Dan Republike Srpske Krajine: Na Nikoljdan donet ustav koji je označio krvavu borbu za život i državu jednog naroda!
Podeli vest
Na današnji dan, 19.12.1991 godine u Kninu je zvanično proglašena Republika Srpska Krajina nastala objedinjavanjem srpskih autonomnih oblasti u prethodnoj SR Hrvatskoj.
Republika Srpska Krajina (skraćeno RSK, ili Srpska Krajina ili samo Krajina), bila je država u jugoistočnoj Evropi. rpska Krajina se većim dijelom svoje teritorije prostirala na području nekadašnje Vojne krajine. Ujedinjeni su prostor SAO Krajine (Severna Dalmacija, Lika, Kordun i Banija), SAO Zapadna Slavonija i SAO Zapadni Srem, Istočna Slavonija i Baranja.
U božićnom tramvaju Zagrebačkog javnog prevoza (ZET), muškarac i žena obučeni u Deda Mraza i Vilu pevali su pesmu "Čavoglave" Marka Perkovića Tompsona, poznatog po favorizovanju ustaštva, uz ustaške pokliče "za dom".
Na hrvatskom portalu 'Dnevno' izvesni Ivica Šola, teolog i profesor na Univerzitetu u Sisku, tvrdi da ima loše vesti jer Srbija ima izlaz na Jadransko more?!
05.12.2023
11:14
Odlukom konstitutivnog srpskog naroda doneta je jednoglasna odluka da krajiški Srbi ne žele da žive odvojeno od ostalih Srba te je proglašenje nezavisnosti Krajine usledilo kao reakcija na proglašenje nezavisnosti Hrvatske po principu konstitutivnosti.
Srpska Krajina je postojala između 1991. i 1995. godine i osnovana je na teritoriji Republike Hrvatske u sastavu Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije. Glavni grad je bio Knin sa 12.331 stanovnika. Osim Knina, veći gradovi su bili Vukovar (44.639 stanovnika) i Petrinja (18.706 stanovnika). Srpska Krajina je 1991. godine imala 470.000, a 1993. godine 435.000 stanovnika. Prostirala se na površini od 17.040 km². Uspostavljena je moneta krajiški dinar i za himnu je proglašena stara himna kraljevine Srbije "Bože pravde" što je prvi put da se ova himna zvanično vraća u upotrebu.
Većinu teritorije je Srpska Krajina izgubila tokom hrvatskih vojnih operacija Bljesak i Oluja 1995. godine. Ostatak Srpske Krajine u istočnoj Slavoniji, Baranji i Zapadnom Sremu, prema Erdutskom sporazumu kroz prelaznu upravu Organizacije ujedinjenih nacija, integrisan je u sastav Republike Hrvatske januara 1998. godine.
Pokojni rođak pevača Baje Malog Knindže i borac srpskih vojnih snaga Milorad Pajčin, imao je samo 32. godine kada biva zarobljen od ustaških zlotvora i proveo je zarobljeništvo u čak pet logora.
Imena majora Milana Tepića, Zorana Karlice, Veljka Milankovića, Boška Perića Peše i drugih srpskih junaka su imena kojima se naš narod ponosi, a među njima je i večni potporučnik Milodrag Mića Stanojević.
23.11.2023
19:51
Srpska Krajina se graničila sa Republikom Hrvatskom, Mađarskom, Saveznom Republikom Jugoslavijom, Republikom Bosnom i Hercegovinom i Republikom Srpskom.
Srbi su na teritoriji buduće Srpske Krajine živeli još od srednjeg veka, pre početka invazije Osmanskog carstva na Balkansko poluostrvo. Na primer, prvo pominjanje Srba u Sremu, Slavoniji i Dalmaciji datira još od 7. veka. Srbi su tada većinom bili naseljeni u oblastima južne Dalmacije, gde su osnovali nekoliko svojih kneževina. Prvi srpski manastir na teritoriji Kraljevine Dalmacije i Hrvatske bio je manastir Krupa, kog su prema predanju 1317. godine osnovali monasi iz manastira Krupe na Vrbasu, a manastir su pomagali srpski kraljevi Stefan Milutin, Stefan Dečanski i Stefan Dušan.
Nakon što su Treći rajh i njegovi saveznici okupirali Kraljevinu Jugoslaviju, stvorena je Nezavisna Država Hrvatska, na čelu sa ustašama. Oni su se pridržavali velikohrvatske ideologije i odlikovali su se krajnjom srbofobijom, što je rezultiralo genocidom nad Srbima. Ustaše su uspostavile i mrežu koncentracionih logora. Tačan broj žrtava genocida nije poznat, oko 800.000 ljudi je mučki ubijeno, prema srpskim izvorima. Značajan broj žrtava je stradao u hrvatskim koncentracionim logorima. Oko 240.000 Srba je prisilno prekršteno u rimokatoličanstvo, a oko 400.000 Srba je proterano u Područje Vojne uprave u Srbiji.
