• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: S. Marjanović

09.11.2022

17:26

ISTORIJAT: SVETSKO PRVENSTVO 1982. GODINE - Hihonska bruka u režiji Nemačke i Austrije, Rosijevo iskupljenje za nameštaljke

printscreen

Fudbal

ISTORIJAT: SVETSKO PRVENSTVO 1982. GODINE - Hihonska bruka u režiji Nemačke i Austrije, Rosijevo iskupljenje za nameštaljke

Podeli vest

Vodimo vas kroz istorijat Svetskih prvenstava, na redu je Mundijal 1982. godine. Španija je bila domaćin Mundijala 1982. godine na kom su prvi put učestvovale 24 selekcije, što je prouzrokovalo drugačiji format takmičenja.

Selekcije su bile podeljene u šest grupa, a po dve ekipe išle su dalje u drugu rundu, u kojoj su formirane četiri grupe od po tri selekcije.


Prvoplasirane reprezentacije iz svake grupe izborile su plasman u polufinale.


Bio je to poslednji Mundijal na kom je FIFA dozvoljavala brutalnost fudbalera na terenu, a to je na svojoj koži osetio legendarni Dijego Armando Maradona, koji je sa 21 godinom debitovao za Argentinu na svetskim prvenstvima.


Alžir šokirao Nemce


Debitant na turniru, Alžir, šokirao je Zapadnu Nemačku (2:1) na startu i porazio Čile sa 3:2, ali to mu nije bilo dovoljno za prolaz u narednu rundu. 

Foto: PHOTOMASTER

 
Debitovao u dresu reprezentacije: Maradona

Takav scenario dogodio se posle jedne od najvećih bruka u istoriji fudbala. U poslednjem kolu sastale su se Nemačka i Austrija, a unapred se znalo da Alžir ima gol-razliku 0. Bilo je dakle potrebno da Nemačka slavi, ali uz takav rezultat da obe selekcije ostanu u plusu kad je reč o gol-razlici jer se stvorio krug sa Alžirom.

Foto: PHOTOMASTER

Sramotan meč: Detalja sa utakmice Zapadna Nemačka - Alžir


Nemci su u Hihonu poveli sa 1:0 golom Horsta Hrubeša u 10. minutu. Taj rezultat je ostao na snazi do kraja meča jer su se obe reprezentacije sramno dodavale na sredini terena i nikom nije ni palo na pamet da uputi šut ka golu rivala. Sramota je trajala više od 80 minuta, ali FIFA tada nije reagovala.


Tek od narednog Mundijala uvedeno je pravilo da se utakmice poslednjeg kola igraju u istom terminu kako se hihonska bruka više ne bi ponovila.

Reprezentacija Jugoslavije u konkurenciji Severne Irske, domaćina Španije i Hondurasa završila je ućešće na trećem mestu u Grupi 5 prve faze i turnir okončala na 16. mestu.

SP U ŠPANIJI 1982. GODINE

Učesnika 24
Šampion Italija
Golova 146 (2,81 po meču)
Poseta 2.109.723 (40.572 po meču)
Najbolji strelac Paolo Rosi (Italija), šest golova
Plasman Jugoslavije 16. mesto


Brazil bio glavni favorit


Glavni favorit za titulu bio je Brazil koji je imao strašnu generaciju predvođenu Zikom, Falkaom i Doktorom Sokratesom. „Karioke" su se prošetale prvom grupom savladavši Sovjetski Savez, Škotsku i Novi Zeland, ali su u drugoj fazi dobile teške rivale u vidu Italije i Argentine.


Kako su obe selekcije porazile „gaučose" putnika u polufinale odlučivao je njihov međusobni duel u poslednjem kolu.


Vredi napomenuti da su „azuri" do druge faze došli onako kako samo oni znaju - uz tri remija u prvoj grupi i to u konkurenciji Poljske, Kameruna i Perua.


Protiv Brazila se za Italijane, poput najvećih svetaca, ukazao Paolo Rosi, het-trikom bacio Brazilce na kolena (3:2) i zakazao polufinalni duel sa Poljacima.

Foto: PHOTOMASTER

Iskupio se za nameštanje: Najbolji strelac turnira Paolo Rosi


Samo dve godine ranije Rosi je bio deo velikog skandala oko nameštanja utakmica u Italiji koji je nazvan „Totonero". Suspendovan je na tri godine, pa mu je kazna redukovana na dve godine, suštinski kako bi mogao da učestvuje na Mundijalu.


„Totonero" pa „Kalčopoli"


Zvuči poznato? Da, Italijani su briljirali na Mundijalu i posle „Kalčopolija", skandala koji je obuhvatao sezone 2004/05 i 2005/06.


U drugom polufinalu sastali su se Nemačka i Francuska i odigrale najbolji meč na turniru. Bilo je 1:1 u regularnih 90 minuta, 3:3 posle dva produžetka u kojima su „trikolori" prokockali vođstvo od 3:1, a završilo se trijumfom „pancera" posle boljeg izvođenja jedanaesteraca (5:4) u penal-seriji.

Paolo Rosi nastavio je tamo gde je stao protiv Brazila, pa je sa dva gola poslao Poljake (2:0) u meč za treće mesto protiv Francuske.

Poljaci su osvojili treće mesto savladavši „trikolore" sa 3:2. Finale je igrano na „Santjago Bernabeuu" u Madridu pred 90.000 gledalaca, a Nemačka nije imala šansu protiv Italijana koji su bili u nezadrživoj seriji.


Svi golovi viđeni su u drugom poluvremenu, a seriju je otvorio Paolo Rosi. Bio je to njegov šesti gol na turniru, dovoljno da se okiti titulom najboljeg strelca.

Posle njega mrežu Nemaca pogađali su Marko Tardeli i Alesandro Altobeli, a počasni gol za Nemačku postigao je Paul Brajtner i postavio konačnih 3:1.

Italija je treći put u istoriji, a prvi put od 1934, postala šampion sveta.

AKO NISTE ZNALI

- Na meču između Francuske i Kuvajta u Valjadolidu dogodila se do tada neviđena scena. Alan Žires postigao je četvrti gol za Francuze pred kraj utakmice, a princ Kuvajta Fahad El Ahmed El Žaber El Sabah, koji je ujedno bio i predsednik FS Kuvajta u svojoj karakterističnoj odori sišao je na teren i prekinuo meč. Razgovarao je sa sudijom Miroslavom Stuparom iz SSSR i objasnio mu da su njegovi zemljaci stali kada su čuli pištaljku sa tribine, što su Francuzi iskoristili i dali gol. Primedba je uvažena, gol poništen, ali to nije mnogo pomoglo Kuvajtu koji je na kraju poražen sa 4:1.


- Nekoliko dana uoči Mundijala desio se skandal u timu Francuske. Legendarnog Mišela Platinija supruga je napustila zbog saigrača iz reprezentacije Žan Fransoa Lairosa. Otimanje supruge Platiniju skupo je koštalo Lariosa koji posle Španije više nije igrao za reprezentaciju, a u Sent Etjenu dobio je otkaz


- Posle neočekivanog poraza od Italije i eliminacije sa turnira, u Brazilu je zabeležen talas samoubistava i nekoliko srčanih udara sa smrtnim ishodom


- Polufinale između Zapadne Nemačke i Francuske igralo se u Sevilji, a tamošnja policija zabranila je radnicima Crvenog krsta da uđu na stadion „Ramon Sančez Pishuan". Posle jezivog starta nemačkog golmana Haralda Šumahera reprezentativac Francuske Patrik Batiston ležao je na travi tri minuta jer nije imao ko da mu ukaže pomoć



Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Hronika

JOŠ Hronika VESTI

Društvo

Kada su prestali jauci ispod ruševina znali smo da je to kraj! Ispovest direktorke UKC Vojvodina nakon nesreće u Novom Sadu
Društvo

Kada su prestali jauci ispod ruševina znali smo da je to kraj! Ispovest direktorke UKC Vojvodina nakon nesreće u Novom Sadu

Ovakvi stravični prizori i povrede viđaju se u ratu, zemljotresu... Koliko god godina da radite ovaj posao - na jauk, stradanje, na suze i strah roditelja koji po bolničkim hodnicima traže svoju decu, na to nikada ne možete da ostanete imuni. Ovako za Informer priča direktorka UKC Vojvodina dr Vesna Turkulov koja je dežurala kada se srušila nadstrešnica na železničkoj stanici u Novom Sadu.

04.11.2024

11:43

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set