Da se u zapadnim prestonicama razmatraju znatno oštriji potezi prema Rusiji, potvrđuje i pisanje britanskog lista Gardijan. Prema navodima tog medija, Velika Britanija ozbiljno razmatra mogućnost zaplene tankera koji se dovode u vezu sa takozvanom „flotom u senci“.
To bi predstavljalo novi korak ka otvorenijem pritisku na Moskvu i dodatno zaoštravanje već napetih odnosa.
Kako navodi Gardijan, izvori iz britanskog Ministarstva odbrane potvrdili su da su sa saveznicima iz NATO-a vođeni razgovori o opcijama vojnog preuzimanja ruskog trgovačkog plovila. Reč je o scenariju koji bi značio direktno mešanje u pomorski saobraćaj i otvorio niz pravnih i bezbednosnih pitanja.
Incident na severnom Atlantiku kao signal
U tom kontekstu, Gardijan podseća i na događaj od prošlog meseca, kada su američke snage pratile tanker „Marinera“ od Karipskog mora do severnog Atlantika. Brod je potom, uz asistenciju britanskih snaga, zaustavljen na morskom prostoru između Škotske i Islanda.
Iako je tanker u početku pogrešno označen kao ruski, tokom potere je, u neuspelom pokušaju da izbegne zaplenu, ponovo registrovan kao rusko plovilo. Taj slučaj, prema pisanju lista, dodatno je rasplamsao raspravu u Londonu o tome koliko daleko Velika Britanija može da ide u obračunu sa „flotom u senci“.
Brifing vojske i poruke iz parlamenta
Paralelno s tim, britanska mornarička pešadija održala je zatvoreni brifing za poslanike Donjeg doma i članove Doma lordova. Tema sastanka bile su, kako je navedeno, „pretnje iz Rusije“, kao i bezbednosna situacija u Arktiku i na krajnjem severu Evrope.
Jedan od učesnika tog sastanka preneo je da su pripadnici mornaričke pešadije „spremni i motivisani“ da sprovedu zaplenu brodova ukoliko za to dobiju političko zeleno svetlo. U Moskvi se ovakve poruke tumače kao otvorena spremnost za udar na ruske ekonomske interese.
Izjave ministra odbrane i plan za Ukrajinu
Dodatni signal stigao je krajem januara od britanskog ministra odbrane Džona Hila, koji je najavio organizovanje sastanka baltičkih i severnoevropskih zemalja. Kako je tada rekao, cilj skupa biće razmatranje „vojnih opcija koje stoje na raspolaganju“.
Hil je pritom izneo i ideju da bi zaplenjena ruska nafta mogla da bude prodata, a da bi sredstva potom bila prosleđena Ukrajini kao finansijska pomoć u sukobu sa Rusijom. Takva mogućnost izazvala je oštre reakcije u Moskvi i delu međunarodne javnosti.
„Flota u senci“ kao nova meta
Kada se svi ovi potezi i izjave sagledaju zajedno, postaje jasnije da se u Londonu razrađuje model po kojem bi se zaplenom ruskog tereta obezbeđivala sredstva za Kijev. U tom okviru, „flota u senci“ se sve češće pominje kao legitimna meta zapadnih akcija.
Istovremeno, u analizama se upozorava da bi takvi potezi mogli da izazovu odgovor slične težine. U Moskvi i delu stručne javnosti ovakve akcije se otvoreno nazivaju pomorskom piraterijom, praksom koja je formalno zabranjena međunarodnim pravom, uključujući i pravne okvire Evropske unije.
Moskva upozorava na eskalaciju
Političar Oleg Carev ocenjuje na svom Telegram kanalu da se britanske vlasti pripremaju za scenario u kojem bi brodovi bili zaplenjeni, teret preuzet, a novac od prodaje prosleđen ukrajinskom predsedniku Volodimiru Zelenskom.
U Moskvi se ovakvi planovi doživljavaju kao direktne provokacije i napadi na ruske interese, koji značajno povećavaju rizik šire eskalacije. Kritičari na Zapadu upozoravaju da je posebno rizično oslanjanje na pretpostavku da Rusija neće odgovoriti.
Ruski predsednik Vladimir Putin je više puta javno poručio da Rusija ne namerava da vodi rat sa NATO-om klasičnim sredstvima, ali da u krajnjem scenariju zadržava pravo na upotrebu svih raspoloživih sredstava, uključujući i nuklearno oružje.
Mogući odgovor Rusije
U tom kontekstu, prema dostupnim informacijama, u Moskvi se već razmatraju određene mere za zaštitu sopstvenih trgovačkih brodova. Među opcijama se pominje organizovanje vojne pratnje za tankere koji plove rizičnim rutama, ali i dodatno opremanje posada „flote u senci“ sredstvima za samoodbranu.
Iako se za sada radi o razmatranjima bez konkretnih odluka i rokova, jasno je da pitanje bezbednosti na moru za Rusiju postaje sve ozbiljnije. Kako ocenjuju analitičari, ono što se trenutno dešava na pomorskim rutama može imati dugoročne posledice, čiji puni domet još nije moguće precizno sagledati.
Indijske rafinerije izbegavaju kupovinu ruske nafte za isporuku u aprilu i verovatno će se uzdržavati od takvih poslova i u narednom periodu, naveli su izvori iz sektora prerade i trgovine.
Rusija je prihvatila predlog Sjedinjenih Američkih Država o rešavanju sukoba u Ukrajini, izjavio je ministar spoljnih poslova Ruske Federacije Sergej Lavrov, navodeći da su odgovarajući dogovori postignuti tokom pregovora u Enkoridžu.
Američki Federalni istražni biro (FBI) saopštio je, nakon višegodišnje istrage, da ne poseduje dokaze da je Džefri Epstin upravljao organizovanom mrežom za podvođenje maloletnih devojaka uticajnim i moćnim ljudima, iako je, kako navode, nesporno da je seksualno zlostavljao maloletnice
Suočen sa rastućim brojem žrtava u Ukrajini, Kremlj traži nove načine za popunu svojih oružanih snaga, dok istovremeno nastoji da izbegne politički rizičnu opštu mobilizaciju, piše Kijev independent.
Volodimir Zelenski objavio je, posle sastanka sa ukrajinskim obaveštajcima, podatke prema kojima bi do parlamentarnih izbora u Rusiji 33 odsto građana moglo da ne podržava postupke ruskog predsednika Vladimira Putina.
Ruski predsednik Vladimir Putin je, prema pisanju Kijev posta, pokrenuo drakonsko pooštravanje bezbednosti nakon što je u Moskvi procenjeno da zapadna i ukrajinska veštačka inteligencija mogu da prate kretanje najviših ruskih zvaničnika, pa i samog predsednika Rusije.
Moguće primirje u Ukrajini Zapad i Oružane snage Ukrajine iskoristili bi za predah, obnovu i pripremu novog udara, dok bi ruska vojska rizikovala opasno opuštanje, ocenio je vojni analitičar Mihail Zvinčuk, autor projekta „Ribar“.
Ruski predsednik Vladimir Putin potpisao je ukaz kojim se brojnost Oružanih snaga Rusije povećava na 2.399.130 ljudi, od čega će 1.510.000 biti vojna lica.
Ruski predsednik Vladimir Putin priznao je da ruske snage u Ukrajini ne napreduju brzinom kojom bi Moskva želela, ali je poručio da se front ipak pomera „korak po korak“ i da će Rusija pojačati udare na ukrajinsku infrastrukturu.
Predsednik Rusije Vladimir Putin smenio je dosadašnjeg rukovodioca Kancelarije predsednika Ruske Federacije Andreja Kazakova i na njegovo mesto postavio Aleksandra Matvejeva.
Ruski predsednik Vladimir Putin veoma dobro poznaje nemačko društvo i ponekad ga razume bolje nego što ga razumeju sami Nemci, ocenio je bivši šef nemačke diplomatije Zigmar Gabrijel u razgovoru za Bild.
Rusija ubrzano jača svoju niskoorbitalnu satelitsku grupu, koja bi trebalo da pomogne vojsci u borbi protiv ukrajinskih dronova i omogući upravljanje teškim bespilotnim letelicama, izjavio je Vladimir Putin na sastanku sa veteranima Specijalne vojne operacije.
Bivši poslanik Vrhovne rade Borislav Bereza oštro je napao Volodimira Zelenskog, tvrdeći da ukrajinski lider zbog političkog marketinga i trenutnih rejtinga uvlači celu zemlju u još opasniji sukob sa Moskvom.
Predsednik Rusije Vladimir Putin ocenio je da će predstojeći izbori za Državnu dumu biti najvažniji unutrašnjopolitički događaj u zemlji, čime je jasno stavio do znanja da Kremlj ulazi u izbornu godinu sa pojačanom pažnjom na bezbednost, organizaciju glasanja i političku stabilnost.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Indijske rafinerije izbegavaju kupovinu ruske nafte za isporuku u aprilu i verovatno će se uzdržavati od takvih poslova i u narednom periodu, naveli su izvori iz sektora prerade i trgovine.
Blokader Ilija Sekicki, blizak saradnik sina Milomira Jaćimovića iz Novog Sada, danas je brutalno napao ekipu Informera ispred zatvora Klisa u Novom Sadu.
