(VIDEO) ŠAH-MAT! SRBIJA ZAKUCALA LAŽNU DRŽAVU, KAPITALNI PROJEKAT URAĐEN U TAJNOSTI! Svet će videti srpsko pravoslavno nasleđe na KiM! ALBANCI SAD MOGU DA SE...
Podeli vest
Celokupno srpsko pravoslavno nasleđe na Kosovu i Metohiji koje i danas živi u srpskim crkvama i manastirima, biće predstavljeno celom svetu u velikom serijalu "Filmskih novosti"
Kapitalni projekat sniman tri godine, u tajnosti, zbog straha od podmetanja klipova iz Prištine, preveden je na pet jezika, prvi će ga videti gledaoci u Srbiji i Rusiji.
Bitka na Košarama počela je 9. aprila 1999. godine i trajala je 67 dana. Karaula Košare nalazila se između Peći i Đakovice, na Juničkoj planini (deo planinskog venca Prokletija), na samo 200 m od državne granice sa Republikom Albanijom
04.02.2021
22:20
Gračanica, Visoki Dečani, Bogorodica Ljeviška, Pećka patrijaršija, ali i crkve i manastiri u Sokolici, Zočištu, Bogutovcu, Štrpcu, Uroševcu, Lipljanu i još 180 lokacija na kojima su i crkvišta i manastirišta, mesta na kojima su nekad bile svetinje, prvi put je ovekovečeno okom kamere i naći će se u serijalu koji predstavlja hrišćansko nasleđe u južnoj srpskoj pokrajini.
Kapitalni projekat sabrao pravoslavno nasleđe na Kosovu
Direktor "Filmskih novosti", Vladimir Tomčić za Sputnjik kaže da je na projektu radilo gotovo 70 ljudi, stručnjaka, istoričara, istoričara umetosti, arheologa, antropologa, teologa i etnologa.
- Mnoge lokacije na Kosovu i Metohiji nije bilo lako snimati iz poznatih razloga, ali smo angažovali i lokalne kamermane, montažere. Uprkos uvreženom mišljenju da se sve što vredi nalazi u Beogradu, oni su se pokazali odličnim, ti mladi ljudi uradili su odličan posao - kaže Tomčić.
Prvorazredni istorijski izvor
Jedan od stručnjaka angažovanih na projektu je i istoričar Dejan Ristić. On kaže da to nije samo serijal jer je reč poduhvatu koji je jako dugo pripreman. Po prvi put je na sistematičan način napravljen dokumentarni filmski materijal koji je istovremeno prvorazredni istorijski izvor.
- Serijal je sniman poslednje tri godine, ali smo se potrudili da realizacija do ovog trenutka bude poznata malom krugu ljudi, kako bi smo izbegli sve moguće prepreke koje bi privremene vlasti u Prištini, organi lokalne samouprave u okviru takozvanog kosovskog sitema ili bilo ko drugi nedobronameran mogao da pričini ekipama na terenu, stručnjacima koji su bili sa njima, čitavom poduhvatu - kaže Ristić.
On dodaje da je izuzetno važan prelazak jezičke barijere, serijal nije rađen samo za domaće gledaoce. Da bi objasno koliko je važan i u političkom smislu, podseća kako se javnost na Kosovu uzemirila kada je predsednik Srbije nekome od svetskih zvaničnika poklonio knjigu, istinu o srpskom nasleđu na Kosovu - na engleskom jeziku.
- Projekat je rađen i za svet, kako bi smo međunarodnu javnost, donosioce političkih odluka, intelektualnu elitu koja u zapadnim zemljama itekako utiče na političke odluke i formiranje javnog mnjenja, upoznali sa istorijskim činjenicama, javno dostupnim i proverljivim istorijskim činjenicama. Ono što je još važnije, prelazimo iz višedecenijske pasivnosti u novi korak. Rekli smo, ajmo da mi diktiramo ono što se dešava, a ne da stalno odgovaramo, da reagujemo na nečije postupke koji su nedobronamerni, pseudonaučni, politikantski - kaže ovaj istoričar.
Albanski filmovi o manastirima - sramni
U "Filmskim novostima" prate šta drugi rade, jasno im je da Albanci na Kosovu svojataju zemlju, državnost, istoriju, posebno srpske svetinje.
