SRBIJO, ZAPITAJ SE ŠTA NIJE U REDU! Pokušaj ubistva, iznude, tuče... Šta se dešava sa MALOLETNICIMA? Za 12 meseci 2.513 krivičnih prijava...
Podeli vest
Pokušaj ubistva, nanošenje teških telesnih povreda, marihuana, iznude... Sve više maloletnika u Srbiji počini bar jedno krivično delo, a prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, prošle godine je protiv maloletnika podneto 2.513 krivičnih prijava. Psiholog Kristina Ilić i sociolog prof. dr Dragan Koković govore za Informer.rs zbog čega se sve više mladih okreće kriminalu
Početkom juna policija u Novom Sadu uhapsila je maloletnika (17) zbog pokušaja ubistva. Nekoliko dana kasnije, u Nišu je priveden mladić (16), osumnjičen da je s leđa prišao jednom muškarcu (54), oborio ga na zemlju, šutirao i pokušao da mu otme torbicu. Pre nedelju dana u Beogradu je uhapšen maloletnik (17), koji je, kako se sumnja, u Ulici Nikodima Milaša, u trenutku kad je ugledao policajce, bacio 20 kesica, u kojima je, pretpostavlja se, bila marihuana, a zatim nožem naneo lake telesne povrede pripadniku MUP.
Iz godine u godinu raste broj dece koju roditelji na pregled vode u privatne pedijatrijske ordinacije, a pedijatri u domovima zdravlja saglasni su u jednom - nije problem to što se deca leče kod privatnika, već to što kartoni kod izabranog pedijatra u domu zdravlja ostaju prazni
09.08.2022
08:37
Sagovornici Informera, psiholog Kristina Ilić i sociolog Dragan Koković složni su da veliku ulogu u odrastanju i formiranju života kod mladih ima sredina u kojoj odrastaju, ali i porodica.
- Odrastanje igra veliku ulogu. Način odvođenja roditelja - autoriteta prema detetu. Ako dete odrasta u porodici gde je agresija bila vodeća, neizbežno je da ce dete razviti takav obrazac ponašanja kao normalan - kaže za naš portal psiholog Kristina Ilić.
Pisholog ističe da posredno na pojavu maloletne delikvencije može da utiče i niža inteligencija.
- Niža inteligencija moze da utiče posredno na pojavu maloletnicke delikvencije, jer se ove osobe teže prilagođavaju, teže uče i pre napuštaju školu, slabije uspevaju u poslu. S druge strane deca sa smanjenom inteligencijom su manje kriticna, tako da lako padaju pod uticaj drugih. Inteligencija nija presudna - kaže naša sagovornica.
Uticaj okoline kao okidač
Još jedan od faktora, koji mlade osobe može da odvede na pogrešnu stranu je i uticaj okoline.
- Maloletni delikventi kao emocionalno nezrele osobe koje odlikuje nemogućnost kontrole emocija u odnosu na socijalne zahteve. Oni bi hteli da odma ostvare ono što žele. Tu dovodimo u pitanje i uticaj okoline. Dodvoravanje ili prikupljanje više prijatelja. Ili udruživanje ili identifikacija sa devijantnim grupama tražeći sebi slične sa istim psihičkim i društvenim problemima, a kao cilj njihovo druženje postaje obeleženo nasiljem - ritual grupe. Mladi neprestano žele da ih okruženje tretira kao odrasle, da budu zapaženi - kaže psiholog Ilić.
Najbolji način da se pomogne tim osobama je da se prepoznaju faktori koji mogu da uslove delikvenciju.
- Uz pomoć stručnjaka sa iskustvom moze se sprečiti razvoj dalje pojave i omogućiti osobi i njenom okruženju da ne ispolji neprihvatljivo društveno ponašanje. Ključ je u u prepoznavanju faktora koji mogu da uslove delikvenciju - kaže naša sagovornica i zaključuje:
- Moramo sprečiti neželjeni razvoj u ponašanju svakog deteta. Rana detekciju i prevencija. Opšta prevencija se primenjuje kao uticaj na mlade da be čine krivična dela, a postiže se izazivanjem straha od kazne predviđene zakonom.
