NEOČEKIVANO! AFRIČKA ZEMLJA SE NAJBOLJE BORI SA KORONOM! Imaju 12,5 miliona stanovnika, preminulo SAMO PETORO (VIDEO)
Podeli vest
Dok je u nekim državama sveta trenutno testiranje na Kovid-19 teško dostupno ili čak nemoguće, posebno ako nemate simptome, u Ruandi zdravstvene vlasti svoj narod nasumično testiraju na ulicu
- Dakle, ako se neko vozi automobilom, biciklom, motorom ili čak i dok šeta, svako od njih biće upitan da li želi da se testira - kaže Sabin Nsanzimana, generalna direktorka Biomedicinskog centra u Ruandi i desna ruka Ministartsva zdravlja kada je reč o trenutnoj borbi sa epidemijom korona virusa.
Član Republičkog kriznog štaba, infektolog Mijomir Pelemiš, izjavio je jutros da, budući da ne postoji drugačija odbrana od virusa korona, bolest može da se spreči samo uz poštovanje svih mera prevencije
Testiranje sprovode zdravstveni radnici u zaštitnoj opremi, a Nsanzimana ističe da je testiranje doborovoljno, iako se s druge strane čuju optužbe da se odbijanje ne prihvata dobro.
Prikupljanje uzoraka, odnosno uzimanje brisa iz grla i nosa, i ispunjavanje papira za kontaktne informacije traje oko pet minuta.
- Svi ti uzorci šalju se istog dana u laboratoriju. U Kigaliju imamo veliku laboratoriju, a imamo i šest drugih laboratorija u ostalim provincijama - kaže Nsanzimana.
Uprkos tome što ih je Svetska banka klasifikovala kao zemlju sa malim primanjima i ograničenim resusrsima, Ruanda je obećala da će identifikovati svaki slučaj korona virusa.
Svako ko dobije pozitivan test odmah se stavlja u karantin u namensku Kovid-19 kliniku. Svi kontakti te osobe za koje se smatra da su bile izložene visokom riziku takođe su stavljene u karantin, bilo na klinici, bilo kod kuće, sve dok se ne testiraju.
Nsanzimana ističe da zdravstveni radnici zovu ili posećuju svaki potencijalni kontakt osobe koja se testirala pozitivno: "Mi zaista verujemo da je to važno kako bismo bili sigurni da ćemo otkriti i pratiti sva mesta gde bi virus mogao da se nađe".
Sveobuhvatno praćenje kontakata i masovno testiranje je zadatak koji je namučio i zemlje koje su ekonomski daleko stabilnije i naprednije od Ruande, gde prihod po glavi stanovnika iznosi otprilike 2.000 dolara godišnje. Ipak, sva ispitivanja i tretmani kada je reč o korona virusu su besplatni.
Zemlju svaki pojedinačni test košta između 50 i 100 dolara, a kako bi testirala hiljade njih dnevno, Ruanda je započela proces koji se zove "bazensko testiranje". To podrazumeva da se 20 do 25 briseva stavi u jednu bočicu i provuče kroz mašinu. To im omogućava da testiraju daleko više uzoraka odjednom. Ako postignu pozitivan rezultat, tada se svi brisevi iz sporne bočice testiraju pojedinačno kako bi se utvrdilo koja je osoba zaražena.
Ova doktorka napominje da Ruandi tokom pandemije znatno pomaže iskustvo u rešavanju prethodnih epidemija zaraznih bolesti. Zemlja koristit sisteme i opremu koju je već imala kada su se borili protiv HIV-a.
- Koristimo istu strukturu, iste ljude, istu infrastrukturu i laboratorijsku dijagnostiku, ali primenjujemo je na KOVID testove - tvrdi.
Otkako je sredinom marta zabležen prvi slučaj, zemlja od 12 miliona zabeležila je nešto više od 1.500 slučajeva.
- Ruanda je povukla nekoliko prilično pametnih poteza. Pre svega, reagovali su vrlo rano. Oni su postavili neke od najoštrijih mera u poređenju sa drugim afričkim zemljama, a drugo oni poštuju fizičku distancu više od većine zemalja - kaže Sema Sgajer, direktor Surgo fondacije koja je lansirala novi alat za analizu trendova u vezi pandemije korona virusa širom Afrike.
Takođe, Ruanda je mobilizovala zdravstvene radnike, ali i policiju i studente koji su radili kao tragači za kontaktima. Čak su koristili i robote u ljudskoj veličini u Kovid ambulantama kako bi se utvrđivala temperatura pacijentima i isporučivale zalihe.
Mnogi se slažu i da je politika ključan faktor u uspehu Ruande, odnosno autoritaran lider koji je tokom krize efikasan. Tamošnji predsednik Pol Kagame zahteva visoku odgovornost od ministarstva zdravlje, a Ruanđani, nevezano za to da li zbog poverenja u vladu ili straha, slušaju savete i naređenja koja se tiču maski, pranja ruku i boravka kod kuće.
Ipak, i dalje je prisutan strah da će najgore tek doći, a o tome svedoči i Tolbert Najensvah, nekadašnji ministar zdravlje u Liberiji koji je vodio krizu protiv epidemije ebole 2014. godine.