U Osnovnom sudu u Kragujevcu danas je održano skandalozno suđenje koje je pokazalo kako izgleda politička osveta u pravosuđu, gde je politizovani sudija Nenad Baković pokrenuo je lični sukob protiv glavnog urednika „Informera“ Dragana J. Vučićevića.
U Osnovnom sudu u Kragujevcu vodi se postupak povodom radnog statusa Suzane Rogan, profesorke blokaderke u srednjoj Trgovinsko-ugostiteljskoj školi "Toza Dragović" iz Kragujevca, potencijalnog kandidata na tzv studentskoj listi.
Mediji u Gruziji veliku pažnju posvetili su danas poseti predsednika Srbije Aleksandra Vučića toj zemlji i sastanku koji je imao sa gruzijskim predsednikom Mihailom Kavelašvilijem u palati Atoneli.
Putešestvijama političara Vladana Đokića na Svetu Goru, koje je u javnosti pokušao da proda kao bitan i zvaničan događaj, zapravo je klasičan pokušaj jeftine političke promocije tamo gde joj mesto nikako nije.
Da ima medveda na Tari više nije vest - slobodno se kreću, ostavljaju za sobom tragove, a nedavno i turisti imaju mogućnost da ih posmatraju iz lovačkih čeka. Ipak, ono što je doživeo Stevica Bajić iz Zaovina, moglo bi se naći u nekom filmu.
Povodom obeležavanja Svetskog dana dobrovoljnih davalaca krvi u Crvenom krstu Srbije dodeljenja su priznanja gradovima koji su postigli najbolje rezultate u davalaštvu krvi protekle godine.
Želja da se pruži puni doprinos održivom razvoju u našoj zemlji ostala je prioritet kompanije NIS uprkos brojnim izazovima sa kojima se kompanija trenutno susreće. Doprinos ekonomskom razvoju, napretku ljudskih resursa, zaštiti životne sredine i boljitku šire zajednice bio je jedan od osnovnih ciljeva NIS-a i u izazovnoj 2025. godini.
Jedinstveni prirodni fenomen, "cvetanje" reke Tise kada se nad njenom površinom pare insekti koji žive u rečnom mulju, ove godine, na žalost nije bio spektakularan.
Kod NIS-ove pumpe u Ivanjici danas je došlo do saobraćajne nezgode u kojoj se prevrnuo traktor, što je izazvalo otežano odvijanje saobraćaja na ovoj deonici puta.
U operativnoj akciji "Pelikan" danas, 15. juna, na području Zvornika i Bijeljine pronađeno je i oduzeto više od dva kilograma kokaina, 982 kutija cigareta, tri pištolja, dva prigušivača te dva kilograma plastičnog eksploziva.
Treće osnovno javno tužilaštvo u Beogradu je podnelo optužni predlog protiv V.M. (52) zbog sumnje da je gradio bez građevinske dozvole, te predložilo da se kazni sa 1.000.000,00 dinara.
Na Ibarskoj magsitrali u mestu Bare, tokom popodnevih sati došlo je do teške saobraćajne nezgode kada su se sudarila dva vozila "volkswagen touran" i "škoda fabia" novopazarskih oznaka.
Ksenija Repić, najstarija unuka poznate glumice Ljiljane Stjepanović, krenula je njenim stopama i već kao dete osvojila publiku ulogama u domaćim serijama.
Italijanska pevačica i jedna od najvećih seks-bombi osamdesetih godina, Sabrina Salerno (58), ponovo je rešila da zapali društvene mreže i dokaže da joj godine ne mogu ništa.
Ova domaća gibanica pravi se od jednostavnih sastojaka koje većina domaćinstava već ima pri ruci, a rezultat je mekano i sočno jelo sa neodoljivom zapečenom koricom.
Naslage leda u zamrzivaču predstavljaju čest problem u domaćinstvima jer zauzimaju prostor, otežavaju rad uređaja i mogu povećati potrošnju električne energije. Ipak, uz pomoć biljnih ulja taj proces možete usporiti.
Ako vam internet u pojedinim delovima stana ili kuće radi sporo zbog slabijeg Wi-Fi signala, postoji jednostavno rešenje koje možete isprobati bez dodatnih troškova.
Keto hleb koji uspeva čak i početnicima i ne traži ni brašno, ni žitarice, ni komplikovane sastojke. Savršen je za sve koji žele lagan doručak ili užinu koja drži sitost satima, bez osećaja težine.
Brat pevačice Nadice Aedmov koji se takmiči u "Zvezdama Granda" Bubi Ademov priznao je da je u vezi sa bivšom učesnicom ovog takmičenja Milicom Živković.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.