Specifična podkultura
Sociolog Dragan Koković ističe za Informer.rs da je maloletnička delikvencija specifična podkultura, kao i da bitnu ulogu u odrastanju deteta ima porodica.
- Maloletnička delikvencija je specifična podkultura. Porodično okrilje igra bitnu ulogu u "plasiranju" deteta, ali pravi referentni okvir postaje grupa kojoj se pripada. Ona ima poseban sistem vrednosti, najčešće nasilnici i specifične obrasce ponašanja - kaže sociolog Koković.
Prema rečima našeg sagovornika popravni domovi jesu jedno do rešenja, ali i to postoje problemi.
- Prevenitivno delovanje je najbolje, mada "specijalno vaspitanje" ima značajnu ulogu. Ipak, veliki je broj povratnika u kazneno popravne domove. Teorija imitacije i socijalnog učenja igra važnu ulogu u prihvatanju delikventnih obrazaca ponašanja - kaže Koković i zaključuje:
- Potrebno je afirmisati mnoge agense socijalizacije, porodica, škola, medij, sportski kolektiv itd.
Maloletnici počinili i tri ubistva
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku prošle godine je protiv maloletnika podneto 2.513 krivičnih prijava. Nakon njihovih provera, podignuto je 1.749 optužnica, a 1.383 osobe mlađe od 18 godina na kraju su i osuđene.
Zbog krivičnih dela protiv života i tela, prijavljeni su 349 puta, a najviše, čak 260 puta, u pitanju je bilo nanošenje lakih povreda. Maloletnici su prošle godine počinili i tri ubistva. Protiv njih je podneto i 55 krivičnih prijava zbog nanošenja teških telesnih povreda.
Maloletnici su najviše, čak polovinu krivičnih dela za koje su prijavljeni, počinili protiv imovine - 1.263. To znači da su najviše krali, pljačkali, uništavali imovinu, uzimali tuđa kola i varali ljude. Za krađe su dobili 418 prijava, za oštećenje i uništenje tuđih stvari 203, a za prevare i sitne krađe 71. Tuđe vozilo su ukrali i bili uhvaćeni 76 puta.
Javni red i mir prošle godine narušavali su 264 puta. Reč je mahom o nasilničkom ponašanju - 245 puta, dok su 12 puta nosili oružje.
U krivičnom delu protiv zdravlja ljudi uhvaćeno je 182 mlađih od 18 godina, i to pre svega zbog narkotika. Protiv čak 151 podneta je krivična zbog držanja opojnih droga, a protiv 28 zbog prodaje.
Interesantan podatak je da je protiv 98 maloletnika podneta prijava za nasilje u porodici. Njih 36 počinilo je dela protiv polne slobode, poput silovanja, nedozvoljenih polnih radnji, polnog uznemiravanja, obljube.
S obzirom na broj počinjenih krivičnih dela najviše ih je i sankcionisano zbog krađa i uništavanja imovine - 635. Zbog narkotika sankcije su izrečene za njih 229, a zbog nanošenja povreda kažnjeno je 181. Zbog oružja i nasilničkog ponašanja sankcionisano je 133. U zatvoru ih je završilo troje, jedno zbog ubistva, jedno zbog teške krađe i jedno zbog razbojništva, a izrečena im je kazna od šest meseci do dve godine zatvora. Za 1.380 njih izrečene su vaspitne mere, najviše pojačanog nadzora, a onda upozorenja i usmeravanja. Za 94 izrečene su zavodske mere - odlazak u popravni dom.
Čak 204 maloletnika su već ranije bila osuđivana, što znači da su se vratili kriminalnim radnjama i ponašanju.
Ženskih prestupnika 10 odsto
Od ukupnog broja maloletnih delinkvenata, oko 10 odsto su devojke. Što se tiče starosti, najviše je kriminalnih maloletnika od 17 godina - 448, od 16 ih je 408, od 15 - 303, a od 14 godina - 224.