U januaru 1991. godine osnovano je ministarstvo unutrašnjih poslova Krajine, koje je objedinilo sve sekretarijate unutrašnjih poslova koji nisu bila pod kontrolom Zagreba. U februaru 1991. SAO Krajina se ujedinila sa teritorijama severne Dalmacije i Like, gdje su većinu stanovništva činili Srbi. Srpsko nacionalno vieće i Izvršeno veće SAO Krajine su 28. februara 1991. usvojili rezoluciju o otcepljenju od Hrvatske na osnovu rezultata referenduma i tražili su da ostanu u sastavu SFRJ. Skupština SAO Krajine je 16. maja doniela rešenje o prisjedinjenju Krajine Jugoslaviji.
Autonomna oblast Slavonija, Baranja i Zapadni Srem proglašena je 25. juna 1991. godine, a potom je 25. septembra iste godine preimenovana i od tada je postojala pod nazivom Srpska oblast Slavonija, Baranja i Zapadni Srem. Kasnije je na području zapadne Slavonije organizovana Srpska autonomna oblast Zapadna Slavonija.
U leto 1991. u Krajini su počele borbe između hrvatskih paravojnih formacija i pripadnika hrvatskog MUP-a na jednoj strani i srpske milicije na drugoj. Postepeno se u sukobe uključivala JNA, iz koje su u proleće 1991. masovno dezertirali vojnici hrvatske nacionalnosti. Učešće JNA u sukobima se povećalo kada su hrvatski odredi započeli tzv. „blokadu kasarni” u septembru 1991. godine.
U proleće 1991. godine na teritoriju SAO Krajine počele su dolaziti izbeglice sa teritorije pod kontrolom Zagreba. Neki od njih su otišli u Srbiju ili Crnu Goru, a oko 100.000 je ostalo u Krajini. Crveni krst Jugoslavije je 1991. godine prijavio oko 250.000 izbeglica srpske nacionalnosti sa teritorije pod kontrolom Zagreba. Izbeglice su pristizale do primirja u januara 1992. godine.
Srpske autonomne oblasti su se 19. decembra 1991. godine ujedinile u Republiku Srpsku Krajinu. Prema usvojenom ustavu, Srpska Krajina je nacionalna država srpskog naroda i država svih građana koji u njoj žive. Određeni su državni simboli zastava, grb i himna. Milan Babić sa dužnosti predsednik vlade prešao na dužnost predsednika države. Proglašen je suverenitet Srpske Krajine.
Tokom 1991. godine hrvatska garda i policija su počinile brojne zločine nad srpskim civilnim stanovništvom. Najpoznatija mesta u kojima su zločini počinjeni su Gospić, Sisak, Vukovar i sela u Zapadnoj Slavoniji.
U januaru 1995. godine ambasador SAD u Hrvatskoj Piter Galbrajt predložio je Srpskoj Krajini i Hrvatskoj „Plan Z-4”. Predlagao je autonomiju za Kninsku Krajinu, a za Zapadnu Slavoniju i Istočnu Slavoniju, Baranju i Zapadni Srem potpunu integraciju u sastav Hrvatske. Usvajanje ovog plana, predsednik Hrvatske Tuđman je smatrao političkim samoubistvom, međutim pod pritiskom američkih diplomata obećao je da će to pitanje razmotriti u dalekoj budućnosti.
Umesto da nastavi diplomatske kontakte, hrvatska vlada je odabrala vojno rešenje pitanja. Republika Srpska Krajina je likvidirana u maju i avgustu 1995. godine tokom hrvatskih vojnih operacija Bljesak i Oluja. Tokom operacije Bljesak, Hrvatska vojska je zauzela srpsku enklavu Zapadnu Slavoniju. U pokušaju da spreči hrvatsku ofanzivu, predsednik Martić je naredio raketiranje Zagreba, što je i učinjeno. Nakon toga, raketiranje Zagreba je smatrano ratnim zločinom. Međutim, to nije omelo sprovođenje hrvatske ofanzive. Prema podacima srpske strane, a takođe i međunarodne organizacije za ljudska prava, tokom operacije Bljesak počinjeni su brojni zločini nad srpskim civilnim stanovništvom, uključujući i decu.
