5 namirnica koje obaraju visok pritisak! Pune su vitamina - čuvaju srce i snižavaju holesterol
Ukoliko imate visok krvni pritisak preporučuje se da jedete ovih 5 namirnica.
11.04.2025
20:20
Shutterstock
Zdravlje
Svi nutricionisti će se složiti s tvrdnjom da je šargarepa veoma zdrava. Bogata je vitaminima A, C, K i B8, kao i folatom, kalijumom, gvožđem, bakrom i manganom. Međutim, većina blagotvornih svojstava šargarepe potiče od njenog bogatstva beta karotenom i vlaknima.
Sveža šargarepa se može naći tokom cele godine, nije skupa, a možete je jesti u sirovom stanju ili kao dodatak jelima, piše WebMD.
Evo na koje sve načine će jedna šargarepa dnevno uticati na vaše zdravlje.
Najvažniji uticaj koju šargarepa ima na naše zdravlje je to što pozitivno utiče na vid. Ovo povrće obiluje vitaminom A, koji ima direktan uticaj na naš vid. Pored toga, beta karoten u šargarepi štiti od makularne degenarcije, glaukoma i katarakte.
Još jedna veoma važna zdravstvena blagodet šargarepe je preventiva kancera. Za to su zaslužne antioksidativne moći karotenoida koje sprečavaju razvoj slobodnih radikala u telu. Pored toga, šargarepe jačaju imunitet i otpornost na mnoge bolesti. Ovo povrće sadrži i poliacetilene i druge komponente koji usporavaju razvoj kancera.
Redovno konzumiranje šargarepa smanjuje rizik od raka pluća, debelog creva i prostate.
Šargarepe se naročito preporučuju osobama koje imaju povišen krvni pritisak i pate od srčanih oboljenja. One sadrže beta-karoten, alfa-karoten i lutein, koji su antioksidansi koji regulišu nivo holesterola i smanjuju rizik od srčanih oboljenja.
Foto: Shutterstock
Šargarepe su odlične za oralno zdravlje. Dok grickate ovo hrskavo povrće, skidate ostatke hrane sa zuba i negujete desni. Pored toga, šargarepa podstiče lučenje pljuvačke koja vraća nivo kiselosti u ravnotežu i sprečava pojavu karijesa. Ovo povrće je takođe bogato vitaminom C koji deluje pozitivno na zdravlje zuba i desni.
Ovo ukusno povrće može da zaštiti vašu jetru od toksina. Visok nivo vitamina A u šargarepi igra važnu ulogu u izbacivanju otrova iz organizma. Pored toga, šargarepea smanjuje masne naslage u jetri, dok vlakna pomaže u čišćenju jetre. Redovnim konzumiranjem hrskavog narandžastog povrća smanjuje se rizik od hepatitisa, ciroze i holestaze.
S obzirom da obiluje vitaminom A i drugim antioksidansima, šargarepe su veoma dobre za zdravlje i izgled kože. Ovo povrće štiti kožu od štetnog dejstva od štetnog dejstva sunčevih zraka i obnavlja oštećeno tkivo. Zato u toku leta možete piti sok od šargarepe, a on će delovati kao prirodna zaštita vaše kože.
Pored toga, šargarepa pruža lep ten, sprečava pojavu akni i ujednačava ten.
Možete i sami napraviti masku od šargarepe za zdravu i blistavu kožu lica. Jednostavno pomešajte dve kašike rendane šargarepe s malo meda i nanesite na lice i vrat. Sačekajte da se osuši, a zatim isperite.
Hrskavo povrće sadrži veliku količinu dijetalnih vlakana koja pozitivno utiču na rad organa za varenje. Redovnim konzumiranjem šargarepe sprečićete nadutost, zatvor i gorušicu.
Foto: Shuterstock
sudeći prema rezultatima studije koju su sproveli naučnici s univerziteta Harvard, osobe koje redovno jedu šargarepu imaju za čak 68 odsto manji rizik od moždanog udara.
Šargarepe jesu bogate šećerom, ali su ipak zdrav izbor za osobe koje boluju od dijabetesa. Prirodni šećer u šargarepi se lako prerađuje. Karotenoidi koji se nalaze u ovom povrću pomažu u regulisanju nivoa šećera u krvi.
Ako želite za zadržite mladalački izgled, jedite bar jednu šargarepu na dan. Ovo povrće je pozno po svojim antiejdžing moćima. Naime, bogatstvo beta-karotenom štiti ćelije u organizmu od oštećenja. Takođe, s obzirom da us bogate vitaminom C, šargarepe podstiču razvoj kolagena koji koži pruža elastičnost i sprečava pojavu bora.
Blokaderski profesor Čedomir Čupić potpuno je ogolio blokadere i priznao ono što je narodu odavno jasno - da iza svega stoje jeftine političke manipulacije, kalkulanti i preletači koji gledaju samo sopstveni interes.
06.07.2026
07:43
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastaće se danas u Beogradu sa potpredsednikom Saveta ministara u Vladi Republike Italije i ministrom infrastrukture i saobraćaja Mateom Salvinijem.
06.07.2026
07:30
Blokaderski zgubidani, suočeni sa padom podrške u narodu, iz dana u dan sve više gube tlo pod nogama.
05.07.2026
23:48
Blokaderi ne mogu da se sastave nakon skupa koji je nedavno održan u Kraljevu, a koji im je pokazao da je građanima dosta terora i nasilja.
05.07.2026
22:05
Potpredsednik Vlade Italije i ministar infrastrukture i transporta, Mateo Salvini, stiže sutra u dvodnevnu zvaničnu posetu Beogradu! Reč je o jednom od najuticajnijih, najžešćih i najharizmatičnijih političara Evrope, čoveku koji godinama vodi beskompromisnu borbu za suverenitet svoje zemlje, tradiciju i bezbednost građana.
06.07.2026
08:00
Večeras samo na Informer TV.
04.07.2026
08:30
U prethodnoj epizodi emisije "Na merama" otkrili smo vam čime se sada bavi novinarka blokaderka Ana Mihajlovski, iza čega se skriva njen kolega blokader Slobodan Georgiev, kako se opušta “blokader junior” Aleksej Bjelogrlić, koji su izvori prihoda još jednog blokadera, glumca Nikole Đurička, gde se kreće i šta vozi najbolji prijatelj rektora politikanta Vladana Đokića, Nebojša Bojović.
03.07.2026
12:25
Gosti Info jutra govorili su o progonu Srba od strane vlasti u Crnoj Gori.
03.07.2026
11:59
Bratislav Dikić, bivši komadant Žandarmerije gostujući u Info jutru govorio je o policijskom i vojnom pozivu i zakletvi koju je dao Republici Srbiji.
01.07.2026
11:35
Tokom izvođenja radova na redovnom održavanju u Mis Irbijevoj ulici (Zvezdara), na delu od Marčanske do Ulice Vojislava Ilića, od danas do 17. jula doći će do promena u radu linija javnog prevoza.
06.07.2026
07:20
Porodica iz Srbije izazvala je bes korisnika društvenih mreža, kada su tokom letovanja u Albaniji, kupili kapu "keče" sa simbolom šiptarskog crnog orla.
05.07.2026
21:14
Zvanični srednji kurs dinara za evro danas iznosi 117,3628 dinara.
06.07.2026
07:00
Bojan se bavio najstarijim zanatom u Beogradu pune tri godine. Za to vreme, udovoljavao je babama, devojkama i poznatim damama za sitne pare.
05.07.2026
22:00
Postoji mogućnost da "Folksvagen" uskoro bude u vlasništvu kineskog proizvođača automobila "Byd", rekao je predsednik Kilskog instituta za svetsku ekonomiju (IfW) Moric Šularik.
05.07.2026
21:00
Kada monstrumi u naletu bolesne ljubomore, posesivnosti ili želje za kontrolom zverski likvidiraju osobu koju su navodno voleli, prva karta na koju igraju u sudnici jeste neuračunljivost. Međutim, forenzička psihijatrija poseduje filtere koje nijedan glumac pred sudijama ne može da prevari.
