Zbog dobrih rezultata u anketama, nemačka desničarska populistička stranka AfD postaje zanimljiva za Kinu, pa ju je zvanično pozvala u goste, piše Dojče vele i dodaje da je tako delegacija AfD-a nedavno bila u Pekingu i Šangaju.
Kako se navodi, nemački desničarski populisti i državno-kapitalistička Komunistička partija u Kini nisu prirodni saveznici, međutim tročlana delegacija AfD-a ovog leta je posetila Kinu - na zvanični poziv.
Krajem juna, liderka poslaničke grupe AfD-a Alis Vajdel i njene kolege, poslanici Petr Bistron i Peter Felzer, boravili su skoro nedelju dana u Pekingu i Šangaju.
Felzer ne želi da kaže sa kim se tačno delegacija AfD-a sastala u Kini, međutim, prema izveštaju Nemačke uredničke mreže (RND), došlo je čak i do susreta sa zamenikom ministra spoljnih poslova.
Po povratku iz Kine, šefica poslaničke grupe Vajdel je saopštila da su kineski sagovornici veoma dobro bili upoznati sa radom AfD-a.
Sama Vajdel jako dobro poznaje Kinu: šest godina je tamo živela kao stipendstikinja DAAD, doktorirala na temu kineskog penzionog sistema, pre nego što je počela da radi za banku Goldman Sachs. Takođe, ona danas hvali preduzetnički duh Kineza.
Činjenica da se AfD jasno protivi kritičnijem kursu nemačke spoljne politike prema Kini, za Peking je sigurno jednako interesantna kao i veliki uspeh te stranke u anketama - trenutno bi 21 odsto anketiranih glasalo za desničarske populiste.
Foto: Reuters
Na primer, portparol poslaničke grupe AfD-a za spoljnu politiku Petr Bistron kritikovao je strategiju nemačke vlade prema Kini, koja je predstavljena sredinom jula. Opisao ju je kao "pokušaj da se pod plaštom strategije za nemačku spoljnu politiku, nametnu zelena ideologija i geopolitički interesi SAD".
Označavanje Kine kao rivala - pored partnera i konkurenta - prema Bistronu je "rezultat konfrontacionog kursa SAD-a prema Kini. Ta konfrontacija i podela nisu u interesu Nemačke kao izvozne zemlje".
Prema oceni politologa Volfganga Šredera iz Kasela, spoljnopolitički stavovi AfD-a su pokušaj da se po sadržaju izdvoji od ostalih stranaka. Geopolitički gledano, za AfD su tradicionalne veze Nemačke sa SAD - koje ta stranka vidi kao hegemona - postale zastarele.
"AfD smatra da je Vašington više deo problema nego deo rešenja za izazove sa kojima se suočava Nemačka. AfD smatra da su SAD imperijalni akter čiji se interesi ne mogu usaglasiti sa interesima Nemačke", rekao je Šreder.
Političari AfD-a su se u Kini distancirali od nemačke spoljne politike. Felzer kaže da su kineskim sagovornicima izrazili svoje neslaganje sa praksom "putovanja svuda po svetu i pokušajima nametanja svojih vrednosti drugima".
Za Šredera, takav stav nije iznenađenje: "Opštu kritiku ljudskih prava AfD političari nazivaju potpuno irelevantnom, potpuno nerealnom. Oni smatraju da svaka zemlja ima svoje probleme i da se u te stvari ne bi trebalo mešati".
Po povratku iz Kine, šefica poslaničke grupe Vajdel je najavila da želi da nastavi razgovore sa Pekingom. U tome će možda pomoći i činjenica da je AfD krajem jula izabrala Maksimilijana Kraha za glavnog kandidata AfD-a za evropske izbore 2024.
Poslanik Evropskog parlamenta iz Saksonije, koji se sam svrstava u desno krilo stranke, već je više puta privukao pažnju izuzetno prokineskim izjavama, zbog čega ga verovatno rado intervjuišu kineski mediji, poput "Global tajmsa".
Šreder zaključuje da se AfD u određenoj meri predstavlja kao autentična snaga koja u geopolitičkoj konstelaciji na prvo mesto stavlja nemačke interese i koja razume i prihvata kineski način vladanja, življenja i organizacije vlasti, jer dolazi iz kineskog razvoja.
Komandant združenih snaga ukrajinskih trupa Sergej Naev rekao je u intervjuu za "RBC-Ukrajina" da se ukrajinske trupe plaše nove ruske ofanzive na Kijev, pa zbog toga pokušavaju da „povećaju svoju borbenu gotovost“ u ovom pravcu.
Svrgnuti predsednik Nigera Mohamed Bazum mogao bi biti krivično gonjen zbog veleizdaje, saopštila je vojna hunta koja je krajem jula preuzela vlast u toj zemlji.
Danske vazduhoplovne snage presrele su dva ruska bombardera koja su uočena iznad te zemlje i letela su ka oblasti koju nadgleda Holandija kao članica NATO, saopšteno je danas iz Holandskih kraljevskih vazdušnih snaga.
Dvojica Rusa uhapšena su u Poljskoj zbog deljenja propagandnog materijala ruske paravojne formacije ''Vagner'' u poljskim gradovima, saopštio je danas ministar spoljnih poslova Poljske Marijuš Kaminski.
Nesposobnost Volodimira Zelenskog da pravilno upravlja zemljom tokom vojnog sukoba igra na ruku Rusiji, rekao je bivši američki obaveštajac Skot Riter na Jutjub kanalu Džordža Galoveja.
Poznati kritičar Kine, Kajl Bas, izjavio je za „CNBC“ da veruje da je kineski predsednik Si Đinping odlučan da invazijom na Tajvan „donese rat na Zapad“, verovatno pre kraja 2024. godine.
Rusija bi početkom naredne nedelje mogla zvanično da bude označena kao odgovorna za pokušaj napada dronom sa eksplozivom na aerodromu Lajpcig/Hale, posle čega Berlin sprema "opsežan" paket mera protiv Moskve.
Ruski napadi ozbiljno su oštetili infrastrukturu koju ukrajinski trgovinski lanci koriste za skladištenje i distribuciju robe širom zemlje, izjavio je zamenik ministra agrarne politike Ukrajine Taras Visocki.
U toku noći ruske snage izvršile su seriju napada na ključne logističke i industrijske objekte u glavnom gradu Ukrajine Kijevu i njegovoj okolini. Na meti su se našla skladišta kompanije "Nova Pošta" u Svjatopetrovskom, dok su požari i eksplozije zabeleženi i u Brovarima, Višnjevu, Sofijevskoj Borščagovki te u blizini nekadašnje fabrike "Boljševik".
Rusija ne sme da zameni cilj „pobede“ mnogo bezazlenijom formulacijom „završetak rata“, jer bi sporazum koji ne ukloni uzroke sukoba samo napravio pauzu pred njegov nastavak, upozorio je ruski filozof Aleksandar Dugin.
Ruski raketni udar na područje Borispolja dok se nemački ministar spoljnih poslova Johan Vadeful nalazio u Kijevu predstavlja „jasnu uvredu Nemačkoj“, ocenio je dopisnik nemačkog Velta Kristof Vaner.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov optužio je Veliku Britaniju da direktno učestvuje u ratu na strani Ukrajine i da svojim potezima dodatno otežava mogućnost postizanja mira.
Ukrajinske snage su tokom poslednja 24 časa izvele napade na više vojnih i logističkih objekata u kojima je stradao ruski avion Su-24M na aerodromu "Saki" na Krimu.
Odeska oblast bila je tokom noći 22. avgusta meta ruskog raketnog i dronskog napada. U napadu je oštećena železnička stanica u Razdelnoj, potvrdio je Aleksandar Pertsovski, predsednik uprave ukrajinske železničke kompanije "Ukrzaliznica", a pogođena je i lučka infrastruktura.
Rusija je tokom noći izvela novi raketni napad na Kijev, pri čemu su se širom ukrajinske prestonice čule snažne eksplozije, dok su lokalne vlasti prijavile požare na više lokacija u gradu.
