• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Tanjug

14.04.2020

11:19

TRI ISTORIJSKA IZUMA KOJA SU DANAS GLAVNA u borbi protiv koronavirusa! Prvi SAPUN proizveden je u 10. veku, a evo šta ZAISTA ZNAČI reč "karantin"

Vesti

TRI ISTORIJSKA IZUMA KOJA SU DANAS GLAVNA u borbi protiv koronavirusa! Prvi SAPUN proizveden je u 10. veku, a evo šta ZAISTA ZNAČI reč "karantin"

Podeli vest

Tri kljucne stvari i tri najsigurnija leka u zastiti od zaraze COVID-19 - karantin, sapun i alkohol, su ustvari drevni izumikorišćeni protiv lepre, kuge, podsećaju ovih dana mediji u svetu.

Karantin kao mera za kontrolu širenja bolesti, istorijski se veže za persijskog mislioca, Ibn Sina koji je na Zapadu poznat pod imenom Avicena (980-1037).

Bio je lekar, filozof, matematičar, i fizičar. Njegovo najpoznatije delo je “Knjiga isceljenja i Medicinski kanon”.

U toj medicinskoj enciklopediji od pet svezaka, Avicena je prvi odredio 40-dnevnom sanitarnu izolaciju, kao metod za izbegavanje zaraze. Metodu je nazvao je "al-Arba''iniya" (četrdesete), koja je u ranom venecijanskom jeziku doslovno prevedena na "kvarantenu".

Karantin je bila obavezna praksa u bolnicama širom islamskog sveta kako bi se sprečilo širenje lepre, i drugih zaraznih bolesti.

Karantin se poceo češće primenjivati u Evropi, posebno u Veneciji, za vreme i nakon kuge crne smrti u 14. i 15. veku.

Izraz "karantena" označavao je četrdesetodnevni period kada su svi brodovi morali biti izolovani pre nego što bi putnici i posada mogli izaći na obalu.

Foto: Tanjug

Uspeh ove metode u suzbijanju širenja epidemija doveo je do opstanka izraza „karantena“ do danas.

Karantena sada označava sve vrste sanitarne izolacije, čak i kada traje manje od četrdeset dana.

Svetska Zdravstvena Organizacija savetuje strogu higijenu, pranje i dezinfekciju ruku, kao jednu od mera u zastiti od smrtonosnog virusa.

Postoje dokazi o upotrebi materijala sličnih sapunu u drevnom Vavilonu koji datiraju oko 2800. godine pre Krista.

Sapun kakav poznajemo danas, prvi put je proizveden na Bliskom Istoku u 10. veku, period koji se naziva “Zlatnim dobom islama”.

Persijski lekar, alhemičar i filozof Abu Bakr Muhammad Ibn Zakarija Al Razi (854-925), poznat na Zapadu kao Rasis, opisao je nekoliko recepata za izradu sapuna.

Foto: Shutterstock

U to vreme Sirija je bila najveći proizvodzač i izvoznik sapuna u druge delove islamskog sveta i u Europu.

Do 13. veka proizvodnja sapuna proširila se na područje Bliskog Istoka i Severne Afrike, a glavni proizvodzaci su bili u Fezu, Nablusu, Damasku i Alepu.

Alkohol ljudi već dugo koriste kao anestetik i dezinfekciono sredstvo.

Istoričari su utvrdili da prvi tragovi destilacije alkohola datiraju iz 2000. godine pre nove ere, u civilizaciji u doline reke Ind.

Dezinfekcija alkoholom uvedena je u prvoj bagdadskoj bolnici, koju je 805. godine sagradio kalif Harun al-Rašid. Ova se praksa proširila na islamski svet, zahvaljujući uspehu upotrebe alkohola kao dezinfekcijskog sredstva, ciji je rezultat bio povećanje broja preživljavanja pacijenata koji su podvrgnuti operaciji.

Foto: Pixabay

Otkrivanje dezinfekcijskog efekta alkohola dovelo je do toga da su evropski jezici prihvatili izvorni arapski naziv (al-Kuhul), što znači "suština", naziv koji proizilazi iz metode destilacije.

Danas je globalna potražnja za medicinskim alkoholom dostigla neviđeni vrhunac. Antiseptički geli na bazi alkohola postali su nužni za očuvanje ruku bez koronavirusa.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

Politika

TV

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

Filmski centar Srbije obeležio 65 godina postojanja! Svečanosti prisustvovao i ministar kulture Nikola Selaković (FOTO)
Kultura

Filmski centar Srbije obeležio 65 godina postojanja! Svečanosti prisustvovao i ministar kulture Nikola Selaković (FOTO)

Ministar kulture Nikola Selaković istakao je na obeležavanju 65 godina od osnivanja Filmskog centra Srbije da je reč o jubileju višestruko značajnom za srpsku kinematografiju i da je podrška filmskoj umetnosti i filmskom stvaralaštvu u poslednjoj deceniji omogućila našoj zemlji da bude rame uz rame sa najrazvijenim evropskim državama i visoko pozicionirana na svetskoj mapi filmske industrije.

28.12.2024

09:15

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set