• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: J.R- V.V. - K. K

23.08.2022

09:30

ONI NE BIRAJU VREMENSKE USLOVE NI MESTO, SVAKI POZIV JE ZA NJIH IZAZOV! Oni su pripadnici Ronilačke jedinice Žandarmerije MUP!

Live TV

ONI NE BIRAJU VREMENSKE USLOVE NI MESTO, SVAKI POZIV JE ZA NJIH IZAZOV! Oni su pripadnici Ronilačke jedinice Žandarmerije MUP!

Podeli vest

Od početka godine utopilo se oko 35 osoba - najteže je na dnu reke ili jezera naći telo. Ovaj zadatak obavljaju pripadnici Ronilačke jedinice Žandarmerije u Ministarstvu unutrašnjih poslova Srbije

Sa opremom teškom 40 kilograma, maskom i perajima ulaze u reke, jezera, kanale i pretražuju dno, tragajući za utopljenicima ili predmetima kojima je izvršeno neko krivično delo. 

- Najteži deo našeg posla je kad se angažujemo na pronalasku tela nestalih lica, odnosno na pronalasku utopljenika. To je najveći stres koji jedan ronilac može da doživi - rekao je komandir Ronilačke jedinice Žandarmerije Igor Grcić.

Foto: Insider

 

Sigurnost ronioca je na prvom mestu, a najveći bezbednosni sistem predstavlja životno uže kojim je povezan asistent i ronilac. 

- Asistent određuje gde će ronilac da se kreće jer on pod vodom ne vidi ništa i kreće se tamo gde ga usmerava asistent. Pomoću životnog užeta na koje je nakačen ronilac i pomoću komunikacione stanice ostvarujemo kontakt i potpuno normalno razgovaramo. Značajno je jer ronilac može da kaže ono šta doživljava dole, koje su mu potrebe, da li postoji problem i da preciznije objasni kakav je problem - objasnio je vođa ronilačkog tima Ljubomir Ćirić i otkrio zašto ronioci nikada ne rone noću: 

- Mi ronimo isključivo na zadacima gde vršimo pretragu. Ronimo sa aparatima otvorenog kruga disanja, odnosno mehuri koje ronilac ispušta kada izdiše vazduh se pojavljuju na površini. I to je jedan od pokazatelja kako asistent može da zna gde mu se nalazi čovek. Noću bi to bilo teže, posebno kada je tekuća voda u pitanju i procedura je takva da se noću ne roni - kaže Ćirić.

Foto: Insider

 

Međutim, ronici, koliko god to bilo teško rone i noću u slučaju kada treba da se spasi ljudski život. Traže i tela, ali kada su u pitanju deca i kada je nastupio događaj kojim je došlo do uznemirenja javnosti, a postoje bezbedni uslovi za ronioca.

Ronioci nekada moraju sate da provedu pod vodom i istraže svaki centimetar dna. Kako to izgleda iz njihovog ugla, koliko je za ronioce bitno životno uže i kako komuniciraju sa asistentom, oktkriva Vladimir Sudar. 

Foto: Insider

Igor Grcić

- Razlika između nas i ronilaca rekreativaca je ta što oni mogu da rone kad oni hoće i kada su spremni za to, oni biraju lokaciju, vremenske uslove, dok u našem slučaju nije tako. Mi ne možemo da biramo dan kada hoćemo da ronimo, ne biramo ni vremenske uslove, već ronimo i kada je hladno i kada pada kiša i sneg. Gde god da je potrebno da se roni, mi ulazimo u vodu i spremni smo za izazove. Pošto imamo životno uže vezano za sebe mi možemo da se orjentišemo gde je asistent koji nas drži za to uže i određenim signalima znamo kako bi trebalo da se krećemo. Kada sam u nekom problemu ja asistentu dajem signal da me povuče ili da siđe rezervni ronilac i na taj način se osećam bezbedno - ispričao je ronilac Vladimir Sudar.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

Ministar Stefanović na obuci rečnih diverzanata bataljona „Grifoni“
Politika

Ministar Stefanović na obuci rečnih diverzanata bataljona „Grifoni“

Ministar odbrane Nebojša Stefanović obišao je danas pripadnike 82. čete rečnih diverzanata Bataljona „Grifoni“ 72. brigade za specijalne operacije na ronilačkoj obuci u rejonu prevodnice Kajtasovo. On je istakao da su naši specijalci posvetili svoje živote svakodnevnoj obuci i da je njihova ljubav prema Srbiji ogromna i da je utoliko još zadovoljniji što imaju savremenu opremu, kao i najopremljenije armije sveta

09.08.2022

15:16

sledeća vest

Politika

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set