Sledeća vojna operacija je bila Oluja, tokom koje su hrvatska vojska i policija okupirale najveći deo Srpske Krajine. Sa teritorije Srpske Krajine je izbjeglo 230.000 do 250.000 Srba. Tokom i nakon operacije Oluja, hrvatski vojnici su počinili brojne zločine nad kolonama izbeglica i protiv preostalog civilnog stanovništva. U presudi Haškog tribunala hrvatskim generalima Gotovini i Markaču stoji da je operacija Oluja bila deo zajedničke zločinačke namere, koju je organizovalo hrvatsko vojno i političko rukovodstvo, ali su oni kasnije oslobođeni krivice. Cilj operacije je bio proterivanje i uništavanje Srba iz Hrvatske i naseljavanje Krajine Hrvatima.
Republika Srpska Krajina, iako ne tako dugog postojanja, bila je dokaz borbe srpskog naroda za slobodu svete srpske teritorije, koja je od vajkada pripadala Srbima.
Heroj sa Košara, Milenko Božić Kunc imao je samo 20 godina kada je poginuo braneći svoju otadžbinu i zauvek ostavio svoju dušu na svetoj srpskoj zemlji Kosovu i Metohiji.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
U božićnom tramvaju Zagrebačkog javnog prevoza (ZET), muškarac i žena obučeni u Deda Mraza i Vilu pevali su pesmu "Čavoglave" Marka Perkovića Tompsona, poznatog po favorizovanju ustaštva, uz ustaške pokliče "za dom".
Deo „plana pobede” ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog ostaće skriven od građana Ukrajine, potvrdio je šef njegovog kabineta, Andrej Jermak. On je u televizijskom nastupu tokom ukrajinskog informativnog maratona odgovorio na pitanje da li u tom planu ima informacija koje se neće objaviti ukrajinskom narodu.
Članstvo Turske u BRIKS-u, koje bi moglo doneti značajne političke i ekonomske promene, suočava se sa ozbiljnim preprekama u parlamentu zbog prisustva brojnih političara naklonjenih Zapadu, izjavio je Hakan Topkurulu, zamenik predsednika turske partije Vatan.
Luka Alerić, kreator sadržaja za društvene mreže, postao je pravi primer mlađoj generaciji, kada je u Pančevu nedavno postavio humanitarnu paletu sa porukom "ako imaš, donesi – ako nemaš, ponesi".
Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, Goran Vesić, saopštio je danas da je brza pruga od Beograda do Subotice, čija će deonica od Novog Sada do Subotice biti puštena u saobraćaj 24. novembra, važna je jer pokazuje ulazak Srbije u red tehnološki razvijenih zemalja.
Prvi potpredsednik Vlade i ministar finansija Siniša Mali, ministarka privrede Adrijana Mesarović i direktor kompanije Er Srbija Jirži Marek, prisustvovali su danas na Aerodromu "Nikola Tesla" tokom predstavljanja novog aviona s bojom i oznakom specijalizovane izložbe Ekspo 2027.
Prvi potpredsednik Vlade i ministar finansija Siniša Mali, ministarka privrede Adrijana Mesarović i direktor kompanije Er Srbija Jirži Marek prisustvuju danas na Aerodromu "Nikola Tesla" predstavljanju novog aviona s bojom i oznakom specijalizovane izložbe Ekspo 2027.
Urednik i novinar Ljiljana Stojanović napala je ministarku za brigu o porodici Stamenkovski na konferenciji za štampu. Ona je rekla da ministarka ne sme da zamera ženama što rađaju decu u poznijim godinama i pitala je sa koliko godina je ona rodila dete. Na ovu temu u "Info jutru" govorili su Andrijana Arnautović, SRS, Marjan Rističević, SNS i Radoslav Milojičić Kena, narodni poslanik.
Tema litijuma i rudarenja okupira društvo već duže vreme. Dok struka smatra da je ovo način za napredak naše zemlje, drugi kritikuju rudaarenje litijuma tvrdeći da će takve aktivnosti ugroziti zdravlje građana Srbije. Na ovu temu u "Info jutru" govorio je Predrag Mijatović, zamenik direktora Geološkog zavoda Srbije.
O napadima lažnog ekologa Aleksandra Jovanovića Ćute na generalnog direktora Srbijaglasa Dušana Bajatovića u Narodnoj skupštini govorio je u emisiji "Info jutro" govorio je upravo Bajatović.
U južnom predgrađu Bejruta čula se eksplozija nakon čega se video oblak dima. Sutra se navršava tačno godinu dana od početka rata na Bliskom istoku. O situaciji u ovom delu sveta, u emisiji "Info jutro" govorio je politički filozof Dragoljub Kojčić.
