Kafane su, napisao je svojevremeno jedan Španac, neutralne teritorije za beskućnike duše, nepomično središte točka odakle čovek može da vidi sebe, da sebi bude i svedok i sudija, sam svoj ironični biograf između dve cigarete.
07.12.2021
10:00
Prema administrativnoj podeli pripada gradu Beogradu, a nalazi se na teritoriji gradske opštine Zemun. Prvi pisani trag o ostrvu datira iz 1699. godine kada je ono opisano kao veliko šumovito ostrvo, dok najstariji likovni prikaz dolazi iz 1514. godine koji je zabeležio mađarski kartograf Lazar Deak.
- Istorijat Verlikog ratnog ostrva je veoma bogat. Kartografski prikazi se pojavljuju već u 16. veku. Mađarski putopisac i kartograf Lazar Deakje ovo ostrvo prvi put na kartama prikazao kao mali peščani sprut. Pošto je tako pozicionirano, tako da se danas nalazi između Opština Zemun, Novi Beograd i Stari Beograd, bio je pogodan za razna ratna dejstva. U jednom trenutku Austrougarska i Turska nisu mogle da se dogovore, pa su 1741. godine ostrvo podelili na pola. Deo bliži Beogradu je pripao Turskoj, a drugi, severniji deo, pripao je Austrougarskoj – kaže Luka Tubić, inženjer šumarstva - JKP “Zelenilo Beograd”.
Ratno ostrvo je često menjalo i imena. Najstariji naziv bio mu je Dunavsko ostrvo, zatim Cigansko ostrvo, a tek krajem 18. veka na planovima se pojavljuje ada odvojena u tri dela, sa nazivom Ratno ostrvo. Posle Prvog svetskog rata, kada su ostrva izgubila vojni značaj, Malo ratno ostrvo je nazvano “Konjska ada", a Veliko ratno ostrvo se zvalo “Sirotinjsko ostrvo".
Prvi premer velikog ratnog ostrva je vršen posle Drugog svetskog rata i on se prostirao na 150 hektara. Kada je 2005. godine ratno ostrvo dodeljeno na upravljanje Javno Komunalnom Preduzeću “Zelenilo Beograd“, izvršeno je merenje i ostrvo je tada imalo 211 hektara.
- Najveća ekspanzija ostrva desila se kada se gradila hidrocentrala Đerdap, jer je tada tok Dunava usporen i onda je površina vodenog ogledala raširena. Ta količina peščanog taloga, koja se nanosila sa severa, usporila se i većom brzinom se taložila na ovom predelu oko ostrva – kaže inženjer šumarstva Luka Tubić.
Veliko ratno ostrvo ima i tri zone sa različitim režimima zaštite: zona zaštite prirode, zona rekreacije i zona turizma.
- Prva zona, gde je i najviši stepen zaštite, predstavlja sigurno 80 odsto Ratnog ostrva. Druga zona je zona rekreacije, gde se nalaze sojenice i putni pravac. Tu je malo liberalniji stepen zaštite u smislu da tu možemo da vršimo neke intervencije na krčenju invanzivnih vrsta i sadnjom nekih drugih autohtonih vrsta koje se unose na ostrvo. Treća zona je plaža Lido, čuveno kupalište gde je dozvoljeno čak i kampovanje – kaže Tubić.
Pored velikog broja ptica i riba, na ostrvu je rađeno naučno istraživanje i pronađena je vrsta patuljastog slepog miša koji je registrovan samo na ovom ostrvu.
- Ovde imamo i divlje svinje koje su u velikoj ekspanziji na ostrvu, zatim kune i vizonske pacove koji se nalaze u kanalu Galijaš. Ovi pacovi su veoma teritorijalne životinje i nije preporučljivo ići na njihovu teritoriju – kaže Luka Tubić.
Osim divljih svinja, kuna i vizonskih pacova, najveća atrakcija je ipak par orlova belorepana.
- Oni su kruna našeg Ratnog ostrva. Krasi ih zanimljiva karakteristika - kada se mužjak i ženka spoje oni ostaju do kraja života i kada dođu na jedan lokalitet, uvek se vraćaju u to isto gnezdo – objašnjava Tubić.
Na ostrvu je jasno propisana sadnja, pa su stručnjaci iz "Zelenila Beograd" u obavezi da unesu određeni broj biljaka.
