• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: novosti

01.11.2021

13:29

NE DAJTE DECI OVE LEKOVE! Mnogi ih koriste zbog visoke temperature, a posledice mogu biti kobne!

Pixabay

Live TV

NE DAJTE DECI OVE LEKOVE! Mnogi ih koriste zbog visoke temperature, a posledice mogu biti kobne!

Podeli vest

Ovi lekovi su naročito opasni za decu mlađu od 16 godina

Zbog visoke telesne temperature i bolova mnogi prvo posežu za tabletama sa acetilsalicilnom kiselinom. Lekari tvrde da to nije dobra odluka, i da su lekovi sa paracetamolom bezbedniji za ublažavanje ovih simptoma poput visoke telesne temperature i bolova.

O uticaju acetilsalicilne kiseline na zdravlje, lekari se spore već decenijama. Naime, prema savetima američkih doktora jedna tableta acetilsalicilne kiseline dnevno dobra je za očuvanje zdravlja srca i krvnih sudova. Evropski doktori ne prihvataju ovaj stav. Oni smatraju, koliko god acetilsalicilna kiselina prija zdravlju kardiovaskularnog sistema, ona povećava rizik od razvoja bolesti želuca, tačnije uzrokuje pojavu krvarenja, što može da bude fatalno.

Profesorka dr Sonja Vučković, direktorka Instituta za farmakologiju Medicinskog fakulteta u Beogradu, kaže da tablete sa acetilsalicilnom kiselinom nikako ne bi trebalo nekontrolisano uzimati:

- Njihova primena može da dovede do oštećenja sluzokože želuca, krvarenja usled narušavanja funkcije trombocita i poremećaja zgrušavanja krvi, napada bronhijalne astme, kao i do taloženja mokraćne kiseline i njenih soli u bubrezima i zglobovima osetljivih osoba.

Foto: Shutterstock

Acetilisalicilna kiselina je naročito opasna za decu mlađu od 16 godina

- Kod najmlađih koji boluju od virusne infekcije lek koji sadrži ovu supstancu može da uzrokuje tešku kliničku sliku koju nazivamo Rejev sindrom, kada nastupaju po život opasne komplikacije, najčešće na mozgu i jetri - kaže sagovornica Novosti.

Za pacijente koji boluju od ateroskleroze ili imaju značajno suženje nekog krvnog suda, imali su moždani ili srčani udar acetilsalicilna kiselina je, ipak, neizbežan deo terapije.

- Pacijentima obolelim od ateroskleroze ova kiselina je lek i mi im savetujemo da je uzimaju svakog dana u maloj dozi od 75 do 100 miligrama - kaže docent dr Marko Dragaš, vaskularni hirurg Kliničkog centra Srbije.

Ali, i minimalna doza acetilsalicilne kiseline kod pacijenata, koji osim ateroskleroze boluju i od gastritisa i čira na žalucu, može da stvori ozbiljne komplikacije. Kada ovaj lek mora da se pije, bez obzira na moguće neželjene efekte, potreban je oprez.

- Pacijentima koji imaju narušeno zdravlje digestivnog sistema savetujemo da pre jela popiju lek za zaštitu želuca, neki od medikamenata iz grupe inhibitora protonske pumpe. Tek kada pojedu obrok trebalo bi da popiju tabletu sa ovom kiselinom ili bilo koji drugi antitrombocitni lek - kaže dr Srđan Marković, gastroenterolog Kliničko-bolničkog centra "Zvezdara". 

Nove generacije

Acetilsalicilna kiselina se masovno koristi u prevenciji kardiovaskularnih bolesti od osamdesetih godina prošlog veka, kada su naučne studije potvrdile da njene niske doze deluju povoljno u sprečavanju razvoja bolesti srca i krvnih sudova.

Proizvođači su danas proizveli i tablete acetilsalicilne kiseline sa posebnim omotačem. Taj omotač ima ulogu zaštite od štetnih efekata leka, jer sprečava rastvaranje u želucu, već se lek izlučuje u crevima.

Pogledajte i kojih 9 stvari je kardiolog zabranio svojim bližnjima: 




Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Izbori 2024

Vesti

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set

Srbija