• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

Izvor: informer.rs

16.01.2024

08:40

Čovečanstvo na ivici kritičnog praga, hoćemo li preživeti ovo?! Sa najvišeg mesta stiglo zastrašujuće upozorenje!

Shutterstock

Vesti

Čovečanstvo na ivici kritičnog praga, hoćemo li preživeti ovo?! Sa najvišeg mesta stiglo zastrašujuće upozorenje!

Prema prognozama naučnika, globalno zagrevanje u 2023. dostiglo je 1,48 stepeni Celzijusa i ta, najtoplija godina u istoriji, dovela je svet do kritičnog klimatskog praga.

Pre prošle, najtoplija godina u istoriji bila je 2016. a podaci pokazuju alarmantan skok u zagrevanju u odnosu na nju. U 2023. godini prosečna globalna temperatura bila je 14,98 stepeni Celzijusa, što je 0,17 stepeni iznad prethodnog rekorda, dok je zagrevanje u svetskim okeanima takođe dostiglo novi maksimum.

Svet se opasno približava granici od 1,5 stepeni na šta su naučnici i upozoravali u više navrata. Analiza koju je objavila agencija EU za praćenje klime, Kopernikus navodi da bi globalno zagrevanje moglo da se pogorša početkom ove godine. Međutim, naučnici su više zabrinuti zbog dugoročnog stanja zagrevanja od 1,5 stepeni i više, jer će se tada mnogi ekosistemi boriti da se prilagode i letnje vrućine će se pogoršati.

Gotovo svaki dan 2023. godine, prosečna temperatura je bila za najmanje jedan stepen viša od temperature u predindustrijskom periodu (1850-1900), naveli su iz Kopernikusa. Podaci Kopernikusa pokazuju da su prosečne godišnje temperature vazduha bile ili najtoplije ili skoro najtoplije zabeležene u svim okeanskim basenima i svim kontinentima, osim Australije.

Okeani su takođe postali neuobičajeno topli u 2023. godini, piše CNN. Temperature površine mora bile su 0,44 stepena iznad proseka za period između 1991. i 2020. godine. Glavni faktor toplote okeana je zagađenje fosilnim gorivima, ali i El Ninjo, koji je počeo u julu. Više temperature površine mora mogu dovesti do snažnijih uragana, tajfuna i tropskih ciklona.

Na kraju najtoplije godine u istoriji, skoro 200 zemalja predstavljenih na samitu COP28 u Dubaiju složilo se da doprinese globalnoj tranziciji od fosilnih goriva, glavnog uzroka klimatske krize.

- Ekstremi koje smo primetili u poslednjih nekoliko meseci predstavljaju dramatično svedočanstvo o tome koliko smo sada daleko od klime u kojoj se razvila naša civilizacija. Ovo ima duboke posledice po Pariski sporazum i sve ljudske poduhvate. Ako želimo da budemo uspešni u borbi sa klimatskim rizicima, moramo hitno da dekarbonizujemo našu ekonomiju koristeći klimatske podatke i znanje da bismo se pripremili za budućnost - rekao je Karlo Buontempo, direktor Kopernikusove Službe za klimatske promene.


Komentari

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

Misteriozna pratnja i roze rančić! Žaki mislila da je niko ne vidi, a GOSI služba je snimila u sekundi (FOTO)
Politika

Misteriozna pratnja i roze rančić! Žaki mislila da je niko ne vidi, a GOSI služba je snimila u sekundi (FOTO)

Dok pošten svet u Srbiji radi, stvara i bori se za napredak svoje zemlje, perjanice tajkunskih medija i blokaderi koji bi da ruše Srbiju, još jednom pokazuju kako zapravo žive na visokoj nozi i uživaju bez trunke blama. Ekskluzivni snimak, koji je zabeležila naša budna GOSI služba, dokazuje da za njih nema krize, za njih postoje samo opuštanje, šetnja i lagodan život.

18.07.2026

11:54

DOSTA ZLOČINA! Dragan J. Vučićević: Test inteligencije
Kolumne

DOSTA ZLOČINA! Dragan J. Vučićević: Test inteligencije

Sada to, dakle, i zvanično znamo - Vladan Đokić je prvi na 'studentskoj', blokaderskoj listi. Sada znamo i ko je sve na tom njihovom, dugo najavljivanom 'elitnom spisku': od Zlatka Kokanovića do Dejana Bodiroge, od 'jahačice zmajeva' Jelene Pavlović i uvoštenog Predraga Voštinića, preko Jova Bakića i Dejana Šoškića pa sve do najodgovornije za pad nadstrešnice Sanje Fric i njenog sina Nenada (!?!).

18.07.2026

11:31

Društvo

Hronika

Zabava

Održana premijera filma "Odiseja" u Srbiji
Kultura

Održana premijera filma "Odiseja" u Srbiji

Slavni holivudski vizionar Kristofer Nolan skoro ceo život sanja da snimi film uz pomoć revolucionarne IMAX tehnologije i da na velikom platnu oživi mitsku priču o kralju Itake, jedinom smrtniku koji je uspeo da nadmudri i porazi moćne bogove sa Olimpa.

17.07.2026

14:27

Magazin

Džet set