- Prošle godine je prvi put uneta divlja trešnja. U planu je da se unese i divlja kruška. Crna i bela topola, kao i hrast lužnjak su neke vrste koje se inače nalaze na ostrvu – kaže Tubić.
Oni koji nikada nisu kročili na Veliko ratno ostrvo ne znaju šta propuštaju. Sačekajte lepše vreme i zavirite u prirodnu oazu i srce ekološkog turizma Beograda.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
PRKI
pre 2 godine
Sta je kukate divlje svinje a seljaci kada kukaju jer već 5 godina divlje svinje na podruciju Rušnja, Sremcice , Meljaka , Vranića, Barajeva ,Ripnja.. na površinama zasejanim kukuruzom unistavajau , daj bože da nisu uništili polovinu posejanog al tu je. Niko ne ograničava njihov broj i samo lovci imaju koristi jedna divlja svinja jednom lovcu nit je hranio niti pojio ubojnica gotova,.kada prijaviš štetu prave se blesavi i pitaju jel oni da čuvaju njivu , ne da čuvaju njivu nego oni su vlasnici divljih svinja da čuvaju svoju stoku. U gradu nemogu naneti neku štetu možda vole žvake ili pivo?
Kafane su, napisao je svojevremeno jedan Španac, neutralne teritorije za beskućnike duše, nepomično središte točka odakle čovek može da vidi sebe, da sebi bude i svedok i sudija, sam svoj ironični biograf između dve cigarete.
Ukrajinska vlada može pasti u bilo kojem trenutku, a Kijev bi mogao da se preda čak i na prvi „nalet vetra“, izjavio je u intervjuu za RIA Novosti Džon Šipton, australijski aktivista i otac osnivača Vikiliksa, Džulijana Asanža.
Dok Srbija plače zbog tragedije koja se desila juče u Novom Sadu kada je pogunulo 14 lica nakon što stara nadstrešnica srušila na ljude, opozicija zloupotrebljava kako ovu, tako i tragediju u Ribnikaru kako bi branila potpredsednika SPS-a Branka Ružiča.
Arhitekta Slobodan Maldini, govoreći o jučerašnjoj tragediji u Novom Sadu, kada je poginulo 14 osoba nakon što je pao deo stare nadstrešnice, objasnio je da je problem sa tim delom nastao još prilikom izgradnje šezdesetih godina.
Mađarski predsednik Tamaš Šujok izrazio je danas saučešće porodicama nastradalih u nesreći na železničkoj stanici u Novom Sadu, u kojoj je poginulo najmanje 14 osoba.
Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture objavilo je da su je ministar saobraćaja i infrastrukture Grčke Hristos Stajkuras, ministar komunikacija i saobraćaja i transporta Bosne i Hercegovine Edin Forto i ministarka saobraćaja Crne Gore Maja Vukićević kao i ministar saobraćaja i veza Republike Srpske Nedeljko Čubrilović uputili izraze saučešća Vladi Republike Srbije i ministru građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goranu Vesiću povodom tragedije koja se dogodila u železničkoj stanici Novi Sad.
Predstavnici Vlade i Skupštine Republike Srbije uputili su danas najiskrenija saučešća povodom teške nesreće u Novom Sadu, u kojoj je stradalo 14 osoba kada se obrušila nadstrešnica na staroj zgradi Železničke stanice.
Jutro nakon stravične tragedije, u kojoj je stradalo 14 osoba usled obrušavanja stare nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, ispred mesta nesreće je samo muk i tišina.
Načelnik Sektora za vanredne situacije MUP Srbije, Luka Čaušić, govorio je za našu televiziju o stravičnoj nesreći u Novom Sadu. Prema najnovijim informacijama, stradalo je 14 ljudi.
Ministar unutrašnjih poslova, Ivica Dačić, oglasio se o tome da je završena akcija spasavanja u Novom Sadu, ali i da je bilans nesreće 14 poginulih i troje povređenih.
U Novom sadu osvanulo je tužno jutro. Nakon stravične tragedije koja je se juče dogodila na Železničkoj stanici u Novom Sadu, građani su se masovno okupili kako bi odali počast i oprostili se od stradalih u nesreći.
Danas u periodu od 11 do 16 časova u Atletskoj dvorani u Beogradu organizuje se akcija dobrovoljnog davanja krvi, kako bi se pružila pomoć povređenima u teškoj nesreći na novosadskoj Železničkoj stanici.
