• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: Informer.rs

18.04.2022

10:36 >> 10:42

POSLEDICE LJUDSKOG NEMARA I ZAGAĐENJA! Zašto sve ređe čujemo cvrkut vrabaca?

EKOLOGIČNO

POSLEDICE LJUDSKOG NEMARA I ZAGAĐENJA! Zašto sve ređe čujemo cvrkut vrabaca?

Podeli vest

Vrabac pokućar ili dživdžan, jedna od omiljenih ptica i simbola Beograda, više ne cvrkuće iz svakog žbuna

Gradskim parkovima sada gospodare golubovi, svrake i vrane, kojih iz godine u godinu ima sve više. U urbanim sredinama širom sveta, smanjuje se broj ovih ptica, a naučnici su utvrdili da je čovek u tome imao značajnu ulogu.

Vrapci nestaju zbog zagađenja i buke

Naše male komšije, između ostalog, nestaju s gradskog asfalta zbog ljudskog nemara, ali i zbog visokog nivoa zagađenja i velike buke. Da bi zaštitili ovu ugroženu vrstu, u dvorištu Narodne biblioteke "Jovan Popović" u Kikindi, trideset nekada poštanskih sandučića, nedavno je renovirano za njihovo gnežđenje i boravak.

Svrha ovog svojevrsnog "hotela za ptice", (tako i piše ispod sandučića, a sada njihovih kućica), jeste da im se omogući da prave sigurna gnezda, a samim tim i da se vrapci održe u gradskim sredinama. S obzirom na to da statististički podaci govore da se broj vrabaca prepolovio u odnosu na pre četrdeset godina, postavlja se pitanje koliko su značajne akcije koje pokreću odgovorni građani i mogu li da utiču na popravljanje opšte slike?

Foto: printscreen

Vrabac dživdžan

Ornitolog iz Zavoda za zaštitu prirode, Ivan Medenica, za emisiju Magazin na Prvom, Radio Beograda 1, kaže da je svaka aktivnost usmerena na stvaranje boljih uslova za preživljavanje vrsta koje nestaju za pohvalu, ali da to nije dovoljno da se značajnije poveća broj vrabaca, piše RTS.

Ivan Medenica objašnjava da u Srbiji žive četiri vrste vrabaca, od kojih su dve vezane za čoveka i naseljena područja, a to su čuveni dživdžan ili vrabac pokućar i poljski vrabac, dok u prirodi živi još španski i najređi vrabac, kamenjarac.

Pokućar i poljski vrabac se gnezde u blizini ljudskih naselja, ali traže skrivena mesta, kao što su šupljine ili stare kuće i dvorišta. To su prirodna gnezdilišta tih ptica, u kojima se osećaju bezbedno. Takvih mesta je sve manje. Razvoj gradova podrazumeva sve veći broj solitera, sve više asfalta, a sve manje zelenih površina, parkova ili šuma. To je jedan od razloga što vrapci u sve manjem broju žive u našoj blizini - naglašava Medenica.

Foto: Pixabay

Vrabac na grani

Dživdžani izumiru i zbog nedostatka hrane

Ono što takođe utiče na smanjenje broja ovih ptica jeste nedostatak hrane, kao što su insekti kojima hrane mladunčad, a koje čovek uništava hemikalijama, jer im baš ti mali insekti, kao što su muve i komarci, zagorčavaju život.

Dživdžani i poljski vrapci su ptice stanarice i treba im ostavljati hranu tokom hladnih dana na onim mestima na koja dolaze. Ali za španskog vrapca, koji je ptica selica, zanimljivo je to što se on gnezdi u rodinim gnezdima, tako da ako čuvamo gnezda roda, čuvamo i španskog vrapca.

Ornitolog iz Zavoda za zaštitu prirode Ivan Medenica, smatra da nećemo tako lako vratiti vrapce u gradove.

- Za nestanak vrabaca, kao i za svaku drugu vrstu, odgovornost čoveka je velika, i to kroz direktnu aktivnost, kao što je devastiranje staništa, ispuštanje nekih zagađivača i uništavanje samih jedinki, ali i indirektno, kroz klimatske promene, prenamenu zemljišta, to jest promenu u strukturi predela u kojima žive - kaže Medenica i dodaje:

- Za ptice koje žive u blizini čoveka, svaka od navedenih ljudskih aktivnosti suštinski se odražava na održanje vrste, tako da možemo reći, "da vrapci nestaju, između ostalog, i kao žrtve našeg napretka".

Bonus video:




Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Izbori 2024

Nastavljeni razgovori vlasti i opozicije o izbornim uslovima!
Izbori 2024

Nastavljeni razgovori vlasti i opozicije o izbornim uslovima!

U Skupštini Srbije nešto posle 13.00 časova počeo je sastanak predsednice Skupštine Srbije Ane Brnabić sa predstavnicima poslaničkih grupa, političkih stranaka nacionalnih manjina i udruženja, radi konsultacija oko obrazovanja radnih grupa za unapređenje izbornog procesa i uvid, kontrolu i reviziju Jedinstvenog biračkog spiska.

26.04.2024

14:13

Vesti

"U minuti žena može da izgubi od 30 do 40 odsto krvi!" Ginekolog otkriva od čega je preminula porodilja u Vranju
Društvo

"U minuti žena može da izgubi od 30 do 40 odsto krvi!" Ginekolog otkriva od čega je preminula porodilja u Vranju

Više javno tužilaštvo u Vranju saopštilo je juče da je obdukcija pokazala da je uzrok smrti porodilje M. A iz okoline Preševa 17. aprila, ruptura materice sa posledičnim iskrvarenjem i da bi se u tom slučaju moglo raditi o krivičnom delu nesavesnog pružanja lekarske pomoći koje se zbog smrtne posledice može kvalifikovati kao teško delo protiv zdravlja ljudi.

26.04.2024

21:04

TV

JOŠ TV VESTI

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set