• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

22.03.2023

13:15

DA LI I VAŠA DECA HISTERIŠU NA JAVNOM MESTU? Ovako možete sprečiti izlive besa, nekontrolisan plač i vrištanje u samo nekoliko sekundi!

Pixabay

Live TV

DA LI I VAŠA DECA HISTERIŠU NA JAVNOM MESTU? Ovako možete sprečiti izlive besa, nekontrolisan plač i vrištanje u samo nekoliko sekundi!

Podeli vest

Tantrumi su najčešće zastupljeni u razvojnom periodu od treće do pete godine, a ovo ponašanje izuzetno je frustrirajuća situacija za roditelje.

 

U razgovoru sa psihološkinjom Jovanom Stojković saznali smo da su ovakve situacije izuzetno stresne za sve roditelje. Oni počinju da preispituju sebe i svoje odluke i smatraju da je ponašanje deteta njihova greška. Sumnjaju u sebe i pitaju se da li su dobri roditelji i umeju li ispravno postaviti granice. Tantrumi nisu nešto što ima veze sa vaspitanjem i javljaju se gotovo kod svakog deteta. Kreću sa prvim kenkanjem, plakanjem i razdražljivošću, a potom mogu da se ispolje u vidu vrištanja ili udaranja. Deca su tada sklona da ugrizu svoje roditelje, na šta oni postaju očajni. Prema rečima psihološkinje, tantrumi nisu vid poremećenog ponašanja, već razvojna faza koja je prolazna. 

Foto: Pixabay

 

- Na otvorenoj debati kojoj sam prisustvovala, jedno od najzastupljenijih pitanja bilo je šta roditelji da rade kada dete dobije tu vrstu napada. To se najčešće dešava u uslovima gde im je jako neprijatno: u prodavnici, tržnom centru, ili u parku i na ulici. U toj situaciji najvažnije je da oni ostanu mirni i staloženi, jer dete odlično prepoznaje facijalne ekspresije. U toj situaciji, najgore je da im popuste. Zabrane ne moraju biti rigidne, ali dete treba što pre izmestiti iz te situacije tako što će ga zagrliti i skrenuti mu pažnju na neku drugu aktivnost. Okidače, koji mogu biti frustrirajući za dete, treba vežbati u kućnim uslovima, dakle negde gde će moći da budu iskontrolisani - objasnila je psihološkinja.

- Često roditelji kažu da njihovo dete kod kuće nije takvo, verovatno iz razloga što im je neprijatno kada dođe do ove situacije. Međutim, kroz anamnezu vidimo da nije tako. Dete takve ispade ima i kod kuće, samo što roditelji tada reše problem na sasvim drugačiji način. Često automatski zadovolje detetovu potrebu, što zanči da korekcija ponašanja treba da krene iz kućnih uslova - objasnila je Jovana.

Foto: Pixabay

 

- Moramo obratiti pažnju koliko je dete razvijeno i na kom polju. Razvoj se ne odvija istovetno u svim pravcima. Neko dete je motorički spretnije, neko je bolji u socijalnim okolnostima, a ima dece koja su bolja verbalno. Često oni koji imaju dodatnih verbalnih poteškoća, češće ispoljavaju ovakve ispade jer ne mogu da iskažu na pravi način svoje potrebe i emocije - rekla je psihološkinja.

Foto: Pixabay

 

- Roditelji ovu fazu ne mogu da spreče. Kako se ona pojavila, tako će i proći. Uglavnom traje šest do devet meseci. Potpuno razumem roditelje jer oni već posle mesec dana budu iscrpljeni. Veoma je važno da pored svih poteškoća ostanu mirni, da ne ispoljavaju bes jer će dete tada početi da kopira njihovo ponašanje. Ako roditelji u toj situaciji popuste, tantrumi će za dete postati dodatni način kako da dobiju sve što žele. Bitan je tonalitet. Ako roditelj kaže: "ne", to je istinski: "ne" i u tom momentu trebalo bi obustaviti svaki razgovor - zaključuje Jovana Stojković.

 

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

komentari
Tas

pre 1 godinu

je bolje da se vec jednom resi pitanje tzv Klsova. Samo treba petlja i mudrost

sledeća vest

Politika

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set