Kijev je ponovo na meti raketnog napada. Lokalni kanali izveštavaju o seriji snažnih eksplozija, dok su ukrajinske vlasti prethodno upozorile na opasnost od balističkih projektila.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Komandant združenih snaga ukrajinskih trupa Sergej Naev rekao je u intervjuu za "RBC-Ukrajina" da se ukrajinske trupe plaše nove ruske ofanzive na Kijev, pa zbog toga pokušavaju da „povećaju svoju borbenu gotovost“ u ovom pravcu.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić reagovao je na sramno ćutanje Evrope na veličanje ustaštva, istakavši da se u jednom njenom delu nacizam ponovo normalizuje, dok se prema različitim državama primenjuju dvostruki aršini.
Na društvenoj mreži Iks osvanuo je nov snimak siledžije i blokadera Nikole Đorđioskog (33) iz Užica, koji je u sramnom napadu ogromnom kamenicom pogodio i teško povredio snimatelja Radio-televizije Srbije!
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić reagovao je na sramno ćutanje Evrope na veličanje ustaštva, istakavši da se u jednom njenom delu nacizam ponovo normalizuje, dok se prema različitim državama primenjuju dvostruki aršini.
Mlada Nina Trnavac iz Užica, čiji je jučerašnji govor iz srca ovog grada dirnuo čitavu Srbiju, govorila je ekskluzivno za Informer i otkrila nove detalje terora koji je preživljavala u poslednje dve godine zbog blokadera i to samo zato što otvoreno podržava SNS i politiku predsednika Aleksandra Vučića.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je da su na delu dvostruki aršini u Evropi i regionu kada je reč o predstojećoj sahrani Ratka Mladića i podsetio da je general Rasim Delić, čiji su vojnici odsecali glave Srbima, sahranjen u BiH uz sve državne počasti i da se tome niko nije protivio.
Učesnici prve sezone Exatlona Srbija Radojica Lazić i Anabela Zonai trenutno se nalaze u Dominikani, a javnost najviše zanima da li je njihov odlazak povezan sa drugom sezonom takmičenja.
Reper Gazda Paja pokazaće svoje veštine u najvećem sportskom rijalitiju Exatlonu, a njegova žena Vesna je takođe u sjajnoj formi, pa je suprugu komotno mogla da se pridruži u takmičenju.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić danas prisustvuje svečanom puštanju u saobraćaj novih 28 kilometara Dunavskog koridora, saobraćajnice koja će doprineti boljoj povezanosti istočne Srbije sa Beogradom.
Požar koji je zahvatio deo opštine Lebane je ugašen, požari na Stolovima i kod Lukova kod Vranja i dalje nisu lokalizovani, ali je situacija bolja nego prethodnih dana, dok je u Deliblatskoj peščari mirno.
Ubistvo koje je potreslo Veliko Gradište i čitavu okolinu, sva je prilika da je bilo inicirano podelom imovine. U Velikom Gradištu kažu da su se B. K. i njegova sestra A. Č. posvađali oko podele imovine nakon očeve smrti u aprili mesecu ove godine.
Sinoć je u Zaječaru počeo tradicionalni rok spektakl, 59.Gitarijada koja se održava u podnožju Kraljevice uz rokere koji su pristigli iz svih gradova Srbije, ali i iz inostranstva.
Kada pas stavi šapu na svog vlasnika, to najčešće znači da želi da pokaže ljubav i privrženost. Ipak, ovaj gest nije samo znak nežnosti, već i važan način na koji pas komunicira sa čovekom.
Septembar je pravo vreme za nekoliko važnih poslova u bašti, a orezivanje biljaka spada među njih. Ipak, ne treba uzimati makaze i skraćivati sve redom.
nstagram je spremio novitet koji bi mogao da obraduje sve koji često objavljuju Reels. Umesto dugog sređivanja snimaka, nova opcija omogućava da se početna verzija videa napravi za svega nekoliko sekundi.
Bivša rijaliti zvezda Dalila Dragojević progovorila je o sukobu sa Vesnom Rivas i poručila da pevačica ne govori istinu kada kaže da je dobila na sudu.
Pevačica Jovana Nikolić Mišković prisetila se davnog susreta sa slavnim holivudskim glumcem Bred Pitom, koji je igrao u filmu njenog oca reditelja Božidara Nikolića.
Jelena Karleuša sinoć je u okviru manifestacije "Dani šljive" održala koncert u Blacu, a više od 50.000 ljudi dočekalo je pop divu uz gromoglasne ovacije.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.