AVETI PROŠLOSTI IZRONILE IZ VODE! Decenijama posle rata Dunavski vilenjak preti iz dubine, ovde se PLOVI NA SOPSTVENU ODGOVORNOST (VIDEO/FOTO)
Podeli vest
Dunav kod Prahova poslednjih dana izaziva veliku pažnju javnosti posebno medija, čije novinarske ekipe iz različitih krajeva sveta dolaze kako bi u ovom delu Srbije videli svojevrsnu atrakciju na ovoj reci
Vađenje nemačke flotile koja je potopljena u Dunavu 1944. godine trajaće do 2023. godine i ceo projekat vredan 23 miliona evra finansira Evropska investiciona banka
19.05.2019
13:43
Delovi potopljenih Nemačkih ratnih brodovi iz Drugog svetskog rata u takozvanoj operaciji ,,Dunavski vilenjak,, zbog ovogodišnje suše i niskog vodostaja, izronli su na površinu Dunava.
Upućeni u ovu priču kažu, da je ovo samo jedan od stotinu brodova nemačke Crnomorske flote koja je potopljena duž Dunava u delu od Brze Palanke do Prahova.
Suša tokom ovog leta i nizak vodostaj u tom delu Dunava, iz njegove utrobe na površinu izbacili su ostatke više od 20-ak transportnih skela, čamaca, barži natovarenih ekspolozivom koje su godinama razasute u koritu Dunava, potopljene između peščanih sprudova. Na njima se još uvek zatiču delovi komandnih tabli, polomljenih jarbola, kupola, topovskih cevi, mina.
- Moje interesovanje za istraživanje operacije ,,Dunavski vilenjak,, krenulo je osmdesetih godina, kada je Josip Broz Tito u jednom ruskom časopisu objavio tekst u kome kaže da je za Nemce Dunav kod Prahova postao pravi pakleni kotao.
Po njegovom mišljenu tu je potopljeno negde oko 240 brodova pa sam ja zato krenuo da istražujem da li je to tačna brojka. Tragajući kroz dostupna dokumenta došao sam do podataka da je u Prahovo stiglo oko 200 nemačkih brodova, Crnomorska flota.
U Prahovu je bilo dosta stacioniranih brodova jer je ovo mesto od 1941 godine do 1944. godine bilo pod direktnom kontorlom nemačkih oružanih snaga. Pristanište je bilo pod organizacijom poslova nemačke firme Tot koja je je tovarila sve što se eksploatisalo iz Rudnika bakra u Boru jer je majdanpečka ruda išla preko Donjeg Milanovca. Ovde se tovariila i šumska građa.
U tom periodu tu su radili naši ljudi, koji su mi bili najpouzdaniji sagovornici. Upravljač lokomotive manevarke, izneo je svoja svedočanstva da su brodovi iz Crnog mora stigli ovde 1. Sptembra 1944.
Godine i sve do 28. septembra oni su se pripremali za odbranu od Crvene armije . Međutim , u međuvremenu su došli u situaciju da je kod Kladova zaprečen put i da nemogu da nastave svoj plovni put , pa su tako doneli veoma tešku odluku da li da se predaju ili da svoie brodove potope.
Našli su se u bezizlaznoj situaciji Ii doneli tešku odluku, da svoja plovila potope, priča Velimir Trajilović, penzioner hrončar iz Prahova. Neke od izronjenih olupina iz takozvanog groblja brodova suzile su plovni put u ovom delu Dunavskog toka i reklo bi se da predstavljaju potencijalnu opanost kako za one koji ovim sektorom plove tako i za lokalno stanovništvo koje od ove reke živi. Na pojedinim su se još uvek zadržale i eksplozivne naprave za koje se ne zna u kakvom su stanju i da li i kada mogu da se aktiviraju, što bi moglo da dovede do eventualne ekološke katastrofe.
- Ovde su potpljeni U 109, U 110, puni eksploziova a tu je i brod Uskok. Velika krstarica izvire iz Dunava kada je nizak vodostaj kao ovog leta, a dole na koritu reke, jedan preko drugog naslagani leže još dva broda.
Izronili su delovi još dve velike lađe ali se njihovi delovi ne vide kao kod ove najveće barže, kaže Saša Marković, kapetan plovidbe na brodu ,,Eliksir ,,u luci u Parhovu i podseća da je ovo ,,groblje brodova,, znatno suzilo plovni put , pa tako predstavlja i veliku opasnost kako za one koji svakodnevno plove ovim sekotrom ali I za sve ljude ,meštane u okolini.
- Ovaj deo, odnosno deo plovnog puta po svim navigacionim kartama je označen belom bojom . To označava deo, neispitanog plovnog područja i svako ko se ovuda kreće, kreće se na sopstveni rizik.
Nama je ovo već postalno normalno mi ovde radimo, ali ostali brodovi kreću se samo uskim kanalom u jednom pravcu i na mimoilaženje dva broda čeka se od 40 minuta do 4 sata ponekad, jer je dužina od nekoliko kilometara plovnog puta sužena na svega 50 metara, ističe Marković.
Meštani Prahova kažu da su u neposrednoj blizini potopljena nekoliko velikih brodova čiji se ostaci jasno vide. To su ,,Radionica,, ,,Uskok ,, Poskok ,, i ,,Bolnica,,.
- To su veliki brodovi koji se vide , dole nizvodno ima ih još ukupno oko 20-tak. Ovde se plovi preko 70 godina i nikada do sada se nije ništa tako oszbiljnije dogodilo, kaže Ivica mornar broda ,,Eliksir,,.
Srđan Stanković je ribar iz Prahova koji je tu rođen. Kaže da je o ,, Dunavskom vilenjaku,, čuo razne priče od kojih je jedna, da je nemački genral sam doneo odluku o potapanju flote.
- Crvena armija im je bila za petama i nije imalo kud. Isplivali delovi nemačkih brodova su truli , ima dosta eksploziva ima i mina, koje nisu aktivirane pa postoji mogućnost da se upaljači aktiviraju i da se eventualno dovedu do ekološke katastrofe, što nikako ne bi bilo dobro.
Svašta se priča, da su Nemci sve uklonili pa potopili brodove ali i da dole na dnu ima još svega pa i predmeta od izuzetne vrednosti. Mislim iskreno da je tada sve sklonjeno. Bilo je tada i ranjenika ali ne zna se ništa i ne postoji nijedan pisani trag šta se sa njima dogodilo, priča Srđan alas iz Prahova i navodi da se nekada na površini Dunava mogu uočiti čudne mrlje kraj tih potopljenih olupina, što pokazuje da još možda ima negde goriva u rezervoarima.
Izvlačenje će koštati 30 miliona evra
Izvlačenje ostataka potopljenih nemačkih ratnih brodova, planirano je za oktobar mesec. Vlada Repubike Srbije raspisala je tender, a vrednost čitave akcija procenjena je na blizu 30 miliona evra.
- Planovi su jedno, priča se da je raspisan tender. Međutim, to ne može da se planira već kad vam Dunav dozvoli. Kad je visok vodostaj brzina proticanja reke je velika. Snažna je ovo reka , nije ni malo naivna, pa da li će Dunav da dozvoli da se planovi realizuju ostaje da vidimo a za sada je to diskutabilno pitanje, ističe Saša Mrković kapetan plovidbe na brodu ,,Eliksir,,.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
JUGO
pre 2 godine
Srbija treba da pozove nemacke vlasti da pokupi te njihove brodove iz Srbije jer su njohovi sta su trazili u Srbiju da ubijaju Srbe..I To pod hitno..
Samo da vas podsetim, istorija kaže da je Trajan =107. godone naše ere u tom Dunavu za DVE GODINE izgradio 20 stubova i most preko Dunava i preko njega preveo vojsku i osvpjio Dačiju!!
Neko laže!! Ili Trajanovi hroničari ili dsnašnji sztučnjaci kada kažu da ne mogu da miniraju brodove u Dunavu zbog toga što je Dunav moćna reka!!
Dsnas svi znamo šta je istina, ali niko ne dematuje Trajana!!
Vađenje nemačke flotile koja je potopljena u Dunavu 1944. godine trajaće do 2023. godine i ceo projekat vredan 23 miliona evra finansira Evropska investiciona banka
Odgovornost ukrajinskih obaveštajnih službi za dizanje u vazduh gasovoda „Severni tok“ je očigledna, stoga Kijev treba da nadoknadi štetu koju je zbog toga pretrpela Nemačka, saopštio je nemački pokret „Štop di zanckionen“.
U javnosti su se pojavile fotografije ostataka nove ruske eksperimentalne balističke rakete srednjeg dometa „Orešnik“, koja je testno lansirana u četvrtak. Prema navodima ukrajinskih vlasti, raketa je pogodila fabriku u centralnom ukrajinskom gradu Dnjepru. Ruski predsednik Vladimir Putin izjavio je da je lansiranje „Orešnika“ odgovor na upotrebu američkih i britanskih raketa koje Ukrajina koristi za napade duboko unutar ruske teritorije.
Opozicioni ekstremisti predvođeni tajkunom Draganom Đilasom sprovode najgore nasilje u Skupštini Srbije, a na delu je scenario koji je iskorišćen i protiv ruskog predsednika Vladimira Putina tokom brojnih demonstracija antiruske prozapadne opozicije.
Premijer Srbije Miloš Vučević oglasio se na svom Instagram profilu povodom strašnog nasilja i tuče koju su danas izazvali poslanici opozicije u SKupštini Srbije.
O najnovijim dešavanjima u Rusiji i Ukrajini za našu televiziju govorili su Tomo Kovač, bivši ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske i Pukovnik Veselin Šljivančanin.
Gosti Info jutra advokat Zora Dobričanin i analitičar Saša Borojević, govorili su o tome kako kompanija SBB u vlasništvu Dragana Šolaka krije IP adrese osoba sa kojima je maloletni ubica Kosta K. komunicirao.
Profesor dr Mina Zirojević sa Instituta za uporedno pravo i stručnjak za izborne kampanje Milan Stevanović Piksel bili su gosti Informerovog "Otvorenog studija". Govorili su o protestima u centru Beograda, kao i o globalnoj bezbednosti.
Završeno je suđenje Urošu Blažiću (21), okrivljenom za masovno ubistvo u selima Dubona i Malo Orašje, u zgradi Specijalnog suda u Beogradu i to iznošenjem završnih reči.
Uroš Blažić (21) pominjao je jutros na suđenju u Specijalnom sudu i Kostu K., dečaka ubicu i to nakon pitanja punomoćnika oštećenih, advokata Nebojše Perovića.
Kada je Radna grupa preuzela Partizan, jedno ime sa spiska novih čelnika kluba je bilo iznenađujuće. Milka Forcan je preuzela na sebe ogroman deo posla kako bi pomogla crno-belima da se finansijski oporave, a kako je rekla na gostovanju na televiziji "Prva", stara uprava sabotira njihov rad.
Moćna eksplozija odjeknula je u Harkovu na lokaciji gde se, prema dostupnim informacijama, nalazio štab neonacističkog formiranja „Kraken“, izjavio je za RIA Novosti Sergej Lebedev, koordinator proruskog otpora u Nikolajevu.
U severnokorejskoj balističkoj raketi KN-23/KN-24, koju je Rusija upotrebila protiv Ukrajine, pronađene su komponente kompanija iz NR Kine, Sjedinjenih Američkih Država, Japana, Velike Britanije i Švajcarske, proizvedene 2023. godine, saopštila je Glavna obaveštajna uprava Ministarstva odbrane Ukrajine (GUR).
Rusija i drugi protivnici Velike Britanije koriste veštačku inteligenciju (VI) kako bi pojačali sajber napade na nacionalnu infrastrukturu, izjavio je britanski ministar Pat Mekfaden na NATO konferenciji u Londonu, prenosi Gardijan.
Oružane snage Ukrajine (OSU) organizovale su "krvavi pokolj" u Selidovu u DNR, pokušavajući da insceniraju novu provokaciju nalik onoj u Buči, izjavio je za RIA Novosti ambasador za posebne zadatke ruskog Ministarstva spoljnih poslova Rodion Mirošnik.
U javnosti su se pojavile fotografije ostataka nove ruske eksperimentalne balističke rakete srednjeg dometa „Orešnik“, koja je testno lansirana u četvrtak. Prema navodima ukrajinskih vlasti, raketa je pogodila fabriku u centralnom ukrajinskom gradu Dnjepru. Ruski predsednik Vladimir Putin izjavio je da je lansiranje „Orešnika“ odgovor na upotrebu američkih i britanskih raketa koje Ukrajina koristi za napade duboko unutar ruske teritorije.
Danilo Lazović, rođen na današnji dan 1951. godine, često je u serijama i filmovima glumio kafanske tipove, ali u stvarnosti nije voleo kafanu. Svoje četvoro dece je iz centra preselio na periferiju Beograda da bi odrastali u prirodi.
Kiseli kupus je najbitniji deo zimnice tokom sezone i zimska salata na svakom stolu srpskog domaćinstva. Recept po kome su ga pripremali naši stari, originalan je i najbolji kako bi vam kiseli kupus bio savršeno ukiseljen.
Natalija Mitorvić postala je poznata po čuvenoj izjavi "Bože Betra" kada je izgovorila legendarnu rečenicu koja je vinula u zvezde. Godinama se ništa ne znao o njoj, a sada je na društvenim mrežama osvanuo video snimak kako ona izgleda danas.
Pobednica "Zadruge 3" Iva Grgurić u ekskluzivnom razgovoru za Informer otkrila je detalje prevare koja se dogovorila pre nekoliko godina, kada je želela da pokrene sopstveni biznis i sebi otvori luksuzan frizersko-kozmetički salon u Beogradu.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.