• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: V.N.

29.11.2020

16:53

(FOTO/VIDEO) SOVE UŠARE OKUPIRALE KIKINDU: Najveći broj, utočište je pronašao na drveću u centru grada, ONE SU OVDE NAJVREDNIJI GOSTI!

Srbija

(FOTO/VIDEO) SOVE UŠARE OKUPIRALE KIKINDU: Najveći broj, utočište je pronašao na drveću u centru grada, ONE SU OVDE NAJVREDNIJI GOSTI!

Podeli vest

Samo ucentru Kikinde izbrojano 250 sova ušara. Sa hladnijim danima biće ih i više

„Sova patrola“ u Kikindi, najvećem zimovalištu sova ušara u svetu, nije izostala ni ove godine, uprkos epidemiji korona virusa. Izostali su u ovom tradicionalnom događaju osnovci i srednjoškolci, ali je broj malih, rado viđenih „sugrađana“ na severu Banata, u centralnom gradskom jezgru uredno zabeležio direktor Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije Milan Ružić i njegov saradnik  Kalman Moldvai. 

Foto: Grad Kikinda/V.N.

 

Kikinda je jedini grad na svetu gde je novembar dobio ime sovembar. Nije ni čudo, jer su male ušare ovde našle utočište i svoje najveće zimsko stanište u krošnjama drveća i tako učinile mirnu banatsku varoš planetarno poznatom, viče čak i od „Dana ludaje“ i mamutice Kike. Dok ih je prošle godine u strogom centru izbrojano 180, zbog toplog vremena kada su se raspršile po periferiji, danas ih je bilo mnogo više.

Foto: Grad Kikinda/V.N.

 

- Ovo je jedna od boljih godina, a samo oko Pravoslavnog hrama ima preko 200 sova. Moraćemo da obiđemo i šire područje, jer je Kikinda specifična, ima puno stabala i sova, pa za brojanje treba puno vremena. Hladno je i ptice su pridošle u centar, njihovu omiljenu destinaciju, iz okolnih atara i mesta.

Drago mi je što uvek vidim Kikinđane koji dolaze sa decom i porodično, i u vremenu epidemije, da uživaju na svežem vazduhu i vide sove. Možda i nije šala, ali u prirodi je najbezbednije, jer virus vreba iz zatvorenih sredina-rekao je direktor Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije Milan Ružić.

Foto: Grad Kikinda/V.N.

 

- Sove imaju ono što je ljudima najvrednije i najznačajnije, a to je sloboda, širok prostor na kojem one žive i ljubav koju pokazuju prema ovom mestu i koju im mi uzvraćamo. Stoga pozivam sve da dođu u Kikindi i da razumeju koliko su nam ove ptice vredne-dodao je Ružić.

Foto: Grad Kikinda/V.N.

 

Od početka novembra do aprila, mala sova ušara ili utina (lat. Asio otus) prezimljuje na drveću u centru grada, ali nastanjuje i druge delove ove banatske varoši. Na naklonost prema gradu, lokalna samouprava odgovorila je sovama s poštovanjem organizujući brojne aktivnosti,  a od pre devet godina i manifestaciju  u novembru pod nazivom „Sovembar“, koje su ove godine opravdano izostale.

Kako je najavljeno, Gradska uprava i Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije uložiće napore da se brojnost ptica očuva i u narednom periodu.

- Plašim se da će promene u poljoprivredi doneti neke nove momente. Slaba je pošumljenost i Kikinde i celog severnog Banata, ali generalno i Vojvodine. To je jedna boljka koja ostavlja posledice na prirodu i ptice, ali i nas ljude. Mora se napraviti širi drušveni konsenzus, da sadimo više drveća i da brinemo o prirodi. Od toga nam sve zavisi, a loša pošumljenost, koja je prisutna poslednjih decenija, može da se promeni. Od gradonačelnika Kikinde dobio sam uveravanje da ima energije da se takvo stanje promeni-istakao je Ružić.

Foto: Grad Kikinda/V.N.

 

Procenjeno je da se u Srbiji gnezdi preko 20.000, a u Vojvodini više od 10.000 parova sova utina, što je čini najčešćom i najbrojnijom sovom kod nas. Kikinđani su najbolji primer u ovom delu Evrope kako su jedan fenomen koji nije bio dovoljno iskorišćen, okrenuli u svoju korist i napravili svojevrstan brend koji okuplja turiste iz celog sveta. Utine su na teritoriji Srbije zaštićene kao prirodna retkost, a jedino zaštićeno područje u svetu koje je u strogom centru grada, nalazi se upravo u Kikindi.

- Grad će i dalje podržavati dolazak sova i sve učiniti da očuva njihovo stanište, a da projektima i međunarodnom saradnjom unapredimo uslove i promovišemo Kikindu i ovaj prepoznatljiv brend na najbolji način. Kikiđanima se zahvaljujem što sovama priređuju lep boravak i zimovanje u miru i tišini našeg grada-rekao je gradonačelnik Nikola Lukač.

Foto: Grad Kikinda/V.N.

 

Sove su jako osetljive na uznemiravanje, s toga ne treba da čudi što su za zimovalište odabrale ovu mirnu banatsku varoš. „Grad sova“ je zbog toga sve učinio kako bi zaštitio svoje „sugrađane“ koji im rado dolaze u goste.

Uvedeni su strogi propisi i kazne do milion dinara za nesavesne građane koji remete ove mudre ptice, a sve u cilju očuvanja njihovog jedinstvenog staništa. Prepoznatljive po uškama-uzdignutom perju na vrhu glave, male ušare s početka aprila napuštaju svoj zimski dom, a do narednog novembra  ostaju samo fotografije i još jedna statistička brojka o zimovanju mudrih u Kikindi.

Debele, srećne i korisne

Ova godina je bila dobra za gnežđenje sova, tako da je bilo dovoljno hrane, sve njive i lucerišta, pašnjaci i livade prepune su rupa od miševa. Sove su debele i srećne, ne fali im hrane, kaže direktor Društba za zaštitu i proučavanje ptica Srbije Milan Ružić.

-Imali smo pozno gnežđenje sova u jesenjem periodu što je neverovatno. Ljudi su nam prijavljivali mladunce utina u septembru i oktobru, što se vrlo retko događa. To ukazuje da je bilo puno glodara na njivama. Pljoprivrednici se žale da je bilo puno voluharica i miševa, posebno u lucerištima i strnim žitima. Zato su naši drugari, sove, tu da taj problem vrlo efikasno reše-navodi Ružić.

Ženka je lepša i agresivnija

Kod sove utine mužjak je nešto sitnijeg rasta, tako je kod svih ptica grabljivica, i uglavnom je svetlijeg perja. Ženke su tamnije i imaju malo crvenije oči. Kod ptica su obično mužjaci ti koji imaju lepše perje, malo nakinđurenije i sa više boja, ali kod sova je malo drugačije. Ženke su dosta agresivnije, jer one brane potomstvo i leglo.

Foto: Grad Kikinda/V.N.

 
Kikinda doktorirala

- Kikinđani su ispit o odnosu prema sovama davno položili, doktorirali su, akademici su u tome koliko vole svoju sredinu i šta se su sve uradili za sove. Pokazali su svima kako treba čuvati gradski trg i ove vredne ptice na njemu.

Kikinda je ubedljivo najbolji primer po tome u celom svetu, ne može niko da se meri sa njom. Nadam se da će ostati najbolji i to treba širom sveta promovisati vrlo glasno, jer imamo nešto što nema niko drugi i treba grčevito čuvati i unapređivati da bude lepše i bolje za sve nas.-istakao je Ružić.

 

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

(VIDEO) Da li je Donald Tramp prećutno podržao Bajdenovu odluku?!
Live TV

(VIDEO) Da li je Donald Tramp prećutno podržao Bajdenovu odluku?!

Situaciju na frontu između Rusije i Ukrajine ali i tišinu Donalda Trampa nakon Bajdenove odluke da Ukrajina gađa unutrašnjost Rusije američkim oružjem , analizirali su gosti "Rata uživo", novinar i ekonomista Nebojša Berak i Sava Stambolić ispred Centra za društvenu stabilnost.

21.11.2024

22:19 >> 23:21

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set