VATRENI HEROJI OTVORILI DUŠU! U paklu Evije nismo se borili za novac i medalje, zahvalnost Grka BILA NAM JE NAJVEĆA NAGRADA/VIDEO/FOTO/
Podeli vest
„Držali smo požar pod kontrolom non-stop. Helikopteri nisu mogli na tom mestu da gase, jer zbog velikog dima, vidljivost je bila samo 30 metara, ni avioni tu nisu mogli da pomognu. Lavovski smo se borili 4 dana, dok požar nismo stavili pod kontrolu a zadnja dva bilo je mnogo lakše, kada smo radili dogašivanje“
Ovako govore se dvojica Kikinđana, Milan Adamović i Zoltan Bereng, vatrogasci spasioci Vatrogasnog bataljona Kikinda koji su se šest dana borili i pobedili vatrenu stihiju na grčkom ostrvu Evija.
Trideset sedam srpskih vatrogasaca koji su 8. avgusta otišli u Grčku kako bi pomogli u gašenju požara na ostrvu Evija, danas se vratilo u Srbiju. Veličanstven doček u niškom Vatrogasnom domu priredile su im kolege uz tradicionalni pozdrav vodenim topovima, dok su brojne Nišlije sirenama iz vozila odavale počast njihovom herojskom poduhvatu
14.08.2021
21:07
Foto: Privatna arhiva
Momci sa 20 kilograma zaštitne opreme na sebi, od koje su samo čizme teške oko 8 kilograma, na
temperaturi preko 40 stepeni, nisu se borili ni za novac, ni za medalju, već za gole ljudske živote i
brojne domove u vatrenom obruču koji je zahvatio grčku Eviju, kod mesta Agios.
Odbranivši ostrvo, nakon nadljudske borbe sa vatrenom stihijom, iznureni i premoreni vatrogasci-heroji bukvalno su popadali s nogu i pobacali se po travi i zemlji. Fotografija koja izazva erupciju emocija, dugo će se pamtiti.
Foto: Privatna arhiva
Danas se pozitivne emocije, ipak, mešaju sa onim gorkim.
- Imali smo jako veliki problem sa zadimljenošću i vetrom. Plamen je bio preko 30 metara visine. Helikopteri nisu mogli na tom mestu da gase, jer zbog velikog dima, vidljivost je bila na 30 metara, tako da ni avioni tu nisu mogli da pomognu. Lavovski smo se borili 4 dana, dok požar nismo stavili pod kontrolu, a zadanja dva bilo je mnogo lakše, kada smo radili dogašivanje.U pitanju je planinski kraj, gore su brda, planine i neprohodne šume.
Foto: Privatna arhiva
Morala je da se angažuje mehanizacija-bageri koji su raščićavali puteve kroz šumu, a do tada je bilo potrebno obezbediti vodu u cisternama koju su Grci organizovali. Imali smo njihovu punu podršku i oni su osetili da smo došli da im pomognemo. Podelili smo se. Radili smo u dve smene, dnevnu i noćnu.
Foto: Privatna arhiva
Konstantno smo bili na terenu, u šumi. Gasili smo liniju požara dugu 5 kilometara i nije nam se nikako proširila, ni na jednom mesto. Požar smo sve vreme držali pod kontrolom, non-stop-sa pumo emocija, ali pribrano, kao da je na terenu u svakom momentu, priča „vatreni“ heroj Milan Adamović.
Foto: Privatna arhiva
Osim nekoliko medijski eksponiranih članova, uglavnom komandira, šira javnost njihova imena ne poznaje. A pored Adamovića, vatreno žarište u Grčkoj gasio je i Zoltan Bereng. Heroji su to koji nesebično žrtvuju svoje živote za dobrobit zajednice. Iz Srbije ih je je bilo 32 i medicinski tim od tri člana, dve doktorke i fizioterapeut. U nedelju je put Grčke krenulo 13 vozila-tri kamiona i 10 džipova.
- Zadimljenost je bila ogromna. Grad koji je udaljen oko 30 kilometara od mesta žarišta bio je potpuno prekriven dimom, garom, peplom. Bio je u potpunoj blokadi, nije mogao da funkcioniše. Najveć borba vodila se tri dana, avijacija je bila na terenu i ništa nije pomoglo, dok gašenje nije počelo „sa zemlje“.
