"PAŽNJA, PAŽNJA, VAZDUŠNA OPASNOST ZA BEOGRAD" Avram Izrael: I danas osećamo posledice njuhove "milosrdnosti"! Foto/Video
Podeli vest
"Pažnja, pažnja, vazdušna opasnost za Beograd" i potom "Gotovo!" Onda bi usledile sirene. Između ovih reči stalo je 78 besanih noći prestonice, a čovek koji ih je izgovarao postao je zaštitni znak ratnog proleća 1999. godine. Avram Izrael je bio na čelu Centra za obaveštavanje i uzbunjivanje, a njegov glas preko Studija B upozoravao je Beograđane na opasnost. Neke stvari i događaje je zapamtio zauvek, neke je potisnuo, a neki ga progone i danas
"Nisam mogao da verujem da se neko drznuo da na kraju 20. veka malu zemlju i veliki narod stavi pod krila svog "milosrdnog anđela"... I danas osećamo posledice njihove milosrdnosti", priseća se Avram Izrael.
* Poslednje neispričane priče o ratnim zločinima počinjenim tokom agresije na Srbiju 1999. godine! * Strogo poverljivo! Tajni izveštaj UN o bombardovanju osiromašenim uranijumom * Zašto je zaista bombardovana zgrada kineske ambasade * Kako je misteriozno umro američki oficir koji je naredio napad na Kineze * Potresne ispovesti žrtava od Niša i Varvarina do Beograda i Novog Sada
27.03.2021
00:02 >> 08:31
Izrael je imao "neslavnu" ulogu da prvi put posle Drugog svetskog rata pritisne sistem za uzbunjivanje i objavi vazdušnu opasnost u Beogradu.
"Imali smo kompletan uvid u vazdušnu situaciju iznad Srbije i malo sveta. Znali smo gde su neprijateljski avioni, gde dejstvuju, kako dejstvuju i šta rade", rekao je za beogradske medije.
"S velikom pažnjom i napetošću pratili smo šta se događa. Znalo se da će doći do agresije, da će Srbija biti bombardovana. Niko se nije nadao da će i Beograd biti meta. Ali, tako je odlučeno i tako je i bilo. Naše je bilo kada ćemo proceniti da dignemo uzbunu za Beograd. Prve noći bombardovanja u Beogradu nije bilo žrtava. Bile su na meti kasarne u Batajnici, Topčideru, Institut i deo Vojne akademije u Žarkovu, Straževica. Nama nisu slali informacije šta se dešavalo iza kapija kasarni".
Ali, već prve noći stizale su vesti o žrtvama na jugu Srbije. Od NATO bombi u Kuršumliji, u trenu, stradalo je 11 oficira Vojske Srbije. I da ovaj masakr nije preživeo Svetozar Kovačević, kapetan prve klase, ko bi još vratio sećanje na prvi dan i prve poginule.
"Dva minuta je tek minulo posle 20 časova, kada nas je pogodila prva od tri krstareće rakete. Gotovo istovremeno nestala je struja i usledio drugi udar. Poleteo sam kao u nekom bezvazdušnom prostoru. Osetio ogroman pritisak i jaku temperaturu, pa se trećeg udara i ne sećam. Svest mi se vratila tek na putu za prokupačku bolnicu. Bio sam crn kao ugalj. Koža mi je otpadala. Opekotine su bile po čitavom telu, jedva sam disao. Molio sam boga da mi uzme dušu", pričao je Kovačević, koji čuva uspomenu i na vojnika Bobana Nedeljkovića, prvu žrtvu u Prokuplju prvog dana bombardovanja.
"Milosrdni anđeo"
24. marta 1999. godine, počela je operacija "Milosrdni anđeo". Devetnaest zemalja Alijanse bombardovalo nas je 78 dana.
Prve noći bombardovanja i fabrika "Utva avioni" u Pančevu bila je tri puta meta.
Prva bomba pala je oko 20 sati, druga tri sata kasnije, a treća oko četiri sata ujutru. NATO je gađao proizvodne pogone i magacinski prostor. Materijalna šteta procenjena je na oko 60 miliona dolara.
Posle bombardovanja jednog od magacina na periferiji fabrike, jedna bomba nije eksplodirala. Duboko je u zemlji i još nije izvađena.
"Posle posla otišao sam kući da se odmorim. Probudila me je prva eksplozija", priseća se Dragan Sretenović, tada šef obezbeđenja Utve.
"Imali smo informaciju da će Utva biti bombardovana te noći. Nisam verovao... Fabrika je bila u plamenu kada sam stigao. Pitao sam kolege da li ima žrtava, odgovorili su da nema. Rekao sam im da čuvaju svoje živote".
Zaposleni su zajedno sa vatrogascima počeli da raščišćavaju fabrički krug. Bombe su čitave noći padale u naletima.
Sretenoviću se u pamćenje urezala slika kineskih novinara, koji su došli pre zore.
"Poginuli su tokom bombardovanja kineske ambasade", kaže Sretenović. "I mi smo kasnije izgubili tri čoveka tokom raščišćavanja. A i sad kad neko od mojih mlađih kolega umre nisam siguran da li je to zbog osiromašenog uranijuma. Bombardovanje je ostavilo teške posledice na nas".
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
* Poslednje neispričane priče o ratnim zločinima počinjenim tokom agresije na Srbiju 1999. godine! * Strogo poverljivo! Tajni izveštaj UN o bombardovanju osiromašenim uranijumom * Zašto je zaista bombardovana zgrada kineske ambasade * Kako je misteriozno umro američki oficir koji je naredio napad na Kineze * Potresne ispovesti žrtava od Niša i Varvarina do Beograda i Novog Sada
Zapad nije sposoban da ponudi Rusiji realno i održivo rešenje sukoba u Ukrajini, pošto je zapadna politika usmerena na održavanje sopstvene dominacije u Evropi i pripremu za nove frontove sukoba, izjavio je za RIA Novosti penzionisani američki diplomata Džim Džatras.
Emisija "Rat uživo" na Informer televiziji bavila se krucijalnim geopolitičkim temama, fokusirajući se na rusko-ukrajinski sukob, rušenje duboke države i moguće planove novoizabranog predsednika Amerike - Donalda Trampa.
U večerašnjoj emisiji "Otvoreni studio" na Informer TV gosti su bili ekonomista Vladimir Đukanović i istoričar dr Stanislav Sretenović, govorili su o ratu u Ukrajini ali i o svim aktuelnim svetskim temama.
U današnjoj emisiji "Info dan" na Informer televiziji gosti su bili Tomislav Bokan iz Pokreta Dinara-Drina-Dunav i savetnik potpredsednika Vlade Marko Šćepanović
Gost Info jutra na Informer televiziji bio je Demo Beriša, predsednik Matice Albanaca Srbije, koji je govorio o predstojećim izborima na Kosovu i Metohiji.
Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici danas praznuju Svetog Elevterija, upamćenog po tome što je uspeo da čitav puk rimske vojske preobrati u hrišćanstvo.
U Srbiji se narednih dana očekuje stabilno vreme i bez padavina, dok će početkom naredne sedmice biti tmurno, maglovito i hladno, uz povremene sunčane periode, dok nas tokom prvog dana januara očekuju prave prolećne temperature.
Prilikom gašenja požara koji je izbio u Višnjičkoj banji na Paliluli, povređen je vatrogasac N.Đ. (50), a pričinjena je i velika materijalna šteta. Požar je izbio u kući u koj je živela žena M. P. (76), i ubrzo proširio na tri kuće i sambenu zgradu.
Kruševljanin Dejan Steljić (40) zvani Deja Bosanac ubijen je u Kosovskoj Mitrovici, pre sedam godina, zbog svađe oko devojke, ubio ga je prijatelj Mića Urošević.
Teška saobraćajna nesreća dogodila se večeras u kraljevačkoj Dositijevoj ulici, kada je na dva pešaka naletelo vozilo kurirske službe marke "folksvagen" kojim je upravljavla N.P. (30).
Crvena zvezda pobedila veliku Barsu nasred Blaugrane 78:74, a Partizan srušio Fenerbahče u krcatoj Areni 90:81 i odmah je i stanje na tabeli mnogo lepši.
U Moskvi vide naznake da je trka u naoružanju već počela i zato je Rusija prinuđena da radi na održavanju ravnoteže snaga sa SAD, rekao je zamenik ruskog ministra spoljnih poslova Sergej Rjabkov.
Bela kuća je saopštila da postoje "indikacije" da su Rusi oborili let Azerbejdžanske erlajnsa koji se srušio u Kazahstanu, a u kom je poginulo 38 ljudi.
Nakon neuspeha u Siriji i zbog sve većih globalnih tenzija, ruski predsednik Vladimir Putin priprema novu „armiju specijalnih jedinica“ — kako tvrde ruski mediji, instruktori iz privatne vojne kompanije „Vagner“ uskoro će obučiti 100.000 vojnika za potrebe ruskih oružanih snaga.
Uz seriju "Otpisani" i njen nastavak "Povratak otpisanih" odrastale su generacije gledalaca, a ipak su publici ostali nepoznati mnogi detalji sa snimanja.
Vladislav Petković Dis jedan je od najznačajnijh autora srpske književnosti 20. veka, a njegova prva zbirka "Utopljene duše" smatra se jednom od najzačajnijih zbirki srpske moderne.
Trenutno smo u ovom hladnom talasu, a sneg koji je padao pre nekoliko dana prerastao je u poledicu koja zna da i te kako napravi probleme onima koji se nađu na ulici.
TikTok je lansirao ove godine bjuti hit koji žene širom sveta obožavaju! Trik sa bronzerom postao je omiljena caka za prekrivanje podočnjaka i osvežavanje lica - brz, jednostavan i efektan.
Pevačica Vera Matović je ispričala da su je Nikola Rokvić i njegov brat Marko izvređali na društvenim mrežama jer je svojevremeno zalepila svoje plakate na pakovanja kisele vode, namenjene ljudima koji su u Republici Srpskoj pretrpeli poplave.
Glumac Vukašin Marković osvojio je publiku ulogom Bebana u seriji "Porodično blago", a svojevremeno je otkrio detalj o svom odrastanju i porodici. Vukašinov otac je, naime, ostao hendikepiran nakon teškog udesa.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.