Kako se bliži Mundijal u zemlji gde su do 2019. godine smrtnom kaznom sudili homoseksualcima, raste bunt protiv krutih zakona koji se nameću osobama LGBT populacije
19.09.2022
23:40
Danska je najveći uspeh u fudbalu ostvarila 1992. godine, kada je osvojila Evropsko prvenstvo na koje je prethodno otišla igrom slučaja! Tadašnja generacija Petera Šmajhela, Mihaela Laudrupa i ostalih uskočila je umesto Jugoslavije, koja je bila pod sankcijama, a zatim pokorila Stari kontinent.
Otkako se igra fudbal u toj zemlji ne pamti se neki veći uspeh, ali današnje generacije veruju da je sada vreme da se nešto slično ponovi! Naravno, navijači i ljubitelji fudbala u Danskoj ne očekuju titulu prvaka sveta, ali neki iznenađujući plasman u polufinale predstavljao bi u današnje vreme možda čak još veći uspeh nego onaj iz 1992. godine. Ovog puta igraće u grupi sa Francuskom, Australijom i Tunisom. Veruje se da su zajedno sa Francuzima kandidati da prođu grupu.
Psiha i radna etika jača strana
Dansku kao najiskusniji fudbaleri predvode Kristijan Eriksen i sin Petera Šmajhela, Kasper. Oni su godinama glavne uzdanice ove skandinavske selekcije, ali u poslednje četiri godine ova zemlja dobila je još nekoliko vrhunskih fudbalskih zvezda. Može se, zapravo, reći da je čitava prva postava sastavljena od izvanrednih asova. Nisu to imena koja imaju veliki marketing na evropskom tržištu, nisu možda ni toliko zvučna kao recimo što imaju Brazil ili Francuska... Ali, radi se o igračima izvrsne radne etike, koji svoj deo posla vrlo kvalitetno odrade i momcima koji bi u bilo kom velikom evropskom klubu imali zagarantovano mesto. I što je još bitnije, psihički su veoma jaki, što se videlo i na prošlom Evropskom prvenstvu. Tada ih je već na startu sasekao šok nakon infarkta Kristijana Eriksena, ali su skupili snagu i kasnije došli do polufinala.
DANSKA
FIFA lista: 15 Selektor: Kasper Hjulmand Vrednost tima: 339,3 miliona evra Prosečna starost: 26,8 Najveća zvezda: Kristijan Eriksen Učešća na SP: 5 puta Najveći uspeh: 8. mesto (1998)
Predvodi ih sjajni stručnjak Kasper Hjulmand, koji najčešće igra u formaciji 3-4-3. Ono što je karakteristično za ovaj tim je da nema apsolutno nikakav problem da jednako kvalitetno odigra 4-2-3-1, ili možda 3-5-2, sve zavisi od taktike protivnika. Na golu je obično Šmajhel, štoperi su najčešće Andreas Kristensen, Simon Kjer i Joakim Andersen, dok su takozvani ving-bekovi velika snaga ove ekipe. To su najčešće Rasmus Kristensen i sjajni Joakim Mele, koga mnogi vide kao glavnog igrača ove ekipe.
Zabranjeno im da
vode žene u Katar
Fudbalski savez Danske zabranio je reprezentativcima te zemlje da vode svoje supruge i devojke na Svetsko prvenstvo u Katar. Iako je potpuno uobičajeno i normalno da igrači na velikim turnirima imaju podršku svojih lepših polovina i članova porodice, to neće biti slučaj sa Danicma na predstojećem Mundijalu.
Danski Savez se odlučio na taj potez u znak protesta prema Kataru, zbog odnosa prema radnicima migrantima koji su učestvovali u izgradnji objekata za Svetsko prvenstvo. Takođe, Danci su nedavno otkrili i treću garnituru dresova, crne boje, koju su simbolično nazvali "bojom žalosti", upravo zbog radnika koji su izgubili život u Kataru.
Hjulmand ima veliki broj opcija u veznom redu, pa rotira Matijasa Jansena i Danijela Vasa zajedno sa standardnim Pjer-Emilom Hejbjergom. Ofanzivni vezni je Eriksen, a napred su najčešće Mikel Damsgard i Kasper Dolberg. S tim da šansu vrebaju i Jusuf Poulsen i Martin Brajtvajt.
Sve su to igrači koji u ozbiljnim evropskim klubovima i ligama igraju važne uloge. Njihovu snagu najbolje je u martu ove godine osetila reprezentacija Srbije, koja je na "Parkenstadionu" u Kopenhagenu poražena sa čak 3:0. Istina radilo se o prijateljskom meču, ali ostaće upisano da je zasad ta ekipa jedina koja je u potpunosti nadigrala "orlove" otkako je na klupi Dragan Stojković Piksi. Danci su svoju snagu pokazali na nedavnom Evropskom prvenstvu, kada su zaustavljeni u polufinalu od Engleske. I to tek nakon produžetaka.
Šesti Mundijal u istoriji
Danska će u Kataru šesti put u istoriji učestvovati na najvećoj fudbalskoj smotri. Najveći uspeh ostvarili su 1998. godine, kada su dogurali do četvrtfinala. Tada ih je nakon fantastične utakmice izbacio Brazil, pobedom od 3:2. Na prošlom Mundijalu u Rusiji takmičenje su završili nesrećno u osmini finala. Ispali su od kasnijeg vicešampiona sveta Hrvatske i to tek nakon penala.
RASPORED NA SP
1. kolo (22. novembar)
Danska - Tunis
2. kolo (26. novembar)
Francuska - Danska
3. kolo (30. novembar)
Australija - Danska
Zanimljivo, svog rivala iz grupne faze Francusku ove godine pobedili su dva puta. Oba puta to je bilo u Ligi nacija, čime su poslali jasnu poruku da s njima nema zezanja. Prvo su slavili u Sen Deniju 2:1, a potom i krajem septembra, na zatvaranju Lige nacija u Kopenhagenu - 2:0.
Ove godine doživeli su tri poraza, dva od Hrvatske, koja im očigledno ne leži, i jedan od Holandije. "Lale" su ih ubedljivo savladale sa 4:2, ali treba napomenuti da je u pitanju bio prijateljski meč i da Danci kada treba da se zapne, mogu da budu pretnja bilo kojoj selekciji na svetu.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Kako se bliži Mundijal u zemlji gde su do 2019. godine smrtnom kaznom sudili homoseksualcima, raste bunt protiv krutih zakona koji se nameću osobama LGBT populacije
Rusija je poslala automatsko upozorenje Sjedinjenim Američkim Državama o lansiranju "orešnika" 30 minuta ranije, jer se radi o raketi balističkog tipa, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov na brifingu.
Ruski predsednik Vladimir Putin u televizijskom obraćanju naciji priznao je da je Moskva pogodila ukrajinski vojni objekat novom balističkom raketomsrednjeg dometa i rekao da se zove "orešnik" (lešnik).
Nije tajna da su Dragan Marković Palma i Željko Ražnatović Arkan bili prijatelji. U ispovesti za Informer govorio je o detaljima njihovog prijateljstva.
Sudija za prethodni postupak Višeg suda u Novom Sadu je, posle saslušanja u Višem javnom tužilaštvu u Novom Sadu, odredila pritvor do 30 dana Ljiljani Milić Marković jednoj od 12 uhapšenih osoba koje se dovode u vezu sa padom nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, kada je poginulo 15 ljudi, a dvoje teško povređeno, pišu Novosti.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić uputio je povodom smrti predsednika Jedinstvene Srbije Dragana Markovića Palme, telegram saučešća porodici i prijateljima.
Provokatori iz redova opozicije izazvali su za kratko vreme novo nasilje širom Srbije, dok su građani bili sprečeni da obavljaju svoje obaveze i da se slobodno kreću! Na nekim mestima je došlo i do opšte tuče učesnika protesta.
Marko Đurić, ministar spoljnih poslova, bio je gost Info jutra u kome je govorio o neverovatnim rezultatima Srbije, ali i o najaktuelnijim temama u Srbiji!
Gost Info jutra na Informer televiziji bio je prof. dr Miloš Laban koji je govorio o strašnoj tragediji koja se dogodila 1. novembra u Novom Sadu na Glavnoj železničkoj stanici prilikom koje je poginulo 15 osoba, a teško povređeno dvoje.
Devojka koja je želela da svoj račun plati u kovanicama doživela je neprijatno iskustvo zbog burne reakcije kasirke na trafici, kada je ugledala metalni novac.
Iz Auto-moto saveza Srbije apeluju na vozače da voze pažljivo, posebno zbog velike promene vremena koja je prouzrokovala snežne padavine koje su umnogome pogoršale stanje na putevima.
Viši sud u Užicu odredio je danas pritvor do 30 dana Aliji Balijagiću, koji se sumnjiči za dvostruko ubistvo u Crnoj Gori i za kojim se tragalo 27 dana.
Večeras se zapalio jedan deo Mosta na Adi sa novobeogradske strane, a zapalilo se nehigijenskom naselju ispod Mosta na Adi, kako je izjavio i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić.
Mladoženja M.T. (26) iz Titela koji je 8. novembra pucao iz puške, i tom prilikom pogodio nekoliko gostiju na svadbi, nalazi se i dalje u pritvoru, a istraga je u toku.
Miloš Nastić (25) iz Velikih Crljana osuđen je pravosnažno na četiri i po godine zatvora zbog nanošenja teških povreda Zoranu Jakovljeviću (63), od kojih je preminuo u Stepojevcu 10. jula 2022., i nanošenja lake povrede njegovom sestriću Nikoli Goraniću.
Stanovnici kazahstanskog grada Satpajeva snimili su lansiranje ruske rakete Orešnik 9M729 (SSC-8) sa poligona Kapustin Jar koji se nalazi u Astrahanskoj oblasti u blizini granice.
Udar rakete "Orešnik" na veliki industrijski kompleks u Dnjepropetrovsku mogao bi da liši ukrajinske trupe velike količine opreme i sistema borbene podrške.
Mađarski premijer Viktor Orban, jedan od retkih evropskih čelnika koji su u dobrim odnosima s ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, tvrdi da bi Zapad trebalo ozbiljno da shvati pretnje ruskog lidera.
Zvezda "Real Housewives of Potomac" Metju Bajars umro je u 37. godini.
Prema tvrdnjama kancelarije glavnog medicinskog istražitelja Merilenda, smrt je nastupila 21. novembra.
Tijana Vučetić, koja je stekla popularnost ulogom Petrojke u seriji "Selo gori, a baba se češlja" ponovo je u žiži javnosti. Ovog puta iznenadila je svojom pojavom u emisiji "Nikad nije kasno".
Era Ojdanić je za Informer ispričao da je među prvima saznao da je Dragan Marković Palma preminuo, zbog čega se duboko potresao, jer su bili dobri prijatelji dugi niz godina.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.