PUTIN RASKRINKAO PREVARU VEKA, POHAPSIO BANDU, A SADA OD MOSKVE TRAŽE 50 MILIJARDI DOLARA ODŠTETE ! Vrhovni sud Holandije dao sebi pravo da odlučuje o Jukosu i Hodorkovskom!
Podeli vest
Rusija osporava najveću svetsku arbitražnu presudu na Vrhovnom sudu Holandije, jer je petnaestogodišnja bitka oko imovine nekadašnje najveće naftne kompanije u zemlji došla do vrhunca.
U februaru ove godine je holandski Žalbeni sud potvrdio prethodne odluke suda s Ugovorom o energetskoj povelji i naložio Moskvi da bivšim deoničarima Jukosa isplati 50 milijardi dolara plus kamate, nakon što je ruska vlada 2003. preduzela mere zbog optužbi za prevaru i utaju poreza.
Desetine zemalja širom sveta žele da kupe ruske vakcine protiv kovid-19 i "uspostave saradnju u snabdevanju i njihovoj zajedničkoj proizvodnji"
15.11.2020
16:39
Najveća odšteta u Istoriji
U međuvremenu je pravni tim Rusije zatražio od najviših holandskih sudija da intervenišu i obustave odluku, a Vrhovni je sud početkom ovog meseca počeo da prima argumente Moskve.
Niži sud, tvrde, nije razmotrio kršenje antikorupcijskih zakona od strane kompanije, kao ni to da oni koji bi imali koristi od nagodbe nisu niti "bona fide" niti "strani" investitori zaštićeni Ugovorom o Evropskoj energetskoj povelji. .
Kako se slučaj odštete za deoničare Jukosa odugovlačio, tako je razotkrio napetosti između ruskog i međunarodnog prava. Iako je Moskva u početku bila potpisnica Ugovora o Energetskoj povelji, Rusija ga nikada nije ratifikovala i primenila ga je samo privremeno.
Štaviše, kao i u mnogim drugim zapadnim zemljama, nedavni ruski ustavni amandmani dali su ruskom Ustavnom sudu ovlašćenja za preispitivanje presuda stranih i međunarodnih pravosudnih tela.
Iznos od 50 milijardi dolara plus dodatni troškovi postupka čini ovaj slučaj najznačajnijom arbitražom u istoriji u svetu. Ukupna predložena nagodba slična je godišnjem proračunu koji Rusija izdvaja za odbranu.
Pravna bitka dolazi u vreme kada se odnosi između Moskve i Evropske pogoršavaju. U oktobru se ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov oglasio u vezi s rastućom napetošću sa zapadnim državama, rekavši kako je "verovatno najbolje da prestanemo razgovarati s onim ljudima na Zapadu koji su odgovorni za spoljnu politiku i koji ne razumeju potrebu međusobnog dijaloga s poštovanjem."
Pravni postupak možda će samo povećati razdor između Kremlja i EU, što će samo pojačati ruske tvrdnje da je Evropska Unija otvoreno antiruska.
Rast carstva Jukos
Jukos je bio među brojnim poslovnim divovima koji su proizašli iz tržišnih reformi započetih za vreme Mihaila Gorbačova 1980, ali ozbiljno ubrzanih 1990. kada je tadašnji predsednik Boris Jeljcin krenuo u liberalizaciju privrede.
Postao je dragulj poslovnog carstva kontroverznog oligarha Mihaila Hodorkovskog, jer je ono što je postalo poznato kao šema "Zajmovi za deonice" zapravo omogućilo ogromno bogatstvo nekolicini ljudi. Ova i slične licitacije dovele su do stvaranja klase oligarha u Rusiji.
Niz ovakvih ekonomskih reformi i povećanje političke autonomije ponuđenih republikama započele su niz događaja koji su razbili Sovjetski Savez. 1991.
Oružane snage, potpomognute tvrdokornim komunistima, krenule su u borbu za kontrolu vojnim napadom . U kultnim scenama uz pomoć kojih je došao na mesto predsednika novoosnovane Ruske Federacije, Jeljcin je, uzjahavši tenk, okupio narod protiv puča.
Kako je jedan politički sistem ustupao mesto drugome, politička pripadnost i poslovna verodostojnost Hodorkovskog pružila mu je jedinstvenu poziciju, a on je uvršćen u prvu Jeljcinovu vladu kao ekonomski savetnik.
Brze tržišne reforme ili kako se to zvalo "šok terapija" koju je provodio Jeljcinov tim značili su da su milioni Rusa gotovo preko noći izgubili životnu ušteđevinu. Cela industrija zaustavljena i siromaštvo se brzo povećalo.