Najviše maloletnika koji su počinili kriminalna dela prijavljeno je u južnoj i istočnoj Srbiji - 972, u Šumadiji i zapadnoj Srbiji - 773, u Vojvodini 697 i u Beogradu 71.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
Srecko
pre 2 godine
Maloletnici su zasticeni ko beli medvedi,ne smete da poviknete na njih a kamo li da im udarite samar.Uvedi te zakon kao za odrasle osobe i svako ko naoravi prekrsaj nek odlezi u zatvoru.
U Skupštini Srbije danas je počela sednica Odbora za prava deteta, na kojoj učestvuje osam ministarstava Vlade Srbije. Na sednici je naglasak stavljen na prevenciju i suzbijanje nasilja koje uključuje decu, a ministri će izvestiti narodne poslanike o aktivnostima svojih resora na ovom polju.
Koksaki virus koji stoji iza tzv. bolesti prljavih ruku, poznat u narodu i kao bolest šaka, stopala i usta, uglavnom pogađa decu, najčešće najmlađe u vrtićima, a takva situacija je i sada u pojedinim.
U Srbiji među decom uzrasta od 5 do 14 godina, čak 12,9% je gojazno. Umereno gojazno je 16,6% dece. U odnosu na prethodna istraživanja iz 2013. godine, taj procenat je povećan.
Iz godine u godinu raste broj dece koju roditelji na pregled vode u privatne pedijatrijske ordinacije, a pedijatri u domovima zdravlja saglasni su u jednom - nije problem to što se deca leče kod privatnika, već to što kartoni kod izabranog pedijatra u domu zdravlja ostaju prazni
Eksplozija se 24. novembra dogodila u blizini vojne jedinice u predgrađu Čugujeva, u oblasti Harkov, gde su NATO instruktori obučavali pripadnike Oružanih snaga Ukrajine (OSU), a na lice mesta hitno su se uputila vozila hitne pomoći.
Opozicionar Goran Ješić iako je tek izašao iz pritvora zbog nasilnog ponašanja i napada na policajca, omah je uputio stravične pretnje putem antisrpskih medija koji posluju u Beogradu kao što je Nova S.
Nakon što su opozicioni ekstremisti pozvali na građanski rat u Srbiji, oglasio se narkoman i miljenik teroriste Aljbina Kurtija, Bogdan Bogdanović, koji je pružio podršku tom pozivu, ali, kao i uvek do sada, obrnuo priču kako bi napravio alibi i okrivio vlast u Srbiji.
Jedan od osnivača opozicionog Proglasa Miodrag Jovanović i opoziciona tužiteljka Jasmina Paunović potvrdili su u "Utisku nedelje", koji se emituje na antiskrpskoj televiziji Nova S, da je opozicija izvršila pritisak na tužilaštvo.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastaće se danas sa predsednikom Svetske odbojkaške organizacije Fabiom Azevedom i predsednikom Evropske odbojkaške konfederacije Rokom Sikirićem, saopštila je Služba za saradnju sa medijima predsednika Republike.
O najnovijim dešavanjima u Rusiji i Ukrajini za našu televiziju govorili su Tomo Kovač, bivši ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske i Pukovnik Veselin Šljivančanin.
Gosti Info jutra advokat Zora Dobričanin i analitičar Saša Borojević, govorili su o tome kako kompanija SBB u vlasništvu Dragana Šolaka krije IP adrese osoba sa kojima je maloletni ubica Kosta K. komunicirao.
Profesor dr Mina Zirojević sa Instituta za uporedno pravo i stručnjak za izborne kampanje Milan Stevanović Piksel bili su gosti Informerovog "Otvorenog studija". Govorili su o protestima u centru Beograda, kao i o globalnoj bezbednosti.
Suđenje Urošu Blažiću (21), okrivljenom za masovno ubistvo u selima Dubona i Malo Orašje, biće nastavljeno danas u 10 sati u zgradi Specijalnog suda u Beogradu i to iznošenjem završnih reči!