Na listi čekanja za transplataciju organa u Srbiji je 2000 ljudi. Kako izgleda život nakon transplatacije organa, a kako dok se čeka donor? Na ovu temu u "Info jutru" govorile su Biljana Vesković, pacijentkinja na listi čekanja i Ivana Jović, iz organizacije "Donorstvo je herojstvo".
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Subotici, u toku noći, isključili su iz saobraćaja četvoricu vozača zbog učinjenih težih saobraćajnih prekršaja.
Po nalogu predsednika Republike Srbije Aleksandra Vučića, i u skladu sa pismom premijera Miloša Vučevića, Ministarstvo unutrašnjih poslova će uputilo je 36 pripadnika Tima za spasavanje iz Sektora za vanredne situacije sa 12 vozila, kao pomoć, na njihov zahtev, Bosni i Hercegovini.
Zoran Dimitrov Žuća (30), jedan od viđenijih pripadnika "voždovačkog klana" i blizak prijatelj sa pokojnim Goranom Vukovićem Majmunom, ubijen je pre 28 godina u beogradskom naselju Konjarnik. Ubistvo je izvršio jedan počinilac, koji nikada nije otkriven.
Adam Silver, komesar NBA lige, otkrio je da Nikola Jokić želi da dovede Denver Nagetse u Beograd, međutim, srpski reprezentativac kaže da o tome ništa ne zna.
Jedan muškarac se zapalio u Vašingtonu, na Trgu Crni životi su važni tokom mirnih propalestinskih demonstracija kojima je obeležena godišnjica od napada Hamasa na Izrael, koji je doveo do rata u Pojasu Gaze.
U intervjuu za RDB TV, glavni direktor po energetskom pravcu Instituta za energetiku i finansije, Aleksej Gromov, izneo je niz važnih podataka o trenutnoj situaciji sa isporukama ruskog gasa u Evropsku uniju.
Najmanje 24 Palestinca su ubijena u dva izraelska napada u Gazi koji su pogodili džamiju i školu, saopštili su lokalni zvaničnici. Izraelska vojska insistira da su objekte koristili operativci Hamasa.
SAD su izgubile poštovanje na svetskoj sceni i postale su predmet podsmeha, rekao je bivši predsednik Donald Tramp na predizbornom događaju u Pensilvaniji.
Za sve fanove filmova o automobilskim trkama, ali i one koji su voleli fim "Nacionalna klasa" imamo lepe vesti! U bioskope uskoro stiže film "Prva klasa - pun gas" koji će premijerno biti prikazan 15. oktobra u Cineplexx bioskopu u TC Ušće.
U prepunoj sali Kolarčeve zadužbine u Beogradu, sinoć je predstavljena knjiga "Srbi na Kosovu i Metohiji u 20. i 21. veku" autora prof. Dragoslava Ćetkovića u izdanju Obeležja plus i Fondacije Braća Karić a u prisustvu Njegovog Preosveštenstva Episkopa novobrdskog g. Ilariona, vikara Patrijarha srpskog g. Porfirija, mnogobrojnih uglednih zvanica, predstavnika srpskih kulturnih i javnih institucija, predstavnika medija i znamenitih građana Kosova i Metohije.
Advokat Toni Bazbi, koji planira da pokrene tužbu protiv uhapšenog Šona Didija Kombsa u ime 120 žrtava seksualnog zlostavljanja, tvrdi da je telefonska linija koju je uspostavio ranije ove nedelja bila preplavljena s neverovatnih 12 hiljada poziva za otprilike 24 sata.
Neverstva u vezama i brakovima oduvek su bila nepresušna tema oko koje su se vodile brojne debate i istraživanja. Da li muškarci ili žene više varaju, još uvek se ne može tačno utvrditi, međutim, postoje teorije koje pokazuju da jači pol neverstva čini samo iz čiste fizičke potrebe, dok kod dama mnogo veću ulogu imaju emocije.
S dolaskom jeseni, vreme je da osvežite svoj garderober i pripremite se za hladnije dane. Ove sezone, a i svih prethodnih jedan model kaputa izdvaja se kao neprevaziđen i apsolutno se uklapa uz svaki komad garderobe.
Nenad Bogdanović Panki, učesnik osme sezone emisije "Nikad nije kasno", pokazao je svoju velikodušnost nakon strašnih poplava koje su pogodile Jablanicu i okolinu.
Prvi put otkako je Borislav Terzić Terza javno u "Eliti" prevario svoju trudnu verenicu Milicu Veličković, koju je zaprosio dvadesetak dana pred ulazak u rijaliti, oglasila se njena majka Danica.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.