Ali to je stvorilo i mogućnosti za ljude poput Hodorkovskog! Vlada je pokušavala rasprodati državne kompanije i njihovu imovinu radi podsticanja privrede. Jukos je bila jedna od takvih kompanija, osnovana iz naftnih operacija u Sibiru i Samari i spremna za prodaju. Ekonomski haos koji je vladao u tom periodu stvorio je efikasan metod "svima dostupno" na nameštenoj aukciji". Hodorkovski je sa svojim prijateljima kupio kompaniju za samo 170 miliona dolara, iako je njena stvarna vrednost u to vreme bila pet milijardi dolara, što je navelo jednog ekonomskog savetnika da prodaju opiše kao "prevaru veka".
Jukosov raspad
Na vrhuncu, Jukos je proizvodio 20 odsto ruske nafte, što ga čini jednim od najvećih svetskih preduzeća. Kompanija, osnovana privatizacijom državnih industrija nakon pada Sovjetskog Saveza, bila je kruna kontroverznog oligarhijskog poslovnog carstva. Hodorkovski je smatran najbogatijim čovekom Rusije, a lično bogatstvo mu je procenjeno na 15 milijardi dolara. Tako je bilo sve do hapšenja zbog optužbi za prevaru 2003. godine.
Kao Jeljcinov naslednik, Putin je umanjio političku moć oligarha. Hodorkovski je postao istaknuti kritičar Kremlja, ali tvrdio je da se njegovo protivljenje odnosi na nedostatak demokratije i liberalnih vrednosti.
U međuvremenu je zbog nepodmirenog poreza od 27 milijardi dolara proizašlog iz kriminalnih radnji Jukosovog menadžerskog tima, imovina kompanije zamrznuta, što je dovelo do propasti. Sada već bivši oligarh odslužio je 10 godina zatvora nakon što je osuđen, ali je pušten 2013., nakon predsedničkog pomilovanja od Putina.
Hodorkovski je tvrdio da je osuđujuća presuda isključivo rezultat njegovog protivljenja Kremlju. Međutim, iako je niz zahteva podnet Evropskom sudu za ljudska prava, sud je u presudio da njegovo suđenje nije bilo politički motivirano.
Konačna presuda DSC u slučaju koja će koštati 50 milijardi dolara plus dodatni sudski troškovi, za Jukos trebalo bi da bude objavljena 2021. godine.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
Dule
pre 4 godine
Опет прештампавате хрватске пропагандне пасквиле. Кад видим да пише "прорачун" уместо "буџет" дође ми да се исповраћам.
Moskva je spremna da pokrene ofanzivne operacije na jugu Ukrajine, prevashodno na desnoj obali Hersonske oblasti i na zaporoškom pravcu, piše RBK Ukrajina.
Ruske trupe su praktično isterale Oružane snage Ukrajine iz centra Kurahova u Donjeckoj narodnoj republici, objavio je šef republike Denis Pušilin na svom telegram kanalu.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić oglasio se na svom Instagram profilu povodom aktuelnih političkih izazova i poruka koje upućuju na ozbiljne pritiske na Srbiju i srpski narod u Republici Srpskoj. i na Kosovu i Metohiji.
Takozvani "kosovski premijer" Aljbin Kurti počeo je i zvanično da sprovodi najcrnji mogući scenario za Srbe na Kosovu i Metohiji, na koji je upozorio predsednik Srbije Aleksandar Vučić!
Javno-komunalno preduzeće "Beogradski vodovod i kanalizacija" saopštilo je danas da je Služba održavanja javnih gradskih česama i fontana ovog preduzeća tokom noćnih i jutarnjih sati obavila sve neophodne radove na fontani "Slavija", na kojoj je, kako je to preduzeće ranije saopštilo, pričinjena šteta tokom jučerašnjeg protesta na Slaviji.
Goran Ješić, osvedočeni nasilnik i jedan od glavnih vođa takozvanih "studentskih" protesta, koji su zapravo političke demonstracije, zapretio je novim nasiljem - otimačinom privatne svojine!
Juče se predsednik Srbije Aleksandar Vučić obratio javnosti sa važnom porukom: „Važno je da u ovom trenutku nastavimo da radimo zajedno, da sve naše razlike ne ostavljamo po strani, ali da pokušamo da razumemo da su nam mir i stabilnost u zemlji od izuzetnog značaja.“ Njegove reči dolaze u trenutku kada deo opozicije poziva na sukobe i nemire, što podseća na mračne epizode iz prošlosti.
Gosti "Info jutra" na Informer televiziji bili su potpredsednik SRS Miljan Damjanović i teolog Miloš Stojković koji su govorili koji su govorili o dva lica Srbije - onom koje bi da gradi i radi i onom koja bi da uništava i ruši.
Ministarstvo zdravlja u oktobru ove godine otvorilo je kancelariju za saradnju sa srpskim lekarima koji trenutno žive i rade u inostranstvu, a ovaj program doživeo je veliki uspeh, o čemu govori i činjenica da se u Srbiju vratilo prvih šest lekara iz celog sveta kako bi karijeru nastavili u svojoj državi.
Gost "Info jutra" na Informer televiziji bio je predsednik udruženja Krajišnika Mile Bosnić koji je govorio o spletu velikih tenzija sa izvorištem u odlukama Kristijana Šmita, visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini kojeg Banjaluka ne priznaje, a koje su išle direktno na štetu Republike Srpske uoči presude protiv lidera Republike Srpske Milorada Dodika i o tretnjama da se ovaj splet okolsnosti izrodi u najveću krizu od potpisivanja Dejtonskog sporazuma, a samu Srpsku dovede na korak od proglašenja samostalnosti.
Srpkinja Ljubica Boljević podelila je na društvenim mrežama svoje iskustvo kada se preselila na drugi kontinet zbog ljubavi, koja je ubrzo doživela krah.
Narodna banka Srbije usvojila je propise koji omogućavaju sprovođenje državnog programa stambenih kredita za mlade, tako da minimalno učešće klijenta banke može biti 1.0 odsto od vrednosti stambene nepokretnosti.
Brojni lekari vraćaju se iz dijaspore u Srbiju, a među njima su i brat i sestra, Dalibor i Danijela Stojanović iz Gračanice, koji su se vratili iz Norveške u svoj rodni kraj kako bi stečeno znanje primenili i pomogli svom narodu.
Dr Teodora Tubić, upravnica Klinike za anesteziju, intenzivnu terapiju i terapiju bola Kliničkog centra Vojvodine, danas je saopštila informacije o stanju dve teško povređene osobe prilikom pada nadstrešnjice na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Miloš Martinović, otac Mašana (11) i Marka (7) koji su 12. avgusta 2022. zverski ubijeni u masakru na Cetinju, kao i njihova majka, a njegova supruga Nataša (35), oglasio se na društvenim mrežama povodom nedavne slave Sveti Nikola.
Bivši pripadnik Crvenih beretki, Predrag Ratković (49), rodom iz Užica, isporučen je vlastima u Srbiji kako bi bio upućen na izdržavanje kazne zatvora od 16 godina za ubistvo, pišu portali.
Suđenje Veljku Belivuku, Marku Miljkoviću i ostalim optuženima koji se terete za sedam ubistava, trgovinu drogom i oružjem, otmice i silovanje jednog mladića u prostorijama na stadionu Partizana, nastavlja se u Specijalnom sudu u Beogradu.
Anđelko Aćimović, otac nastradale male Angeline Aćimović u masakru OŠ "Vladislav Ribnikar" istakao je da čeka maksimalnu kaznu za roditelje dečaka ubice, Miljanu i Vladimira Kecmanovića.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Velikoj Plani, u saradnji sa Osnovnim javnim tužilaštvom, uhapsili su bugarske državljane G. G. (23) i I. G. (48) zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo nasilničko ponašanje.
Fudbaleri Partizana zvanično su otišli na zimsku pauzu, pošto je minulog vikenda spuštena zavesa na jesenji deo sezone. Međutim, za upravu nema odmora, zbog čega se član Privremenog organa Predrag Mijatović obratio javnosti, izneo konkretne finansijske podatke, sumirao šta je dosad urađeno, a potom otkrio plan i program za naredni period.
Udruženje dramskih umetnika Srbije (UDUS) saopštilo je danas da je nagrada za životno delo "Dobričin prsten“ za 2024. godinu pripala glumcu Bogdanu Dikliću.
U beogradskoj galeriji "Kuća Đure Jakšića " u samom srcu boemske četvrti naše prelepe Skadarlije, svoje radove će izložiti slikar Tomislav Đokić i slikarka Tanja Đokić.
Tamjan, aromatična smola drveta bosvelije, vekovima se koristi u medicini i ritualima. Njegova primena danas obuhvata ublažavanje simptoma artritisa, astme i bolesti creva, ali naučna potvrda za mnoge tvrdnje i dalje nedostaje.
Boje ne samo da oblikuju prostor, već utiču i na energiju u domu. Postoji jedna boja koju dizajneri enterijera savetuju da izbegavate u kuhinji, jer može blokirati protok sreće i pozitivnih vibracija.
Velike oči često se povezuju sa privlačnim osobinama poput ljubaznosti i topline. I dok se neki rađaju s takozvanim "Bambijevim" očima, uz nekoliko jednostavnih trikova šminkanja, svako može postići efekat krupnijih i otvorenijih očiju. Saznajte kako!
Postoji nekoliko prirodnih načina za snižavanje telesne temperature, koje su naše bake rado koristile kod kuće. Jedan od manje poznatih, ali efikasnih, metoda je korišćenje krompira.
Prema novom istraživanju, razlika u godinama između partnera može značajno da utiče na trajanje veze. Što je veća razlika u godinama, to je veća verovatnoća da će doći do raskida veze.
Dea Đurđević je na svom Instagramu podelila sliku iz Temišvara i tom prilikom je u opisu fotografije napisala rečenicu u kojoj mnogi mogu da se pronađu.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.