- Dva albanska filma, serijala o manastirima su sramna, tehnički je urađeno dobro, budšet im je bio veći od našeg, što je manje bitno, ali naš rad je argumentovan. Serijal će biti preveden na ruski, engleski, francuski, kineski, ali i na albanski - kaže Vladimir Tomčić.
Sagovornici Sputnjika ističu da je jedan od glavnih ciljeva serijala o crkvama i manastirima na Kosovu i Metohiji da se pokaže da tamo nisu samo građevine, već živa Crkva Hristova, koja se na ovom mestu brani.
- Naravno da moramo prikazati, freske, ikone, arhitekturu, ali snimali smo i krštenja, venčanja, monašenja, proslave Uskrsa, Božića, da se vidi da ta Crkva živi, da je narod deo nje, da je organski za nju vezan - kaže Tomčić.
Podrška i od UNESKO
Serijal je dobio podršku više ministarstvara, nacionalnih ustanova kulture, a realizovan je sa blagoslovom blaženopočivšeg patrijarha Irineja i vladike raško - prizrenskog Teodosija, ali i uz podršku UNESKO.
Prvih 30 epizoda koje predstavljaju segmente našeg istorijskog, kulturnog i duhovnog identiteta na Kosovu i Metohiji već je montirano. Plan je da serijal ekskluzivno emituje javni servis, pregovori su pri kraju, direktor "Filmskih novosti" za Sputnjik kaže da uporedo traju pregovori sa ruskom crkvenom televizijom "Hram".
Ruska televizija oduševljena
- Oni su oduševljeni, sada radimo na simultanom prevođenju, jer se u Rusiji ovakvi sadržaji ne titluju, sigurni smo da će ga uzeti, jer sam duboko uveren da je za njih ovo više od filmske igre, to je kultura, vera, ali i politika. "Filmske novosti" će, uz moju veliku želju, dati da se serijal besplatno prikaže u Rusiji, verujući da je ovo itekako vredno da se prikaže na gotovo najgledanijoj televiziji u toj zemlji - kaže Tomčić.
On dodaje da u Rusiju neće otići ceo serijal, uz objašnjenje da Rusima i ljudima sa strane ne može na isti način biti interesantna Pećka patrijaršija i neka manja crkva koja je takođe iz 13. ili 14. veka, ali nije ravna svetinjama koje su svetski poznate.
Hrišćansko, istorijsko, duhovno i umetničko nasleđe Srba sa Kosova i Metohije naći će se i na specijalizovanim Ju Tjub kanalima.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
Crnimile
pre 3 godine
Auu koji je to tebi sah mat.Bolje da kazes sta nam je Bajde pozeleo i cestito.
Bitka na Košarama počela je 9. aprila 1999. godine i trajala je 67 dana. Karaula Košare nalazila se između Peći i Đakovice, na Juničkoj planini (deo planinskog venca Prokletija), na samo 200 m od državne granice sa Republikom Albanijom
Tri velika ruska ratna broda – desantni brodovi „Aleksandar Šabalin“ i „Ivan Gren“, kao i fregata „Admiral Grigorovič“ – trenutno su usidrena u sirijskoj luci Tartus, gde se nalazi ključna ruska vojna baza. Satelitski snimci ukazuju na pripreme za transport velike količine vojne opreme, a prema dostupnim informacijama, ona će biti prebačena u Libiju.
Administracija predsednika Džoa Bajdena bila je upoznata sa ukrajinskim planovima za asimetrični rat protiv Rusije, ali tajne operacije nisu bile predočene ni američkom Kongresu ni javnosti, tvrdi britanski analitičar Aleksandar Merkuris.
O odlikovanju Džordža Soroša i Hilari Klinton od strane američkog predsednika Džozefa Bajdena za našu televiziju govorio je Boško Vasiljević, stručnjak za sprsko-ruske odnose.
Na Informer televiziji od 13 sati pogledajte dokumentarac posvećen žrtvama masakra u Duboni! Uroš Blažić nedavno je osuđenog na maksimalnih 20 godina zatvora zbog ubistva ukupno 12 ljudi.
Gosti Info jutra na Informer televiziji bili su analitičar Veljko Jovanović, član GO Srpska napredne stranke Zoran Babić i Sava Stambolić iz Centra za društvenu stabilnost koji su govorilo o pokušaju obmanje građana od strane Arhiva javnih skupova i medija Dragana Šolaka, ali i zloupotrebi dece na njegovim televizijama.
Dramatičan poziv Hitnoj pomoći u Beogradu zbog porođaja u kućnim uslovima. Pristigao poziv u cik zore, beba je bila plava i bez daha, ali je slučaj dobio srećni epilog uz stručno vođenje lekara.
Doktorka Biserka Obradović istakla je da u energetskim pićima, iako ima vitamina, količine su zanemarljive u odnosu recimo na količine kofeina koje su prisutne u takvim pićima, a kada se pomešaju sa alkoholom, to postaje "dobitna" kombinacija za moždani udar.
Odlazak po badnjak više nije samo mirna porodična tradicija. U pojedinim mestima u Srbiji ovaj običaj dobija potpuno novi oblik, a društvene mreže iz minuta u minut preplavljuju snimci spektakularnih povorki koje Badnji dan pretvaraju u pravi praznični spektakl.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Novom Sadu uhapsili su Marcika R. (36), iz Srbobrana, zbog postojanja osnova sumnje da je učinio krivično delo teško ubistvo.
Nikola Jokić, najbolji igrač NBA lige i simbol šampionskog Denvera, našao se na udaru sramnih komentara američkih navijača, koji su ga optužili da je propustio derbi protiv Bostona zbog slavljenja Božića, a ne zbog bolesti!
Šumski požar u Los Anđelesu se proširio neverovatnom brzinom, povećavši se s 20 hektara na čak 770 hektara u samo nekoliko sati. Situacija je postala kritična u elitnom naselju Pacifik Palisejds, gde su stanovnici u panici bežali ostavljajući sve za sobom, uključujući i luksuzne automobile koji sada blokiraju puteve i ometaju rad vatrogasaca.
Austrijski ministar spoljnih poslova Aleksander Šalenberg preuzeće dužnost privremenog kancelara dok se ne formira nova vlada, saopštila je kancelarija predsednika Aleksandra Van der Belena.
Maskirani demonstrant uništio je voštanu figuru izraelskog premijera Benjamina Netanjahua u muzeju voštanih figura u Meksiko Sitiju tokom noći između utorka i srede.
Ukrajinske vlasti izgubile su kontrolu nad najvećim litijumskim nalazištem na zapadu Donjecke Narodne Republike, saopštio je Vladimir Rogov, predsednik Komisije za suverenitet pri Savetu Federacije i kopredsednik Koordinacionog saveta za integraciju novih ruskih regiona.
Smrt reditelja Milorada Milinkovića potresla je mnoge, pa čak i one koji ga nisu lično poznavali, zbog čega se na društvenim mrežama pojavila lavina oproštajnih poruka.
Glumica Bruk Šilds šokirala je fanove svojom objavom na društvenoj mreži X, pa su mnogi komentarisali da nekadašnja lepotica više uopšte ne liči na sebe.
Željko Mitrović se na poseban način oprostio od svog dugogodišnjeg prijatelja Milorada Milinkovića, a svoj poslednji pozdrav podelio je na društvenoj mreži X.
Argentinska misica Magali Beneam izgubila je titulu Mis Univerzuma Argentine 2024. nakon što je optužila organizatore takmičenja za nameštanje i iznela kontroverzne tvrdnje.
Bračni par koji je zajedno više od pola veka završio je u sudnici zbog neverovatnih optužbi – muž tvrdi da nijedno od troje dece nije njegovo. Ovaj slučaj šokirao je prisutne, ali pravi preokret dogodio se tek kada su stigli rezultati DNK testa, ostavljajući sve u neverici.
Ariana Grande (31) i Itan Slejter (32) pojavili su se 7. januara na svečanoj dodeli nagrada "National Board of Review Awards". Ipak, ono što je najviše pažnje privuklo jeste njen dramatično promenjen izgled.
Nakon obilnih božićnih trpeza, organizmu je često potrebno nešto laganije i lako svarljivo. Palenta, jednostavno jelo od kukuruznog brašna, savršen je izbor za oporavak, detoksikaciju i uživanje u brzom, zdravom obroku.
Holivudske zvezde na društvenim mrežama izražavaju strah i zabrinutost zbog svojih kuća koje su ugrožene razornim šumskim požarom koji je u utorak buknuo u Los Anđelesu.
Bokser Veljko Ražnatović je pokazao kako proslavlja Božić sa porodicom i prijateljima, a na duksu koji je poneo nalazio se simbol "4S" kojim mnogi pokazuju privrženost Srbiji, a ima značenje "Samo sloga Srbina spasava".
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.