08.12.2022

18:32 >> 22:38

ZVEZDA ISPISALA ISTORIJU VEČITOG DERBIJA U EVROLIGI! Nedović TROJKOM u poslednjim sekundama REŠIO TRILER u Areni! Hičkok ne bi REŽIRAO ovakvu DRAMU! (VIDEO)

Košarka

Košarkaši Crvene zvezde savladali su Partizan rezultatom 73:76 (20:11, 13:29, 19:14, 21:22) u 12. kolu Evrolige

Ni najveći Alfred Hičkok ne bi režirao ovakvu dramu u Areni! Iako je Partizan imao pobedu u džepu, vodio u poslednjem kvartalu i držao sve u svojim rukama, Nemanja Nedović je ponovo "utišao" Grobare i trojkom na dve sekunde pre kraja utakmice doneo Zvezdi konačnu pobedu od 76:73 u istorijskom derbiju na evroligaškoj sceni!

Ništa nije slutilo na to, naročito jer su crno-beli na četiri minuta pre kraja imali vođstvo od šest poena, ali je Zvezda zahvaljujući trojkama Luke Vildoze, a potom i odlučujuće Nedovićeve, ponovo u nekoliko dana savladali najljućeg rivala i potvrdili da su u ovom trenutku bolja ekipa.

Početak meča pripao je Partizanu. Crno-beli su silno motivisani ušli u duelu i zahvaljujući ofanzivnim skokovima, pre svih Matijasa Lesora, povećavali razliku.

Koševima Francuza, Obradovićev tim je već u četvrtom minutu imao pet poena viška, da bi 120 sekundi kasnije posle promašene trojke Nedovića, Madar u kontri i kapiten Panter trojkom domaću ekipu na prvu dvocifrenu prednost (16:4).

Zategla je Zvezda odbranu i poenima Nedovića uspela da zadrži rezultatski priključak do kraja prve deonice, koju je Partizan rešio u svoju korist sa 20:11.

Kritike Duška Ivanovića urodile su plodom u drugoj četvrtini. Uspeli su crveno-beli da zaustave dominaciju Partizana pod njihovim košem i serijom 13:2 stigne do preokreta i vođstva.

Tek u 15. minutu gosti su postigli prvu trojku preko Filipa Petruševa, koji je uz Hasana Martina bio Ivanovićev „džoker“ u režiranju preokreta.

PARTIZAN - CRVENA ZVEZDA 73:76 (20:11, 13:29, 19:14, 21:22)

DVORANA: Štark arena. Kapacitet: 19.394. Sudije: Huan Karlos Garsija, Robert Lotermozer, Gitis Vilijus.

PARTIZAN: Vukčević 2, Ledej 4, Panter 15, Smailagić 2, Papapetru 13, Eksum 5, Brodzijanski, Naneli, Lesor 11, Trifunović 2, Anđušić 5, Madar 14.

CRVENA ZVEZDA: Holand, Vildoza 14, Lazarević 2, Mitrović 4, Martin 8, Dobrić 9, Nedović 20, Lazić 3, Bentil 6, Kuzmić, Marković, Petrušev 10.

Razigrali su se tada i ostali igrači, poput Vildoze, Dobrića, Mitrovića, te je prednost Zvezde već na poluvremenu ponovo porasla na sedam koševa viška (33:40).

Standings provided by Sofascore

Poput početka utakmice i nastavak je pripao Partizanu. Brzo su crno-beli uspeli da nadomeste minus i zahvaljujući raspoloženom Jamu Madaru, kao i greškama u odbrani gostiju, stigli do preokreta serijom 13:4, kada su poveli 46:44 koševima Lesora sa bacanja.

Do kraja ovog perioda vodila se rezultatska klackalica, igralo se sa brzim poenima, koš za koš, pa je Zvezda u završnih deset minuta ušla sa poenom prednosti 52:54.

Poslednja četvrtina donela je pravu dramu. Trojkama Egzuma i Anđušića, Partizan je ponovo izjednačio (58:58), da bi koševima Danila i preokrenuo na 60:58. Na četiri minuta pre kraja, Vukčević je odveo crno-bele na tri poena viška (67:64). I posle tajm-auta Ivanovića, Crvena zvezda nastavila da srlja, što su Obradovićevi izabranici iskoristili i koševima Egzuma i Pantera na tri minuta pre kraja otišli na velikih šest koševa prednosti (71:65).

Drugi uzastopni tajm-aut Ivanovića pomogao je Zvezdi da se vrati, koja je koševima Martina, a potom i trojkom Vildoze serijom 0:5 prišla samo na pola koša minusa (71:70), a onda je Argentinac drugim vezanim preciznim šutem van linije 6,75 doneo i izjednačnenje gostima 73:73.

Ipak, na dve sekunde pre kraja, Nedović je iz ćoška na asistenciju Vildoze pogodio trojku i izrastao ponovo u junaka pobede Crvene zvezde, baš kao i u prethodnom abaligaškom duelu.

Crveno-bele je do trijmfa vodio najbolji pojedinac Nemanja Nedović sa 20 poena, Vildoza je dodao 14, a dvocifren je bio i Filip Petrušev sa 10 koševa.

Najefikasniji u Partizanu bio je Panter sa 15 poena, Madar je dao 14, Papapetru 13, a Lesor 11 koševa.

ČEVRTA ČETVRTINA

Kraj utakmice, Crvena zvezda je pobedila Partizan rezultatom 76:73.

40. minut - Promašaj Nedovića u prodoru, Madar promašuje trojku, kao ni Panter. Zvezda ima napad za Nedović trojkaaaaaaaaaaaaaaaa 76:73!!! Vodi Zvezda na 2 sekunde pre kraja!!!

39. minut - Četvrti faul za Hasana Martina, koji ipak ostaje u igri. Uz dosta sreće na isteku napada, Papapetru pogađa 73:70. Novom trojkom Luke Vildoze, Zvezda stiže do izjednačenja 73:73. Novi tajm-aut za Obradovića.

38. minut - Ponovo Nedović nije bio precizan pod košem Zvezde, ali ga je ispravio Martin 71:67. Partizan nije iskoristio napad, što kažnjava Vildoza trojkom i cepa mrežicu 71:70, tajm-aut Obradović traži.

37. minut - Posle promašaja Papapetrua za tri, Egzum je odbitak smestio u koš 69:65, a potom i Kevin Panter vodi crno-bele na "plus šest" 71:65. Tajm-aut za Ivanovića.

36. minut - Nedović je izgubio loptu u duelu sa Lesorom i upropastio novi napad crveno-belih. Već njegova četvrta greška u napadu. tri puta je brzopleto promašio trojku i sada... A, onda ni Vildoza ne pogađa pod košem domaće ekipe.

Ipak, na kraju je Branko Lazić ukrao loptu, ustremio se ka košu kapiten Zvezde koga je faulom zaustavio Anđušić. Prvo je promašio igrač sa najdužim stažom na Malom Kalemegdanu, a drugo pogodio 67:65.

35. minut - Argentinac sada promašuje za tri posle greške Egzuma, potom Vukčević maši sa distance, lopta mu se vraća, pa se Tristan ispravlja i donosi Partizanu 67:64. Tajm-aut Duško Ivanović.

35. minut - Sada je promašio Papapetru za tri, što je kaznio Vildoza svojim osmim poenom 65:64.

34. minut - Mitrović donosi novo izjednačenje crveno-belima 62:62, ali Papapetru trojkom cepa mrežicu, "bez koske" za 65:62.

33. minut - Anđušić pogađa za Partizan, a Dobrić kod Zvezde 60:60, pa potom asistencija Vukčevića za Lesora i brutalno zakucavanje Francuza 62:60.

33. minut - Iskupljuje se Nedović preciznim bacanjima i izjednačava na 58:58, nastavlja se drama u Areni.

32. minut - Brza akcija Zvezde i zakucavanje Petruševa pod košem Partizana 55:56. Novi promašaj Nedovića za tri i nova kazna Partizana preko Anđušića novom trojkom za crno-bele 58:56.

31. minut - Promašena trojka Nedovića, pa kazna od strane Egzumaaa na isti način 55:54.

TREĆA ČETVRTINA - 52:54

30. minut - Nedović dodaje Martinu koji pogađa, vodi Zvezda pred poslednjih deset minuta 52:54.

Novi flouter Nedovića, koji je Zvezdin "čovek odluke" u ovim trenucima 50:52, Partizan ne koristi napad jer Danilo Anđušić promašuje trojku, ali će i dalje imati posed. Sada Papapetru donosi izjednačenje pod košem crveno-belih 52:52.

29. minut - Kevin Panter upisuje 13. poen i pored Bila Bentila pogađa za novo vođstvo 50:48. Ipak, Nemanja Nedović sa slobodnih bacanja pogađa oba puta i izjednačava se sa Panterom po broju koševa - 50:50.

28. minut - Marković je sjajno asistirao Nedoviću, koji pogađa flouter 48:46 i postaje prvi igrač kod Zvezde sa dvocifrenim brojem poena (11), uzvraća Papapetru 48:48.

27. minut - Vukčević je zaustavio Bentila koji je promašio težak šut, ali nameru Vukčevića i asistenciju ka Lesoru nije ispratio Francuz.

26. minut - Keosr sa bacanja vraća vođstvo Partizanu (46:44), ali samo na kratko, jer je Bentil poentirao pod košem domaćih 46:46, ponovo je nerešeno.

25. minut - Madar krade loptu Markoviću koji je tek ušao na parket 44:44, a onda plej Zvezde promašuje trojku sa preko osa metara.

24. minut - Svojim šestim poenom, Vildoza povećava na 40:44, dok je Madar iskoristio oba penala i sada je 42:44.

23. minut - Trojkaaaaa Jama Madara, vraća se Partizan 40:42. Loptu je izgubio Luka Mitrović, a onda Lesor bio prekratak preko Luke, koji se iskupio za prošli napad.

23. minut - Dobra odbrana Kevina Pantera, kod Zvezde umesto Dobrića prvi put u igri Džon Holand.

22. minut - Veliki promašaj Vildoze za tri, ali to ispravlja Ben Bentil poentira 37:42, na drugoj strani brzi poeni Papapetrua 37:42.

21. minut - Loš napad na startu trećeg kvartala za Partizan i promašaj Madara, koji je pritom na drugoj strani faulirao Mitrovića. U nastavku akcije, Dobrić je bio prekratak za tri poena, to kažnjava Kevin Panter i smanjuje 35:40.

Počela je treća četvrtina.

DRUGO POLUVREME

PRVO POLUVREME

DRUGA ČETVRTINA - 33:40

Završeno je prvo poluvreme. Partizan - Crvena zvezda 33:40.

20. minut - Odlična asistencija Nedovića za Hasana Martina koji povećava na 31:38. Revanširao se Smailagić prvim poenima za 33:38, a onda Nedović postavlja konačnih 33:40 i ide na veliki odmor za sedam poena viška.

19. minut - Očajan pas Dobrića ka Markoviću i lopta je izgubljena, Partizan organizuje novi napad. Ipak, na drugoj strani greši Zek Ledej i "vratio" je posed Zvezdi. Tajm-aut.

18. minut - Vildoza sjajno dodaje Petruševu koji zakucava pored Lesora i tom prilikom je fauliran. Francuz posle drugog faula izlazi, a na parketu je Smailagić. Pogađa Petrušev dodatno bacanje i vodi Zvezdu na 36:31.

17. minut - Luka Vildoza sa jednom rukom u prodoru pogađa, odličan potez Argentinca 29:33, uzvraća kapiten Partizana Kevin Panter u njemu prepoznatljivom stilu 31:33.

Fenomenalan pas Martina za Lazića 27:31, na drugoj strani Ledej "lomi" obruč Zvezde zakucavanjem 29:31.

16. minut - Trojkaaaaaaaa Ogrnjena Dobrića 24:27, a onda isti igrač u kontri vodi Zvezdu na pet koševa viška 24:29. Ipak, uzvraća Partizan preko Madara koji je pogrešio u prethodnom napadu, sada je iznudio ličnu Martina, uz koš će imati dodatno bacanje 26:29. Pogodio je i "penal" 27:29.

15. minut - Prva trojka za Zvezdu večeras, postiže je Petrušev i crveno-beli stižu do izjednačenja, a onda u kontri Hasan Martin donosi potpuni preokret 22:24! Vodi Ivanovićev tim serijom 2:13. Zvezdin niz prekida Jam Madar 24:24.

14. minut - Lesor je izgubio loptu u napadu, ali se iskupio i zaustavio Nedovića.

13. minut - Levim poluhorogom preko Lesora, pogađa Luka Mitrović i sada je 22:17. Napao je potom Nemanja Nedović Egzuma i poentirao, samo je tri razlike 22:19, traži Obradović tajm-aut.

12. minut - Nesportski faul za Brodzijanskog. Dva bacanja iskoristio je Nedović 22:15, dok će Zvezda imati i loptu sa strane. Pogrešili su crveno-beli i propustili šansu da se još više približe domaćinu, izgubili su posed u napadu.

Na drugoj strani Trifunović je promašio, ali mu se vratila lopta i ispravio se za 22:13.

11. minut - Drugu četvrtinu poenima otvara Filip Petrušev, koji je u kontri poentirao za 20:13.

Počela je druga deonica.

PRVA ČETVRTINA - 20:11

10. minut - Ponovo Lesor dominira pod košem i poentira 20:9, ali sa zvukom sirene smanjuje Lazarević na 20:11. Partizan ipak ide sa jednocifrenom prednošću na prvu mini pauzu.

Nedović sa penala precizan oba puta, smanjuje na 18:9. Pre toga tri uzastopna promašaja za Egzuma, najpre za tri, pa sa distance za dva poena. A ni na isteku napada nije pogodio trojku, kada je lopta došla ponovo njemu.

9. minut - Težak šut Nedovića u padu i promašaj, a potom isti igrač ne pogađa ni za tri u otvorenoj poziciji. Neće šut srpskog reprezentativca.

8. minut - Brutalno zakucavanje Matijasa Lesora, posle četvrtog ofanzivnog skoka 18:7. Prvi put na parketu i Danilo Anđušić. Filip Petrušev nije pogodio oba puta sa slobodnih bacanja, ostaje rezultat nepromenjen.

7. minut - Nemaja Nedović pogađa jedno od dva bacanja 16:5, pa Vildoza krade loptu Madaru i smanjuje na 16:7.

Druga uzastopna promašena trojka Nedovića, revanširao mu se Bentil na drugoj strani, a onda Panteeeeeeeer raspaljuje publiku, dok Partizan vodi na prvu dvocifrenu porednost 16:4!!!

6. minut - Nedović je na asistenciju Vildoze bio neprecizan na otvorenom šutu za tri, a onda su igrači Partizana ukrali loptu, pa je Madar od tablu povećao vođstvo Obradovićevog tima na 13:4.

5. minut - Ponovo je Dobrić promašio iznuđenu trojku, Zvezda teško organizuje napade, ali Ledej na drugoj strani pravi faul u napadu nad Markovićem koji se dobro postavio.

Posle tajm-auta, kapiten Partizana oba puta precizan 11:4, prvi put crno-beli imaju sedam razlike.

Težak šut koji pogađa Ognjen Dobrić, kada se činilo da će izgubiti loptu 7:4. Na drugoj strani pod košem Zvezde poentira za 9:4, a onda Panter krade loptu i imaće dva bacanja. Prvi tajm-aut na utakmici.

4. minut - Marković je ponovo promašio trojku za Zvezdu, a Lesor iznudio faul Martina pod košem crveno-belih uz poentiranje i dodatno bacanje. Iskoristio je Francuz to i Partizan ide na 7:2.

3. minut - Janis Papapetru postiže svoje prve poene za 4:2 u korist domaćina.

2. minut - Posle promašene trojke Ognbjena Dobrića, pod košem Zvezde fauliran je Lesor od strane Kuzmića, kome je to druga lična i mora na klupu. Na terenu je Hasan Martin.

1. minut - Agresivni Panter krade loptu i u kontri postiže prve poene na večerašnjem meču 2:0 vodi Partizan. Na drugoj strani Bentil pored Madara i Papapetrua iznuđuje faul Grka, uz koš i dodatno bacanje koje je promašio 2:2.

POČEO JE ISTORIJSKI VEČITI DERBI!

20.30 - Pre početka meča minutom ćutanja odata je počast tragično preminulom Miodragu Ješiću, koji je izgubio život danas u saobraćajnoj nesreći.

Obrukali su se navijači ovom prilikom, jer su se tokom minute ćutanja čuli povici p... ciganske...

20.29 - Startne petorke izgledaju ovako - Partizan: Madar, Panter, Papapetru, Ledej, Lesor. Crvena zvezda: Vildoza, Lazić, Dobrić, Bentil, Kuzmić.

20.26 - Ori se Arena od pesme Grobara, numera "na svetu ništa lepše..." odjekuje halom.

20.24 - Utakmici prisustvuje i reprezentativac Srbije i rekorderr po broju golova među Orlovima Aleksandar Mitrović, čiji je dolazak bacio Grobare u trans.

20.17 - Mnogo poznatih lica je večeras u Areni. Tu je i proslavljeni reprezentativac Jugoslavije Milan Gurović, koji je imao čast da igra za oba večita rivala, ali je ostao upamćen kao istinska legenda crveno-belih.

Navijači Partizana su mu priredile "vruću dobrodošlicu", dok je popularni "Čiča" seo iza klupe tima sa Malog Kalemegdana. Među poznatim facama našli su se i vodeći ljudi Mornara iz Bara, Đorđije i Mihailo Pavićević, potom Darko Udovičić, pomoćnik ministra omladine i sporta Zorana Gajića.

20.14 - Od svih večerašnjih utakmica Evrolige, a ima ih pet, italijanski Skaj sport prenosi meč iz Arene, što dovoljno govori o publicitetu koji derbi nosi u evropskoj košarci.

20.06 - Izašli su igrači Partizana na parket, ispraćeni ogromnim aplauzima od strane Grobara. Evo i košarkaša Zvezde, zasuti salvom zvižduka sa tribina.

20.00 - Poslednja očekivanja pred istorijski derbi na evroligaškoj pozornici izneli su treneri najtrofejnijih srpskih klubova, Želimir Željko Obradović i Duško Ivanović.

19.53 - Iako se očekuje ljuta borba na parketu, Evroliga je pohvalila potez srpskih košarkaša Danila Anđušića i Ognjena Dobrića. Asovi Partizana i Zvezde su se sportski pozdravili na centru terena, pa su čelnici najelitnijeg takmičenja ovo ocenili kao sjajan gest.

19.51 - Kod Zvezde, umesto povređenog Ivanovića, u sastavu je Stefan Lazarević.

19.47 - Partizan će, ipak, sa Alenom Smailagićem u timu napasti Crvenu zvezdu! Sjajna vest za navijače crno-belih!

19.39 - Košarkaše Partizana dočekale su ovacije sa tribina, dok su igrači Zvezde izviždani od strane Grobara.

19.34 - Veliki broj navijača Partizana nalazi se ispred Beogradske arene, gde pokušava da dođe do dragocenog parčeta hartije. Grobari traže ulaznicu više.

19.30 - Navijači Zvezde su striktnim merama pod pratnjom policije uvedeni do Nivoa 400, odakle će bodriti Ivanovićev tim.

Oni su odavno na svojim mestima, gde već sada pesmom i skandiranjem bodre svoje ljubimce.

19.23 - Situacija u Areni nešto više od sat vremena pre početka meča je potpuno mirna, što svedoči i naš izveštač sa lica mesta.

19.17 - Igrači obe ekipe su izašli na zagrevanje.

19.02 - Prethodni derbi koji je odigran prošle nedelje u ABA ligi pripao je Zvezdi rezultatom 90:74, ali je zbog incidenata i ubacivanja predmeta na parket trajao duže nego što bi trebalo. Policija je praznila tribine, ali u Evroligi ništa od toga nije moguće, već samo rigorozne kazne za domaćina.

18.59 - Evroliga je dala poseban značaj istorijskom derbiju u najelitnijem klupskom takmičenju i postavila pitanje navijačima: ko pobeđuje?

18.54 - Biće ovo 287. Večiti košarkaški derbi. Gledano po tradiciji, favorit je domaćin, jer je poslednji put gost u okšrajima najtrofejnijih srpskih klubova slavio pre dve godine.

Tada su crno-beli poraženi kao domaćini sa 85:86, kada ih je sa klupe vodio Sašo Filipovski. Posle toga odigrano je deset derbija i ekipa koja je igrala pred svojim navijačima je uvek slavila.

18.50 - Trener Partizana Željko Obradović raduje se prvom istorijskom večitom derbiju u Evroligi:

- Srećni smo i zadovoljni što ćemo u Beogradu imati prvi večiti derbi u Evroligi. Igramo protiv ekipe protiv koje smo igrali pre desetak dana, analizirali smo tu utakmicu. Znamo da je Zvezda u seriji dobrih rezultata i da nam neće biti lako. Verujemo u svoje mogućnosti i u to da možemo da odigrmao dobro kao i u većem delu te utakmice. Naravno, očekujem da Štark arena bude puna - istakao je Obradović uoči okršaja sa najljućim rivalom.

18.48 - Podsetimo se šta je trener Zvezde Duško Ivanović izjavio pred derbi sa crno-belima:

- Sve če se promeniti u odnosu na prethodni duel sa crno-belima. Druga utakmica, druga atmosfera, drugačiji Partzizan... Svaka utakmica je različita. Nadamo se da će atmosfera uticati pozitivno na nas. Svakom igraču bi trebalo da bude zadovoljstvo da igra pred 20.000 ljudi. Za nas to što je prvi derbi u Evroligi nije interesantno, gledamo ovu utakmicu kao još jedan susret sa Partizanom. I mi i Partizan ćemo se potruditi da izvučemo pouke iz prethodnog duela, a videćemo ko će u tome biti bolji - rekao je Ivanović i dodao:

- Rekao sam i pre prvog međusobnog susreta da je Partizan ekipa koja ima fantastičan napad. Videli smo iz njihovih duela protiv Budućnosti i Valensije da je neophodno igrati dobru odbranu. Imaju igrače veoma dobre u igri jedan na jedan, imaju dobar šut, trče dobro - dodao je trener Zvezde.

18.45 - Tokom dana Partizan je izdao saopštenje, da bi se nekoliko sati kasnije oglasila i Zvezda poslavši apel svojim navijačima.

18.41 - Navijači Crvene zvezde ući će sa istočne strane i biće smešteni na nivou 400 u večerašnjem derbiju.

18.37 - Simpatizeri srpskog i regionalnog šampiona su stigli ispred Štark arene i čekaju da uđu.

Delije su zapalile baklju, potom su stali ispred istočne tribine, čekajući da uđu. Veliki broj pripadnika policije obezbeđuje derbi i niko ne može da priđe Zvezdinim navijačima.

Danima je trajala neizvesnost oko toga da li će navijači Zvezde moći da prisustvuju derbiju, a Partizan je u četvrtak popodne zvanično potvrdio da će imati svoje mesto u gornjem delu Štark arene.

18.36 - Navijači Crvene zvezde će moći do 19 časova da uđu u Beogradsku arenu, posle toga će im vrata dvorane biti zatvorena.

18.35 - Partizan će i u ovom derbiju biće lišen pomoći Alekse Avramovića i Alena Smailagića, dok kod Zvezde nedostaje povređeni Nikola Ivanović.

18.32- Dobro veče i dobrodošli na blog Informera, posvećen meču 12. kola Evrolige između Partizana i Crvene zvezde.