DOBRO POGLEDAJTE OVAJ SAT, ako ga vidite na nečijoj ruci, znaćete odmah ko je taj ČOVEK!
Podeli vest
Akcije ruskih i američkih hakera postali su sastavni deo sukoba super-sila, njihovi upadi u baze poverljivih podataka postali su globalni problem, ali je u Rusiji, za razliku od situacije na Zapadu, lako kupiti podatke kao što su detalji iz pasoša ili brojevi bankovnog računa, saznaje BBC
Stručnjaci za sajber-bezbednost tvrde da se ogromne količine navodno privatnih podataka, uključujući i one iz državnih ustanova, prodaju i kupuju svakog dana.
Zbog pandemijakorona virusa i nestabilne ekonomske situacije, veliki broj američkih eksperata se može naći na "špijunskoj udici" ruskih i kineskih obaveštajnih službi, što može dovesti do "odliva mozgova" iz SAD, izjavio je Skot Stjuart potpredsednik američke privatne obaveštajne agencije za taktičku analizu "Stratfor"
29.04.2020
08:07
Jednog jutra u januaru 2018. godine, piše „Dejli mejl“, Roman Rjabov izašao je iz kancelarije u gradu Tula na jugu Rusije da kupi cigarete. Radio je za „Bilajn“, jednog od najvećih mobilnih operatera u Rusiji. Prišao mu je čovek koga nikad ranije nije sreo, Andrej Bogođuk, odmah mu iznoseći poslovni predlog. Želeo je da Rjabov pristupi telefonskoj evidenciji nekoga koga je poznavao.
Kasnije istog dana, Rjabov je mejlom poslao Bogođuku dugačak spisak telefonskih poziva i datuma, za šta je bio plaćen 1.000 rubalja (16 dolara). Rjabov je novom poznaniku poslao i podatke sa još dva broja mobilnih telefona. Ali, „Bilajn“ je tad već primetio upad u poverljive podatke i pozvao policiju. NJima dvojici je suđeno i kažnjeni su društveno-korisnim radom: Bogođuk 340 sati, Rjabov 320. Godinu dana kasnije, ovaj metod nabavljanja ličnih podataka u Rusiji već je postao staromodan.
- Ako postoji potražnja i na njoj može da se zaradi novac, neko će se već pojaviti da popuni tu prazninu - rekao je Harison van Riper, analitičar istraživanja u firmi za sajber bezbednost „Digitalne senke“). Do „curenja" zvaničnih informacija dolazi u svim zemljama. Jedan od najslavnijih slučajeva je onaj Edvarda Snoudena, izvođača radova za američku Agenciju za nacionalnu bezbednost; on je 2013. godine objavio ogromnu količinu podataka o špijunskim aktivnostima Vašingtona.
Mnogima pametni telefon predstavlja prozor u svet. Ali šta ako je i prozor u vaš privatan život? Jeste li ikad uzeli u razmatranje činjenicu da biste mogli nositi špijuna u džepu? Zamislite kad bi hakeri daljinski mogli instalirati na vaš telefon program koji im omogućava pristup svemu, uključujući enkriptovane poruke, pa čak da kontrolišu mikrofon i kameru?
Poznata po tajanstvenosti, zatvorenosti i tajnim špijunskim akcijama, američka obaveštajna agencija je otvorila nalog na društvenoj mreži „Instagram“. „Mi smo prva linija odbrane naše države", piše u opisu naloga. Na prvom postu je fotografija radnog stola na kome su raštrkani razni predmeti, od kovrdžave perike sive boje, do hrpe stranih novčanica.
Fotografija, snimljena u glavnom sedištu agencije CIA u Lengliju (Virdžinija) nosi kriptičan potpis „Špijuniram mojim malim okom". Izazov je prepoznati predmete na fotografiji. Da bi budući agenti uspeli, predstavnik za štampu agencije rekao je „CBS News“ da je nalog otvoren kao deo strategije s ciljem privlačenja mlađe generacije analitičara, agenata i istražitelja, a većina korisnika „Instagrama“ je mlađa od 30 godina.
Direktorka agencije Đina Haspel najavila je otvaranje naloga prošle godine na tribini održanoj na Univerzitetu Oburn u Alabami.
Na fotografiji, objasnila je ona, nalaze se simboli najboljih američkih špijuna. Između ostalog, tu je i par dugmadi za manžetne koje, navodno, koriste CIA agenti da bi se međusobno prepoznali. Špijuni nose i posebne satove poput "Aresa", pa kada ga vidite na nečijoj ruci znajte da je to - "Bond".
Prvi Cijin tvit bio je: "Ne možemo ni da potvrdimo, ni da demantujemo da je ovo naš prvi tvit".
Majk Mari je specijalista za sajber bezbednost u „Lukautu“, kompaniji iz San Franciska, koja pomaže vladama, poslovnim firmama i potrošačima da im telefoni i podaci ostanu sigurni. On objašnjava kako funkcioniše najsofisticiraniji softver za špijunažu svih vremena. Softver toliko moćan da se smatra oružjem i sme se prodavati samo pod strogim uslovima.
Onaj ko zna da koristiti softver može da vas pronađe pomoću vašeg GPS", kaže Mari. To znači da , „mogu u svakom trenutku uključiti vaš mikrofon i kameru i snimiti sve što se dešava oko vas. On krade pristup svakoj društvenoj aplikaciji koju imate; krade sve vaše slike, kontakte, informacije iz kalendara, mejl, svaki dokument, bukvalno pretvara telefon u spravu za prisluškivanje.
Spajveri postoje godinama, a sa ovim konkretnim primerkom ulazimo u potpuno novi svet. Ovaj softver ne presreće podatke tokom prenosa kad su obično već enkriptovani, nego dok su još na telefonu, preuzimajući sve njegove funkcije. Tehnologija je toliko napredna da ju je gotovo nemoguće otkriti.
Nakon što je pobegao iz zatvora, u bekstvu proveo šest meseci, pomagala mu je i štitila ga razgranata mreža koju je napravio čuveni narko-bos El Čapo. Komunicirao je samo preko enkriptovanih telefona; navodno ih je nemoguće hakovati. Ali, tvrdi se da su meksičke vlasti kupile novi, napredni softver za špijunažu i uspele da „zaraze" telefone iz njegovog užeg okruženja, što ih je odvelo do skrovišta. Hvatanje El Čapa pokazuje kako ovaj tip softvera može da bude neprocenjivo oružje u borbi protiv terorizma i organizovanog kriminala.
Evo zanimljivog primera, navodi ga „Gardijan“. Izvestan Rori Donahi, bloger, osnovao je bliskoistočnu grupu za vođenje kampanja i internet stranicu. Izveštavao je o kršenjima ljudskih prava u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, od ophođenja prema migrantskim radnicama do turista što krše zakon. Njegova publika sastojala se od svega nekoliko stotina ljudi, naslovi nisu bili zapaljiviji od onih što se pojavljuju u svakodnevnim vestima. Tek kad se prebacio na rad za informativni portal „Bliskoistočno oko“ desilo se nešto neobično - počeo je od nepoznatih pošiljalaca da dobija čudne mejlove sa linkovima.
Rori je prosledio jedan takav sumnjivi mejl istraživačkoj grupi po imenu „Sitizen Leb“, sa sedištem na Univerzitetu u Torontu, koji istražuju zloupotrebu digitalne špijunaže protiv novinara i aktivista za ljudska prava. Potvrdili su da je link bio namenjen da sa njega skine malver na svoj uređaj, ali i da informiše pošiljaoca o tipu antivirusne zaštite koju ima. Ispostavilo se da je Rorija na zub uzela kompanija za sajber špijunažu pri vladi Ujedinjenih Arapskih Emirata u Abu Dabiju. Ona nadgleda grupe koje vlada smatra ekstremnim i rizikom po nacionalnu bezbednost. Čak su sitnom britanskom blogeru dodelili šifrovano ime „Giro" prateći članove njegove porodice, kao i svaki njegov pokret.
