• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: Informer/Politika

30.08.2023

12:56

Srbi jedu sve manje hleba! Da li je to samo rezultat nekog modernog trenda ili je u pitanju i ekonomski status?!

Pixabay

Društvo

Srbi jedu sve manje hleba! Da li je to samo rezultat nekog modernog trenda ili je u pitanju i ekonomski status?!

Podeli vest

U Srbiji se jede manje hleba, a trenutna potrošnja iznosi 51 kilogram po stanovniku godišnje, što je prema reziltatima istraživanja oko 40 odsto manje nego pre 15 godina kada se trošilo 91,5 kilograma hleba

Prema podacima udruženja „Žitounija“, ukupna potrošnja hleba po regionima je ispod trenutnog proseka u razvijenijim područjima Srbije, a iznad tog nivoa u siromašnijim.

- Procenjujemo da je, za razliku od hleba, potrošnja peciva u razvijenijim regionima veća od procenjenog proseka koji iznosi 10 kilograma po stanovniku godišnje - naveli su iz „Žitounije“.

Kako su precizirali, prema podacima poslednje godišnje ankete o potrošnji domaćinstva, U Beogradu se troši 60,5 kilograma, u Vojvodini 51 kilogram, u Šumadiji i zapadnoj Srbiji 62,8, a u južnoj i istočnoj Srbiji 68,7 kilograma hleba po stanovniku godišnje.

Predstavnik Unije pekara Srbije Zoran Pralica kazao je da se u Srbiji svakoga dana proda 2,5 miliona vekni hleba.

- Manja potrošnja ove namirnice rezultat je trenda u ishrani. Potrošnja statistički jeste manja, ali mislim da postoje velike razlike u regionima i manji broj stanovnika. Prosečno, ne konzumiramo manje hleba i to je i dalje dominantna namirnica - rekao je Pralica.

Prema poslednjim podacima, Nemci konzumiraju 57 kilograma hleba godišnje po glavi stanovnika, Francuzi 50 kilograma, Britanci 37 kilograma, Amerikanci 17 kilograma, dok je u Indiji godišnja potrošnja hleba i proizvoda od testa po stanovniku 1,7 kilograma.


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

Izbori 2023

TV

JOŠ TV VESTI

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

Njom se diči srpstvo celo! Danica Crnogorčević napravila spektakl u Novom Sadu - oduševila svoju publiku! (VIDEO)
Kultura

Njom se diči srpstvo celo! Danica Crnogorčević napravila spektakl u Novom Sadu - oduševila svoju publiku! (VIDEO)

Nastojim da pevam duhovne pesme na početku svakog koncerta, jer su upravo te pesme suština celog mog rada. Nakon toga pevam splet tradicionalnih pesama sa svih prostora. Kosovske pesme koje su deo svih nas ostavljam za kraj kako bi narod osetio toplinu i povezanost vere i tradicije. Kosovo je deo naše duše, to su pesme koje najviše ugreju naša srca. Emocije koje tada osetim uvek završe suzama, koje ne uspevam da suzbijem ma koliko se trudila.

01.12.2023

12:36

Pripremite spiskove! Noć knjige od 8. do 10. decembra
Kultura

Pripremite spiskove! Noć knjige od 8. do 10. decembra

Pod sloganom „Priča koja traje“, Noć knjige, omiljena manifestacija svih knjigoljubaca, održaće se od 8. do 10. decembra 2023. godine pod pokroviteljstvom Eurobank Direktne u knjižarama Delfi i Laguninim klubovima čitalaca u Srbiji i regionu, kao i na sajtovima laguna.rs i delfi.rs.

30.11.2023

16:08

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set

Srbija