
Privatna arhiva
KAMENAC TREBA UKLANJATI DVA PUTA GODIŠNJE! Stomatolog otkriva koje su najčešće greške prilikom oralne higijene
Zdravi zubi zavise od opšteg zdravlja čoveka kao i od načina na koji se obavlja oralna higijena
- Pravilna oralna higijena podrazumeva prvenstveno primenu mekane četkice za zube i paste - kaže za Informer.rs stomatolog Irena Isailović.



Kako ona kaže, četkicom nije moguće oprati sve površine zuba, te se zbog toga preporučuje primena interdentalnih četkica i konca za zube.
Privatna arhiva
Kvalitet zuba
- Zube je potrebno najmanje prati dva puta dnevno, ujutru i uveče, odnosno odmah nakon buđenja i neposredno pre spavanja.
Irena za naš portal objašnjava da način ishrane ne utiče na kvalitet zuba, ali utiče na promenu ph vrednosti usne duplje, naročito konzumacijom prostih šećera. To dovodi do nakupljanja plaka koji, ukoliko se ne uklanja redovno, dovodi do oboljenja desni i nastanka karijesa.


Tečnost za ispiranje
- Tečnost za ispiranje nije obavezna i nikako ne treba biti zamena za četkicu i pastu, već dodatno sredstvo za održavanje higijene.
Irena dodaje da je tečnost za ispiranje najbolje uzeti uz preporuku stomatologa.
Privatna arhiva
Oboljenja
- Najčešća oboljenja kod nas su karijes i parodontopatija.
Parodontopatiju karakterišu otečene i upaljene desni koje krvare i na najmanju provokaciju. Parodontopatija se obično razvija tokom dugog niza godina i, ukoliko se ne leči, dovodi do ispadanja zuba.
Karijes je oštećenje na zubu, koje se moće desiti kada bakterija koja izaziva propadanje zuba ispusti kiseline koje napadaju gleđ, što može dovesti do male rupice u zubu, koja, ukoliko se ne leči, može dovesti do infekcije i jakih bolova, pa čak i do umiranja samog zuba. Može se pojaviti u svim uzrastima, bilo da je reč o detetu, ili o potpuno odrasloj osobi.
Najčešća greška
- Najčešća greška koja se dešava je primena neadekvatne četkice za zube. Često se dešava da su četkice sa pregrubim vlaknima, kao i neadekvatna tehnika pranja zuba.
Privatna arhiva
Izbeljivanje zuba
Danas je sve popularnije i izbeljivanje zuba, a neretko se vodi polemika oko toga da li je štetno po zube, stomatolog objašnjava:
- Izbeljivanje zuba, ukoliko se radi u kontrolisanim uslovima i isključivo kod stomatologa koji je prethodno obavio pregled i sanirao eventualne kvarove, proverenim preparatima apsolutno ne oštećuje gleđ zuba.
Irena naglašava da se beljenje radi usključivo u stomatomatološkim ordinacijama i stomatolog u datom slučaju preporučuje ordinacijsku ili kućnu metodu, ili kombinaciju ove dve metode.
Jedan od češćih saveta za "brže" i jeftinije izbeljivanje zuba jeste soda bikarbona. Stomatolog otkriva da ona nije štešta za zube, ali isto tako ne dovodi od izbeljivanja.
Kamenac
- Na stvaranje kamenca utiče kvalitet pljuvačke, ali i navike u održavanju oralne higijene - kaže Irena.
Ona je objasnila da konzumacija duvana i prebojenih napitaka utiče na stvaranje pigmentacija.
- Uklanjanje kamenca je potrebno raditi 2x godišnje. Takođe, bar dva puta godišnje treba otići i na kontrolne preglede, jer je preventiva pola zdravlja.
Bonus video:
Pošaljite nam vest, fotografiju ili snimak na 0648482459
Pratite nas na društvenim mrežama
PROČITAJTE JOŠ
-
informer.rs/priroda-leci-sve.com | Ponedeljak, 11. 04. 2022.
-
Informer.rs/J.G. | Ponedeljak, 11. 04. 2022.
-
Informer.rs/J.G. | Ponedeljak, 11. 04. 2022.
-
informer.rs/alo.rs | Nedelja, 10. 04. 2022.
-
informer.rs/24sata.hr | Nedelja, 10. 04. 2022.
-
informer.rs/24sata.hr | Nedelja, 10. 04. 2022.