SVETSKO PRVENSTVO 1950. - Prvi Mundijal nakon Drugog svetskog rata
Podeli vest
Vodimo vas kroz istorijat Svetskih prvenstava, na redu je Mundijal 1950. godine
Svetsko prvenstvo 1950. godine bilo je četvrto izdanje ovog takmičenja i održano je u Brazilu od 24. juna do 16. jula. Bio je to prvi Mundijal nakon Drugog svetskog rata i prvo koje je nazvano Kup Žila Rimea, zbog obeležavanja 25 godina Žila Rimea kao predsednika FIFA.
Učešće Jugoslavije na prvom Svetskom prvenstvu u fudbalu opevano je u filmu „Montevideo, Bog te video", ali je u svrhu dramatizacije dosta istorijskih detalja i činjenica izmenjeno. Bez obzira na sve, film poslužio kao dobra osnova da se ne zaboravi istorijski uspeh naše reprezentacije na planetarnim smotrama.
04.11.2022
13:41
Stadioni na SP 1950.
Stadion Kapacitet
Marakana (Rio de Žaneiro) 200.000
Pakaembu (Sao Paulo) 60.000
Sete de Setembro (Belo Orizonte) 30.000
Eukaliptos (Porto Alegre) 20.000
Ilja do Retiro (Resife) 20.000
Vila Kapanema (Koritiba) 10.000
Prvenstvo je osvojio Urugvaj, koji je u odlučujućoj utakmici pobedio Brazl sa 2:1. Takođe, jedino je Svetsko prvenstvo koje nije imalo finalnu utakmicu, već je pobednika odlučila pobeda Urugvaja nad Brazilom u grupi od četiri pobednika preliminarnih grupa. Finalnu grupu su činile reprezentacije Urugvaja, Brazila, Švedske i Španije.
Brazilcima je do pre osam godina poraz od večitih rivala Urugvajaca bio najteži u istoriji tamošnjeg fudbala. Nikad ga nisu prežalili, jer su imali jedinstvenu priliku da pred svojim ljudima uzmu trofej. Ipak, mnogi smatraju da je čak bolniji od toga poraza onaj od Nemačke 2014. godine, kada je u polufinalu u Belo Orizonteu bilo čak 7:1 za "pancere".
Problem ko će uopšte igrati
Kako smo već spomenuli, bilo je to prvo Svetsko prvenstvo nakon Drugog svetskog rata, pošto Mundijali koji su predviđeni za 1942. i 1946. godinu nisu održavali. FIFA je odmah posle završetka rata pokrenula inicijativu da ponovo krene sa održavanjem prvenstava. S obzirom na to da je Evropa tih godina bila maltene u ruševinama, FIFA je imala problema da pronađe države zainteresovane za domaćinstvo.
Na kraju, izbor je bio između Nemačke i Brazila, pa je odlučeno da se po prvi put prvenstvo održi na tlu Južne Amerike. Naredni problem je bio naći reprezentacije koje će učestvovati, s obzirom na to da su mnoge bile zahvaćene ratom. Recimo, Italija je pre početka prvenstva bila aktuelni šampion sveta i bila je zainteresovana da brani titulu. Prvobitno, igrači nisu želeli da idu u Brazil, ali navodno se tad u celu priču uključila FIFA, koja je Italiji nadoknadila sve putne troškove, pa su "azuri" nastupili na Svetskom prvenstvu.
MUNDIJAL 1950.
DOMAĆIN Brazil ŠAMPION Urugvaj
BROJ UČESNIKA 13 UTAKMICA 22
GOLOVA 88 (4 po utakmici)
GLEDALACA 1.045.246 (47,511 po utakmici)
Neke selekcije nisu želele da igraju na šampionatu, poput Francuske i Portugala, dok su dve selekcije bile pod sankcijama zbog rata - Nemačka i Japan. Odustale su Indija, Škotska i Turska. Na kraju, na prvenstvu je učestvovalo 13 reprezentacija, uključujući i Jugoslaviju. Prvobitan plan je bio 16 ekipa podeljenih u šest grupa, ali na kraju se došlo do toga da dve grupe imaju po četiri ekipe, jedna tri, a jedna samo dve.
