U subotu, 6. januara, obeležavamo badnji dan, i dok će ga pojedini provesti u radu, kako se ne praznuje kao neradni dan, važno je da znate da će ipak imati skraćeno radno vreme.
Pravosalavni vernici i Srpska pravoslavna crkva danas obeležavaju hrišćanski praznik Oci ili Očevi, koji pada prve nedelje pred Božić, a za ovaj dan se vezuje prelep običaj kada deca vezuju očeve i tada ih on daruje poklonima.
05.01.2025
08:00
Običaje oko Badnjeg dana su Srbi nasledili od svojih predaka i dalje ih održavaju. Za badnjak, badnje drvo, seče se, najčešće, stabaoce ili, samo, grana hrasta koji je kod Slovena oduvek bio sveto drvo.
Sečenje badnjaka
Badnjak seku isključivo muškarci, najčešće domaćin i najstariji sin, u rano jutro, pre izlaska Sunca. Zavisno od krajeva, birani su različiti badnjaci.
Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici danas slave velikog sveca, svetog Nikolu. O veličini i značaju ove slave govori i činjenica da za Nikoljdan pola Srbije slavi slavu, dok druga polovina ide na istu.
19.12.2023
06:40
Običaj koji su praktikovali naši preci je da se u praskozorje, pod udarcima sekire, jedan se mladi hrast oprašta sa suncem. Seče se sa tri udarca, tako da padne ka istoku.
Negde se seče jedan badnjak, negde dva, tri, devet, a ponegde onoliko badnjaka koliko ima muškaraca u kući. Kad se domaćin vrati iz šume i donese badnjak, odnosno badnjake, prislanja ih na kućni zid, a tek s prvim mrakom se badnjak unosi u kuću i stavlja na ognjište.
Badnjak je simbol onog drveta, koje su, prema predanju, pastiri doneli Josifu i Mariji, da založe vatru i zagreju pećinu u kojoj je rođen Isus Hrist.
Njegovo loženje je glavni deo ovog praznika, ali će badnjak od zore, do sumraka, ostati prislonjen uz kuću, i tek potom biti unet, uz posipanje žitom. Badnjak se loži sa posebnim poštovanjem, i moli za zdravlje, sreću i mir.
Ukrašavanje doma i trpeze
Na badnje jutro kuća se čisti, ukrašava sa slamom, na sto se stavlja suvo i koštunjavo voće, slavska sveća - započinje post koji za cilj ima čišćenje duše. Potom se priprema posna večera, peče pečenica i ide u crkvu na bdenje.
Foto: Shutterstock
Domaćice prave posnu trpezu, ali raznovrsnu, koja bi trebalo da sadrži: pasulj, ribu, baklavu, pogaču, pitu...Veruje se da će tako i nova godina biti bogata i plodna.
Podovi se posipaju slamom, baš kao u Vitlejemskoj pećini, deca pijuču, da bi se živina množila i umolilo blagostanje.
I dok se u domovima pali sveća, kao simbol Isusove svetlosti koju je doneo svetu, ove su večeri sokaci i ulice pusti. Ne ide se u goste, niti se išta uzima od drugih. Praznuje se u porodici, a svi običaji upućuju na ljubav, praštanje i težnju da se sve zavade prekinu.
Loženje badnjaka
Badnjak se celiva, maže medom i stavlja na ognjište. Kada je badnjak stavljen na ognjište, prema njemu se moralo ponašati kao prema živom biću: kitili su ga zelenim granama, ljubili, ali i prelivali vinom, posipali žitom, itd.
Foto: Shutterstock
Deca „džaraju“ vatru odnosno grančicama raspaljuju i čačkaju vatru izazivajući pregršti varnica i iskri govoreći Koliko iskrica toliko parica, pilića, košnica... nabrajajući svu stoku i živež čije se blagostanje priželjkuje.
Negde se uz badnjak u kuću unosi i pečenica i govori „Dobro veče, čestiti vi i badnje veče“ a ukućani odgovaraju „Dobro veče, čestiti vi i vaša pečenica“. Posle završetka ovoga domaćin okadi ceo dom i večeru, zapali sveću i pristupa se badnjoj večeri.
Badnja večera
Badnja večera je raznovrsna i obilna, ali posna. Na njoj, pre svega, mora učestvovati sva čeljad. Jede se, ne sa stola, već s poda, po kojem je prostrta slama, ili s prostrte velike vreće u koju je stavljena slama, tanak sloj... Badnjački kolač se ne seče nožem već se lomi rukom. Ne sme se pojesti sve jelo ni popiti sve piće nego se ponešto ostavlja da prenoći, na onom mestu s koga se večeralo.
Na Badnje veče, isto tako ni na prvi ni na drugi dan Božića, trpeza se ne diže, ne sklanja, čak se ni đubre ne izbacuje iz kuće. Od ovog pravila danas se odstupa, naročito u gradu gde se Badnjačka večera jede sa stola ispod kog je prostrta slama ili samo čak zavežljajčić slame s drenovom grančicom.
Foto: Shutterstock
Na badnjoj trpezi treba da se nađe pogača badnjačka (hleb), riba so, vino, med, sveća!
Posle večere, spava se na slami, a izjutra, rano, po rasporedu, dok jedni idu u crkvu u svečanoj odeći (obično domaćin kuće), drugi za vodu na izvor, kladenac, bunar, česmu, vrelo, treći u štalu, kod stoke, svako za svojim poslom. A domaćica sačeka najmilijeg Božićnjeg gosta "Polažajnika".
Foto: Informer
Obilaženje kuća
U Vojvodini se deca okupljaju, predveče, pre večere, prazne đačke torbe i idu u korinđanje. Ovaj običaj je veoma sličan koledarskim običajima kod drugih naroda. Mali korinđaši obilaze u kuće u komšiluku i pevaju (korinđaju) pesmice kojima najavljuju radostan dolazak Božića, a od domaćina očekuju da ih daruje nekom prigodnom sitnicom. Domaćini kuće daruju decu jabukama, slatkišima, kolačima, suvim voćem, orasima, a ređe novcem.
Narodna verovanja
Sledeća tri verovanja su naši preci obavezno poštovali:
- Mak valja jesti na Badnji dan, jer se veruje da će doneti mnogo novca onima koji ga jedu.
- Oni koji su se tokom godine posvađali s nekim, na Badnji dan praštaju i mire se i to je pravi duh tradicije.
- Na Badnje veče žena udari rukom muža u slabinu, a muž ženu isto, da bude cele godine kuća vesela, da bude zdrav domaćin-gazda kuće.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
U subotu, 6. januara, obeležavamo badnji dan, i dok će ga pojedini provesti u radu, kako se ne praznuje kao neradni dan, važno je da znate da će ipak imati skraćeno radno vreme.
Ministarstvo odbrane Rusije objavio je snimke koji prikazuju borbenu obuku severnokorejskih vojnika koji su učestvovali u operacijama oslobađanja Kurske oblasti od ukrajinskih snaga.
Uroš Piper bivši medijski koordinator Novog DSS za Alo je prokomentarisao stravične scene koje smo danas mogli da vidimo u Novom Sadu kada je napadnut dekan DIF-a Patrik Drid.
Danas od 17 sati budite uz Informer TV, jer će naš voditelj Igor Ćurčić uživo razgovarati sa generalom Nebojšom Pavkovićem, bivšim načelnikom Generalštaba Vojske Jugoslavije, herojem koji se već 20 godina nalazi u zatvoru zbog odbrane svoje zemlje od agresora.
Na Novom Beogradu u bloku 44, na današnji dan pre 3 godine, dogodilo se jezivo ubistvo, kada je Stefan Milašinović, maskiran u radnika, ušetao u kafić "Ritual" i likvidirao vlasnika Luku Žižića (37).
Proslavljeni nemački fudbaler Bastijan Švajnštajger trenutno je u Južnoj Africi kao ambasador Lige šampiona. Na društvenim mrežama objavio je fotografiju ispred stadiona u Kejptaunu i pitao navijače da li prepoznaju gde se nalazi.
Američki ministar finansija Skot Besent danas je prebacio na Kinu odgovornost za postizanje trgovinskog sporazuma, rekavši da je na Pekingu da deeskalira tenzije u sferi trgovine.
Nakon oslobođenja teritorije Kurske oblasti od neprijateljskih oružanih formacija, u zemlji vlada izuzetan patriotski polet i jedinstvo, poručila je predsednica Saveta Federacije Valentina Matvijenko na sastanku sa predsednikom Rusije Vladimirom Putinom.
Veliki delovi Španije i Portugala, uključujući Madrid i Lisabon, pogođeni su nestankom struje, a do problema je došlo i u Andori i Belgiji. Zbog brojnih izveštaja da su mnogi građani Španije i Portugala ostali bez tekuće vode, ljudi u panici kupuju zalihe.
Sovjetski nuklearni projekat postao je sredstvo obuzdavanja i pomogao je u sprečavanju mnogo globalnih sukoba, izjavio je ruski premijer Mihail Mišustin u okviru predavanja na obrazovnom maratonu „Znanje“, upriličenog povodom 80. godina Pobede u Drugom svetskom ratu.
Ruska državna novinska agencija TASS danas objavila je snimak za koji tvrdi da prikazuje severnokorejske vojnike koji su se borili zajedno s ruskim snagama u Kurskoj oblasti.
Glumica Sidni Svini, koju mnogi smatraju najseksi ženom današnjice, pojavila se na "Stagecoach" festivalu u Kaliforniji i pokazala da raskid nije pokvario njeno raspoloženje.
Mnogi danas žale za ukusom paradajza kakav je nekada bio - sočan, sladak i mirisan. Iako su se uslovi i sorte promenili, uz prave korake i malo pažnje, moguće je ponovo uzgojiti paradajz punog ukusa, baš kao iz starih vremena.
Rada je svojim pevanje podigla atmosferu do usijanja u emisiji, a njena izvedba se najviše svidela Žiki, koji je čak u jednom trenutku počeo da skače od sreće.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar