• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Izvor: Informer.rs

08.07.2024

09:30

U ovom gradu su silovali Srpkinje u crkvi, hiljade civila ubijeno! "Srpski Verden" je pretrpeo stravične zločine!

Ž.M Savić

Vesti

U ovom gradu su silovali Srpkinje u crkvi, hiljade civila ubijeno! "Srpski Verden" je pretrpeo stravične zločine!

Podeli vest

Gradu Šapcu je na današnji dan, 8. jula 1920. godine, svečano uručeno francusko odlikovanje "Ratni krst" za heroizam i stradanje njegovog stanovništva u Prvom svetskom ratu u kojem je broj meštana ovog srpskog grada prepolovljen.

Šabac je 1914. i 1915. pretrpeo velika razaranja koja je počinila austrougarska vojska i masovne ratne zločine nad srpskim civilima tokom Prvog svetskog rata. Bila je to surova osveta austrougarske soldateske zbog izgubljenih bitaka na bojnom polju.

Zbog velikih stradanja, Šabac je odlikovan sa tri ordena, uz francuski "Ratni krst sa palmom", dobio je i čehoslovački "Ratni krst" i "Karađorđevu zvezdu", a kao pandan slavnom francuskom gradu nazvan je "Srpski Verden".

Foto: narodni muzej šabac

Šabac nakon razaranja u Velikom ratu

 


Šabac je u Prvom svetskom ratu porušen, popaljen i opljačkan, a sela u okolini takođe. Narod, što pobijen, što raseljen, izmrcvaren i bolestan, u velikoj materijalnoj bedi, dočekao je slobodu 2. novembra 1918. godine. Od preratnih 14.000 stanovnika, jedva da je u životu ostalo 7.000, a i broj kuća je prepolovljen.

Neprijatelj nije poštedeo čak ni šabačku crkvu. Okupatori su crkvu pretvorili u logor, kuće i njive su devastirane bombama. O stradanju Šapčana pisali su, između ostalih, švajcarski kriminolog i forenzičar Arčibald Rajs, kao i čuveni novinari Anri Barbi i Džon Rid.

Foto: narodni muzej šabac

Šabačka crkva nakon razaranja u Velikom ratu

 

Austrougarski okupatori su masovno silovali žene i devojke. Silovane su u hotelu "Evropa", u hotelu "Kazino", a potom i u crkvi iza olatara.

"Za vreme bombardovanja žene su kao živo meso izbacivali na ulicu kako bi mogli da ih pogode", zapisao je tada Arčibald Rajs, koji je na poziv srpske vlade došao u Šabac i Podrinje da zabeleži ratne zločine Austrougarske vojske.

U Narodnom muzeju u Šapcu nalazi se Soba stradanja, čiji je najveći segment posvećen golgoti Šapca u Prvom svetskom ratu, kao i sva tri ordena koja je grad dobio za svoje stradanje i junaštvo.


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Vesti

TV

Ono što NATO nije uspeo bombama, postigao je novcem, propagandom i domaćim izdajnicima! Miloševićev istorijski govor danas izgleda jezivo koliko istinito! (VIDEO)
Live TV

Ono što NATO nije uspeo bombama, postigao je novcem, propagandom i domaćim izdajnicima! Miloševićev istorijski govor danas izgleda jezivo koliko istinito! (VIDEO)

Ako postoji istorijski momenat kao prekretnica u istoriji jedne države, to je bio 5. oktobar. Slobodan Milošević se putem državne televizije obratio naciji. Nakon 5. oktobra okrenuta je nova stranica politike Srbije. 24 godine kasnije nameće se pitanje da li nam je trebao taj 5. oktobar! Na ovu temu u "Info jutru" govorili su advokat Dragoljub Tomašević, Aleksandar Jerković iz pokreta "Nema nazad, iza je Srbija" i bivši načelnik odeljenja za krvne delikte Žarko Popović.

05.10.2024

10:55

Hronika

JOŠ Hronika VESTI

Sport

Planeta

Zabava

Održana promocija knjige "Srbi na Kosovu i Metohiji u 20. i 21. veku" (FOTO)
Kultura

Održana promocija knjige "Srbi na Kosovu i Metohiji u 20. i 21. veku" (FOTO)

U prepunoj sali Kolarčeve zadužbine u Beogradu, sinoć je predstavljena knjiga "Srbi na Kosovu i Metohiji u 20. i 21. veku" autora prof. Dragoslava Ćetkovića u izdanju Obeležja plus i Fondacije Braća Karić a u prisustvu Njegovog Preosveštenstva Episkopa novobrdskog g. Ilariona, vikara Patrijarha srpskog g. Porfirija, mnogobrojnih uglednih zvanica, predstavnika srpskih kulturnih i javnih institucija, predstavnika medija i znamenitih građana Kosova i Metohije.

05.10.2024

14:12

Magazin

JOŠ Magazin VESTI

Džet set