- Još nijedna zemlja nije sigurna. Ruanda je primer ostalim zemljama sa malim primanjima da čak i ako imate ograničene resurse, ovaj virus može da bude obuzdan. Dakle, ono što treba učiniti jeste da se slede mere. Političko liderstvo je veoma, veoma presudno. Ruanda bi trebalo da nastavi da radi ono što sada radi. I druge države treba da je oponašaju - zaključio je Najensvah.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Član Republičkog kriznog štaba, infektolog Mijomir Pelemiš, izjavio je jutros da, budući da ne postoji drugačija odbrana od virusa korona, bolest može da se spreči samo uz poštovanje svih mera prevencije
Rusija je poslala automatsko upozorenje Sjedinjenim Američkim Državama o lansiranju "orešnika" 30 minuta ranije, jer se radi o raketi balističkog tipa, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov na brifingu.
Ruski predsednik Vladimir Putin u televizijskom obraćanju naciji priznao je da je Moskva pogodila ukrajinski vojni objekat novom balističkom raketomsrednjeg dometa i rekao da se zove "orešnik" (lešnik).
Nije tajna da su Dragan Marković Palma i Željko Ražnatović Arkan bili prijatelji. U ispovesti za Informer govorio je o detaljima njihovog prijateljstva.
Sudija za prethodni postupak Višeg suda u Novom Sadu je, posle saslušanja u Višem javnom tužilaštvu u Novom Sadu, odredila pritvor do 30 dana Ljiljani Milić Marković jednoj od 12 uhapšenih osoba koje se dovode u vezu sa padom nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, kada je poginulo 15 ljudi, a dvoje teško povređeno, pišu Novosti.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić uputio je povodom smrti predsednika Jedinstvene Srbije Dragana Markovića Palme, telegram saučešća porodici i prijateljima.
Provokatori iz redova opozicije izazvali su za kratko vreme novo nasilje širom Srbije, dok su građani bili sprečeni da obavljaju svoje obaveze i da se slobodno kreću! Na nekim mestima je došlo i do opšte tuče učesnika protesta.
Marko Đurić, ministar spoljnih poslova, bio je gost Info jutra u kome je govorio o neverovatnim rezultatima Srbije, ali i o najaktuelnijim temama u Srbiji!
Gost Info jutra na Informer televiziji bio je prof. dr Miloš Laban koji je govorio o strašnoj tragediji koja se dogodila 1. novembra u Novom Sadu na Glavnoj železničkoj stanici prilikom koje je poginulo 15 osoba, a teško povređeno dvoje.
Devojka koja je želela da svoj račun plati u kovanicama doživela je neprijatno iskustvo zbog burne reakcije kasirke na trafici, kada je ugledala metalni novac.
Iz Auto-moto saveza Srbije apeluju na vozače da voze pažljivo, posebno zbog velike promene vremena koja je prouzrokovala snežne padavine koje su umnogome pogoršale stanje na putevima.
Viši sud u Užicu odredio je danas pritvor do 30 dana Aliji Balijagiću, koji se sumnjiči za dvostruko ubistvo u Crnoj Gori i za kojim se tragalo 27 dana.
Večeras se zapalio jedan deo Mosta na Adi sa novobeogradske strane, a zapalilo se nehigijenskom naselju ispod Mosta na Adi, kako je izjavio i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić.
Mladoženja M.T. (26) iz Titela koji je 8. novembra pucao iz puške, i tom prilikom pogodio nekoliko gostiju na svadbi, nalazi se i dalje u pritvoru, a istraga je u toku.
Miloš Nastić (25) iz Velikih Crljana osuđen je pravosnažno na četiri i po godine zatvora zbog nanošenja teških povreda Zoranu Jakovljeviću (63), od kojih je preminuo u Stepojevcu 10. jula 2022., i nanošenja lake povrede njegovom sestriću Nikoli Goraniću.
Prema saznanjima do kojih je došao Informer, u toku je suđenje Strahinji Jokiću zbog fizičkog napada na navijača tokom utakmice Denver Nagetsa. Donosimo vam važne detalje u vezi sa procesom od kojeg potencijalno zavisi sloboda brata čuvenog košarkaša.
Najjača košarkaška liga na svetu i ovog petka objavila je novu listu za MVP trku, a očekivano lidersko mesto i dalje drži srpski košarkaš Nikola Jokić.
Zvezda "Real Housewives of Potomac" Metju Bajars umro je u 37. godini.
Prema tvrdnjama kancelarije glavnog medicinskog istražitelja Merilenda, smrt je nastupila 21. novembra.
Tijana Vučetić, koja je stekla popularnost ulogom Petrojke u seriji "Selo gori, a baba se češlja" ponovo je u žiži javnosti. Ovog puta iznenadila je svojom pojavom u emisiji "Nikad nije kasno".
Era Ojdanić je za Informer ispričao da je među prvima saznao da je Dragan Marković Palma preminuo, zbog čega se duboko potresao, jer su bili dobri prijatelji dugi niz godina.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.