLZ", koji je nazvao sredstvom za širenje ekstremizma i mržnje. Takođe, istakao je fantastične rezultate koje je Srbija postigla tokom 2024. godine, naglašavajući ulogu predsednika Aleksandra Vučića, Vlade Srbije i Srpske napredne stranke u ostvarivanju tih uspeha.

03.01.2025

19:09

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set