Brazil dominantno u finalnoj grupi
Grupu 1 na Svetskom prvenstvu 1950. godine činili su Brazil, Jugoslavija, Švajcarska i Meksiko. Brazilci su osvojili prvo mesto, takoi što su u grupnoj fazi pobeđivali Meksiko (4:0) i Jugoslaviju (2:0), a remizirali su sa Švajcarskom. Drugo mesto zauzela je selekcija Jugoslavije, koja je osim poraza od Brazila pobeđivala i Švajcarsku (3:0) i Meksiko (4:1). Tada se za trijumf umesto tri boda dodeljivalo dva, pa je kraj grupne faze izgledao ovako - Brazil pet, Jugoslavija četiri, Švajcarska tri i Meksiko bez bodova.
Brazilcu Ademiru utešna nagrada - Zlatna kopačka
Zlatna kopačka, odnosno najbolji strelac turnira, očekivano je bio Ademir, napadač Brazila, koji je dao čak osam golova. Četiri od osam dao je u pomenutom meču sa Šveđanima. Po pet su dali Estanislao Basora i Oskar Migez, a po četiri Čiko, Zara i Alsides Giđa.
Grupu 2 na Mundijalu u Brazilu činili su Španija, Engleska, Čile i SAD. Prvo mesto i plasman na završni turnir izborila je Španija, pošto je imala sve tri pobede u grupi. Redom su padale SAD (3:1), Čile (2:0) i Engleska (1:0). Grupa je završena sledećim poretkom - Španija šest bodova, Engleska, Čile i SAD po dva.
U narednoj grupi igrali su Švedska, Italija i Paragvaj. Prvo mesto osvojila je Švedska, zahvaljujući pobedom nad Italijom (3:2) i remijem sa Paragvajem (2:2). Najlakše do finalnog turnira došao je Urugvaj, koji je u Grupi 4 imao samo jednog rivala Boliviju. Urusi su taj meč dobili sa čak 8:0. Prvobitno je planirano da sa njima u grupi budu Turska i Škotska, ali te dve ekipe su otkazale nastup, kako već pomenusmo.
Urugvaj iz četiri meča do trona
Dakle, finalnu grupu činili su pobednici preliminarnih, a to su Brazil, Španija, Švedska i Urugvaj. Domaćin Brazil je ubedljivom pobedom na čuvenoj "Marakani" u Riju Švedskom od 7:1 ubedljivo otvorio finalni turnir, a zanimljivo da je Ademir u tom meču dao čak četiri gola! U istom terminu, samo u Sao Paulu, Urugvaj je odigrao 2:2 sa Španijom, zbog čega niko nije verovao da mogu do titule. I na startu drugog kola Brazilci su bili izuzetno siloviti, pošto su demolirali Španiju sa 6:1. Urugvaj je u istom terminu došao do trijumfa protiv Švedske golom Migeza šest minuta pre kraja meča. Slavili su sa 3:2, što je na kraju bio jedan od ključnih detalja na prvenstvu.
Švedska je potom, u manje bitnom meču, savaldala Španiju sa 3:1 i tako osvojila treće mesto. Utakmica Urugvaj - Brazil bila je svojevrsno finale šampionata, iako tako nije nazvana, već je formalno bio meč 3. kola.
Brazilci su važili za velike favorite, s obzirom da su do finala gazili sve redom. I u meču za zlato poveli su sa 1:0, golom Frijase u 47. minutu. Ipak, gosti su u drugom delu meča za 13 minuta preokrenuli i naneli Brazilcima jedan od najtežih poraza u istoriji njihovog fudbala.
Prvo je Huan Alberto Šijafino u 66. minutu izjednačio, a onda je Alsides Giđa u 79. minutu doneo preokret i drugu titulu Urugvajcima u istoriji.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Učešće Jugoslavije na prvom Svetskom prvenstvu u fudbalu opevano je u filmu „Montevideo, Bog te video", ali je u svrhu dramatizacije dosta istorijskih detalja i činjenica izmenjeno. Bez obzira na sve, film poslužio kao dobra osnova da se ne zaboravi istorijski uspeh naše reprezentacije na planetarnim smotrama.
Rusija je poslala automatsko upozorenje Sjedinjenim Američkim Državama o lansiranju "orešnika" 30 minuta ranije, jer se radi o raketi balističkog tipa, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov na brifingu.
Ruski predsednik Vladimir Putin u televizijskom obraćanju naciji priznao je da je Moskva pogodila ukrajinski vojni objekat novom balističkom raketomsrednjeg dometa i rekao da se zove "orešnik" (lešnik).
Nije tajna da su Dragan Marković Palma i Željko Ražnatović Arkan bili prijatelji. U ispovesti za Informer govorio je o detaljima njihovog prijateljstva.
Sudija za prethodni postupak Višeg suda u Novom Sadu je, posle saslušanja u Višem javnom tužilaštvu u Novom Sadu, odredila pritvor do 30 dana Ljiljani Milić Marković jednoj od 12 uhapšenih osoba koje se dovode u vezu sa padom nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, kada je poginulo 15 ljudi, a dvoje teško povređeno, pišu Novosti.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić uputio je povodom smrti predsednika Jedinstvene Srbije Dragana Markovića Palme, telegram saučešća porodici i prijateljima.
Provokatori iz redova opozicije izazvali su za kratko vreme novo nasilje širom Srbije, dok su građani bili sprečeni da obavljaju svoje obaveze i da se slobodno kreću! Na nekim mestima je došlo i do opšte tuče učesnika protesta.
Marko Đurić, ministar spoljnih poslova, bio je gost Info jutra u kome je govorio o neverovatnim rezultatima Srbije, ali i o najaktuelnijim temama u Srbiji!
Gost Info jutra na Informer televiziji bio je prof. dr Miloš Laban koji je govorio o strašnoj tragediji koja se dogodila 1. novembra u Novom Sadu na Glavnoj železničkoj stanici prilikom koje je poginulo 15 osoba, a teško povređeno dvoje.
Devojka koja je želela da svoj račun plati u kovanicama doživela je neprijatno iskustvo zbog burne reakcije kasirke na trafici, kada je ugledala metalni novac.
Iz Auto-moto saveza Srbije apeluju na vozače da voze pažljivo, posebno zbog velike promene vremena koja je prouzrokovala snežne padavine koje su umnogome pogoršale stanje na putevima.
Viši sud u Užicu odredio je danas pritvor do 30 dana Aliji Balijagiću, koji se sumnjiči za dvostruko ubistvo u Crnoj Gori i za kojim se tragalo 27 dana.
Večeras se zapalio jedan deo Mosta na Adi sa novobeogradske strane, a zapalilo se nehigijenskom naselju ispod Mosta na Adi, kako je izjavio i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić.
Mladoženja M.T. (26) iz Titela koji je 8. novembra pucao iz puške, i tom prilikom pogodio nekoliko gostiju na svadbi, nalazi se i dalje u pritvoru, a istraga je u toku.
Miloš Nastić (25) iz Velikih Crljana osuđen je pravosnažno na četiri i po godine zatvora zbog nanošenja teških povreda Zoranu Jakovljeviću (63), od kojih je preminuo u Stepojevcu 10. jula 2022., i nanošenja lake povrede njegovom sestriću Nikoli Goraniću.
Stanovnici kazahstanskog grada Satpajeva snimili su lansiranje ruske rakete Orešnik 9M729 (SSC-8) sa poligona Kapustin Jar koji se nalazi u Astrahanskoj oblasti u blizini granice.
Udar rakete "Orešnik" na veliki industrijski kompleks u Dnjepropetrovsku mogao bi da liši ukrajinske trupe velike količine opreme i sistema borbene podrške.
Mađarski premijer Viktor Orban, jedan od retkih evropskih čelnika koji su u dobrim odnosima s ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, tvrdi da bi Zapad trebalo ozbiljno da shvati pretnje ruskog lidera.
Zvezda "Real Housewives of Potomac" Metju Bajars umro je u 37. godini.
Prema tvrdnjama kancelarije glavnog medicinskog istražitelja Merilenda, smrt je nastupila 21. novembra.
Tijana Vučetić, koja je stekla popularnost ulogom Petrojke u seriji "Selo gori, a baba se češlja" ponovo je u žiži javnosti. Ovog puta iznenadila je svojom pojavom u emisiji "Nikad nije kasno".
Era Ojdanić je za Informer ispričao da je među prvima saznao da je Dragan Marković Palma preminuo, zbog čega se duboko potresao, jer su bili dobri prijatelji dugi niz godina.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.