05.07.2026
21:00
D. Š. (55) iz Razgojnskog Čifluka zadobio je večeras višestruke povrede opasne po život, kada je motorom udario u banderu, potvrđeno je u policiji i Opštoj bolnici Leskovac.
05.07.2026
23:31
Mirza Hadžimešić uhapšen je zbog pokušaja ubistva u Starom Gradu u Sarajevu.
05.07.2026
22:26
Juče, u večernjim satima, došlo je do nesreće u Hrvatskom zagorju u kojoj je povređen vozač traktora.
06.07.2026
06:30
Pre četiri dana, 1. jula, oko dva sata iza ponoći, muškarac Lj. G. (47) napadnut je nožem u porodičnom domu svoje ćerke na Zvezdari u Beogradu, u Bulevaru kralja Aleksandra, a njegova trudna ćerka K. G. bila je svedok brutalnog nasilja.
05.07.2026
20:00
Razbijene grupe Oružanih snaga Ukrajine (OSU) povlače se severozapadno od Konstantinovke u DNR pod pritiskom jedinica Oružanih snaga Rusije.
06.07.2026
07:40
Etna, jedan od najaktivnijih vulkana u Evropi, ponovo je snažno izbacivala pepeo, zbog čega je privremeno obustavljen dolazni avio-saobraćaj na međunarodnom aerodromu „Katanija Vinčenco Belini“ na Siciliji.
06.07.2026
07:10
Krim je tokom noći bio pod novim talasom udara, a prema lokalnim izvorima i satelitskim podacima, pogođeni su lučka zona u Kerču, energetski objekti kod Simferopolja i područje aerodroma Gvardejsko.
06.07.2026
06:40
Ukrajina svake godine gubi oko 800.000 ljudi, upozorio je ukrajinski ekonomista i finansijski analitičar Aleksej Kušč, navodeći da se demografski pad već direktno preliva na ekonomiju, kupovnu moć građana i razvoj biznisa.
06.07.2026
05:29
Silvester Stalone, Džeki Čen i Arnold Švarceneger samo su neki od glumaca koji imaju više od 70 godina, a i dalje snimaju akcione filmove.
03.07.2026
15:10
Jedan od glavnih likova serije "Tajne malog grada" je ruski glumac Maksim Bitjukov, koji tumači lik policijskog načelnika i iskusnog istražitelja Porfirija Petroviča Parfjonova.
03.07.2026
14:44
Pevačicu Neli Furtado (47) uhvatila je kamera na Svetskom prvenstvu u fudbalu kde se jasno vidi da se bori sa viškom kilograma.
03.07.2026
13:38
U velikom životnom intervjuu koji je dao za Informer, Ljubivoje Ršumović je otkrio gde želi da bude sahranjen.
03.07.2026
13:17
Upoznajte Tima, holandskog glumca koji je svoju rodnu zemlju i London zamenio srpskim selom.
03.07.2026
11:59
Rijaliti učesnica Jovana Cvijanović izbačena je iz "Elite 9" samo dve nedelje pred superfinale.
06.07.2026
07:37
Influenserka Tamara Kalinić izgovorila je sudbonosno "da" +dugogodišnjem partneru Filipu Testi na romantičnoj obali jezera Komo.
05.07.2026
23:34
Bivša učesnica rijalitija "Elita" Slađana Lazić, poznatija kao Poršelina, oštro je komentarisala Anitu Stanojlović povodom aktuelne afere "Bajadera".
05.07.2026
23:15
Pobednica "Zadruge 1" Kristina Kija Kockar ponovo je javno prozvala pevačicu Anabela Atijas, podelivši snimak sa njenog nastupa na kojem se vidi mali broj posetilaca.
05.07.2026
22:41
Una Čolić, starija ćerka pevača Zdravka Čolića, poznata je po tome što često deli detalje iz života sa pratiocima na društvenim mrežama, a tako je bilo i ovog puta.
05.07.2026
22:07
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.