Žena čiji identitet nije objavljen teško je povređena u subotu u Rakovici kada ju je na pešačkom prelazu udario automobil, a zatim preko nje prešlo drugo vozilo!
Ninela Radičević, majka Ane Božović, devojčice koja je ubijena u OŠ "Vladislav Ribnikar", oglasila se na svom Fejsbuk profilu i objavila kako se oseća nakon ćerkine smrti.
Pripadnici škaljarskog klana i danske kriminalne grupe "Loyal To Familia" odgovorni su za ubistvo dvojice navodnih pripadnika kavačkog klana Petra Lipovine (41) i Žarka Pejakovića (25).
Košarkaška reprezentacija Srbije savladala je selekciju Danske (98:51), plasira se na Evropsko prvenstvo 2025. godine, a poznato je i kada će saznati rivale.
Nikola Jokić je opet oduševio Amerikance, predvodio je Denver do pobede protiv Los Anđeles Lejkersa sa 127:102, a legendarni as "jezerdžija" Džejms Vorti, pokušao je na zanimljiv način da objani koliko je Srbin moćan.
Ukrajinski mediji, pozivajući se na obaveštajne izvore, tvrde da Rusija razmatra plan podele teritorije Ukrajine na tri segmenta: „Nove regione Rusije“, „Prorusku državnu formaciju“ i „Sporne teritorije“. Ovaj plan, ako se pokaže tačnim, predstavlja produžetak ruskih ambicija za proširenjem uticaja na prostoru bivšeg Sovjetskog Saveza.
Ruske snage izvele su neočekivanu operaciju desanta preko reke Oskol, uspešno prešle na zapadnu obalu i izbacile ukrajinsku brigadu sa njenih pozicija. Ova akcija predstavlja direktnu pretnju za grad Kupjansk, prenosi resurs DeepState, povezan sa ukrajinskom vojnom obaveštajnom službom (GUR).
Imigranti koji se trenutno nalaze u Sjedinjenim Američkim Državama pripremaju se za moguću masovnu deportaciju, koju očekuju nakon što izabrani predsednik Donald Tramp preuzme funkciju u januaru. O ovome piše list Njujork tajms.
Ukrajinski mediji upozoravaju na moguće pripreme ruske avijacije za masovni napad na Kijev, dok situacija u prestonici postaje sve napetija povlačenjem ambasada zapadnih zemalja.
Mirjana Joković rođena na današnji dan 1967. godine, još kao šesnaestogodišnja tinejdžerka pojavila se u seriji "Kamiondžije opet voze", gde je igrala unuku legendarnom Jaretu kojeg je glumio Miodrag Petrović Čkalja.
Adriana Lima šokirala je fanove dramatičnim promenama na licu u poslednjih nekoliko nedelja, a svi se pitaju šta je uzrok ovoj transformaciji jer u jednom momentu izgleda drastično mršavo dok je u drugom njeno lice punijeg izgleda.
Počela je sezona Strelca, a žene rođene u ovom znaku izuzetno su energične, avanturisti spremne za nova iskustva. Mnoge poznate dame su u ovom znaku i veoma uspešne na poljima svojih karijera.
Manekenka i TV zvezda Džesika Alves pohvalila se svojim seksi telom tokom pikantnog fotografisanja, na kome su njene natečene obline bile u krupnom kadru.
Održavanje strasti na daljinu nikada nije bilo zabavnije! Uz igre poput "pogodi oblinu", zavodljive poruke i male tajne šifre, možete uneti uzbuđenje u vezu i raspaliti maštu svog partnera, čak i kada niste zajedno.
Da li ste ikada proverili koliko su vaše drvene varjače zaista čiste? Jednostavan trik kuvara Meta Prestona otkriva šokantnu količinu prljavštine koju ne vidite golim okom!
Pevačica Tanja Savić osim toga što niže uspehe u karijeri, uživa u ljubavi sa dečkom Muhamedom Mukijem Bešićem, a mnogi se pitaju šta se dešava sa njenim bivšim mužem Dušanom Jovančevićem.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.