• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Informer.rs/Rts

25.05.2022

13:54

OSTAO SAM SAM, NISAM IMAO KOME DA SE OBRATIM! Denis je odrastao u Domu, a danas je broker! Ovaj trenutak mu je bio najteži u životu

printscreen

Vesti

OSTAO SAM SAM, NISAM IMAO KOME DA SE OBRATIM! Denis je odrastao u Domu, a danas je broker! Ovaj trenutak mu je bio najteži u životu

Podeli vest

Svratišta ili prihvatilišta često su jedine adrese koje znaju deca koja rastu sama, žrtve su nasilja ili su zanemarena. Trenutno u Prihvatilištu za decu Beograda živi tridesetoro dece. Osamdeset hiljada ih je prošlo kroz ovo prihvatilište za 64 godine, a jedan od njih je i Denis Simanović

Denis Simanović danas radi u jednoj brokerskoj firmi, a vikendom je frizer. Od osamnaeste do tridesetdruge godine, koliko sada ima, naučio je bar još tri zanata – jer je već sa 18 morao da počne sam da se stara o sebi.

Uoči punoletstva napustio je Dom za decu i omladinu "Jovan Jovanović Zmaj" na Voždovcu. Takva su pravila.

Foto: Printskrin/ RTS

Denis Simanović živeo u Domu za decu i omladinu 

Odlazak iz doma najteži momenat

Denis je bio prepušten sam sebi kada je napustio dom, a prema njegovim rečima to iskustvo mu je najteže palo.

- Najteži momenat je taj sam izlazak iz doma, gde naviknete da dišete na nos i neko dođe i zapuši vam nos, to je taj osećaj bukvalno, tako da ne bi voleo da to iko doživi na taj način na koji sam ja doživeo, a to je da sam prosto bio sam, sam sa samim sobom i nisam imao kome da se obratim i bilo je jako teško - kaže Denis.

U vreme velike inflacije devedesetih, zbog nedostatka novca, trogodišnjeg Denisa Simanovića, roditelji su morali da ostave u Domu za decu "Jovan Jovanović Zmaj" na Voždovcu.

Od tada je bio pod budnim okom socijalnih radnika, ali, kako kaže, to nijednom detetu ne može da nadomesti roditeljsku pažnju, ljubav i sigurnost. Opravdano je, jako mlad, kako kaže pravio "gluposti" za koje je bio kažnjavan.

Uprkos tome i svemu što ga je snašlo od ranog detinjstva, nekako je izašao na "pravi put". U želji da druga deca ne prolaze kroz ono što je on morao, danas je aktivni član Udruženja "Moj krug", koje pomaže onima koji su tek na pragu života izvan sistema socijalne zaštite.

Foto: Printskrin/ RTS

Prihvatilište za decu Beograda

- Poruka za mlade koji napuštaju sistem, odnosno započinju sistem van socijalne zaštite jeste ta da budu istrajni u svojim željama da budu jaki i da se bore, jer oni su svi mali borci - ističe Denis.

U Prihvatilištu za decu Beograda trenutno je 30 malih boraca. Ovo je jedna od socijalnih institucija u Beogradu koja se bavi najosetljivijim grupama dece od sedam do 18 godina. Čak 75.000 mališana pronašlo je utočište u ovoj instituciji za 64 godine, koliko postoji, a jednoj trećini njih ovo je bila usputna stanica do različitih domova za decu.

- To su deca za koju je to u tom trenutku najbolje moguće rešenje, mi ostajemo u kontaktu sa njima i uvek im je dostupna mogućnost da se savetuju, da dođu, a i naše kolege nastavljaju gde smo mi stali i deca jednostavno prelaze iz jednog teškog životnog okruženje, u nešto što je lepše, drugačije, sazrevaju i naravno postaju korisni članovi našeg društva - kaže direktorka Prihvatilišta za decu Beograda Danijela Stajković.

Ovo prihvatilište otvoreno je 24 sata sedam dana u nedelji. Prema zakonu, deca ovde mogu da borave najduže šest meseci, a za to vreme obezbedi se najbolje rešenje za svakog od njih pojedinačno. Ipak, više nego drugima budućnost im je neizvesna. Ako ih čeka put do zvezda posut trnjem, onda je Denis tuda već prošao.

Bonus video:



Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set