Danas je Dan žalosti u Srbiji zbog stradanja najmanje 14 osoba usled obrušavanja dela stare nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu. Od danas počinje i trodnevna žalost u Novom Sadu.
Posle nesreće izazvane obrušavanjem nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, novih žrtava nema, a troje povređenih je u teškom opštem stanju, potvrđeno je u Univerzitetskom kliničkom centru Vojvodine (UKCV).
U reprizi prošlogodišnjeg četvrtfinala NBA lige, Minesota Timbervulvsi su na svom terenu savladali Denver Nagetse sa 119:114,. Nikola Jokić je ponovo briljirao, a u završnici meča izveo je potez koji je nasmejao veliki deo publike, ali i još jednom potvrdio o kakvom geniju se radi.
Najlošiju utakmicu od početka sezone odigrali su košarkaši Partizana u Istanbulu gde su ubedljivo poraženi od Fenerbahčea. Većina navijača je besno, naročito zbog samog pristupa utakmici, a među njima je i Ratko Varda, bivši košarkaš crno-belih.
U reprizi prošlogodišnjeg četvrtfinala NBA lige, košarkaši Minesote savladali su Denver Nagetse (119:116) na domaćem terenu u vrlo neizvesnom i uzdbudljivom meču. Utakmicu je i ovog puta obeležio sjajni Nikola Jokić i pored toga što ga je čuvao jedan od najboljih defanzivaca lige, Rudi Gober. Francuz je poznat po prvljavim potezima, a jedan je izveo u noći iza nas i umalo povredio srpskog centra.
Srbija je zavijena u crno posle tragedije koja se dogodila u Novom Sadu kada se na staroj železničkoj stanici u Novom Sadu srušila nadstrešnica i prema poslednjim informacijama ubila 14 ljudi.
Košarkaš Fenerbahčea, Tarik Biberović (23) bio je jedan od najzaslužnijih za pobedu svog tima protiv Partizana 89:72 u petak veče, ali uprkos tome ima samo reči hvale za srpskog viceprvaka.
Drugi krug predsedničkih izbora u Moldaviji održava se 3. novembra, te će građani imati priliku da odluče da li im više odgovara politička ideologija aktuelne predsednice Majde Sandu ili bivšeg generalnog tužioca Aleksandra Stojanoglua, za koga neretko ističu da je proruski orijentisan.
Izbori u Ukrajini će biti održani tek po završetku oružanog sukoba, budući da su svi resursi Kijeva trenutno usmereni na rat, rekao je Andrij Jermak, šef kabineta predsednika Ukrajine.
Okrug Iri u Pensilvaniji biće u centru pažnje u utorak, na dan predsedničkih izbora u SAD, jer je prilikom prethodnih četiri glasanja za predsednika upravo taj okrug odigrao ključnu ulogu u izboru pobednika, ističe Glas Amerike.
Guverner države Vašington Džej Insli izjavio je da stavlja pripadnike Nacionalne garde u pripravnosti nakon što su se pojavili izveštaji i zabrinutost o mogućim aktima nasilja u vezi sa izborima 2024. godine, navodi Rojters.
Sjedinjene Američke Države pripremile su tajne dodatke takozvanom „planu pobede“ koji je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski predstavio ukrajinskom parlamentu, rekao je bivši premijer Ukrajine, Nikolaj Azarov.
Druga sezona serije "Igra lignji" ("Squid Game") stiže na Netfliks 26. decembra. Pored Lija i Vi, Li Biung-hun se takođe vraća kao misteriozni Front Man koji upravlja igrom.
Pita Vilson napravila je pravi bum kada se 1997. godine predstavila televizijskoj publici kao Nikita u istoimenoj seriji. Ulogom akcione junakinje osvojila je svet, a bila je veoma popularna i u Srbiji.
Dženifer Lopez je u centru skandala oko njene nekadašnje veze sa reperom Šonom Kombsom poznatijem kao Pi Didi, optuženim između ostalog za seksualno nasilje, lanac prostitucije i reketiranje.
Mnogo je klasičnih modnih komada čija popularnost ne bledi, poput dobro skrojene male crne haljine, farmerki ili elegantnih pantalona. Takve komade, budući da nisu podložni trendovima, možete godinama da nosite, pa je dobro uložiti u njih nešto više novca jer su najbolja modna investicija.
Pevač i njegova supruga već neko vreme uređuju novi dom na Avali u koji planiraju da se presele kako više ne bi živeli u centru grada u kojem nemaju privatnost.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.