Iran je zapretio ratom Americi ukoliko pod hitno ne zaustavi masakr u Pojasu Gaze, u kojem je izraelska vojska u potpunosti opkolila grad Gazu i tako severni deo te palestinske teritorije odsekla od južnog dela.
Zvaničnici Teherana prete ozbiljnim posledicama Vašingtonu, koji nijednom dosad nije pozvao na prekid neprijateljstava između Izraela i palestinske militantne grupe Hamas.
Ništa od obećanja
Iranski ministar odbrane Muhamed-Reza Aštijani rekao je da će se SAD suočiti s posledicama kakve nikad nisu osetile ako odmah ne obustave krvoproliće u Pojasu Gaze, koje traje već mesec dana i u kojem je stradalo više od 10.000 stanovnika te palestinske enklave.
- Naš savet Amerikancima je da odmah zaustave rat u Gazi i sprovedu prekid vatre, inače će biti teško pogođeni - rekao je Aštijani.
Istovremeno, portparol iranskog ministarstva spoljnih poslova Naser Kanaani optužio je američku vladu da podržava izraelske "ratne zločine".
- Zločinačka dela Izraela, uz potpunu podršku Sjedinjenih Država, prikazuju arogantan duh Vašingtona, koji podstiče mržnju među narodima širom sveta - kazao je Kanaani.
Pretnje Teherana Americi upućene su tri dana nakon što je Vašington poslao poruku Iranu da će tražiti prekid vatre u Pojasu Gaze. To je otkrio iranski ministar spoljnih poslova Husein Amirabdolahijan, koji je naglasio da uprkos tome Vašington u praksi podržava genocid nad Palestincima.
- Američka strana nam je pre tri dana poslala poruku u kojoj je navela da SAD nastoje da uspostave primirje u Palestini i da su već preduzele mere u tom pogledu. Međutim, Vašington u praksi samo podržava genocid nad Palestincima. Nadamo se da će Sjedinjene Države promeniti spoljnu politiku u vezi s palestinsko-izraelskim sukobom što je pre moguće i da će prestati da podržavaju izraelski režim - rekao je Amirabdulahijan.
Netanijahu: Ovo je rat civilizacije protiv varvarstva
Izraelski premijer Benjamin Netanijahu izjavio je juče da njegova zemlja ne vodi samo sopstveni rat protiv palestinske militantne grupe Hamas, budući da je to i "bitka civilizacije protiv varvarstva".
- Ako civilizacija ne prevlada, prevladaće varvarstvo, to je i vaša bitka - rekao je Netanijahu tokom sastanka s bugarskim premijerom Nikolajem Denkovim u Jerusalimu.
Netanijahu je nazvao Hamas "najdivljijim neprijateljem" kojeg su Jevreji videli još od Holokausta. Denkov se saglasio da je potrebno "iskoreniti Hamas" i pozvao je na oslobođenje talaca, ali i na omogućavanje isporuke pomoći Gazi.
U međuvremenu, sukob između Izraela i Hamasa postaje sve oštriji. Portparol izraelske vojske Danijel Hagari izjavio je da su snage jevrejske države u potpunosti opkolile grad Gazu.
- Pešadijska brigada Golani opkolila je grad Gazu, stigla do mora i drži položaje. Grad Gaza je, takođe, opkoljen i s juga. U stvari sada postoji sever Pojasa Gaze i jug. Još funkcioniše koridor duž kojeg se stanovnici severa enklave i Gaze mogu kretati ka jugu - kazao je Hagari.
Spremni za Hezbolah
On je dodao da vojska izvodi opsežne udare u Pojasu Gaze.
- Sada su široko rasprostranjeni udari na terorističku infrastrukturu ispod zemlje i iznad nje - istakao je Hagari.
S druge strane, načelnik generalštaba izraelske vojske Herci Halevi kazao je da su snage jevrejske države spremne da u svakom trenutku krenu na sever, ka granici s Libanom, gde se prethodnih dana vode borbe između Izraela i Hezbolaha.
- Postavili smo cilj da znatno obnovimo bezbednosnu situaciju na granicama, ne samo ka Pojasu Gaze. Izraelska vojska je u svakom trenutku spremna na ofanzivu na severu, gde se Izrael graniči s Libanom. Shvatamo da to može da se desi i verujemo da je naša odbrana jaka - rekao je Halevi.
Tinejdžer ubijen nakon što je izbo dvoje policajaca
Neimenovani Palestinac, tinejdžer star samo 16 godina, juče je nožem izbo dvoje službenika izraelske granične policije u Jerusalimu, pre nego što ga je policija ubila. Odmah je uhapšen još jedan osumnjičeni, a nadležni kažu da se njegova veza s napadačem i samim napadom istražuje.
Kako je saopštila izraelska policija, tinejdžer, stanovnik istočnog Jerusalima, izbo je nožem izraelske policajce - muškarca i ženu, i to kod Herodove kapije u starom gradu u Jerusalimu. Odmah nakon toga je ubijen, a njegov saučesnik uhapšen.
Žena policajac je teško ranjena i u kritičnom je stanju, dok je muškarac lakše povređen i stabilno je.
SAD su zabrinute zbog transformacije 'Oluje Al-Aksa' u regionalnu bitku i znaju da će, ako Izrael zakorači u Gazu, okidač biti povučen. Izgledalo je kao da je Bajden posetio okupirane teritorije kako bi ponudio pomoć izraelskom režimu, ali u stvarnosti je bio tamo da upozori Tel Aviv o posledicama kopnene ofanzive na Gazu.
Visoki zvaničnik Hezbolaha zapretio je danas da će Izrael platiti visoku cenu kad god da započne kopnenu ofanzivu u Pojasu Gaze i poručio da je njegova militantna grupa sa sedištem u Libanu već "u srcu bitke".
Portparol izraelske vojske kontra-admiral Danijel Hagari, poručio je danas će se libanska pro-iranska ekstremistička grupa Hezbolah suočiti sa smrtonosnim odgovorom, ako nastavi sa prekograničnim napadima na Izrael.
Izrael je ugrozio stratešku poziciju SAD na Bliskom istoku bogatom resursima. Vašington je imao i ima, to više i nije nikakva tajna, bliske veze sa Hamasom, pa se postavlja pitanje da li možda SAD stoji iza njihovog napada?
Dva meseca pre izbijanja sukoba na Bliskom istoku, Pentagon je dodelio ugovor vredan više miliona dolara za izgradnju objekata američkih trupa za tajnu bazu koju održava duboko u izraelskoj pustinji Negev, samo 20 milja od Gaze. Pod kodnim nazivom "Lokacija 512", američka baza je radarski objekat koji nadgleda nebo radi raketnih napada na Izrael.
Nakon što je godinama gađao rafinerije, naftovode i turističke atrakcije u susednim zemljama, Teheran je vatrenu moć usmerio na infrastrukturu koja pokreće ključne tehnologije budućnosti.
Američka vojska potrošila je veliki deo zaliha preciznih raketa dugog dometa tokom petomesečnog rata sa Iranom, što je izazvalo zabrinutost zbog spremnosti Sjedinjenih Američkih Država za buduće sukobe, navode tri izvora upoznata sa podacima o stanju naoružanja za Rojters.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
SAD su zabrinute zbog transformacije 'Oluje Al-Aksa' u regionalnu bitku i znaju da će, ako Izrael zakorači u Gazu, okidač biti povučen. Izgledalo je kao da je Bajden posetio okupirane teritorije kako bi ponudio pomoć izraelskom režimu, ali u stvarnosti je bio tamo da upozori Tel Aviv o posledicama kopnene ofanzive na Gazu.
Direktor američke Centralne obaveštajne agencije Džon Retklif tokom tajne posete Moskvi predložio je održavanje trojnog sastanka predsednika SAD Donalda Trampa, ruskog predsednika Vladimira Putina i Volodimira Zelenskog, objavio je Aksios pozivajući se na dva izvora upoznata sa razgovorima.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je da su na delu dvostruki aršini u Evropi i regionu kada je reč o predstojećoj sahrani Ratka Mladića i podsetio da je general Rasim Delić, čiji su vojnici odsecali glave Srbima, sahranjen u BiH uz sve državne počasti i da se tome niko nije protivio.
