OD 1. MARTA LAKŠE SE DIŠE! Pojedine članice EU ublažile mere, dok se neke još uvek pridržavaju pravila! U OVOJ zemlji je NEVAKCINISANIMA zabranjen ulazak!
Podeli vest
Mnoge države članice Evropske unije su od 1. marta, po preporuci Saveta EU, ublažile mere na granicama i odlučile da olakšaju putovanja turistima iz tzv. “trećih zemalja” u koje spada i Srbija
Građani Srbije će zato u neke zemlje lakše putovati, ali će u drugim, do daljnjeg, ipak ostati prilično stroge ograničavajuće mere.
Šezdesetogodišnji muškarac preležao je korona virus, nakon čega su mu lekari odstranili deo penisa
01.03.2022
10:12
Na najdrastičniji potez su se odlučili Slovenci koji su još krajem februara odlučili da potpuno ukinu sve restrikcije na granicama, tako da za ulazak u ovu zemlju više nije potrebna ni potvrda o vakcinaciji, ni o preležanoj koroni, ni bilo kakav kovid test. Jednostavno, dovoljan vam je važeći pasoš.
Veliku promenu napravila je i Italija koja je od 1. marta, posle skoro godinu dana, odlučila da dozvoli ulazak u zemlju i turistima iz trećih zemalja, uz ispunjavanje određenih uslova. Za šoping u Milanu ili utakmicu Vlahovićevog Juventusa u Torinu, sada vam treba potvrda da ste vakcinisani nekim od cepiva koje prihvata EU (ne važe “sputnjik” i “sinofarm”), a ako nemate biće vam dovoljna potvrda da ste preležali koronu ili negativan PCR ili antigenski test.
Foto: Shuterstock
Korak ka otvaranju su napravili i Španci, pa u ovu zemlju možete da uđete ako ste vakcinisani (dovoljno je da poslednja doza bude jedno od cepiva koje je odobrila EU), ali od 1. marta i ako imate potvrdu da ste u poslednjih šest meseci preboleli korona virus.
Nešto pre njih i Austrijanci su omogućili ulazak uz testiranje, dok odluka Nemačke da nas skine sa crvene liste nije donela ništa u praksi. Naime, srpski turisti i dalje mogu da uđu u ovu državu isključivo ako su vakcinisani nekom od vakcina koje priznaje EU, što nije slučaj sa tri četvrtine naših građana koji su primilu kineski “sinofarm” ili ruski “sputnjik”. A dodatni problem je što Nemci ne priznaju i ako je osoba “busterizovana” nekom od EU vakcina.
- Stvari se vrlo malo menjaju za one koji nisu vakcinisani. To je trend koji će biti takav i nadalje. Apsolutno svi koji nisu vakcinisani imaće probleme pri ulasku u većinu država, iako očekujem da one zemlje koje žive od turizma, kao što su Grčka, Španija, Italija, Francuska i još neke, ipak, uz negativne testove, dozvole putovanja, makar tokom letnje sezone - rekao je pre par dana Aleksandar Seničić, direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija (JUTA).
Foto: Printskrin video
Sve u svemu, zemlje EU su počele da se otvaraju i polako pripremaju za uskršnje praznike i letnju sezonu, ali je već sada primetno da će najveći problem biti činjenica da je u neke zemlje moguće ući samo ako si vakcinisan i to cepivima odobrenih od strane EMA, u koja ne spadaju kineska i ruska.
Italija
Od 1. marta srpski građani mogu da uđu u Italiju uz popunjavanje digitalnog obrasca za praćenje putnika (PLF)u digitalnoj ili papirnoj formi, zeleni sertifikat o vakcinaciji vakcinama priznatim u EU (ne spadaju “sinofarm” i “sputnjik V”), sertifikat o preležanoj koroni ili negativan PCR test ne stariji od 72 sata, odnosno antigenski ne stariji od 48 časova. Za ulazak u zemlju prihvata se ako je poslednja doza vakcine primljena u poslednjih devet meseci, ali je kasnije za ulazak u, na primer ugostiteljske objekte, ova granica samo šest meseci. Uz napomenu da važenje buster doze nije ograničeno.
U slučaju neposedovanja jednog od ovih sertifikata, moguće je ući uz samoizolaciju u trajanju od pet dana, po čijem završetku je obavezno ponoviti PCR ili antigenski test.
Foto: AP/Tanjug
Austrija
U Austriju je moguće ući uz dokaz o potpunoj vakcinaciji (priznaju se sve vakcine osim “sputnjika V”), uverenje o preležanoj koroni u poslednjih šest meseci ili uz negativan PCR test ne stariji od 72 sata ili antigenski test ne stariji od 24 sata. U suprotnom moguće je ući, ali uz desetodnevni karantin.
“Sinofarm” vakcina važi za ulazak u zemlju, ali ne i kao kovid propusnica prilikom boravka u Austriji.
Foto: AP/Tanjug
Nemačka
Srbija se više ne nalazi u kategoriji područja sa visokim rizikom od zaraze virusom kovid 19, ali to nije olakšalo ulazak naših građana u Nemačku. Turisti mogu da uđu samo ukoliko su potpuno vakcinisani jednom od priznatih vakcina od strane EU, a tu ne spadaju “sinofarm” i “sputnjik V”, niti se prihvata ako je samo buster doza od jedne od “zapadnih vakcina”. Svim drugim licima sa prebivalištem u Srbiji dozvoljen je ulazak u Nemačku samo u slučaju da je njihovo putovanje tzv. “neodložno”.
Foto: Reuters/Fabrizio Bensch
Slovenija
Ukinute su sve mere za ulazak u Sloveniju, počev od 19. februara ove godine. To znači da više nisu potrebni potvrda o vakcinaciji, preležanoj koroni ili bilo kakvi kovid testovi.
Španija
Državljani Srbije mogu da uđu u Španiju ako poseduju sertifikat o vakcinaciji jednom od vakcina koje su odobrene od strane EMA i SZO. U skladu sa uredbom EU za ulazak u Španiju iz trećih zemalja potrebno je da prođe minimum 14 dana a ne više od 270 dana od poslednje doze. Prihvataju se i sertifikati sa primljenim vakcinama koje nisu odobrene od strane EU (“sputnjik V” i “sinofarm”), ali poslednja doza vakcine mora biti jedna od vakcina priznatih od strane EU.
Foto: Promo
Nevakcinisani turisti ne mogu da uđu u Španiju, a izuzetak su samo oni koji su u poslednjih šest meseci preležali korona virus.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ukrajina je spremna da se odrekne do 20 odsto svoje teritorije pod uslovom da se to tumači kao de fakto priznanje, a ne kao pravno priznanje, piše Njujork post pozivajući se na visokopozicioniranog zvaničnika iz američke administracije.
Drugi dan nakon Vaskrsa naziva se Svetli ili Vaskrsni utorak, a tada se nastavlja proslavljanje najvećeg hrišćanskog praznika, kako u Crkvenim bogosluženjima, tako i u domovima. Službe su iste kao i prethodna dva dana.
Predsednik Vlade Republike Srbije prof. dr Đuro Macut danas se u Vladi Srbije sastao sa rektorom Beogradskog univerziteta prof. dr Vladanom Đokićem, a novi sastanak je zakazan za sutra.
Temeljna istraga Bezbednosno informativne agencije koja je na osnovu pouzdanih operativnih saznanja i rada otkrila da iza sabotaže na kanalu Ibar –Lepenac stoji organizovana kriminalna grupa pripadnika takozvane kosovske policije, na čijem je čelu Mehmet Terbunja, zvani „Meho“, potvrdila je ono o čemu je Beograd u više navrata javno upozoravao i postavljao otvorena pitanja međunarodnoj javnosti, ali i Prištini.
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić reagovala je na najnovije uvrede koje je vođa opozicije, tajkun Dragan Đilas uputio na račun predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
Teolog prof. dr Vladimir Poterjahin i sveštenik Srpske pravoslavne crkve Igor Bates gostujući na Informer televiziji govorili su o običajima i istoriji najvećeg hrišćanskog praznika - Vaskrsa.
Pripadnici MUP-a u Novom Pazaru uhapsili su O. P. (24) i A. M. (46) iz Novog Pazara, zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo ubistvo u pokušaju.
Bivšoj gradonačelnici Niša Dragani Sotirovski produžen je pritvor koji joj je određen 23. februara nakon što je uhapšena pod sumnjom za zloupotrebu službenog položaja.
Evropska fudbalska unija (UEFA) raspodelila je 233 miliona evra na ukupno 901 klub kroz program beneficija za učešće igrača u reprezentativnim takmičenjima u periodu od 2020. do 2024. godine.
Predrag Mijatović, član Privremenog radnog tela Partizana, zadužen za fudbal, nada se da će veliki klubovi i naše fudbalere plaćati 40 miliona evra, a bez dlake na jeziku je rekao da su u Partizanu stvari bile daleko od legalnih.
Četvrtfinale Evrolige startuje od večeras na terenima širom Evrope, a za plasman na Fajnal-for u Abu Dabiju tokom maja boriće se osam najboljih ekipa kontinenta. Olimpijakos, Fenerbahče, Panatinaikos i Monako imaju prednost domaćeg terena, a serije se igraju na tri pobede. Favoriti su spremni, ali plej-of je poznat po tome da donosi dramu, preokrete i senzacije.
Srpski teniser Dušan Lajović nastavlja borbu za povratak u svetski vrh, iskusni as uspeo je da izbori plasman u glavni žreb Mastersa u Madridu, nakon što je u finalu kvalifikacija savladao Čileanca Kristijana Garina rezultatom 2:0 (6:4, 6:2).
Gradonačelnik Lankastera u Kaliforniji, republikanac Reks Paris, izazvao je burne reakcije u javnosti nakon što je predložio da se beskućnicima deli besplatan fentanil – kao navodno rešenje za problem beskućništva u gradu.
Kina je poslala pismo japanskom premijeru Šigeru Išibi u kome je pozvala na koordinisanu akciju protiv carinske politike američkog predsednika Donalda Trampa, izjavili su danas izvori iz japanske vlade.
Američki ministar odbrane Pit Hegset našao se pod sve većim pritiskom nakon otkrića da je koristio drugu Signal grupu za razmenu poverljivih vojnih informacija. Istovremeno, bivši portparol Pentagona žestoko je kritikovao njegovo vođenje Ministarstva odbrane.
Na pozornici Plave dvorane Sava centra danas je priređeno ekskluzivno izvođenje tri partiture iz čuvenog brodvejskog i vestendovskog mjuzikla "Fantom iz opere", koji večeras ima premijeru u Beogradu.
U Srbiji se sve češće rađaju deca sa imenima koja odskaču od tradicionalnih. Pored uobičajenih imena kao što su Nikola, Marija, Dragan ili Jelena, roditelji sve više biraju originalna i jedinstvena imena, često inspirisana ličnim ukusom, mitologijom, prirodom, pa čak i popularnim serijama.
Štetočine su čest problem svakog baštovana od vaši i puževa do glodara, mogu ozbiljno oštetiti biljke ako se ne uoče na vreme. Međutim, efikasno rešenje je sadnja belog luka koji ih eliminiše.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar