• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: RTS

01.02.2023

21:15

SRBI SVE MANJE GOVORE SRPSKI! ZAŠTO? PA, ZATO ŠTO NAM JE SOPSTVENI JEZIK, ISTORIJA I KULTURA POSLEDNJA RUPA NA... Hoće li se i kada to promeniti?!

Informer DN

Vesti

SRBI SVE MANJE GOVORE SRPSKI! ZAŠTO? PA, ZATO ŠTO NAM JE SOPSTVENI JEZIK, ISTORIJA I KULTURA POSLEDNJA RUPA NA... Hoće li se i kada to promeniti?!

Podeli vest

Nacionalni udžbenici bi trebalo da budu u upotrebi od 1. septembra. Vladimir Milojević, profesor srpskog jezika i književnosti u Četrnaestoj beogradskoj gimnaziji ističe da Srbija ima najmanji broj časova maternjeg jezika u regionu. Zbog toga bi, smatra, prosvetni sistem ako želi da poboljša kod učenika nacionalnu svest, morao najpre da poveća fond časova.

Kaže da se boji da, ako bi u nacionalnim udžbenicima bili samo nacionalni pisci, koji su pisali samo srpskim jezikom, da nas to ne bi odvelo na pravi put.

Ni nakon nedavne izjave novog direktora "Službenog glasnika" Mladena Šarčevića nije jasno kako će izgledati nacionalni udžbenici, niti šta će se tačno u njima nalaziti. Jasno je da treba da sadrže lekcije iz oblasti nacionalne istorije i da bi trebalo da budu u upotrebi od 1. septembra. Koliko će ih biti, za koje razrede, kome će biti obavezni, još nije poznato.

Vladimir Milojević je već četvrtu godinu zaredom najuspešniji metodičar među profesorima srpskog jezika.

Ističe da nije sasvim siguran u značenje, kako kaže "sintagme  nacionalni udžbenik", šta ona tačno podrazumeva. 

- U kojoj meri bi se nacionalni udžbenik razlikovao od već postojećih koje imamo na tržištu i kojih nije uopšte malo. Moram da naglasim da je u Srbiji štampanje udžbenika postalo ozbiljan biznis. U sedmom razredu osnovne škole imamo čak devet ili deset čitanki, odnosno gramatika različitih izdavača. Nisam siguran da nam je toliko potrebno - ukazuje profesor.

S druge strane smatra da, ako prosvetni sistem želi da poboljša kod učenika nacionalnu svest da bi to moglo da se uradi na drugi način.

- Taj drugi način je u prvom redu povećanje broja fonda časova koji se tiču maternjeg jezika. Stručna javnost na to odavno skreće pažnju. Srbija je zemlja koja ima najmanji broj maternjeg jezika u odnosu na druge zemlje u regionu - naglasio je Milojević.

Ističe i da u Rusiji imaju skoro duplo više časova maternjeg jezika nego u Srbiji. U prvom ciklusu obrazovanja u Srbiji đaci od prvog razreda imaju pet časova maternjeg jezika, od šestog do osmog četiri, u gimnazijama od tri do pet časova, u zavisnosti od stručnog smera.  

U srednjim stručnim školama su, navodi tri, a negde čak i dva časa maternjeg jezika.

To je, ističe, apsolutno nedovoljno da bi se obradio tako ozbiljan nastavni sadržaj. 

Koliko "nacionalnog" već ima u srpskom jeziku u gimnazijama

Milojević smatra da, ne samo u gimnazijama nego i u drugim školama, "nacionalnog" ima sasvim dovoljno i da je dobro što je to tako. 

- Ne možemo ni zamisliti da se obrađuje epoha romantizma u drugom razredu, a da ne pomenemo i ozbiljno ne obradimo Zmaja, Njegoša, Vuka, Branka Radičevića... S druge strane u tim udžbenicima morali bi da se zabavimo i Bajronom, Hajneom i raznim drugim piscima romantizma - smatra profesor.

Kaže da se boji da, ako bi u nacionalnim udžbenicima bili samo nacionalni pisci, koji su pisali samo srpskim jezikom, da nas to ne bi odvelo na pravi put. 

- Rusi su nešto pametno uradili i dali su svom maternjem jeziku nadpredmetni status. Postoji takva inicijativa koja nažalost nije zaživela kod nas. A to znači da bi to trebalo da bude predmaternji predmet kome ćete dati jednu posebnu pažnju, posebno negovati i izučavati u školama, kako bi nam učenici ilazili iz škola funkcionalno pismeni - smatra Milojević. 

Foto: Informer

Učenici u Srbiji imaju najmanje časova maternjeg jezika u regionu, to se mora promeniti

Nije važno samo da se u srednjoj školi obrađuju književna dela, već je neophodno, ukazuje profesor  da se radi i gramatika, jezička kultura, funkcionalna pismenost.

Pita se i otkud u gimanzijama u drugoj godini 17 ili 18 predmeta, jer smatra da je to velika nepravda i veliki pritisak prema učenicima.

Nedostataka profesora ozbiljan problem

- Škola nije neozbiljna, ali školi, profesorima treba vratiti poljuljani autoritet. Učenicima su data možda prevelika prava, manje obaveza, imamo jednu hiperprodukciju vukovaca - upozorava Milojević.

Smatra da bi se različitim mehanizmima, zakonskim aktima, razumevanjem i poboljšavanjem ne samo materijalnog položaja već i vraćanju autoriteta profesorima i poverenja poboljšao prosvetni sistem. 

- Srpsko školstvo se u ovom trenutku suočava s ozbiljnim problemom nedostatka kadra. Imate situaciju da u školama i u gradskim i u seoskim sredinama nema ko da predaje matematiku, računarstvo, informatiku a uskoro neće imati ko da predaje srpski jezik i kljiževnost, a bojim se u dogledno vreme i ostale predmete - upozorio je profesor Milojević.

Misli da bi prosvetna vlast trebala veoma da se zamisli nad tim pitanjem i da nešto preduzme. 


 

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

komentari
Nebojsa

pre 1 godinu

Pa evo, vase novine su na latinici. Sta je tu srpsko?!?

Za pocetak

pre 1 godinu

За почетак, ако сте искрени, учините то да ваш сајт буде доступан на српском језику ћириличним писмом.

sledeća vest

Politika

TV

Hronika

JOŠ Hronika VESTI

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set