• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: Informer.rs/alo.rs

04.08.2021

15:38

HRVATSKA U MANIRU NAJGOREG SADISTE GODINAMA MRCVARI PORODICE NESTALIH SRBA! U Zagrebačkoj mrtvačnici od 896 posmrtnih ostataka 400 su Srbi, poslali smo im DNK, ali...

TANJUG/ Sava Radovanović

Balkan

HRVATSKA U MANIRU NAJGOREG SADISTE GODINAMA MRCVARI PORODICE NESTALIH SRBA! U Zagrebačkoj mrtvačnici od 896 posmrtnih ostataka 400 su Srbi, poslali smo im DNK, ali...

Podeli vest

Identifikacija skoro 900 posmrtnih ostataka iz mrtvačnice u Zagrebu pomogla bi da se smanji broj nestalih lica iz vremena ratnih sukoba 1990-ih, rečeno je na skupu povodom godišnjice hrvatske vojne akcije "Oluja"

Kako je ocenjeno, u rasvetljavanju sudbine nestalih, zemlje regiona bi morale da promene pristup, jer sadašnji, sa nekoliko identifikacija godišnje, ne može da pruži rezultate. Član Komisije za nestala lica Vlade Srbije Ljiljana Krstić naglasila je da je od tih 896 posmrtnih ostataka iz zagrebačkog Zavoda za sudsku medicinu, sigurno 400 srpske nacionalnosti.

Krstić je naglasila da je nemoguće da se ne poklapaju koštani i krvi uzorci iz baze podataka i da je to razlog zašto se u Zagrebu ne završi proces identifikacije. Specijani izaslanik predsednika Srbije za rešavanje pitanja nestalih Veran Matić rekao je da bi država Srbija trebalo porodicama da se izvini što nije efikasnija u pronalaženju nestalih.

"Važno je da obe zemlje - Srbija i Hrvatska donesu strateške odluke kako će se ubudće raditi, jer sadašnji neće dati većih pomaka od 5 ili 10 idetnifikacija godišnje, a to je novo mrcvarenje i zločin prema porodicama", rekao je Matić na skupu u organizaciji Udruženja porodica nestalih i poginulih "Suza".

Prema njegovim rečima, potreban je sastanak sa predstavnicima Zavoda za sudsku medicinu, koji bi precizno rekli zbog čega proces ide tako sporo. Kako kaže, nepohodno je napraviti novi akcioni plan, ako nema dovoljno DNK da pozovemo porodice i napravimo novu bazu, ako su ostaci toliko uništeni, važno je da se zna koliko je tih tela, da dobijemo jasnu sliku.

Matić je naveo da za tri godine od kada je zadužen za rasvetljavanje sudbine nestalih nije video nijedan podatak koji je doveo do pronalaženja nestalih. U prvom planu, kaže treba da bude potraga za nestalima, a ne za zločincima.

Kaže da je važno napraviti zajednicke timove sa Hrvatskom, kao i uključiti medunarodne institucije, poput Međunarodnog komiteta Crvenog krsta koje može da pomogne da se dođe do arhiva u zemljama čiji su pripadnici bili na terenu tokom rata. Krstić je podsetila da je od tih 1.860 nestalih, 1.200 osoba bilo starije od 60 godina, a 540 su žene. Ona je dodala da je u Hrvatskoj registrovano 36 grobnih mesta. Izrazila je nezadovoljstvo što rezultata nema i dodala da su samo dve osobe identifikovane ove godine.
 

Foto: TANJUG/ Sava Radovanović

Krstićeva je rekla da je saradnja usporena, da je Beograd predlagao načine kako da se problemi prevaziđu, a da Zagreb nije hteo da prihvati ni pomoć kada im je laboratorija stradala u zemljotresu.

Ona je podsetila i da je u toku izrada Zakona o nestalima koji bi trebalo da stupi na snagu 2023. godine. Predsednik Asocijacije izbegličkih udruženja iz Hrvatske Milojko Budimir ocenio je da je Zagreb odgovoran za opstrukciju procesa identifikacije nestalih i prikrivanje zločina.

Na delu je opšta opstrukcija Hrvatske koja prikriva zločine ne radeći ekshumacije, rekao je Budimir i podsetio da ništa nije bilo od brojnih sporazuma i ugovora, uključujući i onaj o sukcesij na osnovu kojih bi trebalo da nam se vrate sva stečena prava.
 


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Izbori 2024

Vesti

Nedelja sećanja na žrtve u Ribnikaru i Malom Orašju: Od 7. do 10. maja biće organizovane brojne aktivnosti
Društvo

Nedelja sećanja na žrtve u Ribnikaru i Malom Orašju: Od 7. do 10. maja biće organizovane brojne aktivnosti

Radna grupa za uspostavljanje Memorijalnog centra u znak sećanja na žrtve masovnog ubistva u Oglednoj osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar" u Beogradu, koja je formirana Odlukom Vlade Republike Srbije, predložila je na četvrtoj sednici da sve škole u Srbiji organizuju Nedelju sećanja i zajedništva u periodu od 7. do 10. maja 2024. godine, saopštilo je Ministarstvo prosvete.

19.04.2024

16:43

TV

Mnogo je nelogičnosti u slučaju ubijene Danke Ilić! Zašto ubice neće da kažu gde je telo? (VIDEO)
Live TV

Mnogo je nelogičnosti u slučaju ubijene Danke Ilić! Zašto ubice neće da kažu gde je telo? (VIDEO)

Mnogo je nelogičnosti u slučaju ubistva Danke Ilić. Osumnjičeni za ubistvo od samog početka pokazuju vrlo neobično ponašanje. O tome šta je sve neobično u ovom slučaju, u emisiji "Info dan" govorile su Maja Jovanović iz Biroa za borbu protiv trgovine decom i psihološkinja Katarina Matić. Uživo u program javila se i novinarka Informera Vesna Jović sa najnovijim informacijama iz okoline Bora.

19.04.2024

16:35

JOŠ TV VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set

Srbija