„Sitizen Leb“ je sastavio čitav dosije o onome što smatra zloupotrebama vlada u ulozi klijenata. Da li i tvorce softvera treba smatrati odgovornim za te zloupotrebe? Za razliku od drugog oružja, kao što su oružje ili municija, tvorac ostaje aktivan tokom pružanja usluge i održavanja spajvera i posle prodaje. Da li je onda podložan krivičnoj odgovornosti ako se softver zloupotrebi? Glavni igrač na tržištu zakonitog presretanja jeste izraelska kompanija po imenu NSO grupa. Postoji već skoro deceniju i zarađuje stotine miliona dolara godišnje.
Krajnji cilj industrije zakonitog presretanja, Sveti gral, ako smemo tako da ga nazovemo, jeste razviti spajver 100 odsto neuhvatljiv. Ako uspeju to da postignu, niko neće moći prijaviti zloupotrebu zato što niko neće znati da se dešava.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Zbog pandemijakorona virusa i nestabilne ekonomske situacije, veliki broj američkih eksperata se može naći na "špijunskoj udici" ruskih i kineskih obaveštajnih službi, što može dovesti do "odliva mozgova" iz SAD, izjavio je Skot Stjuart potpredsednik američke privatne obaveštajne agencije za taktičku analizu "Stratfor"
Na pravcu Kupjansk, ukrajinske trupe su ponovo počele da koriste artiljeriju protiv ruskih snaga, međutim, ove pokušaje ukrajinske strane nisu dale rezultate, izjavio je komandant mešanog artiljerijskog diviziona dobrovoljačkog bataljona BARS-9 sa pozivnim imenom "Svarožić", za rusku agenciju RIA Novosti.
Ukrajina ima samo dve opcije za svoju bezbednost – NATO ili nuklearno oružje, smatra istoričar Mark Galeoti, britanski stručnjak koji je napisao više od 20 knjiga o ruskoj politici i istoriji.
Novosadska opozicija najavila je za danas protest u 11. 52h, tačno dve nedelje nakon sravične nesreće u Novom Sadu, tokom kojeg će, kako su najavili, sve da stane na tačno 14 minuta - kao bolna simbolika koliko je vremena prošlo od tragedije u Novom Sadu i koliko je njudi u njoj poginulo!
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je prijateljstvo Mađarske i Srbije više od običnog prijateljstva i da je skovano u teškim vremenima zbog čega je njegova snaga mnogo veća.
Dok građani Srbije tuguju za 14 žrtava tragične nesreće na Železničkoj stanici u Novom Sadu, kada se na njih obrušila nadstrešnica, za razliku od ispoljavanja osećanja solidarnosti i poštovanja prema žrtvama, opozicija se odlučila za spektakl političkog profiterstva, koristeći trenutak najveće nacionalne žalosti za svoje političke obračune.
Urednik niskotiražnog tabloida "Danas" Dragoljub Draža Petrović iskazao je divljenje nasilniku Goranu Ješiću, poznatom od ranije po nasilnom ponašanju, koje je ponovo iskazao na rušilačkim protestima u Novom Sadu koji su nastali u režiji opozicije, a na osnovu zloupotrebe tragedije u tom gradu.
Bogoljub Karić, poznati srpski biznismen i političar, gostuje u emisiji "Poverljivo sa Latinovićem" na Informer televiziji, večeras, 15. novembra 2024. godine, sa početkom u 22:30 časova.
Mogućnost primirja Ukrajine i Rusije pod administracijom Donalda Trampa, komentarisali su gosti Otvorenog Studija, pukovnik u penziji Srbobran Radić i direktor Centra za antiterorizam Vojislav Milošević.
