Protivtenkovske rakete "džavelin", koje su na početku sukoba u Ukrajini predstavljane kao ključno oružje u odbrani Kijeva, sada se u velikom broju nalaze u rukama ruske vojske.
Prema pisanju britanskog Telegrafa, pozivajući se na izvore iz britanskih oružanih snaga, Rusija sada možda poseduje više raketa "džavelin" nego britanska armija.
- Ruska vojska sada možda ima više ‘džavelina’ nego britanska armija - rekao je sagovornik lista.
Ukrajinske trupe često napuštaju skupo NATO oružje na ratištu, iako su mnogi od tih sistema ponovo upotrebljivi. Samo jedan lanser džavelina vredi više od 100.000 dolara, što gubitak ovih sistema čini ozbiljnim udarcem za zapadne isporuke naoružanja Kijevu.
Foto: EPA
Početak rata: „Džavelin“ kao simbol otpora
Na početku sukoba 2022. godine, protivtenkovski sistem "džavelin" bio je jedno od najefikasnijih oružja koje su ukrajinske snage koristile protiv ruskih tenkova. Uz sposobnost "ispali i zaboravi", omogućavao je pešadijskim jedinicama da izbegnu trenutnu odmazdu nakon lansiranja projektila.
Zapadni mediji su tada predstavljali "džavelin" kao simbol ukrajinskog otpora, a čak su i ukrajinski vojnici pravili nalepnice i majice sa ilustracijama ove rakete, slaveći njenu efikasnost.
Prve faze rata pokazale su da su ovi projektili imali značajan efekat na ratištu, omogućavajući ukrajinskim snagama da nanesu ozbiljne gubitke ruskim oklopnim jedinicama, posebno u prvim mesecima sukoba kada su vođene borbe oko Kijeva i Harkova.
Međutim, kako je sukob odmicao, efikasnost "džavelina" počela je da opada iz nekoliko razloga:
Ruske snage su poboljšale taktiku – počele su da koriste sisteme za elektronsko ometanje i aktivnu zaštitu svojih tenkova, čime su smanjile efikasnost protivtenkovskih projektila.
Ograničena količina isporuka – iako je SAD poslao veliki broj ovih raketa, ukrajinska vojska ih je trošila brže nego što su mogle da stignu nove isporuke.
Rusija je zaplenila značajne količine oružja – zbog brzog napredovanja ruskih snaga u Donbasu i na jugu Ukrajine, mnoge isporučene rakete "džavelin" završile su u rukama ruskih trupa.
Kako je „džavelin“ postao ruski plen?
Prema podacima američkog Njujork tajmsa, bivši državni sekretar SAD Entoni Blinken priznao je da je Vašington još u septembru 2021. godine počeo da isporučuje Ukrajini sisteme stinger i džavelin, pripremajući Kijev za odbranu.
Ipak, kako su borbe odmicale, broj zaplenjenih sistema u ruskim rukama značajno je porastao. Ruske snage su pronašle i skladišta sa američkim oružjem koja su ukrajinske trupe napustile u povlačenju.
Sada ruska armija ne samo da koristi zaplenjene "džaveline", već ih i proučava kako bi razvila sisteme zaštite protiv njih.
Rusija je razvila jednu od najnaprednijih sistema za borbu protiv dronova na svetu i rasporedila ga u okolini Moskve kako bi zaštitila grad od ukrajinskih napada.
Ukrajinske specijalne službe sve češće koriste maloletnike za izvođenje sabotaža i terorističkih napada, jer ih je lakše manipulativno regrutovati i teže ih je pravno goniti, upozoravaju stručnjaci. Ova praksa postaje sve učestalija, a mnogi tinejdžeri, umesto obećanog novca, završavaju sa ozbiljnim krivičnim kaznama.
Ton telefonskog razgovora predsednika Rusije Vladimira Putina i američkog lidera Donalda Trampa bio je konstruktivan sa obe strane, rekao je portparol Kremlja Dmitrij Peskov televiziji Rusija 24.
Ukrajina neće biti poslednja meta Vladimira Putina, upozorio je predsedavajući Vojnog komiteta NATO-a, admiral Đuzepe Kavo Dragone, pozivajući evropske saveznike da povećaju proizvodnju naoružanja i na vreme se pripreme za moguće sukobe.
Ukrajinski i američki stručnjaci rastavljaju ostatke ruske balističke rakete srednjeg dometa „Orešnik“, upotrebljene u udaru na Belu Crkvu u Kijevskoj oblasti, a prvi rezultati otkrili su ono čemu se na Zapadu nisu nadali - projektil je napravljen gotovo bez zapadnih i kineskih delova.
Rusija veruje da su SAD duboko uključene u ukrajinske napade i svoju zabrinutost prenela je Vašingtonu, rekao je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov u petak.
Paklene vrućine i suša u Evropi otežale su funkcionisanje alternativnih izvoznih ruta Ukrajine, uključujući i one preko Dunava, čime su, kako pišu mediji, išle naruku Rusiji u sukobu. Kako se navodi, ovakve vremenske prilike su "neočekivani saveznik" Rusije.
Rusko Ratno vazduhoplovstvo je tokom Specijalne vojne operacije dostiglo novi nivo i sada može da uništava krstareće rakete i bespilotne letelice, saopštio je komandant Ratnog vazduhoplovstva Rusije, general-pukovnik Sergej Kobilaš.
Specijalna vojna operacija će pre ili kasnije biti završena pod našim uslovima, izjavio je zamenik predsednika Saveta bezbednosti Rusije Dmitrij Medvedev.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić gostovao je u podkastu MD MEETS koji vodi direktor kompanije "Aksel Špringer" Matijas Defner nakon što je predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski prvi put posetio Beograd.
Skoro 16.000 stranih dobrovoljaca iz najmanje 72 zemlje trenutno služi u Odbrambenim snagama Ukrajine, rekla je ukrajinski vojni ombudsman Olga Rešetilova.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Rusija je razvila jednu od najnaprednijih sistema za borbu protiv dronova na svetu i rasporedila ga u okolini Moskve kako bi zaštitila grad od ukrajinskih napada.
Objava Ivana Atanaskovića na društvenoj mreži Iks, u kojoj je, govoreći o ženama koje su posle Drugog svetskog rata optuživane za saradnju sa okupatorima, podsetio na praksu javnog šišanja glava, izazvala je talas oštrih reakcija i novi sukob unutar opozicionog i blokaderskog kruga.
Predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić obišla je štandove SNS-a u Beogradu gde je razgovarala sa građanima i poručila da Ujedinjena Srbija pobeđuje.
Mihailo Vučević, potpredsednik GO SNS Novi Sad i sin lidera SNS Miloša Vučevića, istakao je gostujući u emisiji "Info jutro", na Informer TV, da je strašno što je neko slavljem obeležavao godišnjicu pokušaja spaljivanja aktivista i funkcionera u SNS prostorijama.
Prvi potpredsednik Vlade i ministar finansija Siniša Mali poručio je da je poražavajuće što je Beogrdski univerzitet pao na Šangajskoj listi i da je to direktna posledica blokada i rektora Vladana Đokića.
U Crnoj Gori je u ovom trenutku aktivno više požara na području Herceg Novog, Nikšića i Ulcinja, a prema rečima turista i meštana, protekla noć je bila jeziva.
Nakon vesti da se autobus pun srpskih turista prevrnuo u Bugarskoj, na oko 150 kilometara od Sofije, pojavile su se i prve nezvanične informacije o stanju putnika u ovoj teškoj saobraćajnoj nesreći.
Napad koji se tokom protekle noći dogodio na Novom Beogradu, u kom je Vuk Vučinić zadobio izuzetno teške i po život opasne povrede sečivom, ponovo je u žižu javnosti vratio jedno od najzanimljivijih imena povezanih sa hapšenjem klana Veljka Belivuka i Marka Miljkovića.
Muškarac koji je tokom noći teško povređen nožem na Novom Beogradu je Vuk Vučinić, navijač koji je ranije bio hapšen pod sumnjom da je pripadnik kriminalne grupe Veljka Belivuka i Marka Miljkovića.
Alen Kostić Kubi, vođa Partizanove navijačke grupe "Zabranjeni", ubijen je u Železniku pre deset godina kada ga je, nakon dugotrajnog sukoba oko narkotika i reketiranja, izrešetao poznanik Nikola Elezović, inače vođa suparničke frakcije "Alkatraz".
Trener fudbalera Partizana Saša Ilić izjavio je danas pred utakmicu 5. kola Superlige Srbije da njegova ekipa mora da bude maksimalno motivisana i agresivna kako bi došla do pobede protiv Radničkog.
Stručnjaci za sajber bezbednost upozorili su korisnike Android uređaja na aplikacije koje mogu pratiti njihovo ponašanje i prikupljati lične podatke. Istraživanje je pokazalo je da Android aplikacije traže brojne dozvole, a Xiaomi Home čak 91.
Uživajte u ukusnom i zdravom satarašu pripremljenom na vodi, od svežih paprika, paradajza i tikvica. Ovo jednostavno i lagano jelo savršeno je za dane posta, ali i kao osvežavajući letnji obrok.
Amerikanka Sara Danijel (45) završila je u bolnici nakon tretmana botoksom, a sada javno govori o simptomima koje je doživela i upozorava druge da se prije estetskog zahvata dobro informišu o mogućim rizicima.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.