Gledalačko-obaveštajna služba Informera (GOSI), čiji su predstavnici infiltrirani u blokaderske čet naloge i društvene mreže, došla je do šokantnog saznanja o pravom stanju stvari u blokaderskom pokretu.
Vukašin Lalović, jedan od sada već bivših vođa vrhovnog blokaderskog plenuma, stalni gost blokaderskih medijskih trovačnica, optužio je nove "lidere" blokadera da ništa nisu naučili iz poraza na lokalnim izborima kao i da neracionalno troše pare koji im doturaju strani donatori.
Predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić žestoko je odgovorila izvestiocu Evropskog parlamenta Toninu Piculi, ogolivši kompletno licemerje zvaničnog Zagreba i zapadnih centara moći povodom jezivih izliva mržnje i ustaškog divljanja u Vukovaru.
Reper Gazda Paja pokazaće svoje veštine u najvećem sportskom rijalitiju Exatlonu, a njegova žena Vesna je takođe u sjajnoj formi, pa je suprugu komotno mogla da se pridruži u takmičenju.
Lanu Stanišić, Nemanju Radovanovića i Jovana Ikića veoma je iznenadila informacija da će Exatlon 2 trajati tri meseca, a njihova reakcija će se prepričavati.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić danas prisustvuje svečanom puštanju u saobraćaj novih 28 kilometara Dunavskog koridora, saobraćajnice koja će doprineti boljoj povezanosti istočne Srbije sa Beogradom.
Manastir Kalenić na obroncima Gledićkih planina jedan je od najraskošnijih srpskih manastira, a hiljade vernika svake godine odlaze u ovu svetinju po lekovitu vodu i mir.
Požar koji je zahvatio deo opštine Lebane je ugašen, požari na Stolovima i kod Lukova kod Vranja i dalje nisu lokalizovani, ali je situacija bolja nego prethodnih dana, dok je u Deliblatskoj peščari mirno.
Jezivo krvoproliće u Velikom Gradištu odnelo je tri života, nakon što je B. K. usmrtio dvoje ljudi, teško povredio dve osobe i na kraju digao ruku i na sebe. Iza stravičnog čina, kako se sumnja, stoje dugogodišnji narušeni odnosi i imovinska parnica unutar porodice.
U efikasnoj akciji koja je juče realizovana na teritorji prestonice, policija je po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Beogradu uhapsila otmičare tri turska državljanina i dva državljanina Avganistana. Tim povodom oglasio se i MUP.
Na području Gračaca, u lovu koji se odvijao u noi između petka i subote, teško je povređen 57-godišnji muškarac. Policija je dojavu o ranjavanju u blizini mesta Begluci primila oko 1 sat ujutru, a povređeni je hitno prevezen u bolnicu, saopštila je zadarska policija.
Sinoć je u Zaječaru počeo tradicionalni rok spektakl, 59.Gitarijada koja se održava u podnožju Kraljevice uz rokere koji su pristigli iz svih gradova Srbije, ali i iz inostranstva.
U studiji sprovedenoj na jednom paru istraživači su došli do zaključka da misionarska poza sa jastukom ispod karlice dovodi do najvećeg protoka krvi ka klitorisu.
Iako se često smatra da je osam sati sna idealno za svakoga, stvarna potreba za odmorom varira od osobe do osobe. Dok nekima ista količina sna nije neophodna da bi normalno funkcionisali, drugima je potrebno znatno više vremena u krevetu da bi se osećali odmorno i produktivno.
Pevačica Jovana Nikolić Mišković prisetila se davnog susreta sa slavnim holivudskim glumcem Bred Pitom, koji je igrao u filmu njenog oca reditelja Božidara Nikolića.
Tiktoker i bivši zadrugar Nenad Lazić Neca oglasio se sinoć nakon što je u njegovoj porodičnoj kući u selu Skobalj kod Smedereva došlo do jezivog nasilja.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.