• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: J. Matijašević

05.07.2019

22:04

ŽENE, PAŽNJA! OD OVOG KARCINOMA SRBIJA IMA NAJVEĆU STOPU SMRTNOSTI U ODNOSU NA BROJ OBOLELIH! Samo jedan pregled godišnje čuva život od raka grlića materice!

Vesti

ŽENE, PAŽNJA! OD OVOG KARCINOMA SRBIJA IMA NAJVEĆU STOPU SMRTNOSTI U ODNOSU NA BROJ OBOLELIH! Samo jedan pregled godišnje čuva život od raka grlića materice!

Podeli vest

Tek 10 do 20 odsto žena u Srbiji ide bar jednom godišnje kod ginekologa, i to je razlog velike smrtnosti od raka grlića materice. Svake godine u našoj zemlji od ovog karcinoma oboli 1.400, a umre 500 žena, kaže prof. dr Aleksandar Stefanović

Jedan jedini kompletan ginekološki pregled godišnje čuva svaku ženu od opakog raka grlića materice, kažu najeminentniji srpski stručnjaci! Međutim, u Srbiji samo deset do 20 odsto žena jednom godišnje ode kod ginekologa i zbog toga naša zemlja ima najveću stopu smrtnosti u Evropi od ovog karcinoma u odnosu na broj obolelih.

Čuvajte se 

HPV virus, koji izaziva ovaj rak, jako je rasprostranjen među mlađim generacijama jer se prenosi putem polnih odnosa
prof. dr Aleksandar Stefanović

Crna statistika

Svake godine u našoj zemlji od raka grlića materice oboli 1.400, a umre 500 žena, i pored toga što je izlečiv u više od 80 odsto slučajeva ako se otkrije na vreme. Glavni uzročnik ovog kancera je humani papiloma virus (HPV).

Direktor Klinike za ginekologiju i akušerstvo Kliničkog centra Srbije prof. dr Aleksandar Stefanović ističe za Informer da je naša zemlja neslavni rekorder kada se radi o učestalosti raka grlića materice.

Foto: Tanjug

Uzroci

* neredovni ginekološki pregledi
* HPV virus
* genetika

- U Srbiji je visoka stopa učestalosti obolevanja, i od ove opake bolesti godišnje oboli 1.400 žena, a umre oko 500. U velikom procentu slučajeva poznat je uzročnik, a to je humani papiloma virus (HPV). Ovaj virus se prenosi putem polnih odnosa, pa je naročito rasprostranjen među mlađim generacijama, koje su seksualno najaktivnije. Stoga je borba protiv njega nešto što je osnova ove bolesti, a ovaj virus se može potpuno iskoreniti redovnim odlaskom na ginekološke preglede makar jednom godišnje - objašnjava prof. dr Stefanović i napominje da je najveća pomoć u lečenju otkrivanje kancera u ranoj fazi i sprečavanje da se on dalje razvija i stvara tešku kliničku sliku:

Formirana i kancelarija za skining

Zbog velike smrtnosti od raka grlića materice u Srbiji formirana je Nacionalna kancelarija za skrining pod pokroviteljstvom Vlade Srbije i Ministarstva zdravlja. Prema rečima prof. dr Aleksandra Stefanovića, organizovani skrining treba da obuhvati celokupnu žensku populaciju u Srbiji žena od 25 do 64 godine.
- Prema uredbama ovog programa predviđeno je da se analizira jednostavni citološki bris (Papanikolau metodom) jer se na taj način otkriva promena u početnoj formi, a brzim lečenjem može se sprečiti pojava raka grlića materice i njegovih odmaklih formi. Evropske zemlje koje su ovaj sistem uspostavile pre više godina višestruko su smanjile stepen obolevanja, pa je rad na ovom poslu od izuzetnog značaja za celo zdravstvo Srbije - kaže dr Stefanović.

- Blagovremenim otkrivanjem karcinom se može sprečiti u 70 do 80 odsto slučajeva, ali je najveći problem u Srbiji što se bolest otkrije kasno. Nažalost, statistika pokazuje da svaka peta žena ide redovno kod ginekologa i da se tek svaka treća odaziva na poziv na skrining raka grlića materice. I to je pogubno. Pored toliko sistematskih pregleda, pored mogućnosti da se ide barem jednom u godinu dana na kompletan ginekološki pregled, pored mogućnosti imunizacije protiv HPV infekcije, koja se daje u najranijim godinama života, i dalje se borimo sa ovim rakom koji je izlečiv i koji se preventivom može i sprečiti - ističe naš sagovornik.

RAĐANJE JE NAJBOLJA ZAŠTITA OD KARCINOMA DOJKE: Bebe i dojenje odlična preventiva od raka koji ubije 1.600 srpkinja godišnje!

 

Duplo gore nego u EU

Rizik od umiranja obolelih u Srbiji je duplo veći nego u Evropi
Dr Snežana Rakić, načelnica GAK "Narodni front"

Prema njegovim rečima, najveći problem je taj što se kod 30 odsto žena rak grlića materice otkrije pre 40. godine.

- To su mlade žene, koje možda tek treba da se ostvare kao majke. Pojava kancera u mlađim godinama ima i veliki uticaj na plodnost i na samu trudnoću. Ali, na sreću, razvijenim metodama za poštednu hirurgiju, odnosno lečenjem ranog stadijuma raka grlića materice, obolelim ženama se ostavlja šansa za potomstvo - napominje dr Stefanović.

Rak je izlečiv

Načelnica porodilišta GAK "Narodni front" dr Snežana Rakić napominje da je rak grlića materice izlečiv i da je za to potreban samo kvalitetan način života i redovan ginekološki pregled.

Foto: Informer DN

Simptomi

* neredovni ciklusi
* krvarenje van ciklusa
* krvarenje tokom odnosa
* krvarenje u menopauzi

- Ovo je jedna podmukla bolest, koja gotovo da i ne daje simptome. Recimo, možete imati promene koje će eskalirati tek za 10 do 15 godina. Kao i sama bolest, i tegobe su takve, neprimetne i skrivene, pa se tek mogu javiti kada bolest dođe u poodmaklu fazu, i to u vidu krvarenja. Zato je jako važno da se ide redovno na ginekološki pregled, jer se tako ovaj kancer može otkriti i na vreme izlečiti. Nažalost, zbog nedostatka svesti naših žena i imamo ovakvu statistiku, a rizik od umiranja obolelih u Srbiji je duplo veći nego u Evropi - upozorava dr Rakić i dodaje:

Prevencija

* imunizacija vakcinom protiv HPV virusa
* ginekološki pregled jednom godišnje,
* Papanikolau test jednom u tri godine
* zdrav način života
* izbegavanje alkohola i duvana

- Mnogo je važno da se otkrije na početku. Svaki sledeći stadijum sve je teži i opasniji. Uglavnom se leči hirurškim putem i odstranjuje se deo grlića koji je zahvaćen kancerom. Međutim, ukoliko je bolest uznapredovala i došla u fazu i sa metastaskim promenama, onda se operacijom odstranjuju i jajnici i materica, ali i okolni limfni čvorovi. Tada se propisuje i hemioterapija ili zračenja. Uz sve to, obavezna je i promena ishrane, podizanje imuniteta i potpuno izbacivanje alkohola i duvana.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Tagovi:

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

Politika

TV

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set