Foto: Privatna arhiva
Do vrhova planina nema puta, nije bilo moguće do tamo stići. Kako se vatra širi ka gore, tad je brža, jača i opasnija i uvek su nas stavljalli na vrhove da čekamo, gde smo dobijali pomoć. Posle nas su stigli Poljaci i Slovaci koji su gasili 15 kilometara pod požarimai. Srbi su prvi stigli i pritekli u pomoć u selu Agios- navodi Zoltan Breng.
Sa iskrenim entuzijazmom u srcu, dvojica vršnjaka, 42-godišnjih kikindskih heroja, ističu da je bitno što niko od vatrogasaca tokom borbe sa varenom stihijim, na površini od 50 hiljada hektara, nije povređen. Posle šest dana, kada su se u subotu u ponoć naposletku vratili svojim kućama, niko ih nije dočekao na ulicama ili trgovima. Zagrljaj članova porodice na kućnom pragu i stisak ruke komšija u znak zahvalnosti, bio je dovoljan ovim skromnim junacima.
„Srbi, Srbi, braća!“
- Grci su nam mnogo zahvalni, imali smo veliku podršku od naroda. Donosili su nam hranu, vodu, sokove, kafu, sve što nam je trebalo, pa smo kontigent pomoći koji smo dobili od MUP-a ostavili tamošnjoj crkvi za Grke kojima je potrebna.
Foto: Privatna arhiva
Vikali su samo nama: „Srbi, Srbi, braća!“ Kad smo polazili, zaustavili su nas da se slikamo. Svi su nam svirali u kolima, javljali se na granici. Jednostavno, videli smo da znaju da cene našu pomoć-pričaju Adamović i Bereng i dodaju da su zahvalni našem Ministarstvu unutrašnjih poslova, kolegama, porodici i prijateljima na podršci koja ima je mnogo značila.
Ikona Bogorodice za zahvalnost
Od meštana u selu Agios, vatrogasci su dobili poklon- ikonu Bogorodice iz tamošnje crkve, na čijoj poleđini je ćirilicom napisano: „Mnogo vam hvala na pomoći. Neka Devica Marija bude sa vama u svakom trenutku“, sa potpisom Monokarija Evije.
-Ikonu smo poklonili kolegi Plemiću za uspomenu, koji je bio komandant akcije-kažu vatrogasci.
Foto: Privatna arhiva
Strašnije nego u Kalamati 2007.
Zoltan Bereng učetvovao je u gašenju požara u grčkom gradu Kalamata 2007., ali navodi da je ovogodišnji bio mnogo strašniji i katastrofalniji.
- Velika su to prostranstva pod šumom i livadama. U Kalamati nije bilo toliko naseljenih mesta sa kućama, dok su na Eviji sela jedna pored drugog, veoma blizu-navodi Bereng koji je sa adamovićem gasio požare i na Staroj planini i Mokroj gori.
Foto: Privatna arhiva
Heroji Kikinde
Gradonačelnik Kikinde Nikola Lukač, ugostio je u svom kabinetu zaslužne vatrogasce kojima se zahvalio na požrtvovanosti i herojskom činu. U ime Grada Kikinde uručio im je poklone-satove i majice sa natpisom-Heroji Kikinde.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Trideset sedam srpskih vatrogasaca koji su 8. avgusta otišli u Grčku kako bi pomogli u gašenju požara na ostrvu Evija, danas se vratilo u Srbiju. Veličanstven doček u niškom Vatrogasnom domu priredile su im kolege uz tradicionalni pozdrav vodenim topovima, dok su brojne Nišlije sirenama iz vozila odavale počast njihovom herojskom poduhvatu
Predsednik Odbora za pravosuđe, državnu upravu i lokalnu samoupravu Narodne skupštine Republike Srbije i narodni poslanik SNS Uglješa Mrdić tvrdi da su državna tužiteljka Zagorka Dolovac i tužilac Mladen Nenadić naredili da se odbaci krivična prijava protiv Nebojše Bojovića i Milutina Miloševića.
Dok su poslanici Skupštine Srbije na vanrednoj sednici raspravljali o 25 tačaka dnevnog reda, među kojima i o setu pravosudnih zakona koje je predložio poslanik SNS-a Uglješa Mrdić, pažnju javnosti privukao je trenutak kada je Ana Brnabić oštro odgovorila Draganu Đilasu.
Blokader i kvazivoditelj Ivan Ivanović udario je nikad žešće na svoju bivšu kompaniju kojom se toliko dičio - tajkunsku Novu S, optuživši je, verovali ili ne, da širi laži.
Posle jedne od borbi na Exatlonu Crveni tim, a posebno Radojica Lazić, provocirao je Sanju Kalinović, na šta je ona uzvratila sarkastičnim poljupcima i lažnom zahvalnošću.
Takmičarka Plavih u Exatlonu Srbija, Sanja Kalinović, iznenadila je sve učesnike fer-plej potezom kada je oba tima zamolila da ne smetaju dok se bore na poligonu.
Televizija Informer večeras emituje specijalni program posvećen najnovijim dešavanjima u Loznici, sa fokusom na strašnu i do sada neviđenu zloupotrebu elementarne nepogode u političke svrhe.
Suđenje braći Urošu i Milošu Paniću pred Trećim osnovnim sudom u Beogradu obeležile su burne reakcije odbrane nakon izlaganja sudskih veštaka, koji su naveli da ključna svedokinja T. K. trenutno ima ozbiljan duševni poremećaj, dok je njena procesna sposobnost u ranijoj fazi postupka dovedena u pitanje.
Više javno tužilaštvo u Beogradu podiglo je optužnicu protiv Miomira T. (61) koji je 28. avgusta 2025. godine u Zemunu vozeći autobus na liniji broj 18 prvo pregazio tinejdžerku E.G. (16) a onda se zakucao u više automobila i povredio trudnicu i još tri osobe.
Kada su krajem decembra ušli u atelje porodične kuće u Balšićevoj ulici, Ljubiša Bata Đidić i njegova sestra, slikarka Mirjana Kaurin Đidić, nisu ni slutili da će ih dočekati prizor koji će, kako kažu, ostaviti dubok trag u njihovim životima.
Na poziv sindikata više od 70 traktora krenulo je ka centru Liona u Francuskoj u znak protesta protiv sporazuma sa Merkosurom i niskih cena koje ugrožavaju poljoprivrednike.
Ruski predsednik Vladimir Putin izjavio je danas u Kremlju, tokom ceremonije prijema akreditiva novih ambasadora, da se međunarodna situacija pogoršava i da mir zahteva svakodnevnu izgradnju kroz saradnju država i poštovanje međunarodnih normi.
Reditelj filma "Đeneral", Miloslav Samardžić kaže za Informer da poslednjih godina Draža Mihailović u mnogim anketama pobeđuje Josipa Broza Tita po popularnosti i siguran je da će jednog dana biti u rangu vojvode Živojina Mišića.
Američki glumac Kifer Saterlend uhapšen je nakon sukoba sa vozačem službe taksi prevoza preko aplikacije, saopštila je Policijska uprava Los Anđelesa (LAPD).
Kefir dijeta poslednjih godina sve češće se pominje u stranim lijfstajl medijima kao kratkoročni način da se telo "resetuje", smanji nadutost i ubrza gubitak kilograma.
Ako imate masno vlasište, verovatno se susrećete sa slepljenom kosom, peruti, svrabom i ubrzanom proizvodnjom sebuma. Srećom, uz odgovarajuće proizvode i navike, možete značajno poboljšati stanje.
Isključite automatsko primanje MMS poruka na Ajfonu i Android-u, jer mogu da predstavljaju sigurnosni rizik. Moderni sistemi poput RCS-a, iMessage-a i aplikacija za dopisivanje ostaju potpuno sigurni.
Tužilaštvo se oglasilo o slučaju političara Čedomira Jovanovića koji nije želeo da napusti stan na Novom Beogradu kada su došli izvršitelji, a u kom nelegalno živi sa prijateljem Aleksandrom Kosom.
Porodica i prijatelji obeležili su danas 26. godišnjicu smrti Željka Ražnatovića Arkana na Novom groblju ovoga puta bez njegove dece Veljka i Anastasije.
Danas se navršava 26 godina od ubistva Željka Ražnatovića Arkana, a pomenu je prisustvovala i njegova supruga Svetlana Ceca Ražnatović sa porodicom i prijateljima.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar