Zabrinjavajuće brojke! Srbija zauzima prvo mesto po broju umrlih žena od raka dojke: Šta je uzrok - genetika ili način života?
Podeli vest
U današnjem društvu, tema kancera, posebno raka dojke, postala je sveprisutna i alarmantna. Broj obolelih od ove opake bolesti kontinuirano raste, a zabrinutost je dodatno pojačana činjenicom da se rak dojke sve češće dijagnostikuje kod mladih žena u dobi između 20 i 50 godina.
Tatjana Macura, predsednica udruženja "Mame su zakon",otkriva da je slučajnim samo pregledom napipala promenu na svojoj dojci, zbog koje je odmah otišla kod lekara.
U Srbiji i širom sveta danas se obeležava Nacionalni dan borbe protiv raka dojke, i tim povodom direktorka Instituta za javno zdravlje "Milan Jovanović Batut" Verica Jovanović pozvala je sve sugrađanke da obave pregled u mobilnom mamografu koji je postavljen na šetališu Beograda na vodi.
Rak dojke je izlečiva bolest i pretvara se u hronično stanje sa kojim se živi, ili dolazi do potpunog izlečenja, ako se otkrije na vreme, rekla je danas direktorka Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut".
10.04.2024
14:46
- Napipala sam promenu u pazušnoj jami dok sam intenzivno vežbala za sportske aktivnosti. U tom trenutku sam mislila da sam istegla ligamente ili da se nešto dogodilo sa mišićem, pošto sam radila vežbe za gornji deo tela. Međutim, kada sam otišla u Dom zdravlja, doktorka nije mogla da ustanovi na osnovu pregleda o čemu se radi i uputila me je na ultrazvučni pregled mekih tkiva. Taj pregled, osim pregleda pazušnih jama, obuhvatao je i pregled dojke. Ultrazvučnim pregledom je ustanovljeno da duboko u mojoj dojci postoji jedna promena koja me dalje upućuje na pregled mamografom i kod onkohirurga - počinje svoju priču Macura.
Prema njenim rečima, nakon toga, na mamografiji je potvrđeno postojanje promene.
- Po klasifikaciji, ustanovljeno je da bih trebala da odem i na operaciju, jer ovu promenu nisu mogli da definišu o čemu se radi. Radiolog koji je radio ultrazvuk, kao i onaj koji je radio mamografiju, su predložili operaciju. Onkohirurškinja koja me je vodila je to potvrdila, a ja sam uradila još jednu dodatnu analizu koja se radi u određenim danima ciklusa, to je magnetna rezonanca, i ona je takođe dala potvrdu klasifikacije. Intervencija je usledila odmah posle toga. Imala sam puno sreće, doktorka koja je vodila moj slučaj imala je puno strpljenja - rekla je Tatjana Macura.
Kako je rekla, doktorka je potom objasnila zbog čega je morala kroz operativni deo.
- Doktorka mi je objasnila o čemu se radi, šta su njene pretpostavke, zbog čega moram da prođem kroz operativni deo, kao i da je ogromna verovatnoća da će se sve završiti pozitivno, ali da je neminovno da prođem kroz sve ovo, kao i da će pratiti moje stanje. Bez obzira kolika vas panika uhvati, kada je neko takav autoritet, i objasni vam sve faze, vi opet imate tu dozu sigurnosti da se nalazite u sigurnim rukama. Mojim pojavljivanjem u medijima i pričanjem na ovu temu, želim da apelujem na žene da odrade određene preglede - dodala je.
Alarmantan podatak
Svake godine se registruje oko 4,600 obolelih žena, a oko 1,600 ne uspe da se izbori sa ovom bolešću.
- Osnovni problem, naš broj oboljevanja koju stalno ističemo, nije toliko alarmantan, koliko je alarmantan drugi podatak da smo mi izbili na prvo mesto po broju umrlih od karcinoma dojke, što ukazuje na to da se ipak većina obolelih kod nas javlja u poodmaklom stadijumu bolesti. Tu je kod nas veći problem, nego broj obolelih. Mi kao zemlja moramo da insistiramo na edukaciji javnosti, da pričamo koji su faktori rizika za nastanak karcinoma dojke. Koji su promenljivi faktori rizika na koje možemo uticati svojim određenim ponašanjem, jer postoje i nepromenljivi. To važi za većinu bolesti, ali je pokazano da je za postmenopauzni karcinom dojke, jako bitno održavanje telesne težine u normalnim granicama, fizička aktivnost i ishrana koja je prilagođena praktično onome što mi zovemo mediteranski tip ishrane. To su tri osnovna stuba koje svaka žena može da radi i tako da pomogne sebi, da smanji rizik od obolevanja - napominje Macura.
Redovan pregled kao prevencija
Dr Mirjana Branković ističe da moraju postojati redovne mamografije, ultrazvuk do 50. godine i mamografski skrining koji organizuje država za žene između 50. i 69. godine života.
- Žene na svake dve godine, bez ikakvih znakova da su nešto napipale, trebalo bi da se podvrgnu tome. Pregledi kojima se žene podvrgavaju, omogućavaju da se bolest otkrije u početnoj fazi, kada je izlečiva. Najčešće se mamografski može otkriti ono što ne može da napipa onkohirurg, ni ginekolog. Takve promene treba sanirati i pomoći ženama da ostanu zdrave.
Prema njenim rečima, ultrazvučni pregledi su namenjeni ženama mlađeg doba.
- Oni se odnose na mlađu životnu dob, na žene koje imaju veliku gustinu žlezdanog tkiva, koje još uvek nisu u menopauzi - kaže Branković.
Faktori rizika
Pozitivna porodična istorija može izazvati sumnju na nasledni oblik karcinoma dojke, koji se razlikuje od opšteg skrininga.
- Ovo zahteva drugačiji pristup. Važno je podići svest žena o ovom specifičnom obliku karcinoma. Žene treba da se informišu, procene svoju porodičnu i ličnu istoriju u smislu naslednih bolesti, i prijave se za odgovarajuća testiranja kako bi saznale da li nose genetičke predispozicije koje mogu promeniti njihov rizik. Rizik od razvoja raka dojke je visok, između 10 i 13 posto. Kod nosioca genetičke predispozicije taj se rizik uvećava pet puta. On je između 60 i 80 posto - zaključila je dr Mirjana Branković Magić
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
U Srbiji i širom sveta danas se obeležava Nacionalni dan borbe protiv raka dojke, i tim povodom direktorka Instituta za javno zdravlje "Milan Jovanović Batut" Verica Jovanović pozvala je sve sugrađanke da obave pregled u mobilnom mamografu koji je postavljen na šetališu Beograda na vodi.
Ilon Mask, najbogatiji čovek sveta i jedan od ključnih ljudi Trampove Bele kuće, intenzivno se bavi politikom u Nemačkoj, što se delu tamošnje javnosti ne sviđa.
Opozicionari i njihove pristalice po društvenim mrežama dele lažne slike sa protesta na Slaviji, čak dele i fotografije na kojima uopšte nije taj Trg niti ta fontana.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić prisustvovao je otvaranju deonice Kruševac - Trstenik - Vrnjačka Banja na auto-putu E-761. On je u autobusu odgovarao na pitanja novinara i govorio o toj saobraćajnici, ali i o drugim planiranim infrastrukturnim projektima u Srbiji.
Tenzije koje već duže vreme postoje u Bosni i Hercegovini mogle bi u narednom periodu da dovedu do eskalacije neviđenih razmera i do rata, a takav opasan scenario stavio bi Srbiju i njeno rukovodstvo u izuzetno tešku poziciju.
Emisija "Rat uživo" na Informer televiziji bavila se krucijalnim geopolitičkim temama, fokusirajući se na rusko-ukrajinski sukob, krucijalne promene na globalnom nivou nakon inauguracije Donalda Trampa, ali i nove sukobe sa kojima se može suočiti svet u budućnosti.
Nikola Stanković Pivce (27) koji je ubijen juče u Kaluđerici na pragu porodične kuće i to pred devojkom T.D. (25) koja je ranjena, optužen je u februaru ove godine za pucnjavu u noćnom klubu "Stefan Braun" u centru Beograda koja se dogodila 15. marta 2022. godine.
Uroš Nikolić, Luka Kardum i Tomislav Hordov delegirani su za sudije drugog ovosezonskog, a prvog abaligaškog večitog derbija između Crvene zvezde i Partizana.
Štoper Crvene zvezde Vanja Drkušić (25) hramljući je napustio "Marakanu" nakon utakmice sa Čukaričkim (5:2), što je ozbiljno zabrinulo sve u taboru srpskog prvaka!
Izuzetna sezona za nas! Osigrali smo odličnu utakmicu, hvala navijačima. Sada idemo malo da se odmorimo i zaboravimo na fudbal, poručuje trener Crvene zvezde, Vladan Milojević (54)!
Derbi kao derbi, znamo sve. Spremamo se za tu utakmicu, najbitnije je da izađemo i igramo sa najboljom mogućom koncentracijom, poručuje trener Partizana, Željko Obradović (64)!
Predsednik Rusije, Vladimir Putin, primio je u Kremlju premijera Slovačke, Roberta Fica, koji boravi u radnoj poseti Moskvi kako bi govorili o tranzitu ruskog gasa, saopštio je portparol predsednika, Dmitrij Peskov.
Mađarski ministar spoljnih poslova i spoljnih ekonomskih odnosa Peter Sijarto izjavio je danas da su nastavljene isporuke ruske nafte Mađarskoj preko naftovoda Družba, koje su bile obustavljene poslednjih dana iz tehničkih razloga.
Vojnici inženjerskog bataljona motorizovane divizije grupe trupa Zapad prošli su kroz protivpešadijska minska polja Oružanih snaga Ukrajine na oslobođenim teritorijama LNR.
Osvanule su optužbe da je Rusija stajala iza kampanje na društvenim mrežama u Rumuniji, koja je pomogla nezavisnom predsedničkom kandidatu Kalinu Đorđeskuu da pobedi u prvom krugu izbora i koja je dovela do toga da ustavni sud te zemlje poništi celu izbornu proceduru, su netačne, utvrdila je istraga.
Tejlor Kuk je u noći odlučila da proveri svoju bebu, ali je zatekla svog psa na pultu za presvlačenje, što je postalo viralno na TikToku i izazvalo lavinu reakcija.
Nova godina je pred vratima, ali prehlada ili grip mogu lako pokvariti prazničnu čaroliju. Otkrijte koje namirnice vam mogu pomoći da ojačate imunitet i ostanete zdravi u danima slavlja.
Jedna žena iznenadila je javnost kada je otkrila da je dojila svog supruga, ali iza ovog neuobičajenog čina krije se sasvim opravdan razlog koji bi mnogi mogli da razumeju.
Krofne iz Sankt Peterburga, poznate kao "piške", osvajaju svojom jednostavnošću i savršenim ukusom. Naučite kako da ih pripremite kod kuće, bez odlaska u Rusiju.
Zorica Brunclik i Miroljub Aranđelović Kemiš decenijama su u skladnom braku i imaju troje zajedničke dece, dok pevačica ima i četvrto iz vanbračne zajednice.
Pre nego što je postala voditeljka Ivana Šopić radila je i kao krupije u kazinu, a prisećajući se tih dana otkrila je šokantne detalje o poznatima i njihovim navikama.
Veljko i Bogdana Ražnatović odveli su sinove na planinu, a bokser je na društvenim mrežama pokazao kako njihovi naslednici uživaju u snegu i čarima zimskih sportova.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.