Interesovanje malih maturanata za upis u srednje škole je ogromno, a termini otvorenih vrata su popunjeni zbog navale roditelja koji se raspituju o uslovima za upis i u stručne škole.
Najpopularniji smerovi ove godine su eletrotehnički, smerovi na Vazduhoplovnoj akademiji, medicinski, za ugostitelje, ekonomiste i pravne profile, saopštio je Forum srednjih stručnih škola.
Osmaci nakon polaganja završnog ispita od 17. do 19. juna popunjavaju listu želja za upis u srednju školu, a većina njih se uveliko raspituje o smerovima i potrebnim bodovima.
Prema podacima Foruma smer elektrotehničar informacionih tehnologija u beogradskoj Elektrotehničkoj školi "Nikola Tesla", prošle godine upisivali su samo odlikaši, a poslednji upisan imao je 93,07 bodova.
Drugi smer iz ove škole popularan među maturantima je i administrator računarskih mreža gde je poslednji upisani đak minule godine imao 89,35 poena.
Izuzetno interesovanje kod malih maturanata izazvala je i Vazduhoplovna akademija. Za smer tehničara vazdušnog saobraćaja prošle godine je trebalo sakupiti minimum 93,31 poena.
Veliko interesovanje za ovu školu i ovaj smer uopšte ne čudi jer važi pravilo da je nakon završene Vazduhoplovne akademije posao sa dobrim uslovima rada i platom zagarantovan - navodi se u saopštenju.
Širom Srbije vlada interesovanje i za medicinske škole. Za pedijatrijsku sestru u Medicinsku školu u prestonici potrebno je 82,8 poena, za medicinsku sestru tehničara 88,95, dok je u Novom Pazaru u Novom Sadu potrebno čak 90 bodova, a u Kragujevcu 88.
Ove godine ne manjka interesovanje ni za Farmaceutsko-fizioterapeutsku školu za koju je neophodno minimum 87,28 bodova. Tradicionalno su traženi i ugostiteljski, ekonomski i pravni profili za koje je u zavisnosti od škole potrebno od 58,64 do 72 boda.
Poznato je da osmaci rado upisuju i gimnazije, a u Beogradu je to prirodno-matematički smer u Trećoj beogradskoj gimnaziji za koji je potrebno čak 95,65 bodova, opšti smer u Desetoj beogradskoj za koji je neophodno 91,55 i drugi...
Prema podacima Infostuda poslodavcima je prošle godine bilo najteže da nađu radnike na pozicijama poput mehaničara, frizera, pekara, metalostrugara, stolara i vodointalatera.
Od naredne školske godine uvodi se još 10 novih obrazovnih profila po dualnom modelu obrazovanja. Tako će đaci uz učenje kroz rad sada moći da se školuju na 83 obrazovna profila.
Ministar finansija Siniša Mali odlučio je izaći u susret svim građanima koji imaju bilo kakva pitanja i nedoumice vezane za prijave za jednokratnu pomoć od 10.000 dinara namenjenu učenicima srednjih škola u Srbiji.
Policijski službenici PU Trebinje, danas su Republičkom javnom tužilaštvu predali maloletno lice iz Bileće koje se sumnjiči da je počinilo krivično delo terorizam u pokušaju.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Prema podacima Infostuda poslodavcima je prošle godine bilo najteže da nađu radnike na pozicijama poput mehaničara, frizera, pekara, metalostrugara, stolara i vodointalatera.
Blokader Ilija Sekicki, blizak saradnik sina Milomira Jaćimovića iz Novog Sada, danas je brutalno napao ekipu Informera ispred zatvora Klisa u Novom Sadu.
U Osnovnom sudu u Kragujevcu danas je održano skandalozno suđenje koje je pokazalo kako izgleda politička osveta u pravosuđu, gde je politizovani sudija Nenad Baković pokrenuo je lični sukob protiv glavnog urednika „Informera“ Dragana J. Vučićevića.
U Osnovnom sudu u Kragujevcu vodi se postupak povodom radnog statusa Suzane Rogan, profesorke blokaderke u srednjoj Trgovinsko-ugostiteljskoj školi "Toza Dragović" iz Kragujevca, potencijalnog kandidata na tzv studentskoj listi.
Mediji u Gruziji veliku pažnju posvetili su danas poseti predsednika Srbije Aleksandra Vučića toj zemlji i sastanku koji je imao sa gruzijskim predsednikom Mihailom Kavelašvilijem u palati Atoneli.
Putešestvijama političara Vladana Đokića na Svetu Goru, koje je u javnosti pokušao da proda kao bitan i zvaničan događaj, zapravo je klasičan pokušaj jeftine političke promocije tamo gde joj mesto nikako nije.
U operativnoj akciji "Pelikan" danas, 15. juna, na području Zvornika i Bijeljine pronađeno je i oduzeto više od dva kilograma kokaina, 982 kutija cigareta, tri pištolja, dva prigušivača te dva kilograma plastičnog eksploziva.
Treće osnovno javno tužilaštvo u Beogradu je podnelo optužni predlog protiv V.M. (52) zbog sumnje da je gradio bez građevinske dozvole, te predložilo da se kazni sa 1.000.000,00 dinara.
Na Ibarskoj magsitrali u mestu Bare, tokom popodnevih sati došlo je do teške saobraćajne nezgode kada su se sudarila dva vozila "volkswagen touran" i "škoda fabia" novopazarskih oznaka.
Motociklista T.N, koji je u petak teško povređen u saobraćajnoj nezgodi na raskrsnici Ulice 12. srpske brigade i Omladinske ulice u Novom Pazaru, prebačen je na dalje lečenje u Institut za ortopedsko-hirurške bolesti „Banjica“ u Beogradu.
Predsednik SAD Donald Tramp doputovao je u Ženevu u Švajcarskoj kako bi prisustvovao predstojećem samitu Grupe 7 (G7), koji se održava u francuskom gradu Evijanu, smeštenom odmah preko puta granice.
Požar na naftnoj bazi u ruskom Ribinsku, u Jaroslavskoj oblasti, nije ugašen ni ujutru 15. juna, dan nakon ukrajinskog napada dronovima na kombinat „Temp“ Rosrezerva, strateški objekat u kojem se čuvaju zalihe goriva.
Poljski predsednik Karol Navrocki dao je Vladimiru Zelenskom još nekoliko dana da se odrekne veličanja ukrajinskih nacionalističkih milicija koje su tokom Drugog svetskog rata masakrirale Poljake, saopštili su zvaničnici u Varšavi.
Ksenija Repić, najstarija unuka poznate glumice Ljiljane Stjepanović, krenula je njenim stopama i već kao dete osvojila publiku ulogama u domaćim serijama.
Italijanska pevačica i jedna od najvećih seks-bombi osamdesetih godina, Sabrina Salerno (58), ponovo je rešila da zapali društvene mreže i dokaže da joj godine ne mogu ništa.
Ova domaća gibanica pravi se od jednostavnih sastojaka koje većina domaćinstava već ima pri ruci, a rezultat je mekano i sočno jelo sa neodoljivom zapečenom koricom.
Naslage leda u zamrzivaču predstavljaju čest problem u domaćinstvima jer zauzimaju prostor, otežavaju rad uređaja i mogu povećati potrošnju električne energije. Ipak, uz pomoć biljnih ulja taj proces možete usporiti.
Ako vam internet u pojedinim delovima stana ili kuće radi sporo zbog slabijeg Wi-Fi signala, postoji jednostavno rešenje koje možete isprobati bez dodatnih troškova.
Keto hleb koji uspeva čak i početnicima i ne traži ni brašno, ni žitarice, ni komplikovane sastojke. Savršen je za sve koji žele lagan doručak ili užinu koja drži sitost satima, bez osećaja težine.
Obilan i masan večernji obrok često može izazvati gorušicu i vraćanje kiseline tokom noći. Umesto da odmah posegnete za različitim preparatima, nekoliko jednostavnih navika može pomoći da tegobe budu znatno blaže.
Brat pevačice Nadice Aedmov koji se takmiči u "Zvezdama Granda" Bubi Ademov priznao je da je u vezi sa bivšom učesnicom ovog takmičenja Milicom Živković.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.