Gposti Info jutra Informer televizije bili su i Bojan Borovčanin, NIT i Miloš Terzić, član predsedništva SNS koji su govorili o međusobnim optužbama unutar opozicije zbog propasta protesta u Beogradu. Takođe, lider Ekološkog ustanka Aleksandar Jovanović Ćuta je najavio i nove tragedije, pretio nasiljem u Gosrnjim Nedeljicama poput onog u Novom Sadu, ali i izvređao predsednika Srbije Aleksnadra Vučića rekavši da ima bipolarni poremećaj.
Nikola M. (35) iz sela Veliko Središte kod Vršca, koji je juče bez znanja bivše žene uzeo njihovog dvogodišnjeg sina M. M. iz vrtića, pa izazvao stravičnu saobraćajnu nesreću u kojoj su obojica poginuli, navodno je bio jako posesivan prema nekadašnjoj partnerki. Tim povodom
Suđenje kriminalnom klanu Veljka Belivuka i Marka Miljkovića nastavlja se danas u Specijalnom sudu. Okrivljeni saradnik Nikola Spasojević, koji je potpisao sporazum sa tužilaštvom i pružio informacije u zamenu za smanjenu kaznu od 13 godina zatvora, u sredu je završio svoje neometano izlaganje i odgovarao na pitanja tužioca. Na današnjem ročištu on će odgovarati na pitanja advokata i okrivljenih.
Nikola M. (35) i njegov sin M.M. (2) poginuli su juče u saobraćajnoj nesreći kod mesta Uljma u blizini Vršca i to kada se automobil u kojem su se nalazili sudario sa kamionom.
Vlasotinčanin Predrag I. (40) nepravnosnažno je osuđen na 20 godina zatvora zbog teškog ubistva jer je 15. novembra prošle godine u njihovoj porodičnoj kući ubio svog oca Slavoljuba Ilića (58).
U Srbiji će se do kraja godine, tačnije u samo mesec i po dana, otvoriti 246 kilometara puteva i pruga. Kako je najavio predsednik Srbije Aleksandar Vučić, čeka nas puštanje u rad brze pruge od Novog Sada do Subotice, saobraćajnice do Valjeva, ali i novih deonica na Moravskom i Dunavskom koridoru.
Nina Pejić (17) iz Šida, položila je test humanosti i zrelosti i celoj Srbiji zadala domaći zadatak! Na televiziji je videla devojčicu od šest godina koja ima tešku bolest, a onda je odlučila da svoju kosu donira njoj, ali i ostaloj decu za koje se prave perike!
Automobil je ne samo jedno od najomiljenijih prevoznih sredstava, već i važan deo našeg života, koji mnogi tretiraju i paze baš kao da je član porodice. A iskustva u vožnji omiljenog četvorotočkaša često mogu doneti i neke dragocene životne lekcije.
Pre pet godina Pančevci rođeni 1969. godine organizovali su zajednički 50. rođendan za svoju generaciju i bilo im je toliko lepo da su odlučili da zajedno proslave i 55. rođendan.
Košarkaši Partizana večeras od 20:30 (Sport klub 1) dočekuju Milano u 10. kolu Evrolige, u meču koji predstavlja ključnu priliku za prekid serije od pet uzastopnih poraza.
Navijači fudbalske reprezentacije Rumunije, inače poznati kao veliki prijatelji Srba, odlučili su da uoči meča 5. kola grupe C Lige nacija protiv lažne države Kosovo organizuju humanitarnu akciju prikupljanja pomoći za naše stanovništvo iz Južne pokrajine.
Finale 2. Memorijalnog takmičenja za mlade kompozitore "Andrija Čikić" održano je u četvrtak, 14. novembra u Velikoj dvorani Kolarčeve zadužbine kada su proglašeni laureati, kao i dobitnici počasnih i specijalnih nagrada.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.