DOGAĐAJI KOJI SU OBELEŽILI MUNDIJAL 1966. U ENGLESKOJ! Prva maskota, Peleova laž, pas koji je našao pehar, titula i kletva za Engleze
Podeli vest
Engleska je postala prva zemlja koja je dobila domaćinstvo Mundijala, a da je prethodno bila direktno pogođena Drugim svetskim ratom.
Afrikanci su bojkotovali turnir jer nisu dobili direktne predstavnike, ali je uprkos tome zabeležen rekordan broj selekcija koje su učestvovale u kvalifikacijama - čak 70.
Vodimo vas kroz istorijat Svetskih prvenstava, na redu je Mundijal 1966. godine
Svetsko prvenstvo 1966. godine održano je u Engleskoj od 11. do 30. jula i bio je ovo treći put u istoriji da ga je zemlja domaćin i osvojila. Još u kvalifikacijama bilo ih je nezadovoljnih sistemom takmičenja, pa su odustajanja počela u toj fazi.
07.11.2022
21:05
Portugal i Severna Koreja kvalifikovali su se prvi put i upravo te dve selekcije odigrale su spektakularan meč u četvrtfinalu. Azijska reprezentacija vodila je sa 3:0 u 25. minutu. Međutim, Portugal je slavio sa 5:3 uz četiri gola nove zvezde svetskog fudbala Euzebija, koji je kasnije postao i ubedljivo najbolji strelac turnira sa devet pogodaka.
Severna Koreja prethodno je osramotila Italijane u grupnoj fazi, savladala ih sa 1:0 i eliminisala sa turnira.
Peleova laž
Mađarska je poslednji put imala respektabilan tim, ali nije mogla dalje od četvrtfinala. Međutim, postarali su se da eliminišu Brazil i tako je prvi put u istoriji Mundijala branilac titule završio učešće u prvoj fazi.
Pele je nastavio da dobija batine od rivala, jer je to bio jedini način da ga zaustave, a u Engleskoj su u tome prednjačili Bugari.
Slavni Brazilac zarekao se da više nikad neće zaigrati na Mundijalima, ali se već četiri godine kasnije pojavio u Meksiku i pomogao "kariokama" da dođu do titule.
Selektor Engleske Alf Remzi bio je pod velikim pritiskom javnosti jer je na turnir poveo Džefa Hersta, a ne asa Čelsija Pitera Ozguda.
Herst je na kritike uzvratio tako što je u finalu postigao het-trik protiv Zapadne Nemačke, a nijedan fudbaler posle njega nije uspeo da se tri puta upiše u strelce u meču za titulu na Mundijalu.
DESILO SE NA MUNDIJALU U ENGLESKOJ 1966.
- Prvi put na Svetskom prvenstvu pojavila se maskota. Bio je to lavić Vili
- Prvi put su na utakmicama bili prisutni dečaci koji skupljaju lopte
- Vlada Severne Koreje unajmila je 12 navijača da navijaju za njihovu selekciju. Isplatilo se, postali su prva azijska selekcija koja je prošla prvi krug
- Meksički golman Antonio Karbahal u Engleskoj je učestvovao na petom Mundijalu. Njegov podvig ponovili su kasnije Nemac Lotar Mateus i zemljak Rafael Markez, a očekuje se da isto učine Portugalac Kristijano Ronaldo i Argentinac Lionel Mesi u Kataru
- Pehar Žila Rimea, namenjen pobedniku šampionata, nestao je uoči turnira, a u potragu za njim se uključio Skotland jard. Trofej je, umotan u papir, pronašao pas Pikls u jednom od londonskih parkova. Kao nagradu njegov vlasnik dobio je 6.000 funti i poziv da gleda koji god poželi meč na Mundijalu
- Helmut Šen, novi selektor Nemačke, započeo je seriju od 25 utakmica na Mundijalima bez poraza, što je aktuelni rekord
- Prvi put u istoriji Mundijala utakmice su prenošene preko satelita u drugim zemljama. Bio je to poslednji put da se prenos Svetskog prvenstva radio bez kolora
"Životinje" iz Argentine
Engleska je pogotkom Hersta srušila Argentinu u četvrtfinalu sa 1:0, a taj duel obeležile su tenzije, povrede i isključenje kapitena "gaučosa" Antonija Ratina zbog prigovora nemačkom arbitru Rudolfu Krajtlajnu.
Argentinac je toliko bio revoltiran odlukom arbitra da nije želeo da ode u svlačionicu, već je seo na crveni tepih rezervisan za kraljicu Elizabetu Drugu. Policajci su ga izveli sa terena, a selektor Engleske Alf Remzi zabranio je razmenu dresova posle meča poručivši: "Ne menjamo majice sa životinjama".
Bobi Čarlton se sa dva gola postarao da Engleska eliminiše Portugal sa 2:1 u polufinalu, a istim rezultatom Zapadna Nemačka izbacila je Sovjetski Savez.
Pomoć saveznika
Finale je igrano 30. jula 1966. na Vembliju pred skoro 97.000 ljudi, a posle regularnih 90 minuta bilo je 2:2.
U produžecima su viđena dva neregularna gola Engleske. Najsporniji gol u istoriji fudbala postigao je Džef Herst u 101. minutu finala i to tako što se njegov udarac glavom odbio od prečke na gol-liniju.
Švajcarski sudija Gotfrid Dinst konsultovao se sa pomoćnikom Tofikom Bahramovim iz Azerbejdžana i pokazao na centar. Bahramov je kasnije optužen da je namerno pogurao saveznike iz Drugog svetskog rata da dođu do titule na štetu Nemačke.
Nisu ni Nemci bili cvećke, kasnije se govorilo da su u Engleskoj bili dopingovani.
Četvrti gol na meču za Englesku, a treći za Hersta, postignut je u 120. minutu i bio je sigurno neregularan jer je na terenu bilo navijača koji su već proslavljali titulu Engleske.
Kraljica Elizabeta Druga uručila je pehar kapitenu Bobiju Muru i od tada kao da kreće kletva za Engleze na velikim takmičenjima. Bolne eliminacije nakon penala i bizarno primljenih golova kao da su kazna za titulu iz 1966. godine. Fudbal se još nije vratio kući, odnosno Engleska nikada nije osvojila trofej posle spornog osvajanja Mundijala 1966.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Vodimo vas kroz istorijat Svetskih prvenstava, na redu je Mundijal 1966. godine
Svetsko prvenstvo 1966. godine održano je u Engleskoj od 11. do 30. jula i bio je ovo treći put u istoriji da ga je zemlja domaćin i osvojila. Još u kvalifikacijama bilo ih je nezadovoljnih sistemom takmičenja, pa su odustajanja počela u toj fazi.
Rusija je poslala automatsko upozorenje Sjedinjenim Američkim Državama o lansiranju "orešnika" 30 minuta ranije, jer se radi o raketi balističkog tipa, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov na brifingu.
Ruski predsednik Vladimir Putin u televizijskom obraćanju naciji priznao je da je Moskva pogodila ukrajinski vojni objekat novom balističkom raketomsrednjeg dometa i rekao da se zove "orešnik" (lešnik).
Nije tajna da su Dragan Marković Palma i Željko Ražnatović Arkan bili prijatelji. U ispovesti za Informer govorio je o detaljima njihovog prijateljstva.
Sudija za prethodni postupak Višeg suda u Novom Sadu je, posle saslušanja u Višem javnom tužilaštvu u Novom Sadu, odredila pritvor do 30 dana Ljiljani Milić Marković jednoj od 12 uhapšenih osoba koje se dovode u vezu sa padom nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, kada je poginulo 15 ljudi, a dvoje teško povređeno, pišu Novosti.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić uputio je povodom smrti predsednika Jedinstvene Srbije Dragana Markovića Palme, telegram saučešća porodici i prijateljima.
Provokatori iz redova opozicije izazvali su za kratko vreme novo nasilje širom Srbije, dok su građani bili sprečeni da obavljaju svoje obaveze i da se slobodno kreću! Na nekim mestima je došlo i do opšte tuče učesnika protesta.
Marko Đurić, ministar spoljnih poslova, bio je gost Info jutra u kome je govorio o neverovatnim rezultatima Srbije, ali i o najaktuelnijim temama u Srbiji!
Gost Info jutra na Informer televiziji bio je prof. dr Miloš Laban koji je govorio o strašnoj tragediji koja se dogodila 1. novembra u Novom Sadu na Glavnoj železničkoj stanici prilikom koje je poginulo 15 osoba, a teško povređeno dvoje.
Devojka koja je želela da svoj račun plati u kovanicama doživela je neprijatno iskustvo zbog burne reakcije kasirke na trafici, kada je ugledala metalni novac.
Iz Auto-moto saveza Srbije apeluju na vozače da voze pažljivo, posebno zbog velike promene vremena koja je prouzrokovala snežne padavine koje su umnogome pogoršale stanje na putevima.
Viši sud u Užicu odredio je danas pritvor do 30 dana Aliji Balijagiću, koji se sumnjiči za dvostruko ubistvo u Crnoj Gori i za kojim se tragalo 27 dana.
Večeras se zapalio jedan deo Mosta na Adi sa novobeogradske strane, a zapalilo se nehigijenskom naselju ispod Mosta na Adi, kako je izjavio i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić.
Mladoženja M.T. (26) iz Titela koji je 8. novembra pucao iz puške, i tom prilikom pogodio nekoliko gostiju na svadbi, nalazi se i dalje u pritvoru, a istraga je u toku.
Miloš Nastić (25) iz Velikih Crljana osuđen je pravosnažno na četiri i po godine zatvora zbog nanošenja teških povreda Zoranu Jakovljeviću (63), od kojih je preminuo u Stepojevcu 10. jula 2022., i nanošenja lake povrede njegovom sestriću Nikoli Goraniću.
Stanovnici kazahstanskog grada Satpajeva snimili su lansiranje ruske rakete Orešnik 9M729 (SSC-8) sa poligona Kapustin Jar koji se nalazi u Astrahanskoj oblasti u blizini granice.
Udar rakete "Orešnik" na veliki industrijski kompleks u Dnjepropetrovsku mogao bi da liši ukrajinske trupe velike količine opreme i sistema borbene podrške.
Mađarski premijer Viktor Orban, jedan od retkih evropskih čelnika koji su u dobrim odnosima s ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, tvrdi da bi Zapad trebalo ozbiljno da shvati pretnje ruskog lidera.
Zvezda "Real Housewives of Potomac" Metju Bajars umro je u 37. godini.
Prema tvrdnjama kancelarije glavnog medicinskog istražitelja Merilenda, smrt je nastupila 21. novembra.
Tijana Vučetić, koja je stekla popularnost ulogom Petrojke u seriji "Selo gori, a baba se češlja" ponovo je u žiži javnosti. Ovog puta iznenadila je svojom pojavom u emisiji "Nikad nije kasno".
Era Ojdanić je za Informer ispričao da je među prvima saznao da je Dragan Marković Palma preminuo, zbog čega se duboko potresao, jer su bili dobri prijatelji dugi niz godina.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.