• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: rs.sputniknews.com

12.03.2019

20:54

NAJVEĆI BLEF NATO SAVEZA! Lazanski otkriva kako bi izgledala KOPNENA INVAZIJA na Srbiju 1999. godine i ZAŠTO DO NJE NIJE DOŠLO!

Vesti

NAJVEĆI BLEF NATO SAVEZA! Lazanski otkriva kako bi izgledala KOPNENA INVAZIJA na Srbiju 1999. godine i ZAŠTO DO NJE NIJE DOŠLO!

Podeli vest

Na 20. godišnjicu agresije NATO-a na SR Jugoslaviju još uvek postoje dileme da li je NATO planirao i da li je uopšte tada bio u stanju da izvede i kopnenu invaziju na našu zemlju? Za koju su se, inače, najviše zalagali Britanci. Odnosno, kako bi tekao razvoj događaja da nije bilo vojnotehničkog sporazuma u Kumanovu?

Treća faza vazdušnih udara NATO-a obuhvatala je kako vojne tako i civilne ciljeve, sve u nastojanju da se slomi moral stanovništva i prisili politički vrh SRJ na kapitulaciju.

Istovremeno su u javnost zapadnih zemalja puštane vesti kako je plan kopnene invazije NATO-a u završnoj fazi. Ulogu ubeđivanja Slobodana Miloševića kako je to realnost odigrali su, nažalost, i neki tadašnji jugoslovenski generali. Stvari su, ipak, stajale bitno drugačije.

Glavni problem NATO-a u bilo kojoj verziji kopnene ofanzive protiv SR Jugoslavije bile su logistika i geografija. Iz Albanije, u to vreme, prema Kosovu išla su samo dva loša puta. Makedonija je javno saopštila da neće dozvoliti upotrebu svoje teritorije za kopneni napad na SRJ, iako je Skoplje tada bilo razapeto između ambicije da postane član NATO-a i spoznaje da bi napad na Jugoslaviju iz Makedonije izazvao haos u Makedoniji.

Iz Hrvatske i iz BiH teško se stiže do Kosmeta, jer taj su prostor branile snage jugoslovenske Druge armije. Problemi za NATO bili su i u Grčkoj, jer luka u Solunu bila je često blokirana.

Britanci su onda predložili plan opšteg napada iz svih mogućih pravaca: iz Mađarske duž Dunava prema Vojvodini, iz Hrvatske i Bosne duž Dunava i Save prema Beogradu, iz Albanije i Makedonije prema Kosmetu, iz Bugarske prema Nišu i Boru. Upravo zbog mogućnosti istovremenog napada NATO-a po svima, vojska Jugoslavije je po principu kružne odbrane glavninu svojih snaga i stratešku rezervu držala južno od Beograda, zapadno od reke Morave, severno od Kosmeta, istočno od Crne Gore, oko Kragujevca i Kraljeva.

Foto: youtube

Radikalan plan invazije NATO-a predviđao je koncentraciju trupa u Mađarskoj, ali je problem bio transport snaga preko neutralne Austrije i Slovačke, koja tada nije bila članica NATO-a. Generali u Vašingtonu i u Londonu znali su da su jugoslovenske snage područje između Dunava i Tise minirale, da na tom prostoru Beograd ima snažne protivoklopne snage, da su Novi Sad i Zrenjanin jake tačke otpora na putu ka Beogradu.

Jedan pravac udara NATO-a trebalo je da ide ka Somboru podržan i napadom iz pravca Vukovara. No, tu je Dunav velika prepreka, posebno na njegovoj južnoj strani, koja ima strme klisove, što otežava pristup napadaču. Osim toga, Vojvodina je ispresecana rečnim tokovima i kanalima, a uspešan model odbrane na tom prostoru protiv neprijatelja, koji je i brojno i tehnički superioran, bivša JNA je godinama pripremala i uvežbavala.

Konačno, tu je i pitanje Beograda. NATO je razrađivao dva modela za napad na Beograd: model Berlina i model Budimpešte. Oba su modela skopčana sa dugotrajnom opsadom i teškim razaranjima grada. Teško da bi to prošlo u svetu i u Evropi na kraju 20. veka.

U planovima NATO-a za napad na Beograd spominjala se i 10. brdska divizija armije SAD, koja je tada bila stacionirana u Tuzli i koja bi preko Bijeljine trebalo da krene ka Beogradu podržana sa dve oklopne divizije NATO-a koje bi išle iz Mađarske. Treća divizija NATO-a krenula bi direktno iz Hrvatske i bila bi pešadijska.

NATO generali su procenjivali da bi Jugoslavija u području Vojvodine mogla za odbranu da postavi ukupno pet divizija plus neke manje dodatne jedinice, dok bi za odsudnu odbranu mogle da se privuku još dve divizije, kao i još jedna iz strateške rezerve.

NATO bi u napadu na tom delu celokupnog kružnog fronta, ili osnovice, imao u prvom ešalonu četiri divizije, dok bi dve divizije morao da postavi radi odbrane Makedonije i Albanije za slučaj jugoslovenskog kontranapada. Dakle, kapaciteti i potencijali NATO-a u junu 1999. nisu bili dovoljni za kopnenu agresiju radikalnog karaktera, jer za tako nešto bilo je potrebno najmanje 12 divizija sa punom logističkom podrškom. Da bi se nemačka vojska pripremila za udare protiv Jugoslavije iz pravca Mađarske trebalo bi joj četiri meseca, Amerikancima i Britancima šest meseci. To je vremenski normativ dovlačenja snaga i logistike i vreme prvog raspoređivanja po pravcu mogućeg borbenog nastupanja.

Odgovarajuće kopnene snage za radikalnu invaziju na SR Jugoslaviju, na prostorima oko naše zemlje, NATO u junu 1999. nije imao. Četiri, ili šest meseci dovlačenja tih snaga znači ući u jesen i zimu, a na takvim terenima teška borbena tehnika ne dolazi do punog izražaja. Sve priče i špekulacije o kopnenoj invaziji bile su proizvod psihološkog pritiska i specijalnog rata dezinformacijama kako bi se uticalo na Beograd.

(VIDEO) NA NIŠANU LAZANSKOG: GOTOVO JE! Na dijalog u Briselu PAO JE MRKLI MRAK!



Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Tagovi:

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

komentari
Svi komentari
leonida

pre 5 godina

Odličan i poučan komentar gospodaina Lazanskog, međutim ima nešto što mi smeta u ovom tekstu, mada je on tu u pravu. Evo o čemu se radi ; Kada se govori o vojsci u pozitivnom kontekstu, gotovo uvek se spominje jugoslavija a svi znamo da se u jugoslovenskoj vojsci 1999 nalazilo 99 posto srpskih vojnika ! Međutim kada se desi neki zločin niko ne kaže da je taj zločin počinila jugoslovensks voska već srbi i srpska vojska. To se dešavalo i sa Rusijom i njenim narodom za vreme SSSR. Kada je SSSR na čelu sa Staljinom, koji nije Rus, likvidirao na hiljde poljaka, letonaca, estonaca, litvanaca itd, niko tada a ni sada ne kaže da je taj zločin počinio SSSR već Rusi, međutim, kada se nešto uradi u pozitivnom kontekstu svi spominju samo SSSR a ruse niko.

Nik

pre 5 godina

99-smo se i dalje zvali jugoslavija pa nam se i vojska zvala jugoslovenska vojska...jos nismo postali Srbija...Srbija i vojska Srbije smo od 2006-te.

Nato armada

pre 5 godina

Hahahahah, rasuli bi vas za mjesec dana, da kamen na kamenu ne bi ostao. Nista gore nego kad Srbina spopadne panika.

Prcko

pre 5 godina

Kakvi ste heroji i junaci da je samo jedan nogom kročio pobjegli bi u otadžbinu Tursku

Strateg

pre 5 godina

Da bi se objektivno sagledala mogućnost kopnene invazije na Srbiju treba dobro pogledati slične akcije koje je NATO (Amerika) izvodila po celom svetu, počev od Korejskog rata, Vijetnam, Sudan, Afganistan, Sirija ... I pored ogromnih vojnih snaga koje su angažovane u svim tim sukobima, ni u jednom nisu postigli zacrtani cilj a iz nekih su se povukli kao posrani i postiđeni a većina tih zemalja su bile geografski "lakši" zalogaj. Bez obzira na bombardovanje i razaranja, vojska Srbije (Jugoslavije u tom trenutku) je itekako bila ozbiljan zalogaj i oni su to dobro znali pa nisu ni pokušali kopnenu invaziju. Upravo zato su posle dolaska DOS na vlast insistirali na RAZORUŽANJU i smanenju vojnog arsenala pa je Smederevo radilo punim kapacitetima.

1999

pre 5 godina

I naravno britanci bi ispred sebe gurali druge da ginu,jer zaboga kad su oni dibili neki rat a da ga drugi nisu vodili za njih,a uz to najbolji su na svetu u istoriji u ubijanju civila.

99

pre 5 godina

Duboko smo u nama istovremeno priželjkivali i da krenu kopnom i da ne krenu.Znali smo šta to znači,bili smo spremni,orni,nema nazad...samo udri,pa ko od njih i od nas preživi pričaće!Ne da se"oni"ovde ne bi lepo proveli nego bi nas ZAPAMTILI!Danas...?

Krcko

pre 5 godina

...da dodam...te godine rumunski oficiri su dobili naredbu u slucaju kopnenog napada na srj da budu spremni za pokret.. informacija od oficira sada vec bivseg rumunske armije...upamtite jedno. ....nemate prijatelja do samog oruzja kojeg imate tada ...tu je kraj svake price...

TV

Društvo

Oprema za čišćenje snega od 2.450 dinara! Evo šta je sve uračunato u cenu
Društvo

Oprema za čišćenje snega od 2.450 dinara! Evo šta je sve uračunato u cenu

Osim učesnicima u saobraćaju, snežno nevreme koje je pogodilo Srbiju, zadalo je muku i ljudima koji nemaju drugog izbora, nego da sami počiste sneg ispred svojih zgrada i kuća, ali za to nemaju odgovarajuću opremu. Za "mirnu glavu" tokom snežnih dana je potrebno izdvojiti 2.450 dinara, pokazala je Informerova računica